Zeman rozšířil návrh na odvolání šéfa žalobců Rampuly

ČTK ČTK
1. 6. 2011 13:10
Nejvyšší státní zástupce doplnil spis o kauzu vytunelování Investiční a poštovní banky
Pavel Zeman považuje postup doktora Rampuly za nestandardní.
Pavel Zeman považuje postup doktora Rampuly za nestandardní. | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v úterý odeslal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) rozšířený návrh na odvolání šéfa pražských vrchních žalobců Vlastimila Rampuly.

Posledním případem ve víc než třicetibodovém spisu má být Rampulův zásah do vyšetřování kauzy vytunelování Investiční a poštovní banky (IPB). Sdělil to tiskový odbor Nejvyššího státního zastupitelství.

"Svůj původní návrh na odvolání vrchního státního zástupce považuji za dostatečný, komplexní a opřený o důkazy. Nicméně vzhledem k informacím z médií jsem považoval za nutné o toto jednání svůj návrh rozšířit. Považuji postup doktora Rampuly za velice nestandardní," citoval Zemana server Novinky.cz.

Zákon takovou iniciativu nezakazuje

Minulé pondělí přinesl týdeník Respekt informaci, že Rampula 22. dubna 2008 telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se týž den po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.

Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt nad sedmi obžalovanými manažery zkrachovalé banky, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně.

Přestože Zeman a také šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová označili postup Rampuly za nestandardní, zákon o státním zastupitelství mu takovou iniciativu nezakazuje.

Případné odvolání nemá šanci na úspěch

Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla "ne zrovna důvodná".

Rampula prý proto oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí o případném podání odvolání. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok. Dunajová pak totiž podle něho sama po prostudování odůvodnění rozsudku dospěla k závěru, že případné odvolání nemá šanci na úspěch.

Ministr Pospíšil chce o žádosti Zemana rozhodnout do poloviny června.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy