Nová fakta: Dávky, jež mu zlomily vaz, Čunek brát směl

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 11. 2007 17:00
Vicepremiér čerpal přídavky oprávněně
Dostali jste mě, odcházím. Jiří Čunek opouští tiskovou konferenci, kde oznámil reignaci.
Dostali jste mě, odcházím. Jiří Čunek opouští tiskovou konferenci, kde oznámil reignaci. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jiří Čunek se přesvědčil, že v politice mu může zlomit vaz i to, že se vlastně vůbec neprohřešil.

Bližší pohled na kauzu jeho sociálních příspěvků ukázal, že Čunek a jeho rodina skutečně měli právo peníze od státu pobírat. 

Zatímco tedy obvinění vicepremiéra z půlmilionového úplatku nechalo kolegy z politiky klidnými, ne zcela pravdivá zpráva o tom, že neoprávněně čerpal sociální dávky, ukončila jeho vládní kariéru během několika dní.

Oficiálním důvodem Čunkova odstoupení je sice obnovené vyšetřování úplatkářské kauzy, přišlo však v napjaté atmosféře vyvolané reportáží České televize, že vicepremiér neoprávněně čerpal sociální příspěvky a měl přitom milióny na účtech.

Aktuálně.cz navíc zjistilo, že Jiří Čunek nebyl z dnešních poslanců jediný, komu stát sociální příspěvek vyplácel.

Co říkal zákon

Podle údajů, které zazněly v inkriminované reportáži, pobíral Čunek sociální dávky v době, kdy ukládal na účet 3,5 milionu korun. V roce 1998, kdy peníze do banky složil, inkasoval podle televize od státu 51 tisíc korun.

Vsetínská radnice stejně jako úřad práce odmítají s odkazem na mlčenlivost potvrdit, zda Čunek příspěvky skutečně získal.

Projděte si politickou kariéru Jiřího Čunka v obrazech - Fotostory: Do roka a do dne

I kdyby však oněch zmiňovaných 51 tisíc jeho rodina dostala, podle tehdejších zákonů na ně měla nárok, a to i přes zmíněnou sumu na účtu. Nejen proto, že milióny na účet vložil až na samém sklonku roku, v listopadu.

V roce 1998 totiž stačilo k získání přídavku na dítě doložit trvalé bydliště, nezletilost dětí a příjmy za rok 1996 - tedy za dobu, kdy Čunek zmiňované peníze na účtu neměl, a kdy pobíral plat vedoucího bezpečnosti práce ve Zbrojovce Vsetín. 

Čtěte blogy:

V době, kdy o přídavky žádal, měl čtyři nezletilé děti ve věku dvanáct, deset, tři a jeden rok. S rodinou bydlel v bytě 3+1 na vsetínském sídlišti, manželka byla se dvěma nejmladšími dětmi na mateřské.

Dávky pro chudé jsem nebral

Čunkovi je dáváno za vinu i to, že pobíral příspěvek na bydlení a sociální příplatek, tedy příspěvky pro ty nejchudší. Jenže ani autor televizní reportáže není schopen říci, kolik z částky 51 tisíc za rok 1998 tyto příspěvky tvořily a jestli je vůbec Čunkovi brali. 

"Nevím, kolik z toho tvořily přídavky na děti, a kolik ty ostatní," řekl Aktuálně.cz Dalibor Bártek. "Každopádně v roce 1996-7 je pobíral."

Sám Čunek tvrdí, že v roce 1998  žádné příspěvky pro sociálně nejslabší vrstvy nebral. "Byly to jen přídavky na děti," sdělil Aktuálně.cz. Pokud tyto přídavky pobíral i v roce 1999, je podle zákona z obliga. Rozhodné období pro vypočítání této dávky je totiž rok 1997, kdy peníze na účtu neměl.

Jiří Čunek a Mirek Topolánek na briefingu, na němž Čunek oznámil novinářům, že ve středu odstoupí z vlády.
Jiří Čunek a Mirek Topolánek na briefingu, na němž Čunek oznámil novinářům, že ve středu odstoupí z vlády. | Foto: Ondřej Besperát

Nejasnost: původ miliónů

V letech, kdy pobíral příspěvek na bydlení, navíc stačilo doložit doklad o nájemní smlouvě, uhrazeném nájmu, trvalém pobytu, a příjmu všech osob hlášených v bytě, který nepřevyšuje částku součinu životního minima a koeficientu 1,40.

Stejně tak k získání sociálního příplatku stačil fakt, že rodina pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě, a že rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,60.

Vzhledem k tomu, že tehdy zmiňované milióny na účtu neměl, a byl živitelem pětičlenné rodiny, mohl tyto podmínky bez problémů splnit.

Jediná nejasnost, která tak v případu zůstává, je původ oněch 3,5 milionů korun.

Jak Čunek k těmto penězům přišel, když předtím na tom jeho rodina byla tak bídně, že musela pobírat sociální přídavky, zřejmé není. Čunek slibuje, že to zveřejní příští týden.

Advokát: Ve spise to nebylo

Inspekce ministra vnitra už také zkoumá, jak se doklady o přídavcích Čunkovy rodiny a výpisy z bankovních účtů dostaly na veřejnost. Čunkův advokát tvrdí, že ve vyšetřovacím spise, který vedla na odstupujícího vicepremiéra policie, nikdy nebyly.

1. listopadu 2007: Jiří Čunek přichází oznámit, že na nejbližsím jednání vlády podá demisi.
1. listopadu 2007: Jiří Čunek přichází oznámit, že na nejbližsím jednání vlády podá demisi. | Foto: Ondřej Besperát

Deník Aktuálně.cz nicméně již dříve informoval, že například pohyb na účtech Čunkovy rodiny desetiletí zpět si policie od finančních úřadů skutečně vyžádala.

"Nikdy jsem je neviděl, ani o nich ve spise nečetl," řekl Aktuálně.cz advokát Eduard Bruna. "To, že ale televize zveřejnila bankovní tajemství, je závažné porušení práv. Čunek se v tomto případě může zákonně bránit."

Reportáž byla odvysílaná v týdnu, na který si nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká naplánovala, že rozhodne, zda znovu otevře vyšetřování Čunkovy korupční kauzy.

Jak rozhodla, už je známo: případ je znovu otevřen a Jiří Čunek, aniž stačil vysvětlit původ oněch 3,5 milionů příští středu odstoupí z funkce vicepremiéra i ministra pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

Další zprávy