Praha - Ředitel školy Brandon B. Moseley sedí na lavici, před sebou studenty usazené do tvaru písmene U a diskutují o tom, jak dosáhnout úspěchu. "Ano, základní podmínka je vědět, co je mým cílem," přitaká Moseley studentce. Vedl síť škol v Brazílii i na Blízkém východě, kam chodili i členové královských rodin Kataru, Kuvajtu či Bahrajnu. Jeho studenti pokračují na těch nejprestižnějších amerických univerzitách.
Od září pracuje jako ředitel American Academy in Prague, první americké střední školy v Česku, kterou otevřela skupina JK Education, za kterou stojí čtyřiadvacetiletý Ondřej Kania a jeho kolega Tomáš Jízdný.
Už loni otevřeli Pražské humanitní gymnázium, nyní JK Education investovala 10 milionů korun do nové budovy v pražských Nuslích, kam se gymnázium stěhuje a kde sídlí i nová škola pro mezinárodní studenty. Ambice ale mají mnohem vyšší.
Příští rok plánují American Academy otevřít také v Brně a v Bratislavě. "Chceme být jednou z největších vzdělávacích skupin v zemích visegrádské čtyřky. Věříme, že se to do dvou až tří let povede," říká Ondřej Kania suverénně.
Na dva týdny se zruší výuka a studenti budou řešit kolonizaci Marsu
Ve škole začíná studovat 70 studentů z 25 zemí světa, jen čtvrtina je z Česka. Běžný školní den začíná v půl deváté, hodina trvá 70 minut. Školní rok je rozdělen na tři trimestry, v každém si studenti volí pět předmětů. Vybírají třeba z biochemie, mineralogie, sociálních studií, americké historie, ale i několika jazyků, byznys marketingu či kreativního psaní.
"Co se mi zdá nejlepší, jsou dva týdny, v nichž se ruší všechny předměty a studenti pracují na projektech. Letos jsme vybrali uprchlickou krizi a kolonizaci Marsu. Studenti připravují projekty, konference, jedou někam do terénu," přibližuje Kania, který zároveň z posledního místa kandiduje do sněmovny za TOP 09.
Celá akademie je na českém školství nezávislá. Funguje jako pobočka internátní americké střední školy Lyndon Institute ve Vermontu, bude to tedy stejné, jako by studenti chodili do školy v USA. Získají také tamní maturitní vysvědčení, a aby jim platilo i v Česku, budou si ho muset nechat uznat. To obnáší test z češtiny a případně z dalších až dvou předmětů, pokud to bude magistrát nebo krajský úřad vyžadovat.
Školné činí 160 tisíc korun ročně
Učitele vybírali půl roku. I bez inzerce jim přišlo 400 životopisů od zájemců z celého světa. Všichni jsou cizinci, nikdo není z Česka. "Dostávají nadprůměrný plat ve srovnání s učiteli v Česku, víc bych to nespecifikoval," uvedl Kania.
Také zájem studentů předčil jejich očekávání. "Mysleli jsme, že se přihlásí tak 70 zájemců a vezmeme jich 35, ale přišlo 130 přihlášek. Naším cílem je vychovávat kreativní lidi a to se špatně měří," vysvětluje. Zájemci museli psát esej, test z angličtiny, potom se účastnili pohovoru s rodiči i bez rodičů. Odmítali i lidi z prestižních škol, jako je gymnázium PORG či Open Gate. "Nezapadli do našeho konceptu. Víc jim vyhovoval způsob učení s testy a domácími úkoly. To my ale nechceme," říká Kania.
American Academy in Prague nechce konkurovat českých školám, ale těm mezinárodním. Za první rok školného zaplatí studenti 160 tisíc korun, každý další už bude za 240 tisíc. "Na srovnatelných školách v zahraničí školné nejde pod 450 tisíc ročně," tvrdí.
Studují u nich děti rodičů, kteří pracují na ambasádách nejrůznějších zemí, podnikatelů či šéfů poboček mezinárodních firem. Všichni mají ambice studovat na prestižní univerzitě v USA, jsou zvyklí cestovat a umí perfektně anglicky.
Peníze, za které školu vybudovali, vydělali Kania s Jízdným svým prvním projektem, kdy posílají mladé lidi studovat do zahraničí a organizují velké veletrhy zahraničních škol po celé V4. "Návratnost investovaných peněz je hodně dlouhodobá," dodává Kania.