Praha - Poslanci propustili do dalšího projednávání daňovou reformu, která by změnila výpočet daní z příjmů a zrušila některé daňové výhody.
Hlavní debata se ale vedla o tom, proč rušit nebo nerušit daňové zvýhodnění stravenek.
Zrušit daňové zvýhodnění stravenek navrhuje vláda. Koaliční strana Věci veřejné s tím nesouhlasí a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už připustil, že na tom trvat nehodlá.
"Stravenky skutečně nejsou kruciálním problémem daňové reformy," prohlásil i v úterý před poslanci.
Přesto se právě stravenky staly praporem diskuse o reformě daní.
Změní se výpočet daní
Návrh změn především ruší zdanění tzv. superhrubé mzdy (tedy mzdy zaměstnance včetně nákladů zaměstnavatele), ale zavádí zdanění jen hrubé mzdy - mzda se má napříště 19 procenty.
Ani s tím ovšem nesouhlasí VV, které tvrdí, že se tím stát zbytečně připravuje o příjmy v době, "kdy hledá každou korunu", jak v parlamentní debatě prohlásil poslanec za VV Michal Babák.
"Avizuji další nesoulad s vládní novelou," prohlásil poslanec vládní koalice Babák. Zároveň ale dodal, že novelu jako celek VV podporují.
Kromě stravenek ruší návrh daňové zvýhodnění např. i dalších zaměstnaneckých benefitů.
Novela také dále ruší slevy na dani u lidí s příjmem čtyřikrát vyšším než je průměrná mzda. Omezila by se také možnost odpočtu základní slevy u lidí s vysokými příjmy.
A dále novela mj. snižuje odpočet úroků na pořízení vlastního bydlení. Nezdanitelná částka by se snížila ze současných 300 tisíc na 80 tisíc korun.
Polepší si příležitostné výdělky
Zároveň by se ale zvýšil limit pro daňové osvobození příjmů z takzvané příležitostné činnosti - novela navrhuje zvýšit ho z nynějších 20 na 30 tisíc korun ročně.
Shodně se má zvýšit i limit, od něhož je nutné podávat daňové přiznání pro tento typ příjmu. Příjemná změna pro lidi, kteří si občas přivydělávají drobným prodejem, má platit od roku 2013.