Na Klínovci zamrzl vysílač, lidé nemají signál. Někteří volají přes německé sítě

Barbora Němcová Barbora Němcová
10. 1. 2019 15:07
Lidé v Božím Daru na hranicích s Německem byli kvůli silnému větru a přívalu sněhu od úterního odpoledne prakticky odříznutí od světa. Navíc už bezmála měsíc mají potíže s mobilním spojením. Sníh a námraza totiž vyřadily z provozu vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci. | Foto: T-Mobile Czech Republic a.s.

"Působí nám to obrovské problémy. Situace trvá už od poloviny prosince," popsal situaci Aktuálně.cz místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček s tím, že nefunguje síť společností O2 a T-Mobile, které v místě sdílí jeden vysílač. "Vodafone u nás prakticky nikdo nemá," upřesnil.

Někteří lidé v nejvýše položeném městě v Česku - v 1028 metrech nad mořem - proto využívají zahraniční služby. "Přes německé vysílače volání relativně funguje," vysvětluje Formáček.

Obě společnosti o problémech ví a snaží se je řešit. "Na našem vysílači Klínovec je sice instalována technologie s ohřevem pro zimní období, ale v panujících mrazech nefunguje dostatečně, vysílač zamrzá a není schopen se připojit do sítě," sdělila mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Technici by podle ní měli během čtvrtka instalovat novou anténu s výkonnějším ohřevem.

Problémy potvrdila i společnost O2, podle ní je ale letošní zima mimořádná. "Ta situace je tam nyní opravdu výjimečná i s ohledem na jiné události, které se v místě dějí. Není to tak, že by tam lidé každou zimu byli bez signálu," doplnila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Lidé, kteří mají u O2 tarif a nyní ho nemohou kvůli výpadku plně využívat, mohou požádat o kompenzaci. "S lidmi, kteří se na nás obrátí, tyto věci řešíme individuálně," dodala Jungmannová.

Podle mluvčí T-Mobilu by během několika dní mělo být zprovozněno dočasné spojení Klínovec - Boží Dar, kdy bude vysílač ve vnitřních prostorách a tedy nebude hrozit námraza.

Sníh odřízl Boží Dar od zbytku světa:

Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města | Video: Městská policie Boží Dar
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy