Jak se kupovaly pandury. Obří zakázka, podezření z korupce a soud s Dalíkem

ČTK ČTK
2. 2. 2016 14:04
Nákup obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr je jednou z nejkontroverznějších zakázek v novodobé historii české armády. Obchod provázela řada problémů a podezření z korupce, které se dostaly před soud. O nákupu pandurů rozhodla před deseti lety, 25. ledna 2006, vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Marek Dalík podle obžaloby požadoval půlmiliardový úplatek za to, že rakouská zbrojovka Steyr nepřijde o dvacetimiliardovou zakázku na dodávku obrněných transportérů Pandur pro českou armádu.
Foto: Ludvík Hradilek

Březen 2009

Topolánkova vláda schválila koupi pandurů. Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Na podzim česká armáda převzala prvních 17 obrněných transportérů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ústavní výbor europarlamentu doporučil schválit brexitovou dohodu

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy