Na Klínovci zamrzl vysílač, lidé nemají signál. Někteří volají přes německé sítě

Barbora Němcová Barbora Němcová
10. 1. 2019 15:07
Lidé v Božím Daru na hranicích s Německem byli kvůli silnému větru a přívalu sněhu od úterního odpoledne prakticky odříznutí od světa. Navíc už bezmála měsíc mají potíže s mobilním spojením. Sníh a námraza totiž vyřadily z provozu vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci.
Vysílač na Klínovci. | Foto: T-Mobile Czech Republic a.s.

"Působí nám to obrovské problémy. Situace trvá už od poloviny prosince," popsal situaci Aktuálně.cz místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček s tím, že nefunguje síť společností O2 a T-Mobile, které v místě sdílí jeden vysílač. "Vodafone u nás prakticky nikdo nemá," upřesnil.

Někteří lidé v nejvýše položeném městě v Česku - v 1028 metrech nad mořem - proto využívají zahraniční služby. "Přes německé vysílače volání relativně funguje," vysvětluje Formáček.

Obě společnosti o problémech ví a snaží se je řešit. "Na našem vysílači Klínovec je sice instalována technologie s ohřevem pro zimní období, ale v panujících mrazech nefunguje dostatečně, vysílač zamrzá a není schopen se připojit do sítě," sdělila mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Technici by podle ní měli během čtvrtka instalovat novou anténu s výkonnějším ohřevem.

Problémy potvrdila i společnost O2, podle ní je ale letošní zima mimořádná. "Ta situace je tam nyní opravdu výjimečná i s ohledem na jiné události, které se v místě dějí. Není to tak, že by tam lidé každou zimu byli bez signálu," doplnila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Lidé, kteří mají u O2 tarif a nyní ho nemohou kvůli výpadku plně využívat, mohou požádat o kompenzaci. "S lidmi, kteří se na nás obrátí, tyto věci řešíme individuálně," dodala Jungmannová.

Podle mluvčí T-Mobilu by během několika dní mělo být zprovozněno dočasné spojení Klínovec - Boží Dar, kdy bude vysílač ve vnitřních prostorách a tedy nebude hrozit námraza.

Sníh odřízl Boží Dar od zbytku světa:

Zapadané domy i silnice na Božím Daru. Záběry ze sněhem odříznutého města | Video: Městská policie Boží Dar
 

Právě se děje

Další zprávy