Zlom v kauze Dalík. Topolánkův muž chtěl půlmiliardový úplatek pro člena vlády, píše soudkyně

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 19. 4. 2016 16:01
Korupční případ Marka Dalíka dostal nový impuls. Soudkyně Veronika Čeplová, která přítele tehdejšího premiéra Mirka Topolánka nepravomocně odsoudila k pěti rokům vězení, tvrdí, že Dalík nechtěl úplatek ve výši 18 milionů eur pro sebe. Čeplová uvedla, že peníze chtěl pro někoho z vlády. Právě ten mohl podle ní zařídit, aby dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovala.
Marek Dalík a tehdejší premiér Mirek Topolánek.
Marek Dalík a tehdejší premiér Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Soudkyně Veronika Čeplová dala korupční kauze Marka Dalíka nový impuls. V písemném rozsudku, ve kterém vysvětluje, proč poslala přítele tehdejšího premiéra Mirka Topolánka nepravomocně na pět let do vězení, uvádí, že Dalík úplatek 18 milionů eur (téměř půl miliardy korun) nežádal pro sebe. Čeplová je přesvědčena, že peníze chtěl pro někoho z vlády. Právě ten mohl podle ní zařídit, aby dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovala.

Slova Veroniky Čeplové jsou v tomto případě průlomem. Dosud policie ani státní zástupci nemluvili o tom, že by Dalík žádal úplatek pro někoho jiného. Soudkyně Městského soudu v Praze už během vyhlášení rozsudku uvedla, že "v tom obžalovaný nebyl sám". Ve svém písemném zdůvodnění, které má Aktuálně.cz k dispozici, svá slova rozvedla.

Podle soudkyně je zřejmé, že Marek Dalík nechtěl peníze pro sebe, ale pro toho, kdo mohl zařídit, aby dodávka pandurů pokračovala. "Je jednoznačné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v postavení veřejného činitele, která mohla ovlivnit výsledek pokračování v projektu Pandur II," uvedla Čeplová.

Žalobce chce doplnit dokazování

I když soudkyně dále konstatuje, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo z vlády to mohl být, je přesvědčena, že Dalík dostal pokyn od konkrétní osoby. "Z logiky věci vyplývá, že okruh těchto osob je značně omezený," dodala Čeplová.    

Tvrzení soudkyně bylo pro Dalíkova advokáta Tomáše Sokola překvapivé. "Proti rozsudku jsem podal odvolání, v němž rozsáhle argumentuji proti této konstrukci. Například poukazuji na to, že není dost možné, aby se obžalovaný až z rozsudku dozvěděl, že byl komplic jiného pachatele, o kterém do té doby nepadlo ani slovo," řekl Sokol.

Sokol dodal, že žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, vytkl soudkyni, že neuvedla, pro koho tedy měl jeho klient údajný úplatek požadovat.

"Nebudeme před nařízením jednání komentovat ani odvolání, které jsme podali, a ani odvolání obhajoby. Neznamená to však, že s tím, co je napsáno v rozsudku, v podstatě nesouhlasíme. Požadujeme, aby došlo k dalšímu doplnění dokazování," prohlásila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová

"Jeden z těch, kdo řídí ČR"

O úplatek si podle obžaloby Dalík řekl při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Již několik týdnů předtím se s představiteli rakouské zbrojovky Steyr setkal na schůzce v Brně. Ještě před těmito jednáními si pozici Dalíka prověřoval někdejší manažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann a zjistil, že "he is man who runs the Czech Republic". Tedy, že je Dalík jedním z těch, kdo řídí Českou republiku.

Zástupci Steyru před soudem korupční případ popisovali tak, že žádost o úplatek ve výši třikrát šest milionů eur byla napsána na ubrousek a Dalík za to sliboval, že zajistí, že zbrojovka nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů. Obě schůzky organizoval tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták, který byl v éře ministryně Vlasty Parkanové označován za faktického lídra v resortu.

O Dalíkovi bylo veřejně známo, že je přítelem expremiéra Topolánka a má osobní vztahy také s dalšími členy vlády. Na zmíněných schůzkách se ale neprezentoval ani jako Topolánkův poradce nebo zástupce vlády. "To na skutečnosti, že požádal o úplatek a že skutečně byl velmi blízkým přítelem tehdejšího premiéra vlády, nic nemění," podotkla soudkyně Čeplová s tím, že se na rozdíl od Dalíkova advokáta Tomáše Sokola domnívá, že jeho klient měl reálnou možnost, aby Topolánka ovlivnil. Dalík ani Topolánek na žádost Aktuálně.cz o vyjádření nereagovali.  

Výpověď Topolánka označil soud za nevěrohodnou

Topolánek ale Dalíkovi před soudem nepomohl. Výslech bývalého premiéra, Martina Bartáka i obchodníka se zbraněmi a přítele slovenského premiéra Miroslava Výboha označila soudkyně za nevěrohodný. Podle Čeplové lze z jejich slov dovodit, že se na obsahu svých výpovědí předem dohodli.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 21 miliard korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. O rok později kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil, odůvodnil to porušením smluvních podmínek ze strany Steyru. "Česká vláda nebyla v pozici toho, kdo mohl být vydíraný, naopak za tehdy panující situace mohl být vydírán pouze dodavatel," uvedla soudkyně Čeplová. Půl roku poté však vláda zakázku společnosti Steyr dala – počet transportérů se jen snížil na 107 a cena na 14 miliard korun.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 30 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 59 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy