Žalobce: Dobrá zpráva pro občany. Právo už dosáhne i na osobu z bezprostřední blízkosti premiéra

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 5. 2016 18:28
I když soudce Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka dal lobbistovi Marku Dalíkovi za žádost o půlmiliardový úplatek v kauze pandurů poloviční trest vězení, než žádal státní zástupce Adam Bašný, ten je s verdiktem spokojen. "Nejdůležitější je uznání viny a odsouzení," uvedl Bašný v rozhovoru s novináři těsně po verdiktu soudu, který Dalíka poslal pravomocně na čtyři roky do vězení.
Státní zástupce Adam Bašný
Státní zástupce Adam Bašný | Foto: Marek Pokorný

Jak hodnotíte dnešní verdikt nad Markem Dalíkem?

Je to dobrá zpráva pro občany této republiky.

Proč?

Je to kauza, kdy byla stíhána osoba z bezprostřední blízkosti předsedy vlády, která se dopustila bezskrupulózního jednání, a nakonec došlo k tomu, že byla za toto jednání i pravomocně odsouzena. Ukazuje to, že zákon platí pro všechny bez výjimky.

A co výše trestu?

Trest, který byl uložen, považuji za mírný, ale na druhou stranu dal soud za pravdu státnímu zastupitelství ohledně právní kvalifikace. A konstatuji, že nejdůležitější je uznání viny a odsouzení tohoto pachatele.

Dalík má zaplatit 4 miliony, vy jste navrhoval 21 milionů. Stejně tak je trest čtyři roky, vy jste požadoval dvojnásobek. Ten rozdíl je značný, budete uvažovat o podání dovolání?

My se tím budeme zabývat po obdržení písemného rozhodnutí. Pokud soud akceptoval právní kvalifikaci státního zastupitelství, tam je sazba pět až deset let. Trest odnětí svobody v délce osmi let jsem považoval za zcela adekvátní tomu, že tato osoba se pokoušela získat neoprávněně korupční plnění ve výši 480 milionů korun. Nedokážu si představit, jakou jinou sazbou by se tento skutek mohl ocenit.

Prvoinstanční soud poslal Dalíka do vězení pro korupci, soud to nyní změnil na podvod. 

Je to v souladu s dlouhodobým stanoviskem státního zastupitelství.

Uvažovali jste, že budete podezřelého stíhat pro korupci, nebo jste od počátku věděli, že máte "nabito" jen na podvod?

My jsme od počátku zvažovali všechny důkazy, které jsme měli k dispozici. Nejde o to, jakým způsobem tu věc vnímá veřejnost, nebo jaké na to máme názory. My musíme vycházet z důkazů, které byly dostupné, z důkazů, které byly získány podle práva. A na základě těchto důkazů jsme od začátku až do dnešního dne tvrdili, že se jedná o podvod.

Byl v tom Marek Dalík opravdu sám?

Na základě získaných a provedených důkazů jsme museli trvat na kvalifikaci pokusu o podvod.

Trvalo to devět let, proč tak dlouho?

Skutek nebyl zjištěn hned po jeho spáchání, trvalo to určitou dobu. Kauzy, které se dotýkají vždy pomezí politiky, byznysu a mají mezinárodní prvek, trvají vždy dlouho.

Jaký důkaz byl klíčový?

Klíčová byla svědectví těch osob, vůči nimž byl ten požadavek na to korupční plnění vznesen. A s tím souvisely i listinné důkazy, které jsem prezentoval.

Je to největší "ryba" na vašem kontě?

Já ani ostatní státní zástupci neděláme soutěž v nějakém rybářském duchu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 57 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy