Tady jsou dávky rodiny Čunků. Podívejte se sami

Martina Macková
6. 11. 2007 17:40
Aktuálně.cz má dokument potvrzený sociálním úřadem
1. listopadu 2007: Jiří Čunek odjíždí z úřadu vlády.
1. listopadu 2007: Jiří Čunek odjíždí z úřadu vlády. | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Vsetín - Jaké dávky a kolik bral lidovecký vicepremiér Jiří Čunek v době, kdy ještě ani neseděl na vsetínské radnici a kvůli kterým ve středu opustí vládu?

Podívejte se sami. Aktuálně.cz se podařilo získat výpis z úřadu práce, který jasně ukazuje, že Čunkovi brali sociální dávky do konce roku 1997. Ony tři miliony, jejichž původ chce v úterý lidovcům Čunek vysvětlovat, doputovaly na konto v listopadu 1998.

V roce 1998 Jiří Čunek bral od státu jen přídavky na děti a rodičovské příspěvky. Ty mu nemůže nikdo vyčítat. Pobírali je ve stejné situaci před deseti lety i další politici KDU-ČSL.

Dokument má podpis vedoucí oddělení státní sociální pomoci úřadu práce ve Vsetíně Jany Hajdové. Ta odmítla potvrdit jeho pravost. Nepřímo ale naznačila, že výpis v pátek vydala, když řekla: "Zeptejte se pana Čunka."

Podívejte se na faksimilie dokumentu z úřadu práce

Výpis z úřadu práce, který jasně ukazuje, jaké sosiální dávky Čunkovi brali. Dokument má podpis vedoucí oddělení státní sociální pomoci úřadu práce ve Vsetíně Jany Hajdové.
Výpis z úřadu práce, který jasně ukazuje, jaké sosiální dávky Čunkovi brali. Dokument má podpis vedoucí oddělení státní sociální pomoci úřadu práce ve Vsetíně Jany Hajdové. | Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek to potvrdil. "Předseda Čunek si výpis vyžádal k televizní debatě, je to tentýž dokument," řekl Horálek. Čunek se s tímto výpisem ukázal v neděli v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Sociální dávka? I 50 korun

Tabulka ukazuje, že za celý rok 1997 Čunkovi od státu dostali 582 korun příspěvek na bydlení: tedy 48,50 korun za měsíc, a k tomu 6606 korun sociální příspěvek (550,50 korun na měsíc).

V té době rodina žila v panelákovém bytě se čtyřmi dětmi a Čunek byl opozičním zastupitelem.

Podobné dávky brala šestičlenná rodina i v roce 1996, tehdy na bydlení 972 korun za rok, tedy 81 korun na měsíc a 11 712 korun jako sociální příspěvek (976 korun na měsíc).

V roce 1998 už tyto dávky Čunkovi nebrali. Pobírali pouze přídavky na děti a rodičovské přídavky, které se vypočítávají podle finanční situace rodiny v roce 1996 a 1997.

Aktuálně.cz zjistilo, že v roce 1997 bral Čunek dávky oprávněně, měl na ně nárok. Stejně tak na rodičovské přídavky na děti v roce 1998 a 1999.

Vicepremiér oznámil, že odstoupí ze všech vládních funkcí ve středu. Zdůvodnil to mimo jiné znovuotevřením korupční kauzy, ve které byl stíhán kvůli přijetí půlmilionového úplatku. Obvinění bylo před nedávnem zrušeno, nejvyšší státní zástupkyně se nyní rozhodla případ došetřit.  

KDU-ČSL už vybírá nástupce na post ministra a v úterý lidovci pravděpodobně budou rozhodovat i o tom, zda Čunek má či nemá zůstat jejich předsedou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy