reklama
 
 

Drahé nákupy? Policie šetří další kauzu Němečkovy nemocnice

9. 12. 2014 19:51
Fakultní nemocnice v Ostravě řeší druhé trestní oznámení, tentokrát kvůli dvěma předraženým počítačovým tomografům. Na policii se po ministerstvu financí obrátil poslanec Jiří Štětina z Úsvitu.

Ostrava - Ostravská nemocnice, kterou až do loňského roku vedl současný šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, čelí už druhému trestnímu oznámení. Obě padla v souvislosti s nákupy předraženého přístrojového vybavení.

Na policii se nejprve na konci listopadu obrátilo ministerstvo financí lídra hnutí ANO Andreje Babiše v souvislosti s nákupem unikátního ozařovače CyberKnife. Přístroj byl podle ministerstva dvakrát dražší, než bylo obvyklé. Nyní poslal další trestní oznámení poslanec Úsvitu Jiří Štětina – kvůli dvěma počítačovým tomografům.

"Nemocnice koupila dvě předražená cétéčka, a ještě ke všemu přes firmu, která byla krátce předtím založena. Je proto důvod se domnívat, že nebylo všechno v pořádku," vysvětlil redakci Aktuálně.cz Jiří Štětina.

Za miliony opravili CT a šlo do skladu

Trestní oznámení na neznámého pachatele, který se měl dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku, odeslal Štětina Okresnímu státnímu zastupitelství v Ostravě-Porubě.

"Uvedené trestní oznámení nám bylo doručeno a následně bylo státním zástupcem postoupeno Policii ČR Odboru hospodářské kriminality Ostrava k prověřování," potvrdila mluvčí státního zastupitelství Barbora Zajícová.

Protože je vyšetřování na začátku, odmítla poskytnout další podrobnosti.

Podle informací Aktuálně.cz, které na podezřelé nákupy tomografů upozornilo jako první na konci října, mohla být cétéčka předražená až dvojnásobně. Nákup navíc doprovázela řada nejasností.

Například: sotva nemocnice jeden tomograf za 15 milionů opravila, uložila ho bez užitku do skladu. Místo něj si pak pořídila za dvojnásobek z evropských dotací nový - navíc od firmy, která vznikla jen dva měsíce před vyhlášením tendru.

Nákup přes prostředníka

Společnost se jmenuje VarioMedical a při nákupu sloužila jen jako prostředník. Neměla zkušenosti, ale ani zaměstnance. Ještě rok po získání zakázky totiž vykazovala podle obchodního rejstříku jen kolem 25 tisíc korun na mzdové náklady.

Ve skutečnosti "cétéčko" dodala firma Siemens, která také špitálu poskytovala záruční servis. "Počítačový tomograf jsme firmě VarioMedical pro Fakultní nemocnici v Ostravě skutečně předali," přiznala mluvčí Siemensu Lenka Bernklauová.

Podle Petra Soukenky z Nadačního fondu proti korupci se proto nabízí otázka, jestli nebyla firma VarioMedical jen účelově založená kvůli této jedné zakázce.

Auditoři ministerstva financí, kteří nemocniční nákupy prověřují, si navíc všimli, že nemocnice zaplatila za přístroj přemrštěnou cenu. Dokazují to prý srovnání s nákupy jiných nemocnic. Zatímco havířovská nemocnice zvládla pořídit tentýž přístroj - CT Siemens Somatom Definition AS64 - za 13,2 milionu korun a klatovská nemocnice dokonce za 12,5 milionu korun, ostravský špitál zaplatil 28,4 milionu korun.

Nešlo o stejné stroje, namítá nemocnice

Podle současného ředitele ostravské nemocnice Davida Feltla ale není kritika údajně drahého nákupu nejnovějšího tomografu oprávněná. "Máme úplně jiný typ přístroje a mnohem dražší vybavení než Klatovy. Náš přístroj slouží na traumacentru k ošetřování mnohočetných poranění, dokáže rozpoznat krvácení. Klatovská nemocnice traumacentrum nemá. Přístroj navíc pořizovala později než my, když už byla cena na trhu nižší," vysvětluje současný ředitel ostravské fakultní nemocnice.

Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný odmítá také kritiku za to, že nemocnice krátce předtím opravila a odsunula do skladu jiný přístroj. "O žádné pochybení se nejednalo. Uložení jednoho z přístrojů v investičním skladu bylo pouze krátkodobé. Přístroj bylo nutné přesunout kvůli rozsáhlé rekonstrukci centrálního a urgentního příjmu," řekl Tomáš Oborný.

Přestože špitál neuvádí odsunuté "cétéčko" ani na svém webu, kde představuje své technické vybavení, nemocnice s ním podle Oborného stále pracuje.

Nákupy nemocnice byly v pořádku také podle současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který ostravskou nemocnici vedl od roku 2005 až do loňska. "Žádné masivní předražování se prozatím nikdy nepotvrdilo," řekl.

autor: Veronika Rodriguez | 9. 12. 2014 19:51

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama