Praha - Tisíce Čechů noc co noc usínají v hluku, který prokazatelně poškozuje jejich zdraví.
Nejhůře jsou na tom Olomouc a Znojmo, hlavním viníkem je automobilová doprava.
Ukazují to hlukové mapy, které nedávno zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. 20. březen je přitom Mezinárodním dnem boje proti hluku.
V Olomouci je přitom v noci hluku nad 70 decibelů vystaveno bezmála dva tisíce obyvatel, ve Znojmě více než tisíc. V dalších velkých městech včetně Prahy, kde je automobilová doprava nejrušnější, to jsou stovky osob.
Zdraví vadí už 55 decibelů, 65 je nesnesitelných
Podle Světové zdravotnické organizace dlouhobé působení více než 55 decibelů znamená pro člověka vážné obtěžování a může nastartovat mnohé choroby, například vysoký krevní tlak nebo cukrovku.
Decibely v noci
- 1. Olomouc: 1919 lidí
- 2. Znojmo: 1026 lidí
- 3. Opava: 725 lidí
- 4. Bučovice: 671 lidí
- 5. Kolín: 646 lidí
- 6. Praha: 627 lidí
- 7. Nymburk: 579 lidí
- 8. M. Boleslav: 327 lidí
- 9. Hulín: 308 lidí
- 10. V. Meziříčí: 297 lidí
"Hluk nad 65 decieblů je lékaři uváděn už jako dlouhodobě nesnesitelný, který prokazatelně poškozuje zdraví lidí," řekl Michal Bernard z Ekologického právního servisu, který hlukové mapy analyzoval a vytvořil tabulky nejhlučnějších míst v republice.
- Čtěte dále:
- Kde decibely útočí na zdrav. Podívejte se na mapu
- Nejhlučnější obce: Ostrovačice, Polom, Slavčín
Analýza ukázala i to, že v Praze stojí v prostřední s nadměrným hlukem 36 škol. V Brně je takových škol sedm a v Ostravě sedmnáct.
Pokud jde o nemocnice a další zdravotnická zařízení, v hlavním městě jich je v příliš hlučném prostředí čtrnáct, v Brně osm a v Ostravě jedno.
Tisíce lidí obtěžuje hluk z motorů letadel
Nadměrným hlukem obtěžují také letadla, která vzlétají z pražského letiště Ruzyně. A to i v noci. "V noci jde o 1900 lidí," řekl Michal Bernard z Ekologického právního servisu.
Nejvíce jsou hlukem z leteckým motorů postiženi obyvatelé Horoměřic, kde je nadměrným decibelům vystaveno 1425 lidí. V Jenči je to 325 obyvatel a v Kněževci 66 osob.
Úřady mají opět zpoždění
Hlukové mapy, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, jsou podkladem k tomu, aby úřady vypracovaly takzvané akční plány, jak lidi před hlukem účinně chránit. Brusel požaduje, aby tyto plány byly dokončeny do 18. července.
"Podle našich poznatků úřady s největší pravděpodobností tento termín nestihnou. Toto datum je přitom závazně stanoveno evropskou směrnicí a za jeho nedodržení hrozí žaloba od Evropské komise a placení mnohamilionových pokut," poznamenal Michal Bernard z Ekologického právního servisu.
Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že termín stihne. Úřad ovšem už jeden termín nedodržel. Hlukové mapy totiž zveřejnil zhruba o půl roku později, než stanovil Brusel.