Dalíkův čas na svobodě se krátí. Soud mu pošle výzvu k nástupu do vězení

Radek Nohl Radek Nohl
13. 7. 2016 12:15
Městský soud v Praze pošle Marku Dalíkovi, příteli expremiéra Mirka Topolánka, výzvu k nástupu do vězení. V něm si má odsedět podle pravomocného rozsudku vrchního soudu čtyři roky. Odsouzen byl, protože požadoval třikrát šest milionů eur za to, že bude dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovat.
Marek Dalík u vrchního soudu v Praze.
Marek Dalík u vrchního soudu v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Marku Dalíkovi, příteli expremiéra Mirka Topolánka, pošle soud výzvu k tomu, aby nastoupil do vězení. Za mřížemi si má odpykat čtyři roky, protože podle rozsudku účelově a neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit. Požadoval třikrát šest milionů eur za to, že bude dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovat.

O pravomocném trestu pro Dalíka rozhodl vrchní soud, který na konci června odeslal celý spis zpět pražskému městskému soudu. "Rozsudek i výzva k nástupu do vězení mu bude doručována," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Soud čeká na to, než si Dalík dokumenty na poště vyzvedne. Jeho advokát Tomáš Sokol uvedl, že rozhodnutí vrchního soudu má již několik dní.

Zda má verdikt a výzvu k nástupu do vězení i jeho klient, obhájce nevěděl. "Rozhodně se ale ničemu nevyhýbá," řekl Sokol. To, zda bude Dalík žádat o odklad, říct nechce. "Je to osobní věc mého klienta, nebude se k tomu vyjadřovat," uvedl Sokol.

Dalík podle žalobců požadoval třikrát šest milionů eur při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Zástupci rakouské zbrojovky Steyr před soudem uvedli, že žádost byla napsána na ubrousek. Topolánkův přítel za to sliboval, že zajistí, že Steyr nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů. "Požadavek již naplňuje znaky ukončeného pokusu trestného činu," uvedl předseda senátu Martin Zelenka.

Soudce má za to, že Dalík to ovlivnit nemohl a pouze předstíral, že vyvine tlak na politiky, kteří o zakázce rozhodovali. "Mohl vcelku dobře a nadějně kalkulovat s tím, že zmíněný projekt bude velmi pravděpodobně pokračovat, a to sám od sebe," napsal Zelenka.

Marek Dalík s verdiktem nesouhlasí. Jeho obhájci jsou připraveni podat dovolání k Nejvyššímu soudu.  

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy