Letadlo české společnosti Smartwings sjelo z ranveje v Moskvě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2019 23:06
Letadlo českých aerolinek Smartwings mířící do Prahy v neděli během startu z moskevského letiště Šeremeťjevo sjelo z ranveje. Nikomu ze 46 lidí na palubě se nic nestalo, letiště ale muselo na několik hodin uzavřít jednu přistávací dráhu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Podle mluvčí letiště Šeremeťjevo Anny Zacharenkovové byli všichni cestující i posádka z letadla evakuováni, nikdo nebyl zraněn. Kvůli nasazení záchranářů byla jedna z přistávacích drah uzavřena, zpozdilo se kvůli tomu přibližně 26 letů, uvádí web Newsru.com. Provoz na Šeremeťevu po třech hodinách plně obnoven, dodává portál. 

Mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková informovala, že se letadlo dostalo mimo zpevněnou dráhu poté, co byl kapitán nucen přerušit vzlet ve fázi rozjezdu. "Důvodem byl nesymetrický náběh tahu motorů na dráze kontaminované ledem a sněhem," uvedla mluvčí aerolinek.

Na palubě stroje Boeing 737-900 letícího na pravidelné lince z Moskvy do Prahy bylo podle Dufkové 39 cestujících a sedm členů posádky. Nikdo z nich nebyl zraněn a byli přepraveni autobusem k terminálu. Cestujícím společnost změnila rezervaci letenek na nedělní večer.

Díky zmrzlé půdě letadlo nezapadlo a už odpoledne bylo přetaženo k terminálu. Stroj budou muset prohlédnout technici. "Okolnosti události jsou předmětem dalšího šetření," dodala Dufková.

Příčiny nehody se zjišťují. Podle úředně nepotvrzených informací agentury Interfax pilot neudržel letadlo, které se při manévru ocitlo asi 100 metrů nalevo od vzletové dráhy. Zástupkyně moskevského úřadu vyšetřujícího dopravní nehody Larisa Markovecová zase agentuře TASS řekla, že podle prvních poznatků nehodu mohla způsobit chyba pilota nebo nekvalitní práce letištního personálu při úklidu ranveje.

 

Právě se děje

Další zprávy