Dalík účelově nabízel to, co nemohl zařídit. Ale o korupci nejde, píše soudce

Radek Nohl Radek Nohl
23. 6. 2016 14:13
Když si v pražské restauraci údajně řekl o více než 480 milionů korun, nechoval se Marek Dalík jako lobbista, nýbrž se pokusil o podvod. Také proto má nyní jít podle pravomocného rozsudku na čtyři roky do vězení. Soudce vrchního soudu Martin Zelenka v něm píše, že Dalík účelově a neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit. Odsouzen byl za to, že požadoval třikrát šest milionů eur za to, že bude dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovat.
Marek Dalík se svým advokátem Tomášem Sokolem u vrchního soudu.
Marek Dalík se svým advokátem Tomášem Sokolem u vrchního soudu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V rozsudku, podle něhož má Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, skončit na čtyři roky ve vězení, předseda senátu Martin Zelenka práci Městského soudu v Praze rozcupoval. Přesto oba soudy došly ke stejnému závěru: Dalík je vinen a má skončit za mřížemi.

"Jeho snaha získat majetkový prospěch byla evidentní," napsal Zelenka do rozsudku, který byl právě dokončen a který má deník Aktuálně.cz k dispozici. V něm nyní také vysvětluje, proč se tehdy, když si údajně v pražské restauraci řekl o více než 480 milionů korun, nechoval jako lobbista, ale pokusil se o podvod. A také proto dostal Dalík o rok nižší trest.

Zelenka tak odmítl závěr soudkyně městského soudu Veroniky Čepelové. Ta byla přesvědčena, že při jednání o dodávce obrněných transportérů Pandur pro českou armádu došlo ke korupci. Zároveň tvrdila, že Dalík úplatek ve výši 18 milionů eur nechtěl pro sebe, ale pro někoho z vlády. Taková tvrzení ale Zelenka odmítá.

Navíc podle vrchního soudu jsou slova o korupci jen nepodložené hypotézy, pro které chybí ve spise důkazy. Ty naopak jsou pro jiný trestný čin: pokus o podvod. "Účelově a v každém případě neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit," uvedl Zelenka.

Stamilionová žádost byla napsána na ubrousku

Dalík podle žalobců požadoval třikrát šest milionů eur při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Zástupci rakouské zbrojovky Steyr před soudem uvedli, že žádost byla napsána na ubrousek. Topolánkův přítel za to sliboval, že zajistí, že Steyr nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů. "Požadavek již naplňuje znaky ukončeného pokusu trestného činu," uvedl předseda senátu.

Soudce má za to, že Dalík to ovlivnit nemohl a pouze předstíral, že vyvine tlak na politiky, kteří o zakázce rozhodovali. "Mohl vcelku dobře a nadějně kalkulovat s tím, že zmíněný projekt bude velmi pravděpodobně pokračovat, a to sám od sebe," napsal Zelenka.    

Fakt, že Dalík skutečně peníze požadoval, podle Zelenky nedokazují pouze výpovědi manažerů zbrojovky, ale také interní dokumenty této společnosti. "Tuto žádost o 'neetickou platbu' dostatečně přesvědčivým způsobem mapují," napsal pražský vrchní soud do rozsudku.   

O lobbing podle soudu nešlo

Dalíkův advokát Tomáš Gřivna před soudem upozornil na to, že i kdyby uvedenou sumu Dalík žádal, mohlo to být legální. Dalík měl totiž lobbistickou firmu New Deal Communications a živil se oficiálně lobbingem. Jenže podle soudu o lobbing nešlo. "Pokud by se mělo jednat o nabídku lobbingu, evidentně by takové jednání nezačalo po odchodu nepovolanější osoby ze strany dodavatele," vysvětluje Zelenka.

Marek Dalík s verdiktem nesouhlasí. Jeho obhájci jsou připraveni podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Navzdory tomu soud během několika týdnů vyzve Dalíka k nástupu do vězení.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy