Dalík je vinen, řekl soud. Místo korupce se ale dopustil podvodu. Trest mu snížil na čtyři roky

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 31. 5. 2016 15:32
Pětiletý trest vězení, který si od Městského soudu v Praze za korupci při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu odnesl lobbista Marek Dalík, neplatí. Soudce Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka mu jej snížil o rok. Současně rozhodl, že nešlo o korupci, ale o podvod - nepodařilo se totiž prokázat, že by za Dalíkem stál někdo, kdo by mohl nákup obrněných transportérů pro českou armádu ovlivnit. Dalík se tak pouze snažil vylákat z představitelů zbrojovky peníze.
Marek Dalík (vlevo) a advokát Tomáš Sokol.
Marek Dalík (vlevo) a advokát Tomáš Sokol. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vrchní soud v Praze potvrdil, že lobbista Marek Dalík spáchal trestný čin při nákupu pandurů. Místo korupce se ale podle soudu dopustil podvodu. Ten mu za to vyměřil trest v délce čtyř let vězení.

Rozsudek vrchního soudu je pravomocný, Dalík už se proti němu nemůže řádnými prostředky odvolat. Musí také zaplatit pokutu čtyři miliony korun, jinak se mu trest protáhne o další dva roky.

Dalík byl původně odsouzen za korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle prvoinstančního soudu si za to, že vláda tendr nezruší, řekl jejich výrobci o půlmiliardový úplatek.

Podle soudce vrchního soudu Martina Zelenky není pochyb o tom, že Dalík o úplatek požádal. "Je to prokázáno jak výpověďmi obou očitých svědků a dokazují to i listinné důkazy," odkázal soudce Zelenka na výpověď zaměstnanců rakouské zbrojovky Steyr a depeše, které následně posílala americká ambasáda ministerstvu zahraničí a jež unikly na WikiLeaks.

Podvod, ne korupce

Podle soudce Zelenky však nelze prokázat, že šlo o korupci, jak k tomu došla soudkyně Městského soudu v Praze Veronika Čeplová. Ta byla přesvědčena, že Dalík jednal jako vyslanec někoho z české vlády.

Zelenka ale odkázal na dnešní opakovanou výpověď tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. "Výslechem svědka Topolánka bylo jednoznačně prokázáno, že ač (Dalík) na něj nějaký vliv měl, neměl a nemohl mít žádný vliv na rozhodování v této věci," řekl Zelenka. Podle něj je tak nutné Dalíkovo jednání překvalifikovat na podvod.

Dalíkovi přitom hrozil nejméně pětiletý trest. Odvolací soud při snížení trestu pod zákonnou hranici odůvodnil především dobou devíti let, která od té doby uplynula. A také tím, že kvůli tomu, že se neprokázala korupce, nebylo jeho jednání tak společensky nebezpečné.

Dalík vyslechl verdikt s kamennou tváří a poté beze slova odešel z jednací síně. A komentovat verdikt nechtěl ani jeho obhájce Tomáš Sokol.

Topolánek svědčil podruhé

Kvůli Dalíkovi musel podruhé k soudu i bývalý premiér Mirek Topolánek. Prvoinstanční soud odůvodnil verdikt tím, že Dalík měl velký vliv na premiéra Mirka Topolánka. A tak mohl opravdu 21miliardový tendr ovlivnit. Expremiéra si proto pozval jako svědka i odvolací soud.

"Vliv Marka Dalíka na mě se přeceňuje," uvedl soudu Topolánek s tím, že poté, co se stal premiérem, se jejich styky navíc omezily. "Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem velmi málo ovlivnitelný," dodal.

Podle něj se občasné schůzky s Dalíkem týkaly diskusí o politice. "Připravoval mě hlavně na debaty s Jiřím Paroubkem," řekl Topolánek.

Dalík uvedenou žádost o úplatek předložil na podzim 2007 představitelům rakouské zbrojovky Steyr.

Kromě pětiletého trestu vězení za pomoc k úplatkářství Čeplová nadělila Dalíkovi ještě pětimilionový peněžitý trest. Pokud by ho nezaplatil, měl by strávit ve vězení o dva roky déle.

Žalobce chtěl 8 let a pokutu 21 milionů

Proti jejímu verdiktu se odvolal jak Dalík, tak žalobce Adam Bašný. Ten byl od počátku přesvědčen, že nešlo o korupci, ale o podvod. Ztotožnil se totiž s názorem Topolánka, že Dalík rozhodování o nákupu pandurů nemohl ovlivnit. A tedy jen uvedl zástupce zbrojovky v omyl, že je toho schopen.

Žalobce ale současně požádal o zpřísnění trestu. "S ohledem na výši škody je odpovídající trest nejméně osm let," uvedl Bašný, podle něhož je nízký i uložený pětimilionový peněžitý trest. "S ohledem na projevenou bezskrupulóznost nemůže státní zástupce souhlasit jen se sumou pěti milionů," uvedl žalobce a navrhl sumu 21 milionů.

Podle Dalíkova obhájce Sokola nejsou vůbec důkazy, že se jeho klient čehokoliv dopustil. "Soud si nahrazuje absenci důkazů svými konstrukcemi, jak to mohlo být. "Těch možností jsou tisíce," uvedl Sokol.

Lobbing není trestný

Druhý Dalíkův advokát Tomáš Gřivna navíc upozornil na to, že i kdyby uvedenou sumu Dalík žádal, mohlo to být legální. Dalík měl totiž lobbistickou firmu New Deal Communications a živil se oficiálně lobbingem. "Využíval toho, že díky svým kontaktům měl všude dveře otevřené, což neznamená, že by to bylo trestné," poukázal Gřivna.

A dodal, že při předchozím sjednání kontraktu na pandury pracovala pro Steyr firma Pamco zbrojaře Pavla Musely, která si účtovala za své služby zhruba dvě procenta z ceny úspěšně uzavřeného kontraktu. "Ta suma je v tomto případě srovnatelná," podotkl Gřivna.  

Nákup pandurů v celkové hodnotě 21 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Topolánkův kabinet ale o rok později od zakázky odstoupil. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, již "jen" za 14,4 miliardy korun. Nové pandury přitom v přepočtu na jeden kus přišly výrazně dráž: zatímco napoprvé mělo Česko dostat 199 obrněnců, v nové smlouvě jich bylo jen 107.

Bartáka soud osvobodil

Je to přitom již druhý případ korupce kvůli armádním zakázkám za Topolánkovy vlády, kterou řešil soud. Tehdy obžalované osvobodil.

Před soudem stál tehdejší náměstek ministra obrany - a později ministr -  Martin Barták – pro změnu za to, že si se zbrojařem Michalem Smržem řekli o úplatek pět milionů dolarů (tehdy 80 milionů korun), že urovnají problémy kolem nákupu nových armádních vozidel Tatra. U soudu jako klíčoví svědci vystoupili někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars a bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Oba prohlásili, že si Barták o úplatek řekl. Podle soudu ale nebyly pro odsouzení Bartáka a Smrže dostatečné důkazy.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy