Dalík účelově nabízel to, co nemohl zařídit. Ale o korupci nejde, píše soudce

Radek Nohl Radek Nohl
23. 6. 2016 14:13
Když si v pražské restauraci údajně řekl o více než 480 milionů korun, nechoval se Marek Dalík jako lobbista, nýbrž se pokusil o podvod. Také proto má nyní jít podle pravomocného rozsudku na čtyři roky do vězení. Soudce vrchního soudu Martin Zelenka v něm píše, že Dalík účelově a neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit. Odsouzen byl za to, že požadoval třikrát šest milionů eur za to, že bude dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovat.
Marek Dalík se svým advokátem Tomášem Sokolem u vrchního soudu.
Marek Dalík se svým advokátem Tomášem Sokolem u vrchního soudu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V rozsudku, podle něhož má Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, skončit na čtyři roky ve vězení, předseda senátu Martin Zelenka práci Městského soudu v Praze rozcupoval. Přesto oba soudy došly ke stejnému závěru: Dalík je vinen a má skončit za mřížemi.

"Jeho snaha získat majetkový prospěch byla evidentní," napsal Zelenka do rozsudku, který byl právě dokončen a který má deník Aktuálně.cz k dispozici. V něm nyní také vysvětluje, proč se tehdy, když si údajně v pražské restauraci řekl o více než 480 milionů korun, nechoval jako lobbista, ale pokusil se o podvod. A také proto dostal Dalík o rok nižší trest.

Zelenka tak odmítl závěr soudkyně městského soudu Veroniky Čepelové. Ta byla přesvědčena, že při jednání o dodávce obrněných transportérů Pandur pro českou armádu došlo ke korupci. Zároveň tvrdila, že Dalík úplatek ve výši 18 milionů eur nechtěl pro sebe, ale pro někoho z vlády. Taková tvrzení ale Zelenka odmítá.

Navíc podle vrchního soudu jsou slova o korupci jen nepodložené hypotézy, pro které chybí ve spise důkazy. Ty naopak jsou pro jiný trestný čin: pokus o podvod. "Účelově a v každém případě neoprávněně nabízel něco, co žádným způsobem nemohl zařídit," uvedl Zelenka.

Stamilionová žádost byla napsána na ubrousku

Dalík podle žalobců požadoval třikrát šest milionů eur při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Zástupci rakouské zbrojovky Steyr před soudem uvedli, že žádost byla napsána na ubrousek. Topolánkův přítel za to sliboval, že zajistí, že Steyr nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů. "Požadavek již naplňuje znaky ukončeného pokusu trestného činu," uvedl předseda senátu.

Soudce má za to, že Dalík to ovlivnit nemohl a pouze předstíral, že vyvine tlak na politiky, kteří o zakázce rozhodovali. "Mohl vcelku dobře a nadějně kalkulovat s tím, že zmíněný projekt bude velmi pravděpodobně pokračovat, a to sám od sebe," napsal Zelenka.    

Fakt, že Dalík skutečně peníze požadoval, podle Zelenky nedokazují pouze výpovědi manažerů zbrojovky, ale také interní dokumenty této společnosti. "Tuto žádost o 'neetickou platbu' dostatečně přesvědčivým způsobem mapují," napsal pražský vrchní soud do rozsudku.   

O lobbing podle soudu nešlo

Dalíkův advokát Tomáš Gřivna před soudem upozornil na to, že i kdyby uvedenou sumu Dalík žádal, mohlo to být legální. Dalík měl totiž lobbistickou firmu New Deal Communications a živil se oficiálně lobbingem. Jenže podle soudu o lobbing nešlo. "Pokud by se mělo jednat o nabídku lobbingu, evidentně by takové jednání nezačalo po odchodu nepovolanější osoby ze strany dodavatele," vysvětluje Zelenka.

Marek Dalík s verdiktem nesouhlasí. Jeho obhájci jsou připraveni podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Navzdory tomu soud během několika týdnů vyzve Dalíka k nástupu do vězení.

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy