Praha - Téma sociální spravedlnosti, klíčový bod programu KDU-ČSL, dnes lidovci probírají na konferenci, která předchází jejich jarnímu sjezdu.
"Tradiční romská kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná," uvedl předseda lidovců Jiří Čunek.
Bývalý starosta Vsetína se netají svými názory na to, že Romové by stejně jako jiní občané Česka měli mít stejná práva i povinnosti. Čunek se nebál romské neplatiče vystěhovat z města a čelil i silné kritice za dosud ojediněle tvrdý postup, který ho však vynesl ve volbách do Senátu a později i do čela strany a do vlády.
Aktuálně vám exkluzivně přineslo celý projev předsedy Čunka ještě předtím, než ho uslyšeli jeho spolustraníci.
Celý projev Jiřího Čunka - ČTĚTE ZDE
Hlava lidovců vystoupila v bloku nazvaném "Podíl individuální, rodinné a společenské odpovědnosti v moderním státě."
"Nejde o problém národnostní, ale o problém sociálního vyloučení, které postihuje převážně příslušníky romské komunity především proto, že jejich tradiční kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná," říká Jiří Čunek.
"Ke kultuře romských komunit totiž nepatří jen jiná řeč, jiná hudba, či jiné písně a hodnoty hodné respektu, ale také, přežívající kastovní rodový systém nadřazený individualitě jeho členů, odmítání podnětů zvenčí (včetně vzdělání), nerovnoprávné postavení členů rodiny, výchova dětí k celoživotní materiální i psychické závislosti na rodině, atd. ´Mimoběžnost´ světa Romů a světa majority nelze odstranit prosazováním práva minority na vlastní kulturu," dodal.
Podle Čunka se sociální vyloučení romských komunit prohlubuje a jejich počet dále roste. Podle odhadů z konce loňského roku žije v ČR asi 200 tisíc Romů a z toho asi 80 tisíc ve vyloučených lokalitách.
"Zdá se, že úspěšní byli hlavně ti, kdo se vymanili z kultury velkorodin a nechtěli žít způsobem, kdy všechno patří všem a nic jednotlivci. Jsou však i příklady dobré praxe, které ukazují, že se "mimoběžnost světů" dá překonat," míní Čunek, který v projevu i kritizoval pomalý postup vlády při řešení romských ghet a fakt, že neexistuje koncepce.
Čtěte o Čunkově návratu do vlády: