Ministr Němeček staví. Účty srovná úsporami od manželky

30. 1. 2014 5:30
V Čeladné roste z hypotéky a úspor rodinný dům za 10 milionů korun.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nastupující ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by měl jako novopečený člen vlády podrobněji vysvětlit zdroje svého majetku. 

Dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě staví v Čeladné na Ostravsku dům, za který i s pozemkem zaplatí 10 milionů korun. Na nemovitost čerpá hypotéku ve výši 3 milionů korun, zbytek pořizuje podle svých slov z úspor. Hypotéku podepsal přesně týden před jmenováním a mimochodem dva dny poté, co mu Aktuálně.cz poslalo ke stavbě první dotazy. 

"Rodinný dům bude financován částí z rodinných úspor a z části formou hypotéčního úvěru," sdělil Aktuálně.cz Svatopluk Němeček na první dotaz minulý týden a zároveň potvrdil i rozpočet stavby.

Jeho rodinný dům roste na pozemku o rozloze téměř 1400 metrů čtverečních. Jde o stavbu na 300 metrech zastavěné plochy, v jejímž sousedství má podobně velký dům někdejší ředitel T-Mobilu Miroslav Rakowský.

Sedm milionů z vlastních úspor

Peníze na stavbu skládá nadcházející ministr po částech, přičemž ve většině položek jsme zatím odkázáni na jeho prohlášení, že jde o soukromé úspory.

Z odpovědí Svatopluka Němečka plyne, že peníze na desetimilionový rodinný projekt dává dohromady z úspor ve výši 5 milionů korun, třímilionové hypotéky a je připraven použít 750 tisíc dalších úspor.

"K dnešnímu dni, jsem už z úspor uhradil stavební práce v celkové ceně 5 milionů Kč. Mé osobní úspory k dnešnímu dni činí zhruba 750 000 Kč (finance na běžném účtu a účtu stavebního spoření), které budou na stavbu použity také," odpověděl na první dotaz minulý týden deníku Aktuálně.cz.

Sečteno - dohromady dávají tyto sumy částku 8 750 000 a na to, kde vezme zbývajících zhruba jeden a čtvrt milionu, odpověděl příští ministr teprve toto úterý na opakovaný dotaz. "Na dokončení výstavby domu přispěje svými zbývajícími úsporami (včetně stavebního spoření) i moje manželka."

Já na to mám

Svatopluk Němeček byl posledních 9 let ředitelem Fakultní nemocnice v Ostravě, a tak připomíná, že jako "vrcholový manažer ve zdravotnictví" vydělával hodně peněz.

"Nemám co skrývat. Více než 11 let pracuji jako vrcholový manažer ve zdravotnictví. Tomu samozřejmě odpovídaly i mé příjmy. Moje manželka je špičkovou specialistkou v oblasti popáleninové medicíny. Myslím, že je vcelku logické, že tyto naše příjmy za uvedené období s velkou rezervou bohatě postačují k financování výstavby rodinného domu," uvedl Svatopluk Němeček na další dotazy Aktuálně.cz toto úterý.

"Má majetková přiznání jsou na příslušných institucích samozřejmě k dispozici. Asi však nevíte, že se zde neuvádí výše příjmů z hlavního zaměstnání. Ty jsou samozřejmě k dispozici v daňových přiznáních na příslušném finančním úřadě," uvedl ještě.

Ministrův příslib

Nový ministr nejspíš ví, že takové doklady jsou pro veřejnost i novináře těžko dostupné. A že tedy skutečnost, že ministr nové vlády a jeho manželka díky svým velmi specializovaným profesím skutečně uspořili i v domácnosti se dvěma dětmi velké peníze, můžeme ověřit jen tehdy, dají-li k tomu sami souhlas.

Informace o výši některých ministrových příjmů není možné rychle ověřit ani u ministerstva zdravotnictví, kde leží Němečkova majetková přiznání. Mluvčí resortu nejprve žádost odmítá s odkazem na ochranu soukromí, později však úřad doporučuje redakci podat žádost o nahlédnutí do dokumentů. 

Několik hodin před jmenováním do vlády pak i Svatopluk Němeček dává příslib, že v řádu několika dní by mohl svá přiznání zpřístupnit.  

Jednou z mála relevantních informací o Němečkových příjmech tak zatím jsou údaje z tisku, podle kterých průměrný plat ředitele fakultní nemocnice činil (i s odměnami a bonusy) v létě loňského roku zhruba 85 tisíc korun. Takovou částku zveřejnilo   ministerstvo zdravotnictví, když se odcházející ministr Leoš Heger rozhodl ředitelům fakultních nemocnic zvýšit základ platu z 65 na 90 tisíc korun. Mimochodem s odůvodněním, že někteří lékaři fakultních nemocnic své ředitele platově přeskakují.

Hypotéku zařizuju od podzimu

Na maximální otevřenost ministra zdravotnictví musíme spoléhat i v případě jeho třímilionové hypotéky. Jak bylo uvedeno, Svatopluk Němeček ji uzavřel minulý týden. Podezřelé?

"Každý, kdo někdy vyřizoval hypotéku, ví, že taková úvaha je úsměvná," odepsal redakci v e-mailu ministr. "Neznám banku, která by vám vyřídila hypotéku za několik dní. Jednání o hypotéce jsem zahájil již někdy koncem listopadu, ještě před koncem roku jsem kompletně vyplněné a požadované dokumenty předal bance a před několika dny jsem konečně hypoteční úvěr obdržel."

V odpovědi přiznává výši úvěru, další věci zatím nechává v obecné rovině. "Hypoteční úvěr ve výši 3 miliony Kč mám u LBBW Bank za standardních podmínek, to se týče i úroku."

Obchody vrcholného manažera

Pokud o sobě Svatopluk Němeček hovoří jako o dlouholetém vrcholném zdravotnickém manažerovi, je třeba připomenout, že k této pozici patří i velké zdravotnické obchody, na něž se vynakládají obrovské veřejné prostředky. Nevyhnuly se ani ministrově manažerské kariéře.

Svatopluk Němeček čtyři roky předsedal představenstvu firmy Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s., která dohromady se svými sesterskými firmami (s anonymními akciemi) získala stovky milionů korun z veřejných peněz. Ve Fakultní nemocnici Ostrava také v éře Svatopluka Němečka vyrostlo za několik měsíců vědecké centrum 4MEDi. Na tento projekt získala společnost Primecell (sesterská firma CBTD) dosud přes miliardu korun z evropských fondů.

Foto: Ludvík Hradilek

K nim přidejme to, že ostravská nemocnice v éře nastupujícího ministra vybavovala specializovaná centra mimo jiné od firmy Hospimed vyšetřované v kauze Davida Ratha. Jedním ze sporných případů je krom jiných nákup přístroje CyberKnife. Fakultní nemocnice v Ostravě jej koupila v roce 2009 za 200 milionů korun, i když podle MF Dnes americké, britské a německé nemocnice platily v té době za stejný přístroj 3 až 5 milionů dolarů, tedy sotva poloviční částku. Stejný deník uvedl, že nákup teď kritizuje i studie o korupci ve zdravotnictví Evropské komise. Svatopluk Němeček je prý přesto přesvědčen, že nákup byl v pořádku a že jím naopak zdravotnictví ušetřili spoustu peněz.

I to jsou důvody, proč bychom o financování domu nového ministra zdravotnictví měli vědět podrobně všechno.

 

Právě se děje

před 1 minutou

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy