Definitivní seznam: Za to od ledna zaplatíte u lékaře

Radek Nohl Radek Nohl
16. 12. 2011 11:50
Vyhláška je hotová, pacienti si začnou připlácet za luxus již od Nového roku
U lékaře se už nebudou platit jen poplatky, ale i cena za lepší sádry nebo očkování. Ilustrační foto.
U lékaře se už nebudou platit jen poplatky, ale i cena za lepší sádry nebo očkování. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pacienti již od 1. ledna budou platit u lékaře a v nemocnicích až 17 tisíc korun na kvalitnější nitrooční čočky. Za lepší sádru a některé druhy očkování budou muset vytáhnout z peněženky několik stovek korun.

Vyplývá to ze seznamu služeb, výhod a zákroků, které budou od příštího roku považovány za nadstandard a pacienti za ně budou připlácet.

Ministerstvo zdravotnictví práci na něm definitivně ukončilo a v nejbližších dnech pošle vyhlášku do tisku, Aktuálně.cz ji má k dispozici již nyní.

Dohromady je na seznamu 18 položek, které budou označovány za nadstandardní. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň uvedl, že pacienti budou vždy doplácet rozdíl mezi tím, co dneska platí pojišťovna a jaká je cena výkonu nebo materiálu.

"Určovat to budou jednotlivá zdravotnická zařízení," řekl Aktuálně.cz Sršeň. A proto se budou ceny v jednotlivých nemocnicích lišit. Například plzeňská fakultní nemocnice již dříve uvedla, že ceny zveřejní na webu.

Očkování beze strachu

Nadstandardní bude od ledna dražší očkování proti sezónní chřipce, tetanu a pneumokoku. Oproti původní variantě přidalo ministerstvo na seznam i lepší vakcíny proti tuberkulóze, rakovině děložního čípku a vzteklině.

18 položek českého nadstandardu
Autor fotografie: Isifa/Thinkstock

18 položek českého nadstandardu

  • Očkování: proti tetanu, sezónní chřipce, pneumokokovým nákazám, tuberkulóze, rakovině děložního čípku, vzteklině
  • Sádry: fixační sádrová dlaha (ruka, předloktí), cirkulární sádrový obvaz (prsty, ruka, předloktí), fixační sádrová dlaha (celé horní končetiny), cirkulární sádrový obvaz (celá horní končetina), fixační sádrová dlaha (noha, bérec), cirkulární sádrový obvaz (noha, bérec), fixační sádrová dlaha celé dolní končetiny, cirkulární sádrový obvaz na dolní končetině, fixace zlomeniny klíčku delbetovými kruhy
  • Čočky: nitrooční čočky (vyrobeného z tvrdého plastu, měkké)

Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Prymuly, který je rovněž ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, je však například kvalita očkovací látky proti sezónní chřipce téměř identická s levnější variantou.

"Vakcína se ale v tomto případě místo do svalu dává v menší dávce do kůže. Odbourává to strach z jehly, ta je totiž hodně malinkatá," řekl Prymula. A právě za vakcínu proti chřipce pacienti zaplatí 100 korun, za vakcínu proti pneumokoku 250 korun a proti vzteklině 350 korun.

Nejdražší není vždy nejlepší

Podle ministerské vyhlášky budou lidé platit za některé druhy nitroočních čoček. Zaplatit budou muset za všechny čočky, které jsou vyrobeny z tvrdého plastu a jsou dražší než 2300 korun. U takzvaných měkkých čoček se pak bude platit za všechny, jejichž cena je vyšší než 3000 korun.

Lidé tak v praxi podle odborné společnosti očních lékařů zaplatí od 5000 do 17 000 korun.

"Když řekne pacient, že nechce doplácet nic, stejně dostane velmi kvalitní čočku, se kterou bude krásně vidět," říká místopředseda České oftalmologické společnosti Jaroslav Karhan.

Zároveň upozorňuje, že ani nejdražší čočka nemusí vždy pro pacienta znamenat tu nejlepší. "Není pro každé oko vhodná. Je důležité se pacienta ptát, co dělá, jestli například řídí auto," doplňuje Karhan. 

První rok, prvních 200 milionů

Úřad ministra Leoše Hegera však předpokládá, že už v příštím roce zaplatí lidé za nadstandard tolik, že do systému přiteče zhruba 200 milionů korun.

S nadstandardy nemusíme spěchat, říká ministr Heger.
S nadstandardy nemusíme spěchat, říká ministr Heger. | Foto: Jan Langer

"Jestli bude náběh postupný, nepokládám za úplně nejdůležitější, protože po patnácti letech je to opravdu revoluční změna a všichni se s ní musí nějak sžít," řekl Heger.

Některé nemocnice si ale už teď myslí, že o položky, které na současném seznamu jsou, nebude zájem. "Například lehké sádry chce doposud jen minimum pacientů," uvedla mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.  

V budoucnu by se na seznam mohly dostat také některé druhy robotických nebo plastických operací, podrobnější vystření na mamografu či kompletní vyšetření zubů, které se dnes provádí v případě, kdy se pacient registruje u zubaře.

 

Právě se děje

Další zprávy