Zeman rozšířil návrh na odvolání šéfa žalobců Rampuly

ČTK ČTK
1. 6. 2011 13:10
Nejvyšší státní zástupce doplnil spis o kauzu vytunelování Investiční a poštovní banky
Pavel Zeman považuje postup doktora Rampuly za nestandardní.
Pavel Zeman považuje postup doktora Rampuly za nestandardní. | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v úterý odeslal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) rozšířený návrh na odvolání šéfa pražských vrchních žalobců Vlastimila Rampuly.

Posledním případem ve víc než třicetibodovém spisu má být Rampulův zásah do vyšetřování kauzy vytunelování Investiční a poštovní banky (IPB). Sdělil to tiskový odbor Nejvyššího státního zastupitelství.

"Svůj původní návrh na odvolání vrchního státního zástupce považuji za dostatečný, komplexní a opřený o důkazy. Nicméně vzhledem k informacím z médií jsem považoval za nutné o toto jednání svůj návrh rozšířit. Považuji postup doktora Rampuly za velice nestandardní," citoval Zemana server Novinky.cz.

Zákon takovou iniciativu nezakazuje

Minulé pondělí přinesl týdeník Respekt informaci, že Rampula 22. dubna 2008 telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se týž den po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.

Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt nad sedmi obžalovanými manažery zkrachovalé banky, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně.

Přestože Zeman a také šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová označili postup Rampuly za nestandardní, zákon o státním zastupitelství mu takovou iniciativu nezakazuje.

Případné odvolání nemá šanci na úspěch

Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla "ne zrovna důvodná".

Rampula prý proto oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí o případném podání odvolání. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok. Dunajová pak totiž podle něho sama po prostudování odůvodnění rozsudku dospěla k závěru, že případné odvolání nemá šanci na úspěch.

Ministr Pospíšil chce o žádosti Zemana rozhodnout do poloviny června.

 

Právě se děje

před 5 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy