Na Boží Dar už by ráno měly vyjet první autobusy. Sněžit bude podle předpovědí dál

Živě
Dopravu v Česku již několikátý den komplikuje sníh. Sníh a silný vítr v pondělí zastavil MHD v Pardubicích. Uzavřený je Boží Dar v Krušných horách. Většina silnic v Česku je ale s opatrností sjízdná, na některých místech se může objevit rozbředlý sníh a zvláště po ránu náledí nebo ledovka. Situaci sledujeme v on-line reportáži.
Dopravu v Pardubicích ochromilo náledí | Video: Přemysl Nagy
Živě
Aktualizovat reportáž
21:03 Ikona auto

Pokud se v noci v Krušných horách nezhorší počasí oproti současnému stavu, vyrazí ve středu brzy ráno do Božího Daru opět linkové autobusy. Kvůli kalamitě dosud autobusy zajížděly pouze k jáchymovské radnici. Dosud oficiálně neprůjezdným úsekem od abertamské zatáčky přes planinu do Božího Daru autobusy provede sypač Údržby silnic Karlovarského kraje, informovala v tiskové zprávě mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

18:10 Ikona auto

Na Vysočině se dnes stalo 46 dopravních nehod. Jeden člověk při nich zemřel, dalších pět lidí se lehce zranilo, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková. Dopravu komplikují sněhové jazyky a ledovka. Policie vyzývá řidiče kamionů, aby raději na Vysočinu nejezdili. Dálnice D1 je ale po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. Přibližně od 12:00 je neprůjezdná silnice I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku. Špatně sjízdná je i silnice mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě a u Ždírce nad Doubravou.

17:43 Ikona vločka

Severní část Slovenska se kvůli vydatné sněhové nadílce znovu potýká s kalamitou, která také zkomplikovala dopravu na silnicích. Policie vybídla řidiče, aby se tam vydali na cesty jen v případě, že je to nezbytné. Armáda zase vyslala do postižených oblastí vojáky na pomoc při odstraňování následků kalamity.

17:05 Ikona vločka

Sněhové přeháňky a vítr dnes po celý den komplikovaly dopravu v Libereckém kraji. Problémy byly hlavně v horských oblastech. Některé silnice vítr zafoukával, situace se ale později odpoledne zlepšila. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné, i na hlavních tazích ale mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, a řidiči by proto měli být opatrní. Výrazně méně práce měli dnes hasiči s padajícími stromy. Dodávky elektřiny se na většině míst podařilo do rána obnovit.

16:55 Ikona auto

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka (STAN) se aktuálně pracuje na zprůjezdnění hraničního přechodu na Oberwiesenthal. "Očekáváme, že průjezd by mohl být obnoven ve středu ráno mezi 7:00 a 8:00 Pracuje se také na zprůjezdnění silnice na planině před Božím Darem směrem od Jáchymova," řekl Horník.

16:07

Pod lavinou v jihorakouské zemi Korutany zemřel v úterý 24letý Čech, který byl ve volném terénu na skialpinistické túře se svým otcem. 

15:41

Sníh komplikuje život také hráčům z FC Baník Ostrava. 

15:09

Českou poštovnu na Sněžce, která je nejvýše položenou stavbou v republice, navštěvuje za příznivého počasí až několik set lidí denně. V zimě je to méně, a když se k tomu přidá extrémní počasí jako teď, mizí dolů i personál. Správce poštovny Dalibor Blaha dnes ČTK řekl, že tentokrát opouštěli zaměstnanci poštovnu narychlo za dramatických okolností. Kolem poštovny jsou podle něj až čtyři metry navátého sněhu.

14:30

Kolik lidí v osadách kolem Božího Daru zůstalo, město přesně neví, podle starosty Jana Horníka může jít asi o desítku lidí. "Ti jsou nyní odkázáni sami na sebe. Ale jsou na podobné situace zvyklí a mají zásoby. A místo čerstvých rohlíků si ráno rozpečou ze zásob, protože naštěstí tam elektřina jde. A tam, kde není mobilní signál, místní ví, kam dojít, aby se dostali na německou síť a v případě potřeby mohli zavolat," popsal Horník. V případě potřeby může město vyžít rolby nebo sněžné skútry Horské služby.

14:45 Ilustrační foto.

Silnice I/38 za obcí Dlouhá Brtnice je ve směru na Jihlavu s vysokou opatrností opět průjezdná. Směr na Znojmo je stále neprůjezdný.

14:18 Ikona vločka

Sněhová kalamita na Božím Daru a v jeho okolí zatím nekončí. I když se s velkým nasazením daří obnovovat provoz na některých silnicích, lidé v okolních osadách jsou zatím odkázáni sami na sebe. Zprůjezdnění silnic do Mysliven, Ryžovny nebo na Zlatý Kopec bude na řadě, až se podaří obnovit hlavní tahy na Boží Dar, řekl starosta města Jan Horník (STAN).

14:14

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z projektu InterSucho by se Čechy z loňského sucha mohly vzpamatovat, na Moravě je situace horší a ani podle prognóz se nemá příliš zlepšit. Podle Daňhelky je sucho v Česku cyklickým fenoménem, kdy jsou v zimě zásoby vody doplňovány a během vegetační sezony jsou většinou spotřebovány. "Záležet bude až na stavu na konci března, jaká bude letošní výchozí pozice v různých oblastech ČR," doplnil.

14:07

Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Záležet bude také teplotách vzduchu. Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci.

14:10

Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. 

13:55 Ikona auto

Silnice I/57 u Lidečka na Vsetínsku je po vyproštění havarovaného kamionu opět plně průjezdná. Kvůli překládání nákladu z návěsu vozidla a jeho následnému vyprošťování z příkopu bylo místo od rána průjezdné pouze kyvadlově, dopravu řídili policisté. Omezení skončilo krátce po 13:00

13:41 Ilustrační foto.

Silnice od Abertamské křižovatky do Abertam je již zcela průjezdná.

13:35

Hasiči v Pardubickém kraji mají od rána spoustu práce.

13:29

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje je na silnicích často sníh. V okolí Lanškrouna, Svitav, Vysokého Mýta, Žamberka či Poličky často tvoří vlivem větru sněhové jazyky.

12:39

Situace na Klínovci:

i dnes bude velmi špatně počasí, pokud nemusíte nevyjíždějte do Krušných hor!

Zveřejnil(a) Infocentrum Klínovec dne 15. January 2019
12:33

Letos je ve sněhu v průměru 30 litrů vody na jeden metr čtvereční. Loni to bylo 5,6 litru vody na jeden metr čtvereční.

💧 Kolik vody je aktuálně ve sněhu a jak to bylo minulý rok? Aktuální odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR je cca 2,366 mld. m3. V průměru jde o 🔖30 litrů na jeden metr čtvereční. Měření k 14. 1. 2019. Stejné měření z minulého roku, měřeno 15. 1. 2018, byl cca 0,442 miliardy m3. To je 🔖5,6 litru na jeden metr čtvereční. Pomůže nám více sněhu se suchem❓ "Prvním možným vodítkem pro odhad možného vzniku sucha bude konec zimy a tání sněhu. Tehdy se totiž doplní zásoby vody v půdě a podzemních vodách. Na konci března tak budeme znát počáteční stav toho, kolik vody před vegetační sezónou budeme mít a podle toho lze odhadovat pravděpodobnost vzniku sucha," říká ředitel úseku hydrologie Jan Daňhelka. 📅Minulý rok touto dobou panovalo relativně teplé počasí, ke konci měřeného týdne se ochladilo, během týdne na horách přibylo až 15 cm sněhu. Letos přibýval sníh rychleji, podrobnější souhrn najdete na našem webu ⬇ http://portal.chmi.cz/…/portal/docs/poboc/CB/snih/aktual.htm

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 15. January 2019
11:38 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Na Frýdecko-Místecku bude od úterního odpoledne vydatně sněžit. Do středečního rána může napadnout až 15 centimetrů sněhu, na hřebenech Beskyd pak až 25 centimetrů. Na většině území ČR také platí do noci na středu výstraha před silným větrem. 

⚠ VÝSTRAHA ⚠ 🌬❄🌨 Situace: Tato výstraha upřesňuje územní a časovou platnost silného větru a přidává varování před novou sněhovou pokrývkou. 🌬 Během úterý 15. 1. bude na většině území nadále foukat čerstvý západní až severozápadní vítr 6 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h). Během večera a noci na středu 16. 1. bude vítr postupně slábnout. ❄🌨 Na Frýdecko-Místecku očekáváme během úterního odpoledne a večera a noci na středu 16. 1. vydatné sněžení, do středečního rána napadne 5 až 15 cm, na hřebenech Beskyd kolem 25 cm nového sněhu.

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 15. January 2019
10:51 Ikona auto

Dopravu na silnici I/57 u Lidečka na Vsetínsku komplikuje havarovaný kamion. Místo je kyvadlově průjezdné, od 8:00 se pracuje se na překládání nákladu. Následovat bude vyproštění kamionu, s omezením musejí řidiči zřejmě počítat až do odpoledních hodin, řekl dnes ČTK vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik. Není podle něj vyloučeno, že silnice bude muset být dočasně zcela uzavřena.

10:32 Ilustrační foto.

Silnice č. 7 Chomutov - Hora Svatého Šebestiána je stále neprůjezdná. 

10:22 Ikona auto

V Karlovarském kraji stále komplikuje dopravu počasí, především silný vítr a ve vyšších polohách také sněžení. Řada silnic především v horských oblastech zůstává uzavřená.

Kvůli havárii kamionu je stále neprůjezdný úsek Teplá - Horní Kramolín. Zprůjezdněn byl po 9:30 úsek Oldřichov - Lužec na Karlovarsku, informovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

9:40

Na hřebenech Krkonoš leží okolo 190 centimetrů sněhu. Za poslední dny připadlo 145 centimetrů sněhu za působení silného větru, který přemístil nový a volný sníh na závětrné strany, kde se vytvořily sněhové polštáře a tvrdé desky.

Podle úterního hlášení horské služby hrozí v Krkonoších laviny z nového sněhu a laviny deskové. "Sněhová pokrývka vykazuje na většině strmých svahů pouze slabou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při minimálním dodatečném zatížení, a to na mnoha strmých svazích. Dají se předpokládat samovolné laviny velkých, ale i velmi velkých rozměrů, které mohou dosahovat dna údolí," uvedl dnes na webu Robert Dlouhý z horské služby. Lidé by podle něj neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 30 stupňů. Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí by měl platit i ve středu.

7:56

V Krkonoších byl dnes po vydatném sněžení v minulých dnech vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Čtvrtý stupeň znamená vysoké nebezpečí lavin a možnosti túr jsou velmi omezené. Jde o nejvyšší stupeň vyhlašovaný v Krkonoších. Na většině ohrožených cest hrozí sesuvy samovolných lavin středního i velkého rozsahu. Čtvrtý stupeň se v Krkonoších vyhlašuje minimálně.

7:44 Ikona auto

Na některých středočeských silnicích mohou být zbytky sněhu. Řidiči by měli být opatrní například na silnicích nižších tříd na Rakovnicku, na Příbramsku a na mladoboleslavské dálnici D10.

7:43 Ikona auto

V Karlovarském kraji stále komplikuje dopravu počasí, především silný vítr a ve vyšších polohách také sněžení. Řada silnic především v horských oblastech zůstává uzavřena. Kvůli havárii kamionu je nyní neprůjezdný úsek Teplá - Horní Kramolín.

7:43 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Přes den bude v Česku oblačno až zataženo, ojediněle až polojasno. Na většině území občasné sněžení, na horách na severu a severovýchodě i vydatnější, na jihozápadě srážky jen místy.

Odpoledne a večer v polohách pod 600 metrů postupně srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty vystoupají na nula až 4 stupně Celsia. Meteorologové z ČHMÚ také varují před silným větrem, který může v nárazech dosáhnout až 70 km/h a na horách až 110 km/h. 

7:39

Některé řidiče sníh na cestách potěšil. 

7:38 Ikona auto

Silnice ve Zlínském kraji jsou ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. V nižších polohách jsou po chemickém ošetření holé a mokré, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. V některých úsecích na Zlínsku hrozí jejich namrzání. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu o tloušťce od pěti do 15 centimetrů krytá posypem, i ty mohou namrzat. Řidiči musejí v regionu počítat také s nárazovým větrem. 

7:37 Ikona auto

Sněžení a silný vítr nadále komplikují dopravu v Libereckém kraji. Některé vozovky mohou namrzat, varování od cestářů platí i pro čtyřproudou silnici 35 z Liberce do Turnova, vyplývá z údajů na dopravním webu.

7:36 Ikona auto

Na některých vozovkách v Jihočeském kraji se mohou tvořit závěje. V řadě míst se po ránu vyskytují sněhové přeháňky a také fouká vítr. Všechny vozovky jsou ošetřené, ale stále zůstávají sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. 

7:36 Ikona auto

Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné. Hlavní tahy včetně D1 jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření. Někde se kvůli větru tvoří sněhové jazyky. Na silnicích nižších tříd leží místy ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Teploty v noci klesaly ke třem stupňům Celsia pod nulou. Podle meteorologů bude přes den sněžit.

7:35 Ikona auto

Dopravu v Ústeckém kraji nadále komplikuje silný vítr a sníh. Uzavřena zůstává od pondělí silnice I/7 z Chomutova do Německa, zaváté jsou cesty v Krušných horách. V nižších polohách se objevuje ledovka. Silničáři mají stále v terénu veškerou techniku.

"Situace se od pondělka nezměnila, naopak se kvůli silnému větru mírně zhoršila," řekl ráno dispečer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

7:34 Ikona auto

V Královéhradeckém kraji byly ráno komunikace sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé a třetí třídy leží od středních poloh místy sníh, v Orlických horách se vlivem silného větru mohou tvořit sněhové jazyky. V horských oblastech hrozí námraza. 

7:34 Ikona auto

Většinou rozbředlý sníh na cestách čeká po nočním sněžení motoristy v Olomouckém kraji. Sníh či jeho zbytky pokrývají téměř všechny vozovky v regionu, včetně hlavních cest. Silnice jsou sjízdné, zvýšená opatrnost je ale nutná. Na D35 mezi Olomoucí a Hranicemi upozorňují správci silnic navíc na námrazu.

7:33 Ikona auto

Řada silnic na jižní Moravě, převážně druhé a třetí třídy, jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na úsecích krytých inertním posypem ve vyšších polohách Blanenska či Bílých Karpat zůstává vrstva ujetého sněhu. Teplota se pohybuje pod nulou, navíc v některých částech kraje ráno opět sněží.

7:33 Ikona auto

Řidiči v Moravskoslezském kraji by i v úterý ráno měli být opatrní. Na silnicích hlavně nižších tříd po celém kraji jsou zbytky sněhu, ve vyšších polohách posypaná sněhová vrstva. Na Frýdecko-Místecku jsou místy zmrazky. V Beskydech i Jeseníkách snižuje viditelnost sněžení. 

7:32 Ikona auto

Dopravu na mnoha místech v Pardubickém kraji komplikuje sníh. Zůstává na silnicích zvláště ve výše položených oblastech. Někde mohou vznikat vlivem větru sněhové jazyky, upozorňují silničáři.

7:32

Většinu dodávek elektřiny, které v pondělí přerušily silný vítr a sněžení, se přes noc podařilo odstranit. Ještě hodinu před půlnocí společnost ČEZ Distribuce evidovala 3000 odběratelů bez elektřiny a 12 poruch na vedení vysokého napětí, ráno už proud nešel jen v desítkách míst hlavně na Svitavsku v Pardubickém kraji. Dodávky by tam měly být obnoveny během dopoledne. Rozmary počasí podle prvotních odhadů způsobily škody na distribučním zařízení do tří milionů korun.

7:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství.

22:07 Ikona auto

Zledovatělé silnice dělají problémy i ostatním řidičům. Na sítích se objevily například fotografie z Anenského podjezdu, odkud nemohlo auto pro náledí vyjet. Stála i doprava od Parama směrem na Přelouč. 

22:05

Pardubice po třech hodinách obnovily městskou hromadnou dopravu, kterou zastavil kalamitní stav na vozovkách. Potvrdil to dispečink MHD. "V 18.35 jsme byli nuceni zastavit provoz našich vozů, nebyly schopny jízdy. Provoz se plně obnovil kolem půl desáté večer, ale vozy jezdí stále se zpožděním," uvedl dispečer pardubické MHD. 

21:55 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Dnes v noci by teploty měly dosahovat až čtyř stupňů pod nulou, k ránu mohou opět přijít sněhové přeháňky.

21:52

"V posledních dvou hodinách jsme měli přibližně 15 až 20 výjezdů k důsledkům silného větru, zejména k popadaným stromům. Většinou se jednalo o Blanensko," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

21:50 Ikona auto

Kvůli poryvům silného větru, sněžení a zledovatělým silnicím mají v Jihomoravském kraji potíže autobusové linky na Tišnovsku, Blanensku, v okolí Boskovic a Brněnsku. Vyplývá to z informací na webu Integrovaného dopravního systému společnosti Kordis, která dopravu v kraji koordinuje.

20:46

Přívaly nového sněhu v rakouské spolkové zemi Salcbursko dosud podle místních úřadů způsobily smrt tří lidí a zranění dalších 18 osob. V hojně navštěvovaném lyžařském středisku Obertauern dnes způsobil český snowboardista pád laviny, která zasypala část hotelu, ale lidem neublížila. Případ vyšetřuje policie, informovala rakouská média.

20:27 Ikona auto

V Karlovarském kraji začalo vpodvečer opět sněžit a navíc i mrznout. Na několika místech už uvízly kamiony a tvoří se kolony, informovala ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřeny zůstávají po sněhové kalamitě i některé silnice v horských oblastech Karlovarského kraje. Autobusy jedoucí na Boží Dar budou od dnešního večera končit svou jízdu u jáchymovské radnice, informovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

20:21 Ikona auto

Podobný kolaps MHD v Pardubicích nepamatuje. Informaci pro cestující dopravní podnik zveřejnil na facebooku a na světelných tabulích ve městě. Tímto způsobem opět oznamuje i postupné opětovné spuštění dopravy.

Postupně je obnovován provoz na všech linkách MHD v Pardubicích. Vozidla však budou nabírat i nadále zpoždění.

Zveřejnil(a) Dopravní podnik města Pardubic a.s. dne 14. January 2019
20:17

Zastavení dopravy předcházelo husté sněžení. Když se sněhová vrstva ujezdila, začala namrzat a silně klouzat. Žádná nehoda autobusu či trolejbusu se nestala. "S ohledem na bezpečnost jsem si to neriskl a vydal pokyn k zastavení dopravy," uvedl dispečer.

20:17

Kvůli náledí se dnes v 18:35 zastavil provoz na linkách městské hromadné dopravy v Pardubicích. Přerušení platí do odvolání, do ulic vyjely sypače. ČTK to řekl dispečer Dopravního podniku města Pardubic Petr Mates. "V 18:35 byla zastavena kompletně doprava v celých Pardubicích. Všechny vozy v zastávkách, případně tam, kde zůstaly stát, pod kopcem nebo na kopci. Všechno stojí do odvolání, zatím nevíme, kdy to zprůjezdníme," uvedl Mates.

19:29

Bez elektřiny bylo dnes večer v Česku kvůli počasí až 16 000 domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla ČTK kolem 19:00, že firma eviduje 20 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na vedení nízkého napětí. Situace se výrazně zhoršila po 17. hodině, když se počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ zvýšil na 16 000, přičemž odpoledne jejich počet kolísal mezi 3000 a 5000. Situaci zhoršil silný vítr. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

19:05

Sníh a silný vítr dnes opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru trvá kalamitní stav, uzavřeny jsou všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem a také úsek mezi Stříbrnou a Bublavou. Policie dopoledne do odvolání uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony zablokovaly silnici.

19:05 Ikona vločka

Kvůli sněhové kalamitě a nebezpečí lavin je v Rakousku uzavřena téměř polovina lyžařských sjezdovek. Vleky zůstaly stát dnes také v řadě lyžařských areálů v Bavorsku včetně nejvyšší hory Šumavy Velký Javor. V Rakousku si sněhová kalamita dnes vyžádala smrt muže, který spadl při odklízení sněhu ze střechy a který se stal v oblasti Salcburku už třetí obětí sněhové kalamity posledních dnů.

19:03

Silné sněžení a prudký vítr dnes způsobily množství dopravních nehod, zatarasily silnice a přerušily dodávky elektrické energie pro tisíce domácností také na Slovensku. Na severu země v oblastech Liptova a Oravy zůstalo podle distribuční společnosti bez proudu kolem 15 000 domácností. U vesnice Oravská Polhora poblíž polské hranice se na zasněžené vozovce čelně srazil plný autobus s osobním vozem. Řidič auta byl převezen do nemocnice, 51 cestujících autobusu, z nichž 47 bylo dětí, vyvázlo podle sdělení hasičů bez zranění.

16:30

Silnice I/11 u obce Mosty u Jablunkova je ve směru na Jablunkov uzavřena. Na komunikaci se vzpříčil kamion. V místě se začínají tvořit kolony. Na vině je zřejmě počasí. Informoval policejní mluvčí Richard Palát.

15:29

ČEZ kolem 15:00 evidoval přes 3000 domácností bez proudu, o zhruba 2500 méně než v poledne. V noci na dnešek bylo bez proudu na 15 tisíc odběrných míst, důvodem byl hlavně silný vítr. Další distributor, E.ON, už většinu poruch na svém území opravil.

15:25 Ikona auto

Policie na Vysočině v pondělí do 14:30 řešila 25 dopravních nehod, při kterých se lehce zranili dva lidé, řekla mluvčí policie Dana Čírtková. Dopravu na řadě míst komplikovalo náledí, uvízlé kamiony nebo popadané stromy. Několik hodin byl kvůli nehodě neprůjezdný hlavní tah z Jihlavy na Znojmo. Stála i silnice 37 u Ostrova nad Oslavou na Žďársku. Podle silničářů už jsou všechny silnice v kraji s opatrností sjízdné.

15:02 Ikona auto

Smrtelná nehoda uzavřela silnici č. 30 u Užína.

14:30

Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku se od začátku roku zvýšila. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je to díky sněžení a oblevě z posledních dní. Každou vteřinu teče z prameniště, které se podílí na zásobování pitnou vodou oblasti se 100 000 obyvatel, asi 15 litrů vody. Ještě na konci loňského roku byla vydatnost desetilitrová. Zvýšila se i naplněnost vodních nádrží, které zásobují vodou obyvatele jinde na Vysočině.

14:03

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje kvůli hrozbě pádu stromů vstup do lesů v Krušných horách. "Na stromech je vysoká vrstva mokrého a těžkého sněhu, k tomu je silný vítr a neustávající sněžení. Zaváté jsou cesty i ukazatele," řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Případné škody z polomů podnik zatím spočítané nemá.

Velmi opatrní by měli být podle lesníků i lidé vstupující do lesů v Jizerských a Orlických horách, v Jeseníkách, Beskydech, na vrcholcích Šumavy a ve Žďárských vrších na Vysočině. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

13:33 Ikona auto

Silnici mezi obcemi Kukle a Mikuleč na Svitavsku blokuje kamion po dopravní nehodě. Silnice je zcela uzavřena. 

13:05 Ikona auto

Silnice  z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody je s opatrností plně průjezdná. 

12:52 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Silný vítr, který v noci zasáhl Česko, bude slábnout až ve středu. V pondělí a v úterý bude jeho průměrná rychlost, zejména v Čechách, dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině a na severních horách až 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice.

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak prodloužil své předchozí upozornění na silný vítr. Současně doplnil informaci o náledí, které se od dnešního odpoledne do úterního rána bude místy tvořit na jihozápadě a na severovýchodě ČR, na ostatním území jen ojediněle.

12:38 Ikona auto

Kvůli větru je uzavřena silnice mezi obcemi Stříbrná a Bublava.

12:31

Míst bez dodávky elektřiny kvůli rozmarům počasí dopoledne v Česku ubylo, stále jsou jich ale tisíce. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová před polednem řekla, že firma aktuálně eviduje 5500 domácností bez proudu. V noci na dnešek počet odběrných míst bez elektřiny vzrostl ze 3000 na 15 tisíc, důvodem byl hlavně silný vítr. Desítky odběrných míst bez proudu stále zaznamenává i E.ON.

"V případě, že se počasí nějakým rapidním způsobem nezmění a nezhorší, tak předpokládáme, že se nám poruchy během dnešního dne podaří opravit," uvedla Holingerová. 

12:16

Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru trvá kalamitní stav a ráno byla uzavřena silnice I/25 na Boží Dar. Znovu stoupl na 15 tisíc počet poruch elektrického vedení. V neděli se sice podařilo odstranit většinu předchozích poruch, ale vítr v noci na dnešek opět shazoval stromy na vedení. Nejvíce foukalo na Sněžce, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti orkánu - až 130 kilometrů za hodinu.

12:04 Ikona auto

Jihočeské vozovky zůstávají většinou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na mnoha místech je v kraji silný nebo nárazový vítr. Kvůli sněžení je zavřený přechod do Rakouska v Zadní Zvonkové. Z rakouské strany je silnice zcela neprůjezdná, českou část udržují silničáři sněhovou frézou.

11:59

Silnice z Jáchymova od kostela k Abertamské křizovatce již průjezdná.

11:56

Počasí komplikuje dopravu i na železnicích. Přesto vlaky v minulém týdnu jely s přesností 89,3 %

11:53 Ikona auto

Silnice číslo 37 u Ostrova nad Oslavou na Žďársku je neprůjezdná kvůli náledí a uvízlému kamionu. Nehoda tří aut zastavila provoz také na silnici 38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku. Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové se při nehodě lehce zranil jeden člověk. Na Vysočině se od rána stalo několik nehod, boural i autobus jihlavského dopravního podniku. Kromě náledí a uvízlých aut komplikují dopravu také popadané stromy.

11:52

V Krkonoších po vydatném sněžení v minulých dnech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice a je možné, že ještě vzroste. Vyplývá to z webu horské služby a z vyjádření jejích zástupců. "Tendence lavinového nebezpečí je stoupající," uvedl dnes dopoledne Robert Dlouhý z horské služby.

Horská služba na svém webu ve výhledu na úterý má již uvedený čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. "Předběžně na to upozorňujeme. Bude ale záležet na počasí a na výsledcích měření v terénu, podle toho rozhodnutí padne. V úterý ráno budeme chytřejší," řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

11:43 Ilustrační foto.

Na Božím Daru trvá kalamitní stav. 

11:37

Mobilní operátoři mohou mít na horách kvůli sněžení, námraze a silnému větru výpadky signálu. Problémy jsou zejména v Krkonoších a Krušných horách. Mobilní signál byl například u dvou ze tří operátorů nedostupný na Božím Daru. 

11:21

Po dohodě vedení Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a vedení kraje se pondělní zasedání Krizového štábu Karlovarského kraje nekoná, situace ohledně povětrnostních podmínek v Krušnohoří se uklidňuje. V případě potřeby však může být ještě štáb svolán, informovala tisková mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. 

11:13 Ikona auto

V Libereckém kraji dopravu i dodávky elektřiny komplikují stromy obtěžkané mokrým sněhem. Za neděli a pondělní ráno hasiči spadlé stromy odstraňovali ze 115 míst, padají i na hlavní silniční tahy. Krizová situace trvá především na Semilsku a Jablonecku.

11:12

Kvůli kalamitě v Krušných horách zasedne v pondělí ve 13:00 krizový štáb Karlovarského kraje. Zasedání svolal hejtmančin náměstek Petr Kubis (ANO), řekla krajská mluvčí Jana Pavlíková. Do hor kvůli riziku pádu stromů nevyjíždějí ani hasiči, spadlé stromy ze silnic odstraní až po zlepšení klimatických podmínek, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Všechny děti, které jsou na lyžařském výcviku v Božím Daru a okolí, jsou v pořádku, uvedl Kubis.

"Ředitel krajských hasičů rozhodl, že do odvolání nebudou jednotky vysílány k událostem do Krušnohoří z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů. Jednotky budou zasahovat jen v případě ohrožení života a majetku," uvedl Kasal. Od 7. ledna, kdy začalo v kraji více sněžit, odstranili podle něj hasiči více než 365 spadlých stromů ze silnic a v souvislosti s počasím vyjížděli ke 168 událostem.

11:04

Podívejte se do města, kam momentálně neexistuje dopravní spojení pro veřejnost, kde nejde elektrický proud ani dva ze tří operátorů.

10:48

Nehoda nákladního a osobního vozu blokuje silnici II/152 u obce Myslibořice na Třebíčsku.

10:45

Kvůli silnému větru popadal řada stromů. Na spadlý strom najel v pondělí ráno rychlík u České Kubice na Domažlicku. Nehoda se obešla bez zranění. 

10:27

Nehoda kamionu komplikuje provoz na silnici I/37 u obce Ostrov nad Oslavou. 

10:23

Problémy se sjízdností mají i řidiči na Vysočině. Kvůli počasí řeší policisté nehodu dvou kamionů a automobilu. 

10:09

Kluzké vozovky v Pardubickém kraji způsobily také několik dopravních nehod. Například v Čenkovicích na Orlickoústecku museli hasiči vyprošťovat dva kamiony, autobus a dodávku, uvedla mluvčí krajského hasičského sboru Vendula Horáková.

10:04 Ikona auto

Kvůli stromům padajícím na trať přerušila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do úterý provoz na trati mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku. Obnovení provozu předpokládá nejprve v úterý v poledne.

"Přívaly sněhu se podařilo zaměstnancům SŽDC zvládat pomocí frézy, dnes vyjede na trať i sněhový pluh. Největší potíže působí padající stromy. Obnovení provozu bude záviset na povětrnostních podmínkách," uvedla v tiskové zprávě mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová..

9:28 Ikona auto

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli v noci na pondělí k 35 událostem způsobeným silným větrem. Většinou rozřezávali a odklízeli stromy spadlé na silnice, v Konojedech na Litoměřicku se uvolnilo lešení u domu. Silnice na severu Čech jsou na většině míst sjízdné bez omezení. Strom spadl také na trať mezi Liběšicemi a Litoměřicemi, kde kvůli tomu dopoledne nepojedou vlaky.

9:26

Jablonec nad Nisou v pondělí k 9:00 po čtyřech dnech odvolal kalamitní stav prvního stupně. Řidiči mohou nadále parkovat zdarma na městských parkovištích, přetrvávají problémy s údržbou sídlišť. 

"Z města bylo k dnešnímu dni odvezeno celkem 8300 tun sněhu. Parkovací automaty zůstávají až do odvolání vypnuté a samozřejmě i v následujících dnech budeme pokračovat v odklízení sněhu," uvedla Hozová. Úklid zkomplikovala obleva. "Sníh je teď mokrý, těžký," dodala mluvčí radnice Markéta Hozová.

9:02

Bez proudu jsou tisíce domácností. 

8:49

Výstraha meteorologů na silný vítr se na řadě míst republiky vyplnila. Nejvíce foukalo v pondělí ráno na Sněžce, v poryvech dosáhl vítr na nejvyšší české hoře až 130 kilometrů v hodině. V nížinách naměřili nejsilnější vítr v Dukovanech a v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina, a to shodně téměř 94 kilometrů za hodinu, řekli dnes ČTK pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

8:12

Kvůli silnému větru je bez proudu 15 tisíc odběrných míst. V Krušných horách na silnice padají stromy, některé jsou uzavřeny. Vleky vesměs nejezdí. Poruch na vedení vysokého napětí bylo ráno kolem tří desítek, hlavně na severu a západě Čech.

8:02 Ikona auto

Silnice v Plzeňském kraji jsou v pondělí bez větších omezené sjízdné, řidiči by přesto měli věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Na většině území kraje jsou vozovky holé a mokré, místy budou dešťové a smíšené přeháňky nebo mrholení. Ve vyšších polohách Šumavy je na silnicích stále ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na otevřených úsecích silnice se mohou ještě místy tvořit sněhové jazyky.

8:01 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Postupně během pondělí bude proměnlivá oblačnost, místy se objeví sněhové srážky, pod 400 metrů budou srážky smíšené. Teploty se budou pohybovat od nuly do 4 stupňů.

Večer se ojediněle bude tvořit náledí a zmrazky. Foukat bude silný vítr od severozápadu až západu, který v nárazech dosáhne až 70 km/h. Na horách dosáhne rychlosti až 110 km/h. Odpoledne bude vítr slábnout. Na horách se místy budou tvořit sněhové jazyky.

07:27 Ikona auto

Jihočeské vozovky zůstávají většinou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na mnoha místech je v kraji po ránu silný nebo nárazový vítr. Na vozovkách nižších tříd na Jindřichohradecku může navíc ležet rozbředlý sníh. Vyplývá to z aktuálních informací jihočeské správy a údržby silnic.

07:03 Ikona auto

Silnice ve Zlínském kraji byly dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. V nižších polohách jsou po chemickém ošetření holé a mokré, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu o tloušťce od pěti do 15 centimetrů krytá posypem, hrozí navíc jejich namrzání. Dohlednost na silnicích v regionu ráno místy snižovaly sněhové přeháňky, na Vsetínsku také mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

06:49 Ikona auto

Na části silnic v Moravskoslezském kraji je zledovatělá vrstva, či namrzající sníh. Především na silnicích nižších tříd na Bruntálsku, Opavsku a Frýdecko-Místecku musí řidiči jezdit opatrněji. Sjízdnost mohou zhoršovat také další srážky. Vyplývá to z informací zveřejněných silničáři. Silnice prvních tříd jsou ale holé a většinou mokré.

Meteorologové dnes upozorňují na přeháňky, které mohou být ráno v polohách nad 500 metrů nadmořské výšky i sněhové. Během dne pak postupně očekávají sněhové srážky i v nižších polohách. K večeru se ojediněle může tvořit náledí a kvůli větru ve vyšších polohách místy i sněhové jazyky.

06:44

Silničáři v pondělí ráno uzavřeli sněhem zavátou silnici I/25 od abertamské křižovatky nad Jáchymovem směrem na Boží Dar, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřeny zůstávají i další silnice v Krušných horách, na Božím Daru trvá kalamitní stav. Kromě sněhu a větru na silnicích hrozí i pády stromů. Dnes ráno například narazilo do stromu osobní auto na silnici I/64 mezi Hazlovem a Aší, auto se po nehodě převrátilo na bok. Silnice v nižších polohách jsou jinak s opatrností sjízdné.

22:00

Bez elektřiny je v Česku stále asi 4500 domácností, nejvíce domácností bez proudu je stále v Libereckém kraji, zhruba 2000 odběrných míst. Informovala o tom řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Problémy jsou hlavně na Jablonecku a Semilsku. Podle Holingerové tam aktuálně řeší pět poruch na vedení vysokého napětí. Další čtyři jsou v horských oblastech Karlovarského kraje a čtyři i v hradeckém kraji. "Celkem máme 17 poruch na vysokém napětí," dodala.

21:54 Ikona auto

Silnice I/54 na Zlínsku ve směru ze Slovenska byla po uzavírce kvůli dopravní nehodě plně zprůjezdněna.

21:50 Ikona auto

Sníh komplikuje dopravu také na Slovensku. Pro kamiony jsou uzavřeny přechody některé horské hraniční přechody, meteorologové zároveň varují před hustým sněžením a výskytem sněhových jazyků ve Vysokých i Nízkých Tatrách.

21:35 Ikona auto

Nový sníh přivodil v noci na dnešek v Dolním Bavorsku nedaleko české hranice četné dopravní nehody a uzavírky silnic. Policisté a hasiči zaznamenali více než 150 výjezdů. Na mnoha místech, především v okresech Deggendorf a Straubing-Bogen, popadaly na silnice stromy tíhou napadaného sněhu. Některé silnice jsou proto neprůjezdné. Odklízecí práce jsou pro záchranáře kvůli hrozbě pádu dalších stromů momentálně příliš nebezpečné.

21:30 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Švýcarský meteorologický úřad varoval, že na severu země může do úterního poledne napadnout místy až půldruhého metru nového sněhu. Výstraha se týká také extrémně silného větru, který na horách může dosahovat rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Kvůli pádu lavin je od nedělního rána přerušen vlakový provoz skrze tunel Furka ve středním Švýcarsku.

Experti důrazně varují turisty, aby se nepouštěli do volného terénu a vyhnuli se i túrám v lese, bezpečné je pouze lyžování na upravených sjezdovkách a na vyznačených trasách.

21:25

Řada městeček i horských středisek je kvůli závějím a pádu lavin na komunikace odříznutých od světa. Například v bavorském horském středisku Balderschwang je kvůli sněhem zavalené silnici od světa odříznuto asi 1300 lidí. Kvůli nesjízdným příjezdovým silnicím jsou nyní nepřístupná i oblíbená rakouská alpská střediska Lech, Zürs, Ischgl, Galtür nebo Sölden. Zcela uzavřená je také silnice Fernpass, důležitá spojnice mezi Rakouskem a Německem, která bude neprůjezdná minimálně do úterního večera.

21:20

V hornobavorských okresech Bad Tölz-Wolfratshausen, Garmisch-Partenkirchen, Miesbach, Berchtesgaden a Traunstein již několik dnů platí stav katastrofy. V pondělí tam opět zůstanou zavřené školy, v nejpostiženějších místech se podle agentury DPA sněhové prázdniny prodlouží až do čtvrtka. V boji s kalamitou je nasazeno přes 5000 lidí včetně více než 1700 vojáků, kteří se snaží udržet průjezdné silnice a pomáhají s odklízením mokrého sněhu ze střech, jimž kvůli extrémnímu přetížení hrozí zřícení. Německá ministryně obrany Ursula von der Layenová dnes při návštěvě Berchtesgadenu slíbila, že německá armáda bude v postižených oblastech Bavorska pomáhat tak dlouho, jak bude potřeba.

21:15 Ikona vločka

Kvůli neustávajícímu sněžení se dnes opět zvýšilo riziko pádu lavin v Alpách. Nejvyšší, pátý stupeň lavinového nebezpečí nyní platí v Rakousku v západním Tyrolsku a ve Vysokých Taurách. Ve Švýcarsku vyhlásili pátý stupeň lavinového nebezpečí v Bernských a Walliských Alpách a v kantonu Graubünden na východě země. Ve velké části rakouských, německých a švýcarských Alp pak platí lavinový stupeň čtyři, tedy vysoké nebezpečí.

21:10 Ikona auto

Silnice č. 297 ze Svobody nad Úpou do Černého Dolu v Královéhradeckém kraji je kvůli nebezpečí pádu velkých vzrostlých stromů pod tíhou sněhu zavřena. Uzavírka bude platit až do zítřejších 10 hodin.

21:00 Ikona vločka

Na Kvildě dnes podle měření tamní horské služby napadly dva metry sněhu.

Dnešní měření sněhu na Velké Mokrůvce (Moorberg) 1370 m., v úterý 140cm, dnes 200cm 😎

Zveřejnil(a) Horská služba Šumava - Kvilda dne 13. January 2019
20:50

Sníh trápí i některé části Spojených států. Na americkém středozápadě již má vydatné sněžení a sním spojené komplikace v dopravě nejméně sedm obětí. Většina z nich přišla o život při vážných dopravních nehodách.

20:45

Horská služba dnes večer hledala v Jizerských horách tři ztracené běžkaře, našla je vyčerpané a podchlazené. Zbloudilí běžkaři horskou službu kontaktovali pomocí aplikace Záchranka kolem 17:00, tedy už za tmy. "Muži nám při zpětném telefonátu sdělili, že ztratili orientaci a bloudí někde na úbočí Smrku. Problém byl ovšem v tom, že kromě tmy nám pátrání komplikovalo husté sněžení a prudký nárazový vítr," uvedl vedl náčelník Horské služby René Mašín.

Zároveň varuje všechny turisty, běžkaře i skialpinisty, aby se za aktuálních podmínek nevydávali na túry. "V oblasti je hustá sněhová pokrývka a na hřebenech vane silný nárazový vítr. Stromy jsou obalené vrstvou mokrého sněhu a hrozí pády zlomených větví i celých stromů," uvedl Mašín.

20:35

Podívejte se, jak vypadá zasněžená Šumava z rolby a jak probíhá protahování běžeckých stop. Do hor se vydal náš fotograf Tomáš Vocelka.

20:20 Ikona auto

Uzavřena je nyní také silnice I/54 ve směru ze Slovenska, kde policie vyšetřuje vážnou dopravní nehodu.

20:00

Kalamitní stav platil ve vsi Moldava od čtvrtka, na území obce však podle facebooku tamního infocentra přetrvávají problémy s mobilním signálem. Zakázán je také vstup do lesů kvůli nebezpečí pádu stromů.

19:55

Starosta Moldavy nabízí obyvatelům z oblasti Kapsa, v níž stále platí kalamitní stav, využití obecní čtyřkolky. Podle něj se zatím nedá odhadnout, kdy se podaří tuto část zprůjezdnit. "Velká těžká technika, kterou máme, na tu úzkou silnici nemůže. Už máme objednanou menší frézu, nicméně počítáme, že přijde koncem týdne. Holt to musíme vydržet," uvedl starosta. V oblasti podle něj trvale žije asi jen pět lidí.

19:50

Pro část krušnohorské Moldavy na Teplicku dnes navečer starosta obce Marcel Münzberger odvolal kalamitní stav, který platil od čtvrtka. Důvodem byly neprůjezdné komunikace kvůli silnému větru a vydatnému sněžení. Kalamitní stav nadále zůstává v lokalitě Kapsa v dolní Moldavě, kde je nadále neprůjezdná přístupová cesta.

19:45

Zákaz vstupu do lesů nadále platí také v Krkonoších, hrozí pády stromů a větví. V Krkonoších za celý týden přibylo asi 115 centimetrů sněhu a na hřebenech ho leží asi 160 centimetrů.

Sníh ve Špindlerově Mlýně
Sníh ve Špindlerově Mlýně | Foto: Šárka Pálková
19:40

Bez elektrického proudu je i nadále 12 000 domácností. Sedm poruch vysokého napětí je stále evidováno na Jablonecku a Semilsku, dalších pět jich je v horských oblastech Karlovarského kraje.

19:35

Výrazně lepší je po víkendu situace v Jablonci nad Nisou. Kalamitní stav, který město vyhlásilo ve čtvrtek, proto zřejmě v pondělí radnice odvolá. Jablonecké technické služby odvezly z města 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. "Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální," řekla mluvčí radnice Markéta Hozová.

18:51 Ikona auto

Policie uzavřela kvůli popadaným stromům na Karlovarsku také silniční úsek Oldřichov - Lužec.

18:45 Ikona auto

Uzavřená je také silnice č. 219 směrem na hraniční přechod do Německa Vejprty.

18:35

Běžkovat se v pondělí kvůli silnému větru nebude ani v německé části Krušných hor.

Kammloipe i ostatní trasy u Johanngeorgenstadtu jsou kvůli padajícím stromům uzavřeny. Na lyžařské trasy se nevydávejte ani na naší straně Krušných hor - vítr bude během nedělního večera postupně zesilovat a silný nárazový vítr hlásí meteorologové také na pondělí. Rolby proto v pondělí vyjíždět nebudou.

Zveřejnil(a) Krušnohorská lyžařská magistrála - KH západ dne 13. January 2019
18:25

Vstup do lesů chodcům i běžkařům zakázalo město Boží Dar, nebezpečí pádu stromů ale hrozí ve všech horských oblastech.

18:20

V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr o síle orkánu. "Z důvodu meteorologické předpovědi, která předpovídá velmi silný vítr o síle orkánu zůstane v pondělí 14. ledna celý Skiareál Klínovec a Boží Dar mimo provoz," uvedl starosta Jan Horník. Příjezd na vrchol Klínovce je prozatím pro veřejnost uzavřen, než se podaří vyčistit silnice a parkoviště na vrcholu hory. 

❗️UPOZORNĚNÍ O UZAVŘENÍ AREÁLU 14.1.2019❗️ Z důvodu meteorologické předpovědi, která ohlašuje velmi silný vítr o síle orkánu zůstane v pondělí 14.1.2019 celý Skiareál Klínovec mimo provoz ❌ O dalším spuštění provozu budeme informovat. Sledujte www.klinovec.cz/aktualne

Zveřejnil(a) Skiareál Klínovec dne 13. January 2019
18:15

Kalamitní stav na Božím Daru zůstává v platnosti. Centrum krušnohorského města je i nadále pro dopravu uzavřeno. Dnes večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. "Vzhledem k totálnímu vyčerpání lidských zdrojů město Boží Dar negarantuje nikomu vjezd a výjezd z centra obce. Přitom 90 procent všech potíží vzniklých při úklidu sněhu na Božídarsku způsobují řidiči osobních vozidel, kteří jsou neskutečně arogantní a agresivní. Bohužel nedbají ani pokynů Policie ČR," konstatoval starosta obce Jan Horník.

Město Boží Dar vyhlašuje ZÁKAZ VSTUPU DO OBECNÝCH LESŮ, včetně vstupu na běžecké tratě z důvodu nepříznivých meteorologických předpovědí v Krušných horách. Z důvodu meteorologické předpovědi, která předpovídá velmi silný vítr o síle orkánu zůstane v pondělí 14. 1. 2019 celý Skiareál Klínovec a Skiareál Boží Dar mimo provoz. Vzhledem k totálnímu vyčerpání lidských zdrojů, město Boží Dar negarantuje nikomu vjezd a výjezd z centra obce. 90% všech potíží vzniklých při úklidu sněhu na Božídarsku způsobují řidiči osobních vozidel, kteří jsou neskutečně arogantní a agresivní. Bohužel nedbají ani pokynů Policie ČR!!!

Zveřejnil(a) Boží Dar dne 13. January 2019
18:10

Padající stromy a přerušené dodávky elektřiny trápí také východ Čech. V Královéhradeckém kraji energetici dnes evidovali řadu poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem odpoledne patřilo Rychnovsko. V mnoha případech se energetici k porouchaným vedením musí podle ní přes popadané stromy doslova prořezat.

S následky popadaných stromů od soboty bojují i hasiči v Pardubickém kraji, kteří vyjížděli asi k 70 takovým případům. Popadané stromy pardubičtí hasiči likvidovali zejména na Chrudimsku a Orlickoústecku, vytahovali ale také zapadlé automobily. V Deštném v Orlických horách kvůli výpadkům proudu nejezdily lyžařské vleky.

18:05 Ikona auto

Popadané stromy komplikovaly také dopravu na Liberecku, kde k nim hasiči vyjížděli ve zhruba 70 případech, nejčastěji na Jablonecku a Semilsku, kde popadané stromy komplikovaly také dodávky elektřiny. Bez proudu je v kraji stále 9000 domácností. Podle mluvčí ČEZ se poruchy opakují, stromy padají znovu i do opraveného vedení. "Je to komplikované, protože se oteplilo a začalo i mrholit. Posílili jsme počty pracovníků v terénu i na dispečinku," dodala.

Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na vozovkách nižších tříd v západní části Krkonoš a Jizerských hor je vrstva nového sněhu. Na silnicích nižších tříd udržovaných štěrkovým posypem je ve vyšších polohách Liberecka vrstva měknoucího sněhu.

18:02 Ikona auto

Policie varuje před některými uzavřenými vozovkami v Karlovarském kraji. Neprůjezdná je kvůli popadaným stromům například silnice č. 219 u Abertam či vozovka z obce Stříbrná směrem na Bublavu. Dopravu na místě řídí policisté.

18:00

Některá horská střediska mají problém s množstvím napadlého sněhu na střeše, která nápor nemusí vydržet, mohl by také zranit některé kolemjdoucí.

17:55

Boeing 737 sjel z dráhy nejspíš při pojíždění ještě před zahájením samotného vzletu. Zpět na letištní plochu ho pak musela odtáhnout technika. Příčiny nehody se zjišťují, podle neoficiálních informacích pilot neudržel letadlo na dráze, příčinou mohla být ale také nekvalitní práce letištního personálu při úklidu ranveje, uvedla agentura TASS.

INCIDENT / Travel Service Boeing 737-900ER (OK-TSM) veered off runway 24C approx. 300 m into its take-off run at Moscow's Sheremetyevo Airport, Russia flight #QS1003 to Prague. There were no injuries. The aircraft will now be pulled out by a tractor. 📷 instagram.com/nebo.samolety

Zveřejnil(a) Aeronews dne 13. January 2019
17:50

Sníh způsobil komplikace také na moskevském letišti, kde české letadlo společnosti Smartwings sjelo z ranveje. Nikomu ze 47 lidí na palubě se nic nestalo, letiště však muselo krátce uzavřít jednu přistávací dráhu. 

17:45

Meteorologové zároveň varují před komplikacemi v dopravě, které může silný vítr způsobit, a apelují na účastníky provozu, aby řídili se zvýšenou opatrností. Především upozorňují na možné pády větví nebo celých stromů do vozovky. Doporučují také zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Zároveň varují před volným pohybem v hřebenovitých oblastech hor.

17:40

Meteorologové varují po 18. hodině před silným větrem na většině území, jeho nárazy mohou dosahovat na horách až 110 km/h.

17:35

Sníh ale stále komplikuje také dodávky elektřiny, nyní je bez proudu ještě zhruba 12 000 domácností, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. "Poruchy se nám sice daří poměrně rychle odstraňovat, ale stále přibývají další," uvedla. Podle ní by měla většina poruch být odstraněna ještě dnes. Obává se však varování meteorologů před silným větrem, který by mohl situaci ještě zhoršit.

Nejvíce domácností bez proudu bylo odpoledne v Libereckém kraji, zhruba 9000 odběrných míst. Problémy jsou hlavně na Jablonecku a Semilsku. Podle Holingerové tam aktuálně řeší sedm poruch na vedení vysokého napětí. Dalších pět jich je v horských oblastech Karlovarského kraje. "Celkem máme 20 poruch na vysokém napětí," dodala. Podle ní mají posílené počty pracovníků v terénu i na dispečinku.

17:30

Přestože sníh na horách velmi komplikuje dopravu, většina skiareálů neměla o víkendu nouzi o lyžaře. Dostatek čerstvého sněhu na sjezdovkách v kombinaci s tím technickým se tak postaral o ideální podmínky. Sníh do hor vylákal také množství běžkařů, záchranáři však varují, aby se nepohybovali v zalesněných oblastech, kde hrozí nebezpečí pádu stromů.

17:10

Sníh napadl také v okolí Bílého domu ve Spojených státech.

17:00

Sněhová kalamita není u konce ani v alpských zemích, kde hrozí enormní nebezpečí pádu laviny. Dnes přišli ve francouzském středisku Morillon o život dva muži při nepovedeném pokusu o odstřelení laviny. Podle všeho nejspíš předčasně explodovala nálož, kterou chtěli odpálit lavinu ohrožující sjezdovky.

V sobotu také v alpském středisku Lech zemřeli tři Němci, jeden se stále pohřešuje. Pátrání po něm muselo být přerušeno kvůli nebezpečí pádu dalších lavin. Turisté neuposlechli varování, aby neopouštěli upravené tratě.

15:10

Na hřebenech Javorníků v Beskydech spadl na běžkařku ve středním věku strom, obtížený sněhem. Ženu zpod stromu vyprostili příbuzní a kolemjedoucí běžkaři, utrpěla však vážná poranění hrudníku. Podle dispečinku Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje převezli záchranáři vážně zraněnou běžkařku do nemocnice. 

15:00

Problémy nejsou jen v samotném Božím Daru, ale i na okolních komunikacích, kde hasiči již od nočních hodin odstraňují množství popadaných stromů obtěžkaných zmrzlým sněhem. Dopravu na místě řídí policie.

14:50

Horská služba varuje také před běžkováním v Jizerských horách. Tamní magistrála pro běžkaře není kvůli stromům obtěžkaných mokrým sněhem bezpečná. "Situace je vážná, žádáme proto všechny lyžaře, aby své plány pečlivě zvážili," uvedla ředitelka společnosti Radka Davidová. Na svém facebookovém profilu Jizerská magistrála informuje, že na pětikilometrovém okruhu leží minimálně osm spadlých stromů.

Varování před padajícími stromy platí už od soboty i pro Krkonoše. Situace je obdobná na celých horách.

VAROVÁNÍ: SITUACE SE ZHORŠUJE, STROMY STÁLE PADAJÍ A ZNEMOŽŇUJÍ PRŮJEZD TECHNIKY Přes noc popadalo na tratích mnoho větví a stromů a padají i nadále. Riziko zranění je poměrně vysoké. Přibývající překážky zároveň významně prodlužují dojezdové časy horské služby. Podle aktuálních informací jen na okruhu 5 km leží přes cestu minimálně 8 stromů. Rolbaři během úpravy všechny překážky odstraňují, cesta se tím ale dost protahuje a není proto zatím upraveno vše co bylo v plánu. Vzhledem k podmínkám se dá navíc očekávat, že za nimi další stromy ještě popadají. Situace je vážná, žádáme proto všechny lyžaře, aby své plány pečlivě zvážili. V souvislostí se zveřejněnou výstrahu ČHMÚ s varováním před silným větrem včetně nárazů větru nedoporučujeme vyrážet na zalesněné úseky dnes po setmění.

Zveřejnil(a) Jizerská magistrála dne 13. January 2019
14:40

K nešťastné události došlo také v Peci pod Sněžkou, kde rolba s vlekem přejela a vážně zranila šedesátiletého lyžaře. Muž při jízdě podle policie údajně nedobrzdil a narazil do vleku rolby, který muži přejel dolní polovinu těla. Záchranáři zraněného muže dopravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. 

14:37

Horská služba varuje před hřebenovými túrami a výlety do zalesněných horských oblastí. Stromy často nevydrží tíhu sněhu a mohou se zřítit. "Stromy jsou obtěžkány mokrým sněhem, a při nárazovém větru se lámou. Hrozí proto stálé nebezpečí úrazu od padajících větví i slabších kmenů," uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

12:50

Dopravu v Libereckém kraji dnes dopoledne výrazně komplikovaly popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli v 60 případech.

12:42

Několik dnů trvající kalamita způsobená sněžením v bavorských a rakouských Alpách stále není u konce.

Po krátké pauze bez srážek v noci na dnešek v německém alpském podhůří a rakouských Alpách opět sněžilo. Nebezpečí pádu lavin je nadále enormní, v sobotu zahynuli pod sněhovou masou tři Němci a jeden člověk se pohřešuje. Těžký sníh způsobuje zátěž na střechy domů, které hrozí zřícením. Dnes o tom informovaly agentury DPA a APA.

12:34

Dodávky elektřiny v některých částech země komplikují padající stromy, které nevydrží nápor sněhu. Bez proudu je 18000 odběrných míst, informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

"Máme zvýšenou poruchovost. Evidujeme 30 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky na nízkém vedení," uvedla. Podle ní se poruchy opakují, stromy padají znovu i do opraveného vedení. "Je to komplikované, protože se oteplilo a začalo i mrholit. Posílili jsme počty pracovníků v terénu i na dispečinku," dodala.

Problémy jsou podle ní hlavně na Jablonecku a Semilsku v Libereckém kraji, na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji a v horských oblastech Karlovarského kraje. Zvýšená poruchovost je i na Vsetínsku a Trutnovsku.

12:20

Dnes v noci a v pondělí bude v celém Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Zejména na severních horách ale může foukat rychlostí až 110 kilometrů v hodině, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

12:13

Kalamitní stav na Božím Daru zůstává v platnosti. Centrum města je i nadále pro dopravu uzavřeno. Pro lyžaře jsou ale k dispozici odstavná parkoviště. Město očekává další sněžení, informoval  starosta města Jan Horník (STAN).

Na Božím Daru napadlo za poslední dny asi 25 centimetrů sněhu. To způsobilo problémy hlavně ve městě. Radnice proto zakázala vjezd návštěvníkům, kteří nemají vyhrazená místa k parkování.

Foto: ČTK
12:00

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila speciální dřevěná hala, ve které se od poloviny prosince odehrává mezinárodní sochařské sympozium Ledové království. Stalo se to v sobotu chvíli po otevření, nikdo z návštěvníků nebyl zraněn, škody půjdou do statisíců korun. 

Podle televize Prima na halu zřejmě spadla velká větev, která nevydržela nápor sněhu.

9:48 Ikona vločka

V Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu, za celý týden přibylo okolo 115 centimetrů.

Hřebeny hor dnes ráno pokrývalo v průměru asi 160 centimetrů sněhu. "V Krkonoších nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice," uvedl Robert Dlouhý v Horské služby Krkonoše.

16:30

V Bavorsku dnes armáda pomáhala řízeně uvolnit dvě laviny poblíž středisek Ruhpolding a Reit im Winkl. Od neděle navíc kvůli předpokládané oblevě budou hrozit i záplavy na tocích severně od Dunaje a v Alpách.

15:45

V Krkonoších hrozí v lesích kvůli mokrému sněhu pády stromů a větví. Riziko je největší v západních Krkonoších, nebezpečí však hrozí po celých horách, varovala Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).
V Krkonoších za poslední týden napadlo asi 90 centimetrů sněhu, celkem na hřebenech hor leží asi 1,5 metru.

15:00

"S kalamitou se spolu s hasiči ze Zbiroha a Varů docela dobře vypořádáváme. Zatím jsou zcela uzavřené pouze osady Ryžovna a Zlatý Kopec a místní jsou již skoro týden odříznuti od světa," řekl starosta Božího Daru Jan Horník.

I přes vyhlášenou kalamitu se podle něj najdou řidiči, kteří nerespektují zákaz vjezdu a na neupravené silnice vjíždí.

Sněhová kalamita v Božím daru.
Sněhová kalamita v Božím daru. | Foto: ČTK
14:30

Kalamitní stav v krušnohorské Moldavě na Teplicku vyhlášený ve čtvrtek trvá, obec je ale se zvýšenou opatrností průjezdná.

14:11

Vydali jsme se s rolbou obnovit běžkařské stopy u šumavské Kvildy, které zmizely pod přívaly sněhu. Pojďte se podívat, jak to tam vypadalo.

13:17 Ilustrační foto.

Do Božího Daru dorazila speciální rolba na odklízení sněhu.

13:00 Ikona auto

Silnice v Ústeckém kraji jsou podle dopravního webu sjízdné včetně Moldavy na Teplicku, kde platí od čtvrtka kalamitní stav. Silničáři i meteorologové varují před sněhovými jazyky, tvořit se mohou v polohách nad 800 metrů nad mořem.

V kraji se v noci oteplilo, teploty byly ráno mezi pěti a minus jedním stupněm Celsia. Podle předpovědi by dnes mělo být v Ústeckém kraji převážně zataženo, místy s občasným deštěm.

12:09

S odklízením sněhu má pomoci i speciální fréza z karlovarského letiště. Na Boží Dar bude převezena jako objemný náklad za doprovodu policie a hasičů.

11:57 Ikona vločka

Ačkoli hlavní silnice k Božímu Daru je sjízdná a upravená, v samotném městě sněhové bariéry místy dosahují až ke čtyřem metrům. Ulice jsou kvůli sněhu zúžené.

Policie proto rekreanty, kteří přijíždějí na lyže, vysazují z autobusů na hlavní silnici, aby autobusy nemusely zajíždět do města.

11:43 Ikona vločka

S velkým přívalem sněhu se potýká Boží Dar na Karlovarsku. V krušnohorském lyžařském středisku platí od pátku kalamitní stav. S odklízením sněhu pomáhají hasiči. Město je pro auta turistů uzavřeno, pokud nemají vyhrazené místo k parkování.

Podle krajských hasičů na Božím Daru zasahují od pátečního večera hasiči z Karlových Varů i ze Záchranného útvaru Zbiroh. Za pomoci těžké techniky odklízejí sníh, který zde padá několik dní bez přestání.

"Předpokládá se, že zásah potrvá celý víkend. O pomoc již požádaly i obce v okolí," uvedli krajští hasiči. Starosta Ostrova Jan Bureš přislíbil, že město zajistí stravování pro hasiče a policisty podílející se na likvidaci sněhu.

Sněhová kalamita v Božím Daru.
Sněhová kalamita v Božím Daru. | Foto: ČTK
11:36 Ikona auto

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem ve směru na Brno se dopoledne vytvořila až sedmikilometrová kolona.Těžká technika na 104. kilometru vyprošťovala havarovaný kamion a police kvůli tomu musela dálnici opakovaně na krátkou dobu uzavřít, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Nyní je provoz na dálnici plynulý, řekla mluvčí policie Jana Kroutilová. Podle ŘSD zde auta jezdí omezenou rychlostí. Kamion podle ní havaroval kolem 8:00 hodiny ráno.

11:32 Ikona auto

Dálnice D1 u Jihlavy už se dala do pohybu, hlásí z místa šédredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.

11:15

Sníh sužuje i okolní státy. Například v Rakousku a Bavorsku hustě sněží už více než týden, za 12 dní napadly tři metry nového sněhu.

Silný vítr vytvořil přes noc v částech Rakouska závěje, nebezpečí pádu lavin tak zůstává vysoké i ve výškách pod 2000 metrů nad mořem.

Zhoršení počasí se čeká na jihu Bavorska, kde má večer znovu hustě sněžit. Se sněhem se potýkají i další evropské země. Za posledních deset dnů je v souvislosti s nepřízní počasí v Evropě evidováno minimálně 21 úmrtí, uvedla agentura AP.

Sníh v Obertauernu v Rakousku.
Sníh v Obertauernu v Rakousku. | Foto: Reuters
11:01 Ikona auto

Dálnice u Jihlavy je opět zablokovaná…

10:42 Ikona auto

Sněhové či dešťové přeháňky jsou po ránu hlášeny na Pražském okruhu či dálnicích D1 a D11. Na silnicích druhé a třetí třídy na Kladensku, Berounsku, Kolínsku, Nymbursku, Kutnohorsku, Rakovnicku či v okolí Prahy leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na menších cestách na Příbramsku a Benešovsku se mohou vyskytovat sněhové jazyky či závěje. Teploty v regionu se pohybují od minus jednoho do čtyř stupňů Celsia.

10:20 Ikona auto

Na některých středočeských silnicích leží dnes ráno rozbředlý sníh, místy se mohou tvořit závěje nebo sněhové jazyky. Řidiči by měli být opatrní hlavně na menších cestách, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

10:11

Dopravu na silnicích na Chrudimsku a Svitavsku dnes komplikují sněhové jazyky. Pozor si řidiči musejí dát především na silnicích v okolí Hlinska a na hlavní silnici v úseku Květná - Polička - Borová. Hlavní silnice číslo 11 přes Suchý vrch je sjízdná se sněhovými řetězy. Rozbředlý či ujetý sníh leží na silnicích především ve vyšších polohách Pardubického kraje, informovali silničáři.

Se sněhem musejí řidiči počítat například na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Poličky, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Litomyšle, Hlinska, Žamberka, Ústí nad Orlicí nebo v Železných horách.

10:07

Kalamitní stav vyhlásila radnice v Jablonci nad Nisou ve čtvrtek, do kdy nasněžilo přes půl metru sněhu. Město nouzové opatření vyhlásilo, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby.

Za pátek a noc na dnešek připadlo dalších 12 centimetrů sněhu. "Mírné sněžení se má znovu objevit dnes po poledni," uvedla Hozová.

10:00 Ikona vločka

Situace v Jablonci nad Nisou, kde o čtvrtka platí kalamitní stav, se výrazně zlepšila. Technické služby z ulic odvezly 2200 tun sněhu, z toho 1400 tun z pátku na dnešek. Zbývá uklidit necelých deset procent z udržovaných chodníků, řekla v sobotu mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Ze 143 kilometrů chodníků ve městě se v zimě udržuje 60 kilometrů, uklidit tak zbývá asi šest kilometrů. Místní silnice ve městě jsou sjízdné.

9:45

Sněhu je na hřebenech hor kolem 150 centimetrů a platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

"V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

9:42

Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky 2,5 kilometru pěšky.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Podle meteorologů by dnes mohl na hřebenech Krkonoš foukat vítr rychlostí až kolem 70 kilometrů v hodině. Provoz jiných lanovek v Krkonoších dnes vítr neomezil.

SOBOTA 12. ledna

20:57 Ikona auto

Problémy se nevyhnuly ani železnici v hlavním městě, kvůli napadanému sněhu se porouchala výhybka na smíchovském nádraží. Vlaky mohly podle webu Českých drah projíždět jen na omezeném počtu kolejí.

20:55 Ikona auto

Husté sněžení zkomplikovalo dnes odpoledne a večer provoz autobusů MHD po celé Praze. Některé spoje nabraly desítky minut zpoždění, problémy měly i mnohé příměstské linky mířící do obcí sousedního Středočeského kraje. Kolem 20:00 už začaly pražské autobusy jezdit podle jízdních řádů, zatímco provoz řady příměstských spojů zůstal i nadále omezen.

20:00 Ikona auto

V Jihočeském kraji všude sněží, silničáři vyjeli s veškerou technikou. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. "Sněží v celém kraji, všude máme venku auta, jezdí se. Ale žádné hlášení o ucpaných a zavřených silnicích nemám," řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vlastimil Zikmund.

18:00

Podívejte, jak přes den vypadala situaci v Božím Daru, kde je vyhlášen kalamitní stav.

Boží Dar vyhlásil sněhovou kalamitu. Takhle to na sjezdovkách a ve městě vypadalo v pátek

Sníh na Božím Daru
1:03
Boží Dar vyhlásil sněhovou kalamitu. Takhle to na sjezdovkách a ve městě vypadalo v pátek odpoledne | Video:
17:54

Pozor by si měli dávat také lyžaři na horách u nás, ale i v zahraničí a v žádném případě by se neměli pohybovat mimo vyznačené trasy. To se vymstilo například dvěma snowboardistům v bulharském Pirinu, kteří jízdou mimo vyznačené sjezdovky spustili lavinu a přišli o život.

17:50

Zasněžené jsou po dnešku také vozovky v Ústí nad Labem, zatím se je však daří udržet sjízdné. Potíže jsou především na parkovištích u sídlišť. Ve městě přibylo také dopravních nehod, policisté proto nabádají k velké opatrnosti. Zbytky rozbředlého sněhu leží také na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem k hranici s Německem. 

17:45

Silničáři mají v terénu veškerou techniku, frézami se snaží zprůjezdnit některé cesty v Krušných horách. Až metrové závěje jsou stále například na Moldavě. Zasypaná sněhem byla i zdejší železniční trať. Mluvčí Správy a údržby železniční cesty Marek Illiaš řekl, že kromě sněhu museli odklidit pracovníci také 15 spadlých stromů na trať. "V sobotu by mělo jezdit vše podle jízdních řádů, bude však záležet na počasí," uvedl.

17:30 Ikona auto

Po celou dobu kalamitního stavu bude dopravu v Božím Daru řídit policie.

17:10

I přes komplikace v dopravě na Božím Daru ale zůstávají otevřené sjezdovky na Klínovci.

Vyhlášená kalamitní situace na Božím Daru se týká pouze vjezdu do města BD❗️Příjezdové komunikace do areálu jsou otevřené a ze všech směrů sjízdné ✅🚘 www.klinovec.cz/aktualne

Zveřejnil(a) Skiareál Klínovec dne 11. January 2019
16:45

Sníh se drží na silnicích ve většině obcí v Krušných Horách, s opatrností jsou ale většinou sjízdné. Na fotografii je vozovka v obci Měděnec na Chomutovsku.

Sníh v Krušných horách v obci Měděnec.
Sníh v Krušných horách v obci Měděnec. | Foto: Tereza Schücková
16:30

"Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují s tím, že tyto silnice se budou udržovat průjezdné pouze pro vozidla místních obyvatel, zásobování a IZS. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán," řekl starosta Božího Daru Jan Horník. "Chceme, aby si naši pracovníci, kteří uklízí sníh a už tři noci nespali, odpočinuli," dodal.

Město také požádalo o pomoc při uvolňování komunikací hasiče. "Na místo jede technika ze stanice Karlovy Vary a ze záchranného útvaru Zbiroh," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

16:03 Ilustrační foto.

Policie Karlovarského kraje úzce spolupracuje s místní samosprávou města Boží Dar, které kvůli přívalu sněhu vyhlásilo kalamitní stav. 

14:52

V předchozích dnech nasněžilo v Jablonci nad Nisou přes půl metru sněhu, srážky jsou ale nyní už jen občasné. Více než 24 hodin trvající intenzivní úklid je podle mluvčí jablonecké radnice Markéty Hozové znát.

"Komunikace jsou zcela průjezdné. Protažené a kryté posypem už jsou i silnice nižších tříd. Stále se pracuje na odklízení sněhu z chodníků a parkovací ploch," uvedla ve 14 hodin. Momentálně zbývá ještě odklidit sníh zhruba ze čtvrtiny chodníků, které jsou zařazeny v plánu zimní údržby. Ze 143 kilometrů chodníků ve městě se v zimě udržuje 60 kilometrů, uklidit tak zbývá asi 15 kilometrů.

14:50

Horská služba Beskydy nedoporučuje pohyb turistů v lesích. Větve i celé stromy se lámou vinou větru a velkého zatížení sněhem. Dál hrozí i malé laviny. 

"Nad výškou 700 metrů nad mořem jsou stromy obalené vrstvou těžkého sněhu. V horách nyní fouká silný, místy prudce nárazový vítr a větve i celé části stromu se lámou. Proto za těchto podmínek považujeme jakýkoliv pohyb v lese za riziko ohrožení zdraví či dokonce života," řekl náčelník beskydských záchranářů Radim Pavlica..

14:39

Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní stav. Město nestíhá odklízet sníh

Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní stav. Město nestíhá odklízet sníh

Sněhová kalamita v Jablonci nad Nisou
0:31
Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní stav. Město nestíhá odklízet sníh | Video: Město Jablonec nad Nisou
14:06

Kalamitní stav v Božím Daru potrvá nejméně do pondělí. "Na odstraňování sněhu ze silnic vedoucích do osad Ryžovna a Zlatý Kopec silničáři usilovně pracují s tím, že tyto silnice se budou udržovat průjezdné pouze pro vozidla místních obyvatel, zásobování a IZS. Pro ostatní vozidla je a bude minimálně do pondělního dopoledne vjezd zakázán," upřesnil starosta nejvýše položeného města v České republice Jan Horník. 

13:44

Město Boží Dar vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území. Důvodem je neustálé sněžení a komplikovaná dopravní situace. Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním.

13:27 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

České hory zasáhne další sněžení. 

⚠ VÝSTRAHA ⚠ Během soboty začne počasí u nás od západu ovlivňovat další frontální systém. V polohách nad 700 m se v noci na sobotu a v sobotu budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Sledujte: http://portal.chmi.cz/

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 11. January 2019
13:07 Ilustrační foto.

Dálnice D6 je kvůli nehodě uzavřena. 

12:41

Z Jablonce nad Nisou bylo k pátečnímu ránu odvezeno 800 tun sněhu. 

12:26

Řidiči v Jablonci nad Nisiu nyní nemusí kvůli přívalu sněhu platit za parkování. 

12:24

Kalamita v Jablonci nad Nisou bude trvat nejméně do pondělí. 

11:55 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Sněhové jazyky a závěje se budou vlivem větru místy tvořit ve vyšších polohách Česka i v noci na sobotu a v sobotu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornění platí pro polohy nad 700 metrů nad mořem.

"Frontální systém postoupí v noci na sobotu z našeho území k jihovýchodu a během soboty začne počasí u nás od západu ovlivňovat další frontální systém," odůvodnili meteorologové další tvorbu sněhových jazyků a závějí.

11:38

Sněhová nadílka a slunečné počasí ve Zderazi na Vysočině.

Sněhová nadílka a slunečné počasí ve Zderazi na Vysočině

Sněhová nadílka a slunečné počasí ve Zderazi na Vysočině
0:21
Sněhová nadílka a slunečné počasí ve Zderazi na Vysočině | Video: Istagram.com/Hotel Renospond
10:56

Současné sněžení populace přemnožených divokých prasat nezmenší, vysoká zvěř ale může lokálně více ničit stromy ohryzem, sdělili odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Jan Cukor a František Havránek. Aby se počty prasat snížily, musela by mladá selata zmrznout. Menším zvířatům, jako jsou hraboši, norníci nebo myšice, která působí škody na výsadbě a obnovovaných dřevinách, sníh moc nevadí. Nepříjemné by pro ně byly déle trvající srážky a následný mráz.

10:32

Energetikům v Královéhradeckém kraji se do čtvrtečního večera podařilo opravit všechny poruchy na vedeních vysokého napětí. Poruchy od úterý vznikaly kvůli pádům sněhem zatížených stromů do vedení. "Nyní řešíme již jen jednotlivé poruchy na vedení nízkého napětí," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Energetici předpokládají, že výpadky jim lidé ještě budou hlásit, například až přijedou na víkend na chaty a chalupy.

9:43

Německá armáda pomáhá se sněhovou kalamitou:

Německá armáda vyrazila na střechy na jihu země. Pomáhá v boji se sněhovou kalamitou

1:03
Německá armáda vyrazila na střechy budov na jihu země. Pomáhá se sněhovou kalamitou. | Video: Reuters
9:03

Obyvatelé jižního Bavorska, Rakouska a také části východního Švýcarska si v pátek po týdnu mohou oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení, což vítají záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. Večer ale podle meteorologů začne opět sněžit a s výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy bude možné počítat i s deštěm, bude sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

8:36

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo bylo odvezeno skoro 800 tun sněhu. V předchozích dnech nasněžilo přes půl metru sněhu, srážky jsou ale nyní už jen občasné. Přes noc do dnešního rána připadly jen tři centimetry sněhu. "Všechny hlavní vjezdy a průtahy městem jsou volné a průjezdné," uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

8:18

Se sněhem bojují i hasiči ve městě Volary. 

7:56 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Během dne bude od severozápadu zataženo s občasným sněžením, na východě Moravy až večer. Na severozápadě Čech později večer pod 400 metrů i déšť se sněhem nebo déšť.

7:49 Ikona auto

Na některých středočeských silnicích leží dnes ráno rozbředlý sníh, místy může řidiče překvapit také náledí či námraza. Motoristé by měli být opatrní hlavně na menších silnicích

7:47 Ikona auto

Rozbředlý sníh pokrývá v Olomouckém kraji již pouze silnice na Šumpersku a Jesenicku. Cesty jsou tam sjízdné, správci silnic ale doporučují zvýšenou opatrnost. Kvůli silnému větru musejí řidiči ve vyšších polohách Olomoucka a Přerovska počítat místy se sněhovými jazyky. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření.

7:46 Ikona auto

Silnice v Plzeňském kraji jsou ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Leží na nich vrstva rozježděného posoleného sněhu. Některé silnice, včetně úseků dálnice D5 na Tachovsku, jsou holé a vymrzlé. 

7:45 Ikona auto

Silničáři vytrvale protahují silnice v Krušných horách a na Děčínsku. Uzavřeno zůstává několik kratších úsecích silnic. Pracovat budou dnes frézy na Moldavě na Teplicku, kde platil kalamitní stav. V nižších polohách Ústeckého kraje jsou silnice se zvýšenou opatrností sjízdné.

7:45 Ikona auto

Horské silnice Moravskoslezského kraje jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Leží na nich zbytky sněhu, ve vyšších polohách navíc i ujetá vrstva. Na Bruntálsku se tvoří sněhové jazyky. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Na Bruntálsku je viditelnost snížena vlivem sněžení. Stejně tak i v Beskydech, kde je i mlha. Na Novojičínsku, Karvinsku a v Ostravě jsou silnice sjízdné bez omezení.

7:44 Ikona auto

Silnice na Vysočině jsou ráno sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Varování před kluzkou vozovkou platí i na dálnici D1, hlavní tahy v kraji jsou většinou po chemickém ošetření mokré. Na vedlejších silnicích leží ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu, v noci podle dispečerky krajských silničářů Evy Muškové sněžilo v celém kraji.

7:43 Ikona auto

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo a na sinicích v pátek ráno zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu. Opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších a na Trutnovsku a Náchodsku. V Orlických horách na Rychnovsku na silnicích leží vrstva ujetého sněhu a místy se na nich může tvořit náledí. 

7:42 Ikona auto

Na silnicích ve Zlínském kraji leží ráno v nižších polohách zbytky rozbředlého sněhu, případně jsou po chemickém ošetření holé a mokré. V některých úsecích hrozí jejich namrzání, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Dohlednost na silnicích v regionu místy snižují sněhové přeháňky.

7:41 Ikona auto

Na jihočeských silnicích se dnes ráno místy tvoří ledovka a sněhové jazyky. Silničáři zasahují v kraji s veškerou technikou. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

7:39 Ikona auto

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí, vyplývá z údajů na dopravním webu. Motoristé by měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží pod náporem sněhu. Pro Jablonec nad Nisou nadále platí kalamitní stav, potrvá zřejmě až do pondělí.

7:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství.

22:30

V Ústeckém kraji se dnes večer zklidnila situace na silnicích. Silničářům se podařilo protáhnout cestu do Moldavy v Krušných horách. V noci tam nastoupí četa, aby připravila cestu pro autobus a pro cisternu na pumpu. Energetici odvolali kalamitní stav na Děčínsku, proud už by znovu měla mít většina domácností. Zavřené zůstávají kratší úseky silnic v horách.

V terénu mají silničáři stále veškerou techniku. "Trasa Nové Město - Moldava je průjezdná z Mikulova i z Německa. Pozor, ještě nejsou hotové odstavné plochy a vedlejší komunikace," informovala po 20:00 obec Moldava na svém facebooku.

V pátek už by do hor mohly vyjet na své pravidelné trasy všechny linkové autobusy. Vše bude záležet na počasí.

20:22

V severních Čechách jsou bez elektřiny už jen jednotliví odběratelé.

19:32

Energetici odvolali k dnešním 20:00 kalamitní stav na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku, který v těchto třech okresech na severu Čech platil od středečního večera kvůli sněhové kalamitě. Bez dodávek proudu byly tisíce odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce večer oznámila, že opravila všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řeší už jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí.

18:56

Sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky způsobily podle mluvčí Martiny Slavíkové výpadky elektřiny také společnosti E.ON. V 15:00 obnovila všechny dodávky proudu na distribučním území firmy na Moravě a na Vysočině. Poté řešila situaci především na Prachaticku v oblasti obcí Lenora, Horní Vltavice, Strážný a Stožec, kde bylo bez elektřiny kolem 500 odběrných míst. "Vše se podařilo opravit," uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková po 18:00.

18:40

"Počasí se lepší, bez proudu jsou už jen desítky domácností. Předpokládáme, že během dnešního večera odvoláme kalamitní stav," řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma podle ní aktuálně odstranila poruchy především na Děčínsku, Jablonecku a Chrudimsku. Kalamitní stav byl ve třech okresech - Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. V terénu měla stovku pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem.

18:35

Bez dodávky elektřiny byly v Česku dnes večer kvůli sněžení desítky domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Společnost ČEZ uvedla, že se jí postupně daří připojovat k distribuční soustavě další odběratele. V 18:00 měla poruchu už jen na třech vedení vysokého napětí. E.ON tou dobou už neevidovala žádné poruchy. Žádné problémy nezaznamenala Pražská energetika. Ráno bylo bez dodávky elektřiny v ČR téměř 10.000 odběrných míst.

18:15 Ikona auto

Všechny silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od půlnoci do 17:00 se na jihu Čech stalo v souvislosti s počasím 40 nehod. Zavřená byla několik hodin silnice ze Zadní Zvonkové k hraničnímu přechodu s Rakouskem, kde popadaly stromy. Od 14:30 je průjezdná. ČTK to dnes před 18:00 řekli dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

18:14 Ikona auto

Problémů v dopravě a poruch elektřiny dnes oproti minulým dnům ubylo. Zprůjezdněna byla silnice na Boží Dar i silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Kalamitní stav kvůli sněhu v ulicích vyhlásil Jablonec nad Nisou a Moldava na Teplicku. Ve třech okresech na severu Čech trvá kalamitní stav v dodávkách elektřiny, míst bez proudu ale proti středě ubylo o víc než polovinu. Další desítky výjezdů měli hasiči ke stromům, které nevydržely tíhu sněhu.

17:26 Ikona auto

Provoz na D1 omezila nehoda, na místě zasahoval vrtulník.

16:49

Obyvatelé ostravského obvodu Jih si stěžují na to, že chodníky nejsou prohrnuté, poukazují na namrzlé úseky i na hromadící se rozbředlý sníh. Podle mluvčí se během prvního týdne v obvodu vysypalo zhruba 70 tun soli. Loni na údržbu potřeboval zhruba 14 milionů korun.

16:47

Nejlidnatější ostravský městský obvod Jih má problémy se zimní údržbou. Důvodem je odvolání jednoho z účastníků výběrového řízení na zimní údržbu. Vítězná firma kvůli tomu dosud nemohla zahájit činnost. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová. Kvůli špatně schůdným chodníkům sklízí obvod na sociálních sítích ostrou kritiku.

16:43 Ikona vločka

Lyžařské areály v Česku mají před nadcházejícím víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V provozu budou již téměř všechny sjezdovky. Na své si přijdou i běžkaři.

V největším krkonošském zimním středisku Špindlerův Mlýn napadl v posledních dnech skoro metr sněhu. V provozu je celý areál kromě Velkého hanku ve Svatém Petru. Ve SkiResortu Černá hora - Pec mají lyžaři k dispozici 43 kilometrů sjezdovek. Kvůli větru dnes ráno nejezdila lanovka na Lysou horu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, sněhové podmínky jsou ale v areálu ideální. Sníh připadl i Orlických horách.

16:28

Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy. ČTK to dnes řekl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka. Hydrologické sucho, což je nedostatek vody v řekách a nádržích, však na mnoha místech přetrvává.

15:09

Lidé v Božím Daru na hranicích s Německem byli kvůli silnému větru a přívalu sněhu od úterního odpoledne prakticky odříznutí od světa. Navíc už bezmála měsíc mají potíže s mobilním spojením. Sníh a námraza totiž vyřadily z provozu vysílač na Klínovci.

14:52

Díky sněžení z posledních dní se podařilo na Vysočině upravit několik běžeckých tras v okolí Jihlavy a Nového Města na Moravě. V provozu je také několik sjezdovek v pěti areálech na Jihlavsku, Žďársku a Pelhřimovsku. Otevřená je i malá sjezdovka u Číchova na Třebíčsku. Svah s lyžařským vlekem v Brtnici na Jihlavsku nemá dostatek sněhu, sezonu tuto zimu ještě nezahájil, zjistila u provozovatelů lyžařských areálů.

14:44 Ilustrační foto.

Stále je uzavřena silnice na Božím Daru od hraničního přechodu směrem na Klínovec. 

14:43

Většinu Rakouska poslední dny ochromilo vytrvalé sněžení, na horách jsou až dva metry sněhu, v údolí kolem půl metru. Ve většině alpských regionů hrozí nebezpečí lavin. Jedna zavalila i kamzíka na jihozápadě země. Zachránil ho strojvedoucí projíždějícího vlaku. Podívejte se, jak se s kalamitním stavem popasovala místní zvířata.

14:39 Ikona auto

Na železniční trati Loučovice - Lipno nad Vltavou na Českokrumlovsku je od 11:15 obnovený provoz. Od rána byla neprůjezdná. Na trať spadl před 6:00 strom, který drážní hasiči v 7:45 odstranili. Pak spadly na koleje další stromy. V kraji se od rána kvůli počasí stalo podle policie 35 nehod.

14:36

Po polední ČEZ evidoval 28 poruch na vysokém napětí a další poruchy na nízkém.

14:35

Nehoda se nevyhnula ano pluhu. 

14:32

Situace na krušnohorském Božím Daru se po kalamitě zlepšuje, přístupný je Neklid, kde lze opět lyžovat. Potíže jsou na silnici mezi Perninkem, Potůčky a Horní Blatnou. Kvůli čerstvému sněhu je silnice obtížně průjezdná, tvoří se tam kolony, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřená zůstává silnice z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách, obě místa jsou ale přístupná z jiné strany. Místy slabě sněží i v nižších polohách, silnice jsou s velkou opatrností sjízdné.

14:28 Ikona vločka

Dobré sněhové podmínky nabízí před víkendem lyžařské areály v Jeseníkách i v nižších polohách Olomouckého kraje. Sjezdovky pokrývá několik desítek centimetrů silná vrstva technického i přírodního sněhu, kterou v týdnu umocnilo husté sněžení. V Jeseníkách ale kvůli vydatnému sněžení platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Riziko je podle horských záchranářů značné.

14:28

Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města.

Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města

1:07
Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města | Video: Městská policie Boží Dar
14:27 Ikona vločka

Lyžování v Krušných horách v posledních dnech částečně omezilo počasí se silným větrem a přívaly sněhu. Podmínky se zlepšují a řada skiareálů je alespoň částečně v provozu. Výpadek elektrického proudu ale dnes zcela zastavil provoz ve skiareálu Bublava. Po dvoudenní uzavírce se opět částečně lyžuje na Neklidu, otevřel také Plešivec. V provozu jsou lanovky a sjezdovky na Klínovc

12:18 Ikona auto

Od pondělní půlnoci byla kvůli sněhu pro nákladní dopravu uzavřena silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Dnes ve 12:00 na ní byl provoz obnoven.

12:14 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Kromě nového sněhu varuje ČHMÚ také před rizikem tvorby náledí a zmrazků. Varování se týká většiny Čech a platí od dnešního podvečera do pátečního dopoledne. Opatrní by proto měli být zejména řidiči.

12:14 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Na českých horách a Českomoravské vrchovině bude nadále sněžit. Do pátečního rána napadne 10 až 30 centimetrů nového sněhu a vítr může místy vytvářet sněhové jazyky. Od čtvrtečního večera do pátečního dopoledne se navíc může v Čechách tvořit náledí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejvíc bude podle meteorologů sněžit v Krušných a Jizerských horách a v Krkonoších. Kombinace větru a sněhu může vést ke vzniku sněhových jazyků a závějí. Některé vozovky proto mohou být nesjízdné, upozorňuje ČHMÚ. Motoristé by měli mít zimní výbavu, řetězy a nářadí k případnému vyproštění auta. "Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla," doporučují meteorologové.

⚠ Výstraha ČHMÚ ⚠ ➡Sněžení - Na českých horách a Českomoravské vrchovině bude pokračovat trvalejší sněžení, při kterém do čtvrtečního (10. 1.) rána napadne ještě kolem 10 cm sněhu, v Krušných a Jizerských horách a v Krkonoších to může být 10 až 30 cm nového sněhu. ➡Závěje - Kvůli sněžení a čerstvému větru se v Čechách a na Českomoravské vrchovině od poloh nad 500 m n. m. budou do čtvrtečního večera místy tvořit sněhové jazyky. V oblasti Krušných a Jizerských hor a také Krkonoš bude tvorba nejen sněhových jazyků ale i závějí trvat až do noci ze čtvrtka na pátek (11. 1.). ➡Náledí - Ve středu večer a v noci na čtvrtek se v nižších polohách (pod 400 m n. m.) Moravy a Slezska začne místy vytvářet náledí. Ve čtvrtek večer a v noci na pátek se očekává tvorba náledí v nižších polohách (pod 400 m n. m.) Čech a Českomoravské vrchoviny. Více na webu http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 10. January 2019
12:06 Ikona auto

Na železniční trati Loučovice - Lipno nad Vltavou na Českokrumlovsku je od 11:15 obnovený provoz. Od rána byla neprůjezdná. Na trať spadl před 6:00 strom, který drážní hasiči v 7:45 odstranili. Pak spadly na koleje další stromy.

11:54

Bez elektřiny zůstává osm tisíc domácností. 

11:32

V německých Alpách a také v Rakousku panuje po několikadenním hustém sněžení kritická lavinová situace, na řadě míst v Rakousku platí pátý stupeň varování, tedy ten nejvyšší.

Laviny hrozí i ve Švýcarsku, podle agentury DPA zde ale není nebezpečí ve srovnání s Rakouskem a Německem tak vysoké. Od začátku roku si laviny v těchto třech zemích vyžádaly podle médií zhruba desítku mrtvých. Nejméně po jednom mrtvém hlásí Německo se Švýcarskem, zbývající oběti připadají na Rakousko.

11:30

Kvůli mrazu mají lidé v Boží Daru problémy s mobilním signálem. "Situace na Božím daru i Klínovci je opravdu kalamitní. Na našem vysílači Klínovec je sice instalována technologie s ohřevem pro zimní období, ale v panujících mrazech nefunguje dostatečně, vysílač zamrzá a není schopen se připojit do sítě," sdělila mluvčí společnosti T-Mobila Martina Kemrová.

Technici se ve čtvrtek pokusí problémy se signálem odstranit. "Dnes se pokusíme instalovat novou anténu s výkonnějším ohřevem. Během několika dní partner zprovozní dočasný spoj Klínovec - Boží Dar z vnitřních prostor (tudíž nebude hrozit námraza), kde nehrozí námraza, abychom měli jistotu, že jsou služby zajištěny i v extrémních podmínkách," dodala mluvčí. 

Námraza na vysílači mobilního signálu na Klínovci na Božím Daru.
Námraza na vysílači mobilního signálu na Klínovci na Božím Daru. | Foto: T-Mobile Czech Republic a.s.
11:17

Technické služby v Jablonci nad Nisou musely povolat posily, nakladače a také nákladní auta. "Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun. Náklady rostou zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie, je ale nutné zajistit bezpečný průjezd a průchod městem," řekl náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek (KDU-ČSL). Sníh budou nákladní auta odvážet jako tradičně do prostoru za městskou halou v ulici U Přehrady.

11:07 Ilustrační foto.

Silničářům se ve čtvrtek před 11:00 podařilo zprůjezdnit silnici z Jáchymova na Boží Dar a k hraničnímu přechodu. Uzavřena zůstává silnice od kruhového objezdu na Neklid a Klínovec, z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách. Trvá také uzavírka silnice z Bublavy ke státní hranici, kterou silničáři uzavřeli dnes v noci, uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová. Průjezd z Jáchymova na Boží Dar po silnici I/25 kromě sněhu zkomplikovalo také několik spadlých stromů. Slabě sněží i v nižších polohách, silnice v kraji jsou sjízdné jen s velkou opatrností.

10:28

Silničáři v Krušných horách nestíhají. Záběry z Nového Zvolání

Silničáři v Krušných horách nestíhají. Záběry z Nového Zvolání

1:19
Silničáři v Krušných horách nestíhají. Záběry z Nového Zvolání | Video: Pavel Vaněk, Lubomír Loryk
10:08

V Beskydech hrozí po vydatném sněžení v minulých dnech lokální sesuvy sněhu a malé laviny. Lyžaři by se měli vyvarovat pohybu ve volném terénu, hlavně v roklích a korytech potoků. Řekl to expert na laviny z Horské služby Beskydy Marcel Svoboda. Pokud do rizikových lokalit sportovci vyrazí, nemají zapomínat na lavinové vybavení - sondu, vyhledávač a lopatku.

"Už jsme prováděli dvě měření. Z výsledků vyplývá, že na svazích se sklonem větším než 35 stupňů hrozí sesuvy sněhu. Týká se to hlavně koryt potoků či roklí. Navíc zatížení sněhu nutné pro uvolnění sesuvu musí být větší, třeba pohyb tří skialpinistů na malé ploše," řekl.

9:57 Ikona auto

Potíže vyjet do hor mají linkové autobusy. Nejhorší situace je v Krušných horách v okolí Chomutova a Vejprt. Dopravce je v kontaktu se silničáři a rozhoduje se podle aktuální situace o nasazení autobusu. "Snažíme se informovat prostřednictvím Facebooku Dopravy Ústeckého kraje, základním kanálem je ovšem dispečink dopravce, konkrétně na Vejprtsku jezdí Autobusy Karlovy Vary," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Pro podobné situace chce Ústecký kraj letos zřídit centrální dispečink, kde by se scházely zprávy od dopravců a silničářů na jednom místě pro rychlou informovanost.

9:27

Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní stav, technické služby nestíhají uklízet sníh z ulic. Ulice a chodníky jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto dnes vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích. Chce ulice uvolnit, aby bylo možné je uklidit. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

9:22

Na Děčínsku pracují také hasiči. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan řekl, že hasiči v celém Ústeckém kraji vyjeli od středečních 19:00 do čtvrtečních 08:00 k 37 zásahům, při nichž bylo nutné odstranit stromy a větve, které nevydržely nápor sněhu. V okrese Děčín vyjížděly hasičské jednotky v 26 případech. Stromy padaly hlavně na silnice, ale také na elektrické vedení či trať u Mikulášovic. V okrese Teplice měli hasiči šest výjezdů.

9:04

Čtvrteční cesta redaktorky Aktuálně.cz do karlínského newsroomu. 

9:01

Sníh netrápí jen Česko, ale i obyvatele Bavorska a Rakouska. Lidé se musí obrnit trpělivostí, neboť podle německé meteorologické služby DWD bude v Alpách sněžit přinejmenším do poloviny nadcházejícího týdne.

V německých, rakouských i švýcarských Alpách tak nadále hrozí vysoké riziko lavin, které si již vyžádaly několik životů. Osady Buchenhöhe u Berchtesgadenu a Jachenau v jižním Bavorsku jsou kvůli sněhu nadále odříznuté od světa. S komplikacemi při úklidu sněhu se potýkají nejen silničáři, ale i železničáři.

8:56

Sníh pokryl také Lanškroun, v okolí města si ale řidiči a chodci musí dát pozor na náledí. 

8:48

Energetici v Pardubickém kraji evidují jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Chrudimsku, která postihla obce Všeradov, Rváčov, Svatý Mikuláš, Svobodné Hamry a Veselý Kopec. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové jsou zčásti bez proudu.

8:33 Ikona auto

Kolona na dálnici D5.

8:22 Ikona auto

V Žižkově ulici ve Žďáru nad Sázavou srazilo ráno osobní auto dvě dívky. Kolize se obešla bez vážnějších zranění, okolnosti nehody policie zjišťuje. Místo nehody je průjezdné kyvadlově, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Dívky auto srazilo krátce po 7:00. Podle policie se dnes na Vysočině stalo už 12 dopravních nehod. Jedna z nich na výjezdu z čerpací stanice na 99. kilometru D1 ve směru na Prahu, kde se střetlo osobní a nákladní auto. Provozu na dálnici auta nepřekáží.

Za posledních 24 hodin se v kraji stalo asi 46 dopravních nehod, uvedla Čírtková dnes před 8:00.

8:19

Autobusy na jihozápadě Prahy nabírají kvůli sněhu zpoždění, informuje DPP.

8:06 Ikona auto

Kvůli sněžení a silnému větru jsou i ve čtvrtek uzavřeny silnice Boží Dar - Klínovec, od Božího Daru směr Ryžovna - Myslivny - Zlatý Kopec, od abertamské křižovatky silnice ke státní hranici. Dále je zavřena silnice Přebuz-Rolava (Přebuz přístupná od Krásné Lípy) a Jindřichovice-Háj (přístupný od Dolních Niv). Nově silničáři uzavřeli úsek Bublava - státní hranice.

Podle informací dispečera Údržby silnic Karlovarského kraje Josefa Bulky je zajištěn omezený průjezd do Božího Daru následovně: dopravní policisté mají hlídku v abertamské zatáčce, ta shromáždí místní obyvatele, autobus, zásobování, poté přivolaný sypač kolonu "odvede" do Božího Daru. Zajištěn je také vjezd záchranářů (a dalších složek IZS), nicméně turisty policie vrací zpět, aby neuvázli na cestě ve sněhu a neznemožnili práci pluhu.

8:01 Ikona auto

Mezi stanicemi Sebnitz a Bad Schandau je přerušen provoz kvůli sněhové kalamitě. Vlaky stojí. "Náhradní doprava nezajištěna," informují České dráhy na svém webu.

7:56 Ikona auto

V Libereckém kraji nepřestává sněžit, silný nárazový vítr může na silnicích vytvářet sněhové jazyky a závěje. I na hlavních tazích je rozbředlý sníh a mohou klouzat. Řidiči by měli být velmi opatrní a hlavně do hor se vyplatí přibrat sněhové řetězy i lopatu. Už třetí den je kvůli sněhu pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Řidiči musejí využít alternativní trasu po silnici 35 přes Hrádek nad Nisou.

7:47 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

V částech Ústeckého a Libereckého kraje platí vysoký stupeň nebezpečí závějí. Výstraha meteorologů ČHMÚ platí až do čtvrtečních 23 hodin.

Pro většinu Česka od čtvrtečních 17 do pátečních 10 hodin platí výstraha před námrazou a náledím. 

7:44

Situace v dodávkách energie se v Královéhradeckém kraji od středy zlepšila. Zatímco ve středu před polednem energetici evidovali na vedeních vysokého napětí na Trutnovsku čtyři poruchy, dnes ráno měli jednu poruchu v Bartošovicích na Rychnovsku. 

7:42 Ikona auto

Silnice v jižních Čechách jsou dnes všechny sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři zasahovali v kraji celou noc až do rána a stále jsou v terénu. Řekl to dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný.

7:41 Ikona auto

Silnice ve Zlínském kraji mohou ráno místy namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na vozovkách v nižších polohách ráno byly zbytky rozbředlého sněhu, případně byly cesty po chemickém ošetření mokré. Ve vyšších polohách pokrývala silnice udržované posypem většinou uježděná vrstva sněhu o tloušťce až 15 centimetrů. Na některých místech snižovalo dohlednost sněžení a mlhy. 

7:40 Ikona auto

Silnice zejména ve vyšších polohách Olomouckého kraje ráno pokrýval rozbředlý sníh. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Hlavní tahy v kraji byly ráno po chemickém ošetření zpravidla holé a mokré. I na nich by však řidiči měli jezdit opatrně.

7:40 Ikona auto

Jízdu po středočeských silnicích ráno opět komplikovalo sněžení. Na menších silnicích leží zbytky rozbředlého sněhu. Cestáři doporučují zvýšenou opatrnost i na některých hlavních tazích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněžení nebo sněhové přeháňky byly ráno hlášeny na Pražském okruhu či dálnicích D1, D5, D8 a D11. V okolí Prahy a na Mladoboleslavsku se může vyskytovat mrholení.

7:39 Ikona auto

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva ujetého sněhu. Opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších, Orlických horách, na Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku. Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno většinou mokré. Od poloh nad 500 metrů nad mořem by dnes mohl vítr místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. 

7:38 Ikona auto

V horských oblastech Moravskoslezského kraje jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku místy leží ujetý či rozbředlý sníh. Zbývající komunikace jsou sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic. Situace se uklidnila po tom, co přestalo sněžit.

7:34

Na severu Čech stále trvá kvůli sněžení kalamitní stav v dodávkách proudu. Energetici ale od středečního večera do dnešního rána snížili počet odběrných míst bez elektřiny z 13 tisíc na 9000. Uvedla to v tiskové zprávě mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Kalamitní stav platí pro Jablonecko a Semilsko v Libereckém kraji a Děčínsko v Ústeckém kraji.

7:32 Ikona auto

Dopravu v Pardubickém kraji komplikuje sníh. Leží zvláště na silnicích ve výše položených oblastech. Většinou je po solení rozbředlý, místy i uježděný, lokálně se tvoří náledí či sněhové jazyky, uvádějí silničáři.

7:32 Ikona auto

V Ústeckém kraji dnes zůstávají zavřené kratší úseky silnic v Krušných horách. V terénu jsou i hasiči, likvidují stromy popadané na silnice. Cestáři nabádají řidiče k velké opatrnosti.

7:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství.

23:00

Vážení čtenáři, živé zpravodajství o problémech, které způsobilo vydatné sněžení a silný vítr pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost. 

21:27

Energetická firma E.ON zaznamenala v jižních Čechách 19 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky postihly 18.000 odběrných míst, nyní už jsou všechny dodávky obnoveny.

21:25

Kvůli nehodě v Rakousku související se sněžením byl dnes večer pro kamiony zhruba na tři hodiny uzavřený hraniční přechod Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku. Po 20:00 byl provoz pro nákladní dopravu obnoven, informovalo ČTK Národní dopravní informační centrum. Osobní auta přes hranici projela, provoz tam řídila policie, uvedl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

20:31

Energetici měli v 20:00 v Libereckém kraji nahlášeno 11 poruch na vedení vysokého napětí. "Na některá místa je obtížné dostat se kvůli množství sněhu," řekla Holingerová. Pro některé lokality nemohou kvůli tomu opraváři využívat těžkou techniku. "Nedostanou se tam s vysokozdvižnými plošinami, tak chodí pěšky a tahají nářadí a žebřík," dodala. Největší problémy jsou v Jizerských horách a Krkonoších.

20:25

V Libereckém kraji zůstává bez proudu asi 6000 domácností. Ne všechny se dnes podle severočeské mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové podaří připojit.

"Budeme v odstraňování poruch pokračovat v noci a během zítřka," dodala Holingerová. Podle předpovědi by mělo dále sněžit, tvořit se sněhové jazyky a závěje. V Libereckém kraji v posledních dnech napadlo už 80 centimetrů sněhu. "Sněžilo celý den intenzivně. Problémy jsou podle přeháněk v kopcích, občas někdo uvízne, ale že bychom měli někde několikahodinové uzavírky, to nebylo. Spíše dělají problémy popadané stromy," uvedl Šén.

19:27

Výpadky proudu kulminovaly dnes mezi 2:00 a 3:00, kdy postihly 18.000 odběrných míst. "Sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky způsobily nejvíce problémů v příhraničních oblastech - na Vimpersku, v okolí Lipna a na Jindřichohradecku. Za většinu poruch mohly stromy a větve spadlé do elektrického vedení. Naši dispečeři prováděli zásahy v síti na dálku už v noci a hned po rozednění vyrazily do terénu zásahové čety," řekla Slavíková. Poruchy se podařilo energetikům postupně odstranit dopoledne, nyní jde proud všude.

18:06 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

"Rok 2018 byl s průměrnou teplotou 9,6 °C a s odchylkou +1,7 °C od normálu 1981-2010 (a +2,1 °C od normálu 1961-1990) mimořádně nadnormální, podobně jako předchozí roky 2014 a 2015, roky 2016 a 2017 byly jen silně nadnormální," píše Český hydrometeorologický ústav.

18:04 Ikona auto

Kvůli nehodě v Rakousku související se sněžením je pro kamiony neprůjezdný hraniční přechod Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku. Osobní auta projedou, provoz řídí policie. ČTK to dnes vpodvečer řekl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle Národního dopravního informačního centra bude přechod pro kamiony neprůjezdný tři až pět hodin.

17:42 Ilustrační foto.

Policie dnes na Vysočině zaznamenala 35 dopravních nehod.

17:08

Dopravu v Libereckém kraji dnes komplikoval sníh i popadané stromy. Zablokovaly několik silnic a na několika místech také železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších. Problémy jsou hlavně v kopcích, přes den napadlo dalších 20 centimetrů sněhu, řekl ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti. Popadané stromy přerušily na mnoha místech i elektrické vedení, bez proudu bylo dnes v kraji až 11.000 domácností.

16:51 Ikona auto

Srážka dvou kamionů s osobním autem dnes téměř na sedm hodin uzavřela v obou směrech silnici I/35 nedaleko Mohelnice na Šumpersku. Při nehodě se zranili tři lidé, všichni byli transportováni do nemocnic. Provoz na silnici byl obnoven krátce před 16:00, řekla ČTK policejní mluvčí Irena Urbánková.

16:08 Ikona auto

"Město Boží Dar urgentně žádá všechny motoristy, aby toto vzali na vědomí a svou cestu odložili. Podle předpovědi ČHMÚ může tento stav trvat až do dnešní půlnoci," uvedl dnes dopoledne starosta Jan Horník. Podle nejnovější předpovědí meteorologů by na horách mělo trvalejší sněžení přetrvat až do čtvrteční noci. Meteorologové také upozornili na přetrvávající riziko tvorby sněhových jazyků a závějí. Ve čtvrtek by ale měl slábnout vítr. Dnes v nárazech mohl dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině, ve čtvrtek by to mělo být i na horách maximálně 55 kilometrů za hodinu.

15:40

Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18 500 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14 000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém, řekla ČTK dnes odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nejvíce jsou postiženy horské oblasti Libereckého kraje, odpoledne tam bylo 15 poruch na vysokém napětí. Nejčastější příčinou poruch jsou stromy a větve, které pod tíhou sněhu popadaly na vedení.

15:20 Ikona auto

Asi dvě hodiny byla dnes neprůjezdná silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku, odkud bylo nutné vyprostit kamion. Znovu se jí podařilo zprůjezdnit před 12:00. Přibližně o hodinu později se podařilo uvolnit i silnici I/19 u Divišova na Žďársku, kde zapadl kamion převážející skot. U Vlachovic na Žďársku je zapadlý sypací vůz. Dopravu na Vysočině od rána kromě sněhu komplikují také popadané stromy, kvůli nimž nejezdily ráno vlaky na Žďársku. Varování před kluzkou vozovkou platí pro dálnici D1, ledovka je i jinde v kraji.

15:18 Ikona vločka

S přívalem sněhu se v tuto chvíli vypořádává celá střední Evropa. v Alpách hrozí nebezpečí lavin.

Sněhové čepice na autech i na střechách. V Alpách hrozí nebezpečí lavin

Sněhové čepice na autech i na střechách. V Alpách hrozí nebezpečí lavin
1:09
Sněhové čepice na autech i na střechách. V Alpách hrozí nebezpečí lavin | Video: facebook.com/Olympiaregion Seefeld, facebook.com/Haus Walser Berge, Reuters
15:15

Na Božím Daru jsou až dvoumetrové hromady sněhu. 

15:00 Ikona vločka

Výstrahu před dalším sněžením ústav vyhlásil pro výše položené oblasti - nad 600 metrů nadmořské výšky - v Karlovarském kraji a části Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje a Vysočiny. Varování platí od dnešního odpoledne do čtvrtečních 06:00.

14:50 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Na většině území Čech bude zřejmě dále sněžit a hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Vyplývá to z dnes zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před náledím platí také pro Moravu a Slezsko. Pro část regionů varování trvá až do pátku.

14:36

Bez proudu je v tuto chvíli 14 000 domácností, z toho 7 000 v Libereckém kraji, informuje ČT. Nejvíce problémů je na Jablonecku a Semilsku.

14:21

V Ústeckém kraji vyjely hasičské jednotky ve středu od 9 do 14 hodiny k osmi zásahům, kdy bylo nutno odstranit spadlé stromy na komunikace.

14:17

Pracovníci ČEZu dále pracují na odstranění poruch na vedení.

13:05

Sněžení v Pardubickém kraji zapříčinilo množství nehod. Opatrní by měli být řidiči zvláště ve východní části regionu a na Hlinecku. Na Svitavsku se tvoří sněhové jazyky. Silnice I/11 přes Suchý vrch, kde se nepoužívá sůl, je sjízdná se sněhovými řetězy. Padaly také stromy příliš zatížené mokrým sněhem. 

12:45 Ikona auto

Husté sněžení a vítr dnes znemožnily dopravu do krušnohorského Božího Daru a způsobily výpadky dodávek elektřiny v tisících domácností. Tvoří se sněhové jazyky, na horách i závěje, hasiči zasahují u nehod na kluzkých vozovkách. Uzavřeny byly všechny silnice do Božího Daru včetně sousedního hraničního přechodu do Německa. Kvůli problémům na rakouské straně byl dopoledne omezen průjezd přes hraniční přechod Dolní Dvořiště. Některé silnice jsou stále uzavřené pro kamiony, klouzat mohou dálnice.

12:34

Těžký a mokrý sníh na Trutnovsku od úterního podvečera láme stromy a větve. Problémy mají především energetici, kteří dnes dopoledne řešili poruchy na elektrických vedeních především v lokalitách v okolí Černého Dolu, Janských Lázní, Žacléře a Špindlerova Mlýna v Krkonoších. Hasiči od úterního podvečera v Krkonoších vyjížděli ke zhruba 20 případům stromů popadaných na silnice.

12:31

V Pardubickém kraji energetici dopoledne zaznamenali dvě poruchy na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. Poruchy zasáhly všechny okresy. "Jsou způsobeny velmi těžkým mokrým sněhem, pády stromů a větví obtěžkaných sněhem do vedení i větrem," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

12:22

Skupina ČEZ upozorňuje na 25 poruch vysokého napětí.

12:18

Sněhová vánice ochromila Karlovarsko a Boží dar. Policie od rána vyprošťovala několik zapadlých aut.

Sněhová vánice ochromila Karlovarsko a Boží dar. Policie od rána vyprošťovala několik zapadlých aut

Sněhová vánice ochromila Karlovarsko a Boží dar. Policie od rána vyprošťovala několik zapadlých aut
1:15
Sněhová vánice ochromila Karlovarsko a Boží dar. Policie od rána vyprošťovala několik zapadlých aut | Video: Policie ČR
12:09 Ikona auto

Husté sněžení v Krušných horách si vynutilo uzavření několika silnic. Kamiony se nedostanou po hlavní silnici I/7 z Chomutova přes Horu sv. Šebestiána do Německa, osobní auta projedou jedním pruhem. Zavřené jsou kratší úseky silnic nižších tříd na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku. V terénu jsou kromě silničářů také hasiči a energetici kvůli stromům popadaným na vozovky a elektrické dráty.

12:05

ČEZ má v terénu stovky pracovníků, kterým opravy ale komplikuje nepřístupný terén. K dispozici proto mají těžkou techniku, čtyřkolky nebo sněžné skútry a vybaveni jsou i sněžnicemi.

12:04

Na severu Čech energetici nejvíce poruch řeší v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Trutnov nebo Janské Lázně. Poruchy jsou podle Holingerové také v Ústeckém kraji v okolí Telnice, Měděnce a Perštejna a v Karlovarském kraji v okolí Stráže nad Ohří, Boče, Srní, Nejdku a Vřesové. Poměrně klid je zatím na Moravě, ve středních Čechách a v Plzeňském kraji, uvedla mluvčí.

12:02

Kvůli sněžení a silnému větru je v Česku bez elektrického proudu přes 11 000 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce k dnešním 11:00 evidovala 25 poruch na vysokém napětí a další poruchy na nízkém napětí, přičemž nejvíce jsou postiženy horské oblasti Libereckého a Královéhradeckého kraje. Nejčastější příčinou poruch jsou stromy a větve, které pod tíhou sněhu popadaly na vedení. Sdělila to mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

11:48 Ikona auto

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje sníh a také popadané stromy. Ty ráno zablokovaly několik silnic a na čtyřech místech také železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších, mimo provoz byla v 11:00 jediná. Problémy jsou hlavně v horách.

11:47

Záchranáři v Moravskoslezském kraji v posledních dvou dnech ošetřili čtyři desítky lidí, kteří se zranili po pádu na zasněžených či zledovatělých chodnících. Pomáhali také několika podchlazeným lidem, řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Ve všech případech šlo o lehčí nebo středně těžká zranění.

"Čtyři desítky lidí na různých místech kraje, nejvíce na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Novojičínsku, utrpěly poranění při pádech na chodnících. Dominovaly úrazy končetin a hlavy," řekl Humpl.

11:26 Ilustrační foto.

Kvůli sněhu je uzavřena řada silnic. 

11:16 Ikona auto

Nový sníh leží na většině silnic v Pardubickém kraji. Problémy způsobuje hlavně ve vyšších polohách. Většinou je po solení rozbředlý, někde tvoří uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři. Sněžení ale zapříčinilo množství nehod, v kraji padaly také stromy příliš zatížené mokrým sněhem.

11:00

Silnici I/35 nedaleko Mohelnice na Šumpersku uzavřel kolem 09:15 v obou směrech střet dvou kamionů s osobním autem. Vyplývá to z informací policie a silničářů. Na místo letěl vrtulník záchranářů, bližší informace o počtu zraněných zatím nejsou známy. Na silnici se začaly tvořit dlouhé kolony aut.

Nehoda se stala u mohelnické místní části Studená Loučka na konci stoupání. Jestli mělo na havárii podíl počasí, zatím mluvčí krajské policie Jiřina Vybíhalová neuvedla.

10:56

Sníh trápí řidiče i v Moravskoslezském kraji. 

10:49 Ikona auto

Husté sněžení  ochromilo dopravu na vícero místech v Jihočeském kraji. Na Jindřichohradecku, Prachaticku a Táborsku dnes ráno silničáři zasahovali s veškerou technikou. Problémy na rakouské straně zapříčinily také vznik kolon na česko-rakouském hraničním přechodu v Dolním Dvořišti. Po 10:30 už ale byl přechod průjezdný, řekl náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Vykouk.

"Je to průjezdné, černá silnice, bez kolon, udržované chemicky," řekl Vykouk. 

10:39 Ikona auto

"Město Boží Dar urgentně žádá všechny motoristy, aby toto vzali na vědomí a svou cestu odložili. Podle předpovědi ČHMÚ může tento stav trvat až do dnešní půlnoci," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník v souvislosti s tím, že kvůli neustávajícímu sněžení a silnému větru jsou do odvolání uzavřeny všechny silnice do Božího Daru

10:30 Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.

Pro Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj platí až do středeční půlnoci výstraha meteorologů z ČHMÚ před silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti 55 až 70 km/h.

Meteorologové také varují před novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky. Ve vyšších polohách do čtvrtečního rána napadne od 20 do 50 centimetrů sněhu.

10:17 Ilustrační foto.

Kvůli sněhovým jazykům je neprůjezdná silnice mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána. 

10:14

V posledních dnech se ocitly pod sněhem Německo, Rakousko, ale také Itálie a Řecko, kde sníh zasypal i místní pláže.

10:13 Ikona auto

Na silnicích v Moravskoslezském kraji musí řidiči dodržovat zvýšenou opatrnost. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření, hlavně na silnicích nižších tříd a ve vyšších polohách na nich ale jsou zbytky sněhu nebo ujetá sněhová vrstva.

Na Opavsku může být v některých místech ledovka a tvoří se tam i sněhové jazyky. Viditelnost snižují sněhové nebo dešťové přeháňky a v Ostravě dopravu komplikuje i několik nehod.

10:12 Ikona auto

Husté sněžení ochromilo dopravu v Ústeckém kraji. Na Chomutovsku na hlavní silnici I/7 ve směru na Německo u obce Křimov je zavřený jeden jízdní pruh, tvoří se kolona vozidel. Cestu k hraničnímu přechodu blokují kamiony v kopci na zasněženém úseku. Uzavřená je silnice mezi Libouchcem a Tisou na Ústecku, kde se na zasněžené vozovce střetla tři osobní auta. Vyplývá to z informací policie.

10:11 Ikona auto

Sněhové nebo smíšené přeháňky, místy silný vítr a na některých silnicích také námrazy nebo ledovka komplikují dopravu v Plzeňském kraji. Silnice, včetně dálnice D5, jsou mokré nebo s vrstvou ujetého či rozbředlého sněhu se zvýšenou opatrností sjízdné, informuje dnes Ředitelství silnic a dálnic.

10:04

Sněžení netrápí jen Česko. V rakouských i německých Alpách s dalším sněžením rychle roste nebezpečí lavin. V některých částech Rakouska už platí nejvyšší stupeň. Na mnoha místech Bavorska sníh ochromil dopravu.

Mnoho školáků v zasažených oblastech má sněhové prázdniny. Na severoněmeckém pobřeží Baltského moře se dnes za působení tlakové níže Benjamin očekává vzedmuté moře. Na pobřeží Severního moře se už situace uklidnila.

9:59 Ikona auto

Kvůli vyprošťování uvázlých kamionů jsou na Vysočině neprůjezdné silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku a 19 mezi Divišovem a Olešnou na Žďársku.

9:55

Řidiči musejí být dnes ráno na silnicích v Jihomoravském kraji opatrní. Komunikace jsou po chemickém ošetření. Oproti úterý ale nesněží. Vyplývá to z webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Kamiony neprojedou na Vyškovsku po silnici mezi obcemi Drnovice a Podomí, která je uzavřená pro vozidla nad 12 tun. Na Hodonínsku jsou zbytky rozbředlého sněhu, v Bílých Karpatech se nachází ujetá vrstva sněhu.

9:54

Kvůli neustávajícímu sněžení a silnému větru jsou do odvolání uzavřeny všechny silnice do Božího Daru na Karlovarsku, včetně silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar a hraničního přechodu do Německa. ČTK to dnes sdělil starosta Božího Daru Jan Horník. Podle něj by řidiči měli situaci respektovat a do hor by neměli nejezdit.

9:54

Kvůli sněhu je od středy v Jablonci nad Nisou parkování na některých místech zdarma. Magistrát podhorského města nechal vypnout parkovací automaty na Horním náměstí a na parkovišti v Tržní ulici za autobusovým nádražím. Vedení města se tak snaží uvolnit ulice zablokované zaparkovanými auty, aby je mohlo nechat uklidit. Tento režim bude platit do odvolání.

9:53

Silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku je neprůjezdná kvůli vyprošťování kamionu. Uzavřená je i silnice I/19 u obce Divišov na Žďársku kvůli vyproštění kamionu převážejícího živá zvířata. Dopravu i jinde na Vysočině komplikuje sněžení a ledovka. Na kluzkou vozovku upozorňují podle mluvčí policie Dana Čírtková i řidiči na dálnici D1. Pozor si na ni řidiči musí dát také v asi sedmikilometrovém úseku silnice 38 u Stonařova na Jihlavsku.

9:52

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje sníh a také popadané stromy. Ty ráno zablokovaly několik silnic a na čtyřech místech také železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších. Problémy jsou hlavně v horách, přes noc napadlo dalších 30 centimetrů sněhu, je těžký a mokrý a stromy pod tou tíhou padají, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti.

Popadané stromy přerušily na mnoha místech i elektrické vedení, bez proudu je v kraji zhruba 6000 domácností.

9:51

Husté sněžení dnes ochromilo dopravu na česko-rakouském hraničním přechodu v Dolním Dvořišti. Kvůli sněžení se tam tvoří kolony. Problém je na rakouské straně, kde odstraňují spadlý strom a vyprošťují kamion. Na české straně je podle policie 200 metrů dlouhá kolona. Přes přechod se jezdí kyvadlově.

9:50

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství.

18:37

Situace v Řecku.

Pláže v Řecku pokryl sníh. Většina škol v zemi byla kvůli mrazivému počasí uzavřena

Pláže v Řecku pokryl sníh. Většina škol v zemi byla kvůli mrazivému počasí uzavřena
Pláže v Řecku pokryl sníh. Většina škol v zemi byla kvůli mrazivému počasí uzavřena | Video: Reuters
18:34

V Libereckém kraji padal sníh hlavně na horách. Problémy měli řidiči kamionů na Českolipsku na silnici 13 na Práchni, uvázlé kamiony blokovaly i silnici 9 u Svoru. Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Uzavřená je pro nákladní dopravu nad šest tun také silnice třetí třídy z Mníšku na Liberecku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy. Silnice se nesolí a je na ní zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Sníh ráno zastavil v regionu i provoz na frekventované železniční trati z Kořenova.

17:48

Husté sněžení si vynutilo odpoledne dočasné uzavření silnice druhé třídy mezi Pozlovicemi a Slavičínem na Zlínsku. Vozovka je nesjízdná pro nákladní i osobní auta, v kopci pod Petrůvkou uvázl ve směru od Slavičína kamion. Omezení zřejmě potrvá až do nočních hodin. Kvůli uvázlému kamionu je pro těžká vozidla neprůjezdná i silnice třetí třídy mezi Pašovicemi a Dobrkovicemi na Uherskohradišťsku. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

17:16

Kvůli špatné sjízdnosti a uvízlým kamionům byl odpoledne uzavřen sedmnáctikilometrový úsek silnice I/46 ze Šternberka do Moravského Berouna.

16:16

Aktuální pohled na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou:

Zasněžená D1

0:23
Zasněžená D1 | Video:
15:55

Moravskoslezští hasiči od rána do odpoledních 15:00 pomáhali 11 vozidlům zapadlým ve sněhu. "Zasahovali jsme hlavně na Novojičínsku. Šlo o kamiony, další nákladní automobily, dodávky a v jednom případě i autobus," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

15:51

V posledních dnech se ocitly pod sněhem také Německo, Rakousko, ale také Itálie a Řecko. Chladné počasí komplikuje dopravu nejen po silnicích, letiště ruší kvůli silnému větru desítky spojů. Podívejte se, jak se Evropa potýká se sněhem.

15:24

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám je uzavřena silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar. Dopravu tam řídí policie, v Jáchymově posílá řidiče zpět, uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřena je také silnice z Božího Daru od kruhového objezdu směrem na Neklid a Klínovec. Potíže jsou i jinde v Krušných horách, dvě dopravní nehody se staly na Kraslicku.

15:23

Ostravské komunikace jen během dnešního dopoledne spotřebovaly na údržbu silnic v krajské metropoli 100 tun soli. Je to přibližně dvojnásobek běžné spotřeby při zimní údržbě. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Maléř. V Ostravě a v některých dalších místech regionu dnes od rána trvale sněžilo. Silnice v krajském městě byly kolem 15:00 sjízdné bez větších komplikací, místy na nich byl rozbředlý sníh. Silničáři dnes poprvé museli v ulicích využít i posilovou techniku.

14:49

Zejména na severozápadě a severu Čech bude vydatně sněžit do čtvrtečního rána, do té doby tam připadne 20 až 50 centimetrů sněhu, sdělil dnes Český hydrometeorologický ústav. V Jeseníkách a Beskydech bude sněžit podle meteorologů do středečního rána, napadne deset až 25 centimetrů sněhu. Vlivem větru se budou ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky a závěje.

13:47

Od noci sněžilo také na Vysočině, kde dnes komplikovaly dopravu zapadlé kamiony. Třeba u Jitkova na Havlíčkobrodsku na silnici I/34 jich podle policie zapadlo pět. Odstavený kamion ztížil provoz i na dálnici D1 na 100. kilometru ve směru na Prahu. Ve směru na Brno na 96. kilometru zase havarovala ráno dvě auta, nikdo se nezranil.

13:34

Sníh ráno zastavil i provoz na frekventované železniční trati z Kořenova přes Harrachov do Sklářské Poreby v Polsku. Provoz tam byl ve 13:00 obnoven. Provoz do Polska museli kvůli sněhu přerušit v 08:00, vlaky nejezdily z Kořenova dál na Harrachov a do Polska. Zavedena nebyla ani náhradní autobusová doprava. První vlak, který mohl pokračovat až do Polska, vyjel z Liberce ve 12:35 a do Sklářské Poreby by měl dorazit po 14:00.

13:21

Jak se Ostrava vypořádává s nejsilnější zimou za poslední léta?

13:19

Meteorologové na odpoledne pro hradecký kraj předpovídají zataženo až oblačno, místy déšť se sněhem nebo déšť, v polohách nad 500 metrů sněžení nebo déšť se sněhem, na horách sněžení trvalejší a vydatnější. Nejvyšší denní teploty by měly šplhat k plus pěti stupňům Celsia, v 1000 metrech na horách má být kolem minus tří. Vítr bude v západní části kraje postupně od západu zesilovat na čerstvý, místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině, na horách kolem až 90 km/h. Od středních poloh stále hrozí tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.

13:18

Na hlavní silnici mezi Vamberkem a Solnicí na Rychnovsku dnes ráno kvůli hustému sněžení a nepříznivým klimatickým podmínkám zkolabovala doprava. "Všechno se to tam zastavilo. Bylo to umocněné tím, že v tu dobu najížděli lidé do práce do automobilky a dalších firem. V tu chvíli šlo hovořit o kalamitní situaci. Kalamitní stav ale vyhlášen nebyl. Mezi 9:00 a 10:00 se to začalo rozjíždět," řekla Kacálková.

Foto: Aktuálně.cz
13:08

"V současné době byla již uzavřena obslužná komunikace na vrchol Klínovce. Podle aktuální situace se zřejmě bude uzavírat silnice z Božího Daru od kruhého objezdu směrem na Neklid, Klínovec a Vejprty. Žádáme řidiče o respektování nastalé situace, aby do hor raději nejezdili," uvedl v tiskové zprávě starosta Božího Daru Jan Horník. Kvůli nepříznivému počasí byl přerušen také provoz skibusů mezi Fichtelbergem, Neklidem a Klínovcem. Skiareály včetně lanovek zatím zůstávají v provozu.

13:01

V Krkonoších a Jeseníkách dále platí lavinové nebezpečí, to může dále narůstat. Velmi silně sněží také v Beskydech, na Lysé hoře je v tuto chvíli asi 180 centimetrů sněhu, informuje ČT.

13:00

Do hor Krušných hor by se neměli vydávat ani běžkaři a turisté, varoval rekreanty starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Varování před nepříznivými podmínkami na horách vydala i policie. Sněžení a silný vítr má na horách přetrvat nejméně do středečního časného rána.

12:41

Řidiči by kvůli silnému větru a sněžení neměli jezdit do Krušných hor, zejména do Božího Daru a jeho okolí. Silnice na vrchol Klínovce je uzavřena.

12:31

V Libereckém kraji se stále objevuje sněžení, v nižších polohách ale většinou prší. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností, silnice dnes mohou klouzat. Problémy měli dopoledne řidiči kamionů na Českolipsku na silnici 13 na Práchni nebo na 9 u Svoru. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny je od půlnoci uzavřena silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Sníh ráno zastavil i provoz na frekventované železniční trati z Kořenova přes Harrachov do Sklářské Poreby v Polsku. Vlaky tam stále nejezdí.

12:28

"Před jízdou odstraňte sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. Nejlépe ze všech, čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř tuto odstraňte také, a to před započetím jízdy a nespoléhejte se na "rychlé ofouknutí" ventilátorem během jízdy. Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a i z těch námrazu odstraňte. Nezapomeňte na sníh a námrazu na světlometech, vrstva sněhu či ledu snižuje jejich svítivost. Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky. Očistěte samozřejmě i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení. Odstraňte zachycený a umrzlý sníh za jednotlivými koly na lapačích nečistot," píše v tiskové zprávě Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

12:26

Mělničtí dopravní policisté řeší hned několik dopravních nehod, jejichž příčinou byl neodstraněný led z nákladního vozidla. Proto upozorňují na to, že odstranit sníh a led z povrchu vozidla je jednou ze základních povinností řidiče. Za porušení této povinnosti může být řidičům příkazem na místě uložena pokuta až 2.000,- korun. Ve správním řízení hrozí 2.500,- korun.

12:22

U Příbrami se dnes dopoledne srazilo osobní auto s nákladním. Jeden z řidičů utrpěl zranění, kterým na místě podlehl, řekla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Nehoda se stala hodinu před polednem na silnici 66 mezi Příbramí a Milínem. "Lékař konstatoval smrt. Na místo jsme posílali rychlou lékařskou pomoc a vrtulník letecké záchranné služby, který ale ani nedosedl a vracel se zpět," uvedla Effenbergerová.

12:20

Posílejte nám fotografie a videa ze sněhové kalamity. Pokud je zveřejníme, odměníme vás.

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.
12:11

Upozornění meteorologů před dalším sněžením platí v Čechách pro polohy nad 700 metrů nad mořem. Současně bude foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout až rychlosti 70 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 kilometrů v hodině. "V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou proto od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje," uvedli meteorologové.

12:09

Sněžení na horách v Čechách v nejbližších hodinách neustane. Zejména na severozápadě a severu bude vydatně sněžit do čtvrtečního rána, do té doby tam připadne 20 až 50 centimetrů sněhu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Jeseníkách a Beskydech by mělo sněžit, jak meteorologové už dříve informovali, do středečního rána a nová sněhová pokrývka by tam měla měřit mezi deseti až 25 centimetry. Vlivem větru se budou ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky a závěje.

12:02

Dálnice D1 u Lipníku nad Bečvou ve směru na Prahu už je v jednom pruhu průjezdná. Byla uzavřena asi hodinu a půl a tvořily se dlouhé kolony.

12:00

Kvůli silnému větru se v Moravskoslezském kraji mohou místy tvořit i sněhové jazyky. V regionu se aktuálně řeší několik nehod, například nehoda nákladního vozidla uzavřela jízdní pruh v ulici 17. listopadu v ostravské části Poruba, nehoda nákladního automobilu s osobním se stala i nedaleko Opavy nebo v Palkovické ulici ve Frýdku-Místku.

11:56

Podle mluvčího Ostravských komunikací Jiřího Maléře je letošní zima určitě silnější než předchozí léta. K neděli bylo spotřebováno 1500 tun soli, množství kvůli údržbě na počátku týdne dále vzroste. "Podle mě se do konce ledna dostaneme na spotřebu, kterou jsme měli loni až někdy do dubna. I těch výjezdových dnů je více," řekl Maléř.

Zatím to podle něj nevypadá, že by se situace zlepšila. Technika se tak vrací do garáží pouze na doplnění soli a paliva nebo na střídaní směn. "Silnice, které jsou rozsolené, jsou sjízdné, ale je tam důraz na tu opatrnost. Je vidět, že někteří řidiči například dobržďují na poslední chvíli," doplnil Maléř.

11:52

Na komplikace se také musejí připravit také řidiči v Moravskoslezském kraji. V některých částech regionu od rána sněží, na silnicích tak může ležet nová vrstva sněhu. Sníh působí problémy v Ostravě, kde dnes poprvé museli v ulicích využít i posilovou techniku. Jeden sypač byl speciálně na žádost dopravního podniku vyčleněn na údržbu silnice na Bazalech, aby tam mohly bez problémů projet trolejbusy.

"Pustili jsme ven veškeré sypače i ty, co máme jako náhradní. Jelo jich ven sedmnáct. Poprvé jsme také povolávali posily, takže k sypačům jezdí od rána ještě 12 traktorů s pluhy. Takové pluhování ještě potřeba nebylo," uvedl mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř.

11:47

Na jižní Moravě začalo hustě sněžit v 5:00, s různou intenzitou sněží v kraji stále. Problémy jsou kvůli počasí v celém kraji. Brněnské komunikace dokončily údržbu silnic po ranním sněžení, informuje ČT.

11:45

Na horách v Čechách neustane sněžení do čtvrtečního rána, napadnout může až půl metru sněhu. Vítr navíc bude utvářet sněhové jazyky a závěje.

11:36

Situace v Rychnově nad Kněžnou je nadále alarmující. Podle informací Aktuálně.cz lidé v kolonách už čekají přes dvě hodiny.

Problémy jsou hlášeny i v okolí města. Úsek silnice číslo 14 u průmyslové zóny Solnice na Rychnovsku policie označila za nesjízdný pro kamiony. Ve stoupání v Litoboři na Náchodsku uvázl na zledovatělé silnici autobus. Ve Dvoře Králové na Trutnovsku se srazil autobus a osobním autem. U Hajnice na Trutnovsku na silnici číslo 37 se srazila dodávka s nákladním autem, které částečně zablokovalo silnici. Další havárie policie evidovala například u Konecchlumí na Jičínsku, Bolehoště na Rychnovsku, u Hradce Králové a u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku.

11:27

Řidiči na silnici I/43 mezi Černou Horou a Brnem se ráno značně zdrželi. Důvodem byl desítky minut trvající kyvadlový provoz mezi Černou Horou a Závistí, kde do 9:00 hasiči a policie odstraňovali nehody a poté silničáři čistili pruh od sněhu.

11:22

Také v Plzeňském kraji jízdu na silnicích zhoršují smíšené srážky deště se sněhem nebo mrholení. Silnice včetně dálnice D5 jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, jsou ale kluzké a místy se na nich může tvořit i ledovka.

Část silnic v Jihočeském kraji je dnes ráno sjízdná jen se zvýšenou opatrností, část je holá a mokrá. V okrese Prachatice ale musejí motoristé počítat se sněhovými jazyky. Na Šumavě předpovídají meteorologové pro dnešek vydatné a trvalé sněžení.

Hory pokryl čerstvě napadaný sníh. Na Šumavě doprovází sněžení i prudký vítr

Hory pokryl čerstvě napadaný sníh. Na Šumavě doprovází sněžení i prudký vítr
1:04
Hory pokryl čerstvě napdadaný sníh. Na Šumavě doprovází sněžení i prudký vítr | Video: Roman Szpuk, kamery.humlnet.cz
11:19

Silnice v nižších polohách ve Zlínském kraji pokrývá po chemickém ošetření rozbředlá vrstva sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na vozovkách ve vyšších polohách leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

Všechny nehody, které policie od 7:00 eviduje, se podle něj obešly bez zranění. "Některé nehody nám však řidiči ani nehlásí. Potíže v dopravě způsobují kamiony, které stojí pod táhlými kopci. Potíže s nimi byly na Syrákově, Petrůvce, u Zádveřic nebo v Buchlovských kopcích," uvedl  krajský policejní mluvčí Petr Jaroš. Zmíněná místa jsou však s obezřetností průjezdná.

11:17

V Královéhradeckém kraji je podle policie nejhorší situace v okresech Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Náchod. V Rychnově nad Kněžnou nové přívaly sněhu paralyzovaly dopravu. Auta stojí v kolonách u nemocnice, ve směru z centra, kolem zámku, i podél Pelclova nábřeží. Někteří řidiči čekají v kolonách už více než hodinu a půl.

Sníh paralyzoval Rychnov nad Kněžnou. Město zažívá dopravní kolaps

0:54
Sníh paralyzoval Rychnov nad Kněžnou. Město zažívá dopravní kolaps | Video: Aktuálně.cz
11:14

Na silnici I/35 havaroval dnes ráno u odbočky na Opatovec na Svitavsku kamion a vzpříčil se na vozovce. Silnice byla asi hodinu uzavřena v obou směrech, už je průjezdná kyvadlově. Na mnoha místech Pardubického kraje dnes sněží, počasí způsobilo několik dopravních nehod. Hasiči museli od brzkého rána vyprošťovat z příkopu a závějí několik autobusů.

11:07

Královéhradeckém kraji začalo v noci na dnešek silně sněžit. Na silnicích leží vrstva sněhu a řidiči musejí být při jízdě velmi opatrní. Policie od časného rána do 09:30 evidovala v kraji 24 nehod. S výjimkou havárie auta u Lipovky na Rychnovsku se obešly bez zranění. Na několika místech havarovaly kamiony. Vyplývá to z informací silničářů, policie a meteorologů v kraji. 

11:04

Nehoda dvou kamionů na D1 u obce Podhoří u Lipníku nad Bečvou byla nahlášena krátce po 10:00. Mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková řekla, že podle prvotních informací při nehodě nebyl nikdo zraněn. Kvůli havárii byl ale na D1 ve směru na Prahu zastaven provoz. Nyní se rozhoduje, zda při vyšetřování a odstraňování následků nehody budou moci vozidla jezdit aspoň jedním pruhem.