Praha - V rozsudku, podle něhož má Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, skončit na čtyři roky ve vězení, předseda senátu Martin Zelenka práci Městského soudu v Praze rozcupoval. Přesto oba soudy došly ke stejnému závěru: Dalík je vinen a má skončit za mřížemi.
"Jeho snaha získat majetkový prospěch byla evidentní," napsal Zelenka do rozsudku, který byl právě dokončen a který má deník Aktuálně.cz k dispozici. V něm nyní také vysvětluje, proč se tehdy, když si údajně v pražské restauraci řekl o více než 480 milionů korun, nechoval jako lobbista, ale pokusil se o podvod. A také proto dostal Dalík o rok nižší trest.
Zelenka tak odmítl závěr soudkyně městského soudu Veroniky Čepelové. Ta byla přesvědčena, že při jednání o dodávce obrněných transportérů Pandur pro českou armádu došlo ke korupci. Zároveň tvrdila, že Dalík úplatek ve výši 18 milionů eur nechtěl pro sebe, ale pro někoho z vlády. Taková tvrzení ale Zelenka odmítá.
Navíc podle vrchního soudu jsou slova o korupci jen nepodložené hypotézy, pro které chybí ve spise důkazy. Ty naopak jsou pro jiný trestný čin: pokus o podvod. "Účelově a v každém případě neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit," uvedl Zelenka.
Stamilionová žádost byla napsána na ubrousku
Dalík podle žalobců požadoval třikrát šest milionů eur při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Zástupci rakouské zbrojovky Steyr před soudem uvedli, že žádost byla napsána na ubrousek. Topolánkův přítel za to sliboval, že zajistí, že Steyr nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů. "Požadavek již naplňuje znaky ukončeného pokusu trestného činu," uvedl předseda senátu.
Soudce má za to, že Dalík to ovlivnit nemohl a pouze předstíral, že vyvine tlak na politiky, kteří o zakázce rozhodovali. "Mohl vcelku dobře a nadějně kalkulovat s tím, že zmíněný projekt bude velmi pravděpodobně pokračovat, a to sám od sebe," napsal Zelenka.
Fakt, že Dalík skutečně peníze požadoval, podle Zelenky nedokazují pouze výpovědi manažerů zbrojovky, ale také interní dokumenty této společnosti. "Tuto žádost o 'neetickou platbu' dostatečně přesvědčivým způsobem mapují," napsal pražský vrchní soud do rozsudku.
O lobbing podle soudu nešlo
Dalíkův advokát Tomáš Gřivna před soudem upozornil na to, že i kdyby uvedenou sumu Dalík žádal, mohlo to být legální. Dalík měl totiž lobbistickou firmu New Deal Communications a živil se oficiálně lobbingem. Jenže podle soudu o lobbing nešlo. "Pokud by se mělo jednat o nabídku lobbingu, evidentně by takové jednání nezačalo po odchodu nepovolanější osoby ze strany dodavatele," vysvětluje Zelenka.
Marek Dalík s verdiktem nesouhlasí. Jeho obhájci jsou připraveni podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Navzdory tomu soud během několika týdnů vyzve Dalíka k nástupu do vězení.