Pandurem na vlastní kůži. Aneb k čemu je obrácená helma

Pandurem na vlastní kůži. Aneb k čemu je obrácená helma
Naložila tedy novináře do vrtulníku a jala se jim nové obrněnce předvést v akci.
V Doupovských horách už jsou transportéry nastoupeny. Seznamte se:
Pandur II - kolové vozidlo bojové pěchoty (KBVP), délka 7,50 m, šířka 2,67 m, hmotnost 19 600 kg.
Na korbě vybaven zbraňovým kompletem Rafael RCWC-30 s automatickým kanonem ráže 30 mm a dostřelem 3 km, kulometem ráže 7,62 mm a protitankovým raketovým systémem Rafael Spike LR s dostřelem 4 km.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
8. 10. 2012 11:30

O předraženosti rakouských obrněných transportérů nakoupených pro českou armádu za nevyjasněných okolností se vedlo mnoho diskusí, nejnověji byl kvůli podvodu spojenému s kauzou zadržen bývalý poradce premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Jak pandury fungují? Ministerstvo obrany před dvěma lety uspořádalo předváděcí akci ve výcvikovém prostoru v doupovských kopcích. Snímky byly pořízeny 17. března 2010.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy