Žalobce: Dobrá zpráva pro občany. Právo už dosáhne i na osobu z bezprostřední blízkosti premiéra

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 5. 2016 18:28
I když soudce Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka dal lobbistovi Marku Dalíkovi za žádost o půlmiliardový úplatek v kauze pandurů poloviční trest vězení, než žádal státní zástupce Adam Bašný, ten je s verdiktem spokojen. "Nejdůležitější je uznání viny a odsouzení," uvedl Bašný v rozhovoru s novináři těsně po verdiktu soudu, který Dalíka poslal pravomocně na čtyři roky do vězení.
Státní zástupce Adam Bašný
Státní zástupce Adam Bašný | Foto: Marek Pokorný

Jak hodnotíte dnešní verdikt nad Markem Dalíkem?

Je to dobrá zpráva pro občany této republiky.

Proč?

Je to kauza, kdy byla stíhána osoba z bezprostřední blízkosti předsedy vlády, která se dopustila bezskrupulózního jednání, a nakonec došlo k tomu, že byla za toto jednání i pravomocně odsouzena. Ukazuje to, že zákon platí pro všechny bez výjimky.

A co výše trestu?

Trest, který byl uložen, považuji za mírný, ale na druhou stranu dal soud za pravdu státnímu zastupitelství ohledně právní kvalifikace. A konstatuji, že nejdůležitější je uznání viny a odsouzení tohoto pachatele.

Dalík má zaplatit 4 miliony, vy jste navrhoval 21 milionů. Stejně tak je trest čtyři roky, vy jste požadoval dvojnásobek. Ten rozdíl je značný, budete uvažovat o podání dovolání?

My se tím budeme zabývat po obdržení písemného rozhodnutí. Pokud soud akceptoval právní kvalifikaci státního zastupitelství, tam je sazba pět až deset let. Trest odnětí svobody v délce osmi let jsem považoval za zcela adekvátní tomu, že tato osoba se pokoušela získat neoprávněně korupční plnění ve výši 480 milionů korun. Nedokážu si představit, jakou jinou sazbou by se tento skutek mohl ocenit.

Prvoinstanční soud poslal Dalíka do vězení pro korupci, soud to nyní změnil na podvod. 

Je to v souladu s dlouhodobým stanoviskem státního zastupitelství.

Uvažovali jste, že budete podezřelého stíhat pro korupci, nebo jste od počátku věděli, že máte "nabito" jen na podvod?

My jsme od počátku zvažovali všechny důkazy, které jsme měli k dispozici. Nejde o to, jakým způsobem tu věc vnímá veřejnost, nebo jaké na to máme názory. My musíme vycházet z důkazů, které byly dostupné, z důkazů, které byly získány podle práva. A na základě těchto důkazů jsme od začátku až do dnešního dne tvrdili, že se jedná o podvod.

Byl v tom Marek Dalík opravdu sám?

Na základě získaných a provedených důkazů jsme museli trvat na kvalifikaci pokusu o podvod.

Trvalo to devět let, proč tak dlouho?

Skutek nebyl zjištěn hned po jeho spáchání, trvalo to určitou dobu. Kauzy, které se dotýkají vždy pomezí politiky, byznysu a mají mezinárodní prvek, trvají vždy dlouho.

Jaký důkaz byl klíčový?

Klíčová byla svědectví těch osob, vůči nimž byl ten požadavek na to korupční plnění vznesen. A s tím souvisely i listinné důkazy, které jsem prezentoval.

Je to největší "ryba" na vašem kontě?

Já ani ostatní státní zástupci neděláme soutěž v nějakém rybářském duchu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy