ČSSD ústavní většinu nemá, Dryml jí je ochoten pomoct

Martina Machová Martina Machová, Jakub Novák
21. 10. 2012 7:00
Senátor, který se s ČSSD rozešel, formuluje jednu podmínku, kdy by pomohl se změnou Ústavy
Přípitek v Lidovém domě.
Přípitek v Lidovém domě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokracie se díky výsledku druhého kola senátních voleb, v němž zvítězilo třináct jejích kandidátů, stala vůbec nejsilnější stranou v historii horní komory Parlamentu.

ČSSD zvýšila počet svých senátorů na 46, přičemž do symbolu totálního volebního úspěchu, tedy dosažení ústavní většiny, jí chyběly tři hlasy.

Sami socialisté po volbách nelitují, že pomyslné mety umožňující jim prohlasovat Senátem svoje vlastní změny ústavy nedosáhli.

"Popravdě v současné situaci je k ničemu, spíš jsme se snažili vytvořit si 'polštář' před příštími senátními volbami, kde obhajujeme 23 z 27 mandátů," reagoval na dotaz, k čemu by byla ČSSD ústavní většina, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Myslím, že v tomto případě můžeme být spokojeni," dodal.

Vše se ale může změnit, pokud by Česko šlo k předčasným volbám, které může přiblížit už příští týden hlasování o daňovém balíčku. Pak by se socialistům mohly hodit volné hlasy, které se v Senátu přímo hlásí k levici, nebo s ní sympatizují.

Lidovému domu by pak mohl přijít vhod například jeho vlastní "odpadlík" Vladimír Dryml, který tak dlouho kritizoval současné vedení ČSSD, až šel raději kandidovat za konkurenční Stranu práv občanů - Zemanovce.

Tvrdí, že byl zvolen v barvách ČSSD, a proto dál hájí její program. V případě jakéhokoli návrhu ústavní změny by pak přemýšlel, zda jde o změnu, která by byla ku prospěchu většině lidí v České republice.

"Například kdyby Slávek Sobotka přišel s návrhem zrušení Senátu. Pro to bych ruku ruku zvedl, alespoň by se ušetřilo," dává k dobru Dryml. "To ale asi v současné situaci neudělá," dodává.

Podle současného chodu Senátu by pak dalšími hlasy pro případnou ústavní většinu byla dvojice komunistů, jejichž řady se přes přání ústředí nerozšířily. Zůstávají zde Václav Homolka a Marta Bayerová.

Hlasy pro levici

"Hlasovali bychom pro levicová témata, ale teď je to zbytečné řešit," komentuje případnou spolupráci se sociálními demokraty na tvorbě ústavy šéfposlanec komunistů Pavel Kováčik.

Další potenciál skýtají dva hlasy senátorů zvolených za stranu Severočeši.cz - Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava - a nově pak prezident Agrární komory Jan Veleba, který byl sice o víkendu zvolen jako nezávislý, nicméně v minulosti za ČSSD kandidoval.

"Pokud by se například měnil volební systém tak, aby nemohla vynést určité lidi do sněmovny jen strana, tedy posílení přímé volby," uvažuje nad svými limity pro změnu ústavy Alena Dernerová.

Uvítala by ovšem i posílení pravomocí Senátu, aby například sněmovna nemohla lehce, tak jako nyní, smést zásadní připomínky horní komory. "Například zdravotnické zákony byly doslova katastrofa, naše výhrady ovšem byly přehlasovány," dodává senátorka.

 

Právě se děje

Další zprávy