Ministr Němeček staví. Účty srovná úsporami od manželky

30. 1. 2014 5:30
V Čeladné roste z hypotéky a úspor rodinný dům za 10 milionů korun.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nastupující ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by měl jako novopečený člen vlády podrobněji vysvětlit zdroje svého majetku. 

Dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě staví v Čeladné na Ostravsku dům, za který i s pozemkem zaplatí 10 milionů korun. Na nemovitost čerpá hypotéku ve výši 3 milionů korun, zbytek pořizuje podle svých slov z úspor. Hypotéku podepsal přesně týden před jmenováním a mimochodem dva dny poté, co mu Aktuálně.cz poslalo ke stavbě první dotazy. 

"Rodinný dům bude financován částí z rodinných úspor a z části formou hypotéčního úvěru," sdělil Aktuálně.cz Svatopluk Němeček na první dotaz minulý týden a zároveň potvrdil i rozpočet stavby.

Jeho rodinný dům roste na pozemku o rozloze téměř 1400 metrů čtverečních. Jde o stavbu na 300 metrech zastavěné plochy, v jejímž sousedství má podobně velký dům někdejší ředitel T-Mobilu Miroslav Rakowský.

Sedm milionů z vlastních úspor

Peníze na stavbu skládá nadcházející ministr po částech, přičemž ve většině položek jsme zatím odkázáni na jeho prohlášení, že jde o soukromé úspory.

Z odpovědí Svatopluka Němečka plyne, že peníze na desetimilionový rodinný projekt dává dohromady z úspor ve výši 5 milionů korun, třímilionové hypotéky a je připraven použít 750 tisíc dalších úspor.

"K dnešnímu dni, jsem už z úspor uhradil stavební práce v celkové ceně 5 milionů Kč. Mé osobní úspory k dnešnímu dni činí zhruba 750 000 Kč (finance na běžném účtu a účtu stavebního spoření), které budou na stavbu použity také," odpověděl na první dotaz minulý týden deníku Aktuálně.cz.

Sečteno - dohromady dávají tyto sumy částku 8 750 000 a na to, kde vezme zbývajících zhruba jeden a čtvrt milionu, odpověděl příští ministr teprve toto úterý na opakovaný dotaz. "Na dokončení výstavby domu přispěje svými zbývajícími úsporami (včetně stavebního spoření) i moje manželka."

Já na to mám

Svatopluk Němeček byl posledních 9 let ředitelem Fakultní nemocnice v Ostravě, a tak připomíná, že jako "vrcholový manažer ve zdravotnictví" vydělával hodně peněz.

"Nemám co skrývat. Více než 11 let pracuji jako vrcholový manažer ve zdravotnictví. Tomu samozřejmě odpovídaly i mé příjmy. Moje manželka je špičkovou specialistkou v oblasti popáleninové medicíny. Myslím, že je vcelku logické, že tyto naše příjmy za uvedené období s velkou rezervou bohatě postačují k financování výstavby rodinného domu," uvedl Svatopluk Němeček na další dotazy Aktuálně.cz toto úterý.

"Má majetková přiznání jsou na příslušných institucích samozřejmě k dispozici. Asi však nevíte, že se zde neuvádí výše příjmů z hlavního zaměstnání. Ty jsou samozřejmě k dispozici v daňových přiznáních na příslušném finančním úřadě," uvedl ještě.

Ministrův příslib

Nový ministr nejspíš ví, že takové doklady jsou pro veřejnost i novináře těžko dostupné. A že tedy skutečnost, že ministr nové vlády a jeho manželka díky svým velmi specializovaným profesím skutečně uspořili i v domácnosti se dvěma dětmi velké peníze, můžeme ověřit jen tehdy, dají-li k tomu sami souhlas.

Informace o výši některých ministrových příjmů není možné rychle ověřit ani u ministerstva zdravotnictví, kde leží Němečkova majetková přiznání. Mluvčí resortu nejprve žádost odmítá s odkazem na ochranu soukromí, později však úřad doporučuje redakci podat žádost o nahlédnutí do dokumentů. 

Několik hodin před jmenováním do vlády pak i Svatopluk Němeček dává příslib, že v řádu několika dní by mohl svá přiznání zpřístupnit.  

Jednou z mála relevantních informací o Němečkových příjmech tak zatím jsou údaje z tisku, podle kterých průměrný plat ředitele fakultní nemocnice činil (i s odměnami a bonusy) v létě loňského roku zhruba 85 tisíc korun. Takovou částku zveřejnilo   ministerstvo zdravotnictví, když se odcházející ministr Leoš Heger rozhodl ředitelům fakultních nemocnic zvýšit základ platu z 65 na 90 tisíc korun. Mimochodem s odůvodněním, že někteří lékaři fakultních nemocnic své ředitele platově přeskakují.

Hypotéku zařizuju od podzimu

Na maximální otevřenost ministra zdravotnictví musíme spoléhat i v případě jeho třímilionové hypotéky. Jak bylo uvedeno, Svatopluk Němeček ji uzavřel minulý týden. Podezřelé?

"Každý, kdo někdy vyřizoval hypotéku, ví, že taková úvaha je úsměvná," odepsal redakci v e-mailu ministr. "Neznám banku, která by vám vyřídila hypotéku za několik dní. Jednání o hypotéce jsem zahájil již někdy koncem listopadu, ještě před koncem roku jsem kompletně vyplněné a požadované dokumenty předal bance a před několika dny jsem konečně hypoteční úvěr obdržel."

V odpovědi přiznává výši úvěru, další věci zatím nechává v obecné rovině. "Hypoteční úvěr ve výši 3 miliony Kč mám u LBBW Bank za standardních podmínek, to se týče i úroku."

Obchody vrcholného manažera

Pokud o sobě Svatopluk Němeček hovoří jako o dlouholetém vrcholném zdravotnickém manažerovi, je třeba připomenout, že k této pozici patří i velké zdravotnické obchody, na něž se vynakládají obrovské veřejné prostředky. Nevyhnuly se ani ministrově manažerské kariéře.

Svatopluk Němeček čtyři roky předsedal představenstvu firmy Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s., která dohromady se svými sesterskými firmami (s anonymními akciemi) získala stovky milionů korun z veřejných peněz. Ve Fakultní nemocnici Ostrava také v éře Svatopluka Němečka vyrostlo za několik měsíců vědecké centrum 4MEDi. Na tento projekt získala společnost Primecell (sesterská firma CBTD) dosud přes miliardu korun z evropských fondů.

Foto: Ludvík Hradilek

K nim přidejme to, že ostravská nemocnice v éře nastupujícího ministra vybavovala specializovaná centra mimo jiné od firmy Hospimed vyšetřované v kauze Davida Ratha. Jedním ze sporných případů je krom jiných nákup přístroje CyberKnife. Fakultní nemocnice v Ostravě jej koupila v roce 2009 za 200 milionů korun, i když podle MF Dnes americké, britské a německé nemocnice platily v té době za stejný přístroj 3 až 5 milionů dolarů, tedy sotva poloviční částku. Stejný deník uvedl, že nákup teď kritizuje i studie o korupci ve zdravotnictví Evropské komise. Svatopluk Němeček je prý přesto přesvědčen, že nákup byl v pořádku a že jím naopak zdravotnictví ušetřili spoustu peněz.

I to jsou důvody, proč bychom o financování domu nového ministra zdravotnictví měli vědět podrobně všechno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy