Na Klínovci zamrzl vysílač, lidé nemají signál. Někteří volají přes německé sítě

Barbora Němcová Barbora Němcová
10. 1. 2019 15:07
Lidé v Božím Daru na hranicích s Německem byli kvůli silnému větru a přívalu sněhu od úterního odpoledne prakticky odříznutí od světa. Navíc už bezmála měsíc mají potíže s mobilním spojením. Sníh a námraza totiž vyřadily z provozu vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci. | Foto: T-Mobile Czech Republic a.s.

"Působí nám to obrovské problémy. Situace trvá už od poloviny prosince," popsal situaci Aktuálně.cz místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček s tím, že nefunguje síť společností O2 a T-Mobile, které v místě sdílí jeden vysílač. "Vodafone u nás prakticky nikdo nemá," upřesnil.

Někteří lidé v nejvýše položeném městě v Česku - v 1028 metrech nad mořem - proto využívají zahraniční služby. "Přes německé vysílače volání relativně funguje," vysvětluje Formáček.

Obě společnosti o problémech ví a snaží se je řešit. "Na našem vysílači Klínovec je sice instalována technologie s ohřevem pro zimní období, ale v panujících mrazech nefunguje dostatečně, vysílač zamrzá a není schopen se připojit do sítě," sdělila mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Technici by podle ní měli během čtvrtka instalovat novou anténu s výkonnějším ohřevem.

Problémy potvrdila i společnost O2, podle ní je ale letošní zima mimořádná. "Ta situace je tam nyní opravdu výjimečná i s ohledem na jiné události, které se v místě dějí. Není to tak, že by tam lidé každou zimu byli bez signálu," doplnila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Lidé, kteří mají u O2 tarif a nyní ho nemohou kvůli výpadku plně využívat, mohou požádat o kompenzaci. "S lidmi, kteří se na nás obrátí, tyto věci řešíme individuálně," dodala Jungmannová.

Podle mluvčí T-Mobilu by během několika dní mělo být zprovozněno dočasné spojení Klínovec - Boží Dar, kdy bude vysílač ve vnitřních prostorách a tedy nebude hrozit námraza.

Sníh odřízl Boží Dar od zbytku světa:

Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města | Video: Městská policie Boží Dar
 

Právě se děje

před 6 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy