Topolánek: Když budou lidovci tlačit, Čunka vezmu zpět

Redakce DOM
2. 1. 2008 15:25
Premiér se sešel na Lánech s prezidentem
Premiér Mirek Topolánek fandil z tribuny s ostatními českými fanoušky.
Premiér Mirek Topolánek fandil z tribuny s ostatními českými fanoušky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Naděje Jiřího Čunka, že by se navzdory loňským celoročním aférám s úplatky a pobíráním sociálních dávek mohl vrátit zpět do vlády, opět ožila.

Jednou ze zpráv, které přineslo tradiční novoroční setkání prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause s premiérem a řádným předsedou ODS Mirkem Topolánkem, je totiž ta, že předseda vlády je připraven ustoupit tlaku lidovců na Čunkův návrat.

Prezident pak bude respektovat právo premiéra jmenovat své ministry.

"Ze strany KDU-ČSL je na mě vyvíjen enormní tlak, aby se Jiří Čunek vrátil do vlády. V úsilí zachránit koalici jsem připraven tomuto tlaku ustoupit," uvedl po setkání v Lánech Topolánek.

"Plně respektuji pravomoc premiéra volit si člena vlády. Ani v tomto případě to nehodlám měnit," řekl krátce poté prezident.

Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně.
Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně. | Foto: Ondřej Besperát

Lobbing pro Klause pokračuje

Premiér s prezidentem po setkání uvedli, že významnou částí jejich rozhovoru byla taktika, díky níž by Václav Klaus obhájil svůj post na Hradě.

Prezident řekl, že nechystá specifickou kampaň typu cesta po republice, jak to plánuje jeho rival Jan Švejnar. "To já dělám neustále," uvedl Václav Klaus.

Mirek Topolánek řekl, že jeho strana bude pro svého kandidáta nadále lobbovat mezi voliteli. "Budeme přesvědčovat zákonodárce, že znovuzvolení Václava Klause je v zájmu republiky," uvedl Topolánek.

"Máme státníka, který novoroční projev nezneužil k předvolební kampani, projev nebyl Paroubkvskou agitkou," řekl premiér a vzápěti vzkázal občanům důvod, proč má být Václav Klaus prezidentem. "Je to názorová konzistence stojící na dvou základních premisách: svoboda a odpovědnost."

Jan Švejnar právě oznamuje, že přijme kandidaturu na prezidenta.
Jan Švejnar právě oznamuje, že přijme kandidaturu na prezidenta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Za máslo mohou novináři

Topolánek tvrdí, že za leitmotiv svého projevu zvolil prezident myšlenku, jíž on sám jako premiér ve svých promluvách na veřejnosti také často opakuje: že žijeme nejlepší dobu pro českou zemi.

Myslí si to, i když podle něho zejména novináři popisují současnost jinak. Ze stabilizačních opatření vlády, která právě začala platit, udělala média podle Topolánka rovnou reformu. A ač se přiznal k nadsázce, premiér řekl, že média mohou za to, že máslo zdražilo na čtyřicet korun.

Topolánek také řekl, jak budou stabilizační opatření (reformy) letos pokračovat. Dojde na důchodový systém, další změny ve zdravotnictví, v justici a v policii.

První tři položky z toho výčtu přitom, jak výslovně řekl, akcentuje sám prezident Klaus.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Daněk, chřest a smetana

Premiér a prezident se na rozdíl od loňského roku sešli bez manželek. Loni Topolánek řešil rodinnou krizi, kdy vyšel najevo jeho mimomanželský vztah s poslaneckou a stranickou kolegyní Lucií Talmanovou.

"Bez manželek to bylo horší. Veřejně slibuji paní Livii, že příští rok se polepším," uvedl dnes premiér, který se stále nerozvedl s manželkou Pavlou a s novou partnerkou vychovává syna.

Zda se hodlá rozvést a oženit či alespoň rozvést, však neprozradil. "Myslel jsem tu větu tak, že se opět setkám s prezidentem Václavem Klausem," řekl.

Poté vypočítal novoroční menu, nad nímž s prezidentem v Lánech o výše uvedených věcech diskutovali. Podávala se šunková rolka s chřestovou pěnou, lánské rohlíky, daněk z lánské obory byl na smetaně a hovězí polévka s játrovými knedlíčky. Jako zákusek pak zámecké řezy hraběnky. "Byl to takový nějaký kejk," přiblížil chuť premiér.

Oba ústavní činitelé k tomu pili víno vypěstované na nových vinicích pod Pražským hradem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy