Heger si chystá brzdu na předražené zakázky

Petr Holub
14. 1. 2011 10:45
Na nákup předražených a zbytečných přístrojů tlačí často lékaři, říká ministr zdravotnictví
V Hradci jsem měl dobrý systém, říká ministr Heger.
V Hradci jsem měl dobrý systém, říká ministr Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger si chystá nový zákon, díky němuž by mohl on sám nebo jeho experti zakročit proti předraženým nákupům či zakázkám ve zdravotnictví.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz a Český rozhlas 6 představil blíže plán, jak hodlá čelit korupci a zbytečnému vyhazování peněz v resortu.

"Už jsme to skoro dojednali. Do vlády teď půjde novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Otvíráme další velkou novelu cenotvorby léků a tam by se velmi hodilo takové zmocnění. Mohlo by se to rozjet zcela legálně," uvedl ministr Heger.

Po krocích, které zamezí plýtvání ve zdravotnictví, volají v posledních dnech hlavně nemocniční lékaři sdružení ve výzvě Děkujeme, odcházíme. Heger však připomíná, že často jsou to - byť v dobré víře - právě lékaři, kdo tlačí managementy nemocnic do nesmyslných nákupů techniky.

Šlendrián zakázek
Autor fotografie: Wikimedia Commons

Šlendrián zakázek

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Dobrý příklad nestačí

A.cz: Lékaři uvádějí řadu příkladů neprůhledných výběrových řízení, při kterých se nakupují až o sto procent předražené přístroje. Vzniká tak přirozeně podezření, že zdravotnictví jako celek podlehlo korupci. Vystihují tyto jednotlivé příklady běžnou praxi v nemocnicích?

Korupce je téma, které mě osobně strašlivě štve. Mám za sebou zkušenost z královéhradecké nemocnice, kde jsme se snažili být, jak se říkalo, ostrůvkem pozitivní deviace. Opravdu jsme vytvořili systém, který nikdo nenapadal. Když jsem v nemocnici končil, tak jsme byli dáváni za vzor. Neříkám to, abych si dělal reklamu, ale protože ani tímto způsobem se nevytvoří zásadní průlom v naší zemi. Korupce je tady pravděpodobně všude, anebo to lidé tak přinejmenším vnímají. Netýká se to jen zdravotnictví. Bohužel se v něm kopíruje to, co je smutným standardem.

A.cz: Kdo je za předražené nákupy odpovědný? Manažeři z nemocnic, kteří mají nákupy na starost?

Existuje názor, že nákupy nejsou předražené kvůli tomu, že se vyjednají špatné podmínky. Skutečným důvodem je, že jsou přístroje naspecifikovány tak, aby byly dvakrát dražší, než je skutečně potřeba. Podobně se často nakupují zbytečně drahé materiály.
Teď si můžete říct, kdo nutí ředitele, aby takto nakupoval. Odpověď je jednoduchá - jsou to lékaři. Tlak ze strany lékařů na managementy je obrovský. Oni to dělají částečně z dobré vůle, protože chtějí pracovat s nejmodernějšími věcmi,. To chce každý profesionál, který chce dávat pacientům to nejlepší, Hraje se i o prestiž. Když má jedna nemocnice lepší přístroj, tak ji ty ostatní dohánějí.
Svalovat drahé nákupy jen na ředitele a politiky není úplně fér. Ten problém je komplexní. Přitom ani nemluvíme o lékařích, kteří předepisují léky pod diktátem marketingových akcí různých firem.

Poučení z cyberknifu

A.cz: Není pochyb, že lékaři mají rádi drahé přístroje. Ale zároveň existují doklady, že veřejné zakázky ve zdravotnictví neprobíhají transparentně. Přístroj nebo lék nekupuje od výrobce nemocnice, ale prostřednictvím firmy, která si může naúčtovat ohromnou marži. Tím vzniká prostor ke korupci. Tento přístup není tak obecný jako zájem lékařů mít co nejlepší přístroj?

Nechci aby to vypadalo, že popírám vliv šedé ekonomiky. Tyto případy se neodhalují jednoduše, proto se šedá ekonomika tak rozvíjí. Když jsem přišel na ministerstvo, tak jsem si říkal,  že bude velký tlak, abychom tyto věci vyšetřili. Opravdu některá šetření probíhají, ale je to velmi těžké prokazovat. Dal jsem si za úkol, že vrhnu veškerou energii, aby to budoucna bylo lepší.

A.cz: Už jste začal?

Sestavili jsme pravidla, jak dělat výběrová řízení na ministerstvu, tam se toho ale tolik nenakoupí. Proto jsme sepsali také pokyny pro naše přímo řízené nemocnice.
Sáhneme do výběrových řízení, ale nemyslím si, že to je cesta k úspěchu. Cestou je zveřejňovat nabídky i vysoutěžené ceny a tyto ceny navzájem srovnávat. Myslím, že se konečně prolomil tradovaný názor a mýtus, že řada věcí podléhá obchodnímu tajemství. Dali jsme jasný pokyn, že se musí dávat do smluv, aby firmy souhlasily se zveřejnění nabízených cen. Jinak nebudou smět s veřejnou sférou obchodovat.
Tak bychom chtěli začít scénu postupně čistit. Ale představa Lékařského odborového klubu, že uděláme několik zázračných kroků a rázem korupce zmizí, není reálná. To se ještě nikomu v Čechách nepodařilo v celém hospodářství. Také ve zdravotnictví to bude chvíli trvat.

A.cz: Budete zveřejňovat údaje o zakázkách. Můžete také nařídit, že v každé veřejné soutěži musí být víc nabídek?

Jedna nabídka je velké riziko. Proto budeme doporučovat, aby se věrohodně srovnala s nějakým případem v jiné nemocnici, anebo aby se zakázka zrušila.
Takové pravidlo by fungovalo i u cyberknifu v Ostravě. Tam vznikla pochybnost, jestli cena odpovídá, když je ve Spojených státech dvakrát nižší. Kdyby se cyberknife nakupoval teď, tak by všichni lidé na ministerstvu řekli, ať se s nákupem počká. Jestli firma chce zavést do republiky novou technologii a na první pokus si řekne takovou cenu, pak těch 200 milionů raději dejme do něčeho jiného.
Snadno se to říká, ale není to tak jednoduché. Znám hodně případů, že si lidé vozí zboží v tisícikorunových hodnotách, které je ve Spojených státech prostě levnější. Stačí nějakým kriminálním způsobem obejít DPH a zajistit laciný transport.

Skoro jsme to dojednali

A.cz: Pomůže v boji s korupcí obnovení přístrojové komise?

Přístrojové komisi jsem za pana ministra Kubinyiho dva měsíce předsedal. V ministerském křesle ale dlouho nepobyl a já jsem také nepobyl v komisi. Ale byla to dobrá zkušenost. Po této zkušenosti si myslím, že to nebyl dokonalý institut ze dvou důvodů. Za prvé nebyl zakotven v zákoně. My se o to budeme snažit dát.
Za druhé je třeba regulovat na úrovni úhrad pojišťoven. Tam se má rozhodovat, jestli má být nový přístroj placen z veřejných peněz.
Soukromá nemocnice si koupí operačního robota a co jí do toho může ministerstvo nebo nějaká komise mluvit. Nakonec z pojišťovny nějakým způsobem peníze dostane.

A.cz: Vy můžete pojišťovně zakázat, aby takový přístroj neplatila?

Ano, to bych chtěl. Ale i když si to mnoho lidí myslí, ministr pojišťovně nic zakázat nemůže. Musí se domluvit s členy správní rady a ti musí v radě něco dojednat. Právo ministra nebo přístrojové komise zasáhnout se musí dostat do zákona. Už jsme to skoro dojednali. Do vlády teď půjde novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Otvíráme další velkou novelu cenotvorby léků a tam by se velmi hodilo takové zmocnění. Mohlo by se to rozjet zcela legálně.

 

Právě se děje

Další zprávy