Klinika zlevnila léčbu rakoviny, pojišťovny váhají

Domácí Domácí
14. 2. 2013 6:10
Protonové centrum nabídlo snížení cen za ozařování lidí s rakovinou prostaty
Pražské protonové centrum.
Pražské protonové centrum. | Foto: www.ptn.cz

Praha - Pražské protonové centrum ve středu informovalo, že nabídlo zdravotním pojišťovnám snížení cen za ozařování lidí s rakovinou prostaty. Smlouvy s pojišťovnami soukromé centrum vybavené špičkovými technologiemi zatím nemá.

"Pražské protonové centrum v těchto dnech vyjednává se zdravotními pojišťovnami podmínky úhrad léčby onkologických pacientů," uvedlo centrum.

Od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) chce kontrakt na základě smlouvy o smlouvě budoucí za miliardu korun ročně. VZP dokument zpochybňuje, nic na tom prý nemění ani nabídka snížení cen.

"Vzhledem k velkému počtu nemocných čekajících na zákrok nabídlo centrum pojišťovnám levnější úhrady vybraných typů rakoviny prostaty, které jsou vhodné pro ozařování. Cena léčby protony je tudíž nižší než cena fotonové radioterapie," sdělila ČTK marketingová manažerka centra Jana Kulhánková.

"Vítáme vstřícný krok centra, pro některé pacienty může být protonové ozařování výhodou, na postoji VZP ke smlouvě se ale nic nemění," uvedl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň s tím, že nabídnuté ceny jsou o třetinu až polovinu vyšší než ceny dosud užívaných velmi účinných technologií.

Kulhánková doplnila, že nabídka platí pro pacienty, kteří prošli takzvanými indikačními semináři, na nichž se lékaři jednoznačně shodli na doporučení protonové terapie. Doposud centrum jednalo o každém takto indikovaném pacientu s pojišťovnami individuálně, zdržovalo to prý nástup na terapii. Léčbu prvního českého pacienta zaplatila v minulých dnech Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

VZP: Zaplatíme, pokud bude proton jediné řešení

Sršen uvedl, že centrum poskytlo VZP seznam několika pacientů k léčbě. "Seznam analyzujeme, protože zdravotní indikace pacientů nejsou zcela kompletní," řekl a připomněl, že valné většině pacientů zajistí srovnatelnou léčbu dosavadní pracoviště, která také využívají velmi moderních metod. V případě prostaty jsou to lineární urychlovače, Cyber Knife a IMRT neboli radioterapie s modulovanou intenzitou.

Protonové centrum, ilustrační foto
Protonové centrum, ilustrační foto | Foto: http://www.ptc.cz

"Do budoucna bude VZP určitě ochotna zaplatit protonovou léčbu, pokud bude pro konkrétního pacienta jednoznačně prokázáno, že je přínosnější, a bude to pro něj jediné řešení," řekl Sršeň.

Karcinom prostaty je častým nádorovým onemocněním mužů. V ČR se letos očekává více než 7000 nových nemocných s rakovinou prostaty. Propočty centra uvádějí 1000 léčených, pojišťovny prý ušetří náklady za čtvrtinu z těch, které by jinak čekalo konvenční ozařování. Nabízená terapie má umožnit zkrácení celkové doby léčby na 14 dnů včetně vstupních vyšetření, snížení dávky pak má vést k redukci nežádoucích účinků.

Proton, nebo foton?

"Je několik diagnóz, u kterých jsou důkazy o klinickém přínosu protonové terapie velmi silné. Jsou to některé nádory oka, baze lební, míchy, páteře a nádory u dětí. Lze předpokládat, že u nich protony díky nižším dávkám na zdravé tkáně umožňují léčit s nižším rizikem vedlejších účinků a možná i vyšší šancí na vyléčení," říká předseda Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky Jiří Petera.

Podle něj existují také další situace, kde standardní fotonová radioterapie neumožňuje optimální ozáření nádorového ložiska při respektování dávkových limitů na zdravé tkáně.

"Jedná se o vybrané pacienty s nádory vedlejších dutin nosních, nádory plic, jater, prostaty, sarkomy břicha, či lymfomy. I u těchto pacientů by měla být zvážena možnost protonové terapie," dodává.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy