Otřes na univerzitě. Děkanka manipulovala zakázky ministerstva obrany, píše žalobce

Jan Horák Jan Horák
18. 11. 2024 5:30
Děkanka z Univerzity Hradec Králové je podle zjištění Aktuálně.cz obviněna z podílu na manipulaci zakázek ministerstva obrany. Informace podle státního zástupce vynášela také o zakázkách, které se týkaly její mateřské univerzity. Jednat měla se členem skupiny, která čítala tři lidi a jednu firmu. Až na děkanku se všichni k trestné činnosti přiznali. Rektor univerzity za ní stojí.
Stíhaná děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Alena Myslivcová Fučíková.
Stíhaná děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Alena Myslivcová Fučíková. | Foto: Univerzita Hradec Králové

Letos 15. května zvolil Akademický senát Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové novou děkankou Alenu Myslivcovou Fučíkovou. Doktorka přírodních věd působí na fakultě už deset let, naposledy na katedře biologie řídila oddělení experimentální biologie. Jako děkanka má fakultu řídit do roku 2028.

V době volby však senát nevěděl podstatnou informaci. Fučíková figuruje v kauze manipulací s tendry vypisovanými resortem obrany. Děkanka je obviněna ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V krajním případě jí hrozí až osm let za mřížemi.

Aktuálně.cz informaci o stíhání Fučíkové získalo při popisování kauzy dvou vojáků, kteří tajně ovládali firmu partnerky jednoho z nich. Společnost díky interním informacím od příslušníků získala osmnáct zakázek za necelých sedm milionů korun. Všichni se přiznali a dostali trest. Na část zakázek firma podle žalobce dosáhla díky Fučíkové.

Vynesla informace o zakázkách

"Přičemž útoky (…) spáchali ve spolupráci s trestně stíhanou Alenou Myslivcovou Fučíkovou, o jejíž vině dosud nebylo rozhodnuto, která s nimi spolupracovala formou prací mimo pracovní poměr, když vystupovala jako žadatel o veřejnou zakázku či příkazce operace," stojí v soudní listině, s níž se Aktuálně.cz seznámilo.

Již odsouzení podplukovník Jiří Dresler, nadporučík Martin Žižkovský, partnerka druhého jmenovaného Eva N. a firma Merbak těžili z toho, že Fučíková externě pracovala pro Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. V letech 2018 a 2019 jim podle žalobce vynesla informace o čtyřech zakázkách, jež univerzita chystala.

Soutěžilo se o zboží medicinské, biologické či chemické povahy. Díky poznatkům od Fučíkové se skupina kolem podplukovníka Dreslera mohla na tendry s náskokem připravit, především učinit nejvýhodnější nabídky. A nakonec v nich i zvítězit. Hodnota takto zmanipulovaných zakázek přesahovala 800 tisíc korun.

Jak stojí v dokumentu sepsaném žalobcem, Fučíková v roce 2020 pomohla přihrát také dvě zakázky vypsané Univerzitou Hradec Králové. Jejich celková cena byla 112 tisíc korun. "Měli vnitřní informace o možnosti dodat chemikálie bez výběrového řízení, které získali od trestně stíhané Aleny Myslivcové Fučíkové," uvádí.

"Skupina trestnou činnost skrývala"

Děkanka Fučíková odmítá konstrukci policie jako nepravdivou. Uvádí, že z výše popsané skupiny, jejíž všichni aktéři se přiznali, komunikovala jen s Dreslerem. "Podstatné je, že organizovaná skupina přede mnou svoji trestnou činnost skrývala," uvedla pro Aktuálně.cz s tím, že nemohla tušit, jaké jsou Dreslerovy záměry.

Odsouzený podplukovník armády Jiří Dresler (vpravo).
Odsouzený podplukovník armády Jiří Dresler (vpravo). | Foto: Aktuálně.cz

Přitom vedle již zmíněných pozic Fučíková od roku 2019 působí jako výzkumná pracovnice Vojenského zdravotního ústavu. Tam byl jako voják z povolání zařazený i Dresler. Nepozastavila se tedy nad tím, že sděluje informaci o zakázkách vojákovi. Ti přitom ze zákona nesmí podnikat.

Na svou obhajobu děkanka uvádí, že o zakázkách nerozhodovala, a tak s nimi nemohla manipulovat. "Proto jsou závěry policie nesprávné, což se jistě jednoduše prokáže v řádném soudním řízení," dodala. Dozorový žalobce Richard Petrásek redakci sdělil, že s Fučíkovou dohodu o vině a trestu neuzavřel.

Rektor za děkankou stojí

Akademický senát se o trestním stíhání děkanky dozvěděl od redakce. Jeho předsedkyně Jitka Kühnová potvrdila, že při volbě o něm akademici netušili. "Senát fakulty bude v dalším, až získá podrobnější a ověřené informace, postupovat podle vnitřních předpisů univerzity a fakulty a podle zákonů," uvedla. Více se vyjadřovat nechtěla.

Co přesně avizovaný postup senátu znamená, není jasné. Obvinění děkanky je v rozporu s etickým kodexem univerzity. Ten mimo jiné praví, že studenti a zaměstnanci "nezneužívají jej (majetek univerzity, pozn. red.) pro soukromé zájmy, pro svůj osobní prospěch ani prospěch třetích osob." Kodex však nemá povahu předpisu univerzity.

Na rozdíl od akademického senátu o stíhání Fučíkové věděl rektor univerzity Jan Kříž, informovala ho sama. Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka rektor ctí presumpci neviny a obvinění děkanky podle něj není v rozporu s interními pravidly a předpisy.

"Rektor vyjádřil podporu Aleně Myslivcové Fučíkové na základě toho, jakým způsobem s ním transparentně průběh trestního stíhání komunikuje. Dospěl k přesvědčení, že celé trestní stíhání je nešťastné nedorozumění a pevně věří ve zproštění všech obvinění v plném rozsahu," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy