Přehled hlavních událostí:
Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to v pátek ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská, informovala agentura Reuters. Představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena znovu vyzvali Američany, kteří mají nárok na posilující dávku vakcíny proti covidu-19, aby se nechali přeočkovat.
Několik dní nebudou podle Vojtěcha za nošení respirátorů sankce. Chce vyjít vstříc zejména velkým zaměstnavatelům, aby je stihli nakoupit.
Nošení respirátorů v náročných profesích, například ve vysokém teplu, si mohou zaměstnavatelé upravit. Možné je tam mít i roušku, řekl Vojtěch.
Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil covid-19. Další žena na orgán čeká, dva se operace nedočkali. Radiožurnálu to řekl vedoucí programu transplantací plic Robert Lischke.
Svaz průmyslu a dopravy ČR požádal ministerstvo zdravotnictví o zvážení úpravy opatření povinnosti respirátorů na pracovišti. Pravidla by podle něj měla být stejná jako na jaře. Nařízení by mělo umožnit i jinou ochranu dýchacích cest, zohlednit by mělo také některé profese, ve kterých nelze mít zakrytá ústa a nos po celou dobu výkonu práce. Uvedl to viceprezident svazu Jan Rafaj. Pochybnosti má podle něj svaz také ohledně zrušení hrazených testů na koronavirus.
V Belgii nyní přibývá nakažených koronavirem stejným tempem jako v době, kdy loni v listopadu vláda kvůli pandemii nařídila uzávěru. Podle dat zdravotního ústavu Sciensano země začátkem tohoto týdne zaznamenala skoro 6500 nových případů infekce za jediný den, což je nejvyšší údaj za poslední téměř rok. V nemocnicích je přes 1000 pacientů s těžkým průběhem covidu-19, což je nejvíce od začátku června.
"Dopad na počty hospitalizací a úmrtí je nyní oproti prvním dvěma vlnám jen omezený, a to díky vysoké proočkovanosti," uvedl mluvčí zdravotního úřadu Steven Van Gucht. Odborníci odhadují, že očkování v Belgii dokázalo zabránit nákaze asi v 70 procentech případů a hospitalizacím v 90 procentech případů.
Z Polska, Nizozemska a Kypru bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější návrat do Česka. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z oranžové barvy do červené, značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Zájem o očkování proti covidu-19 začal po útlumu v posledních měsících zhruba od poloviny října opět stoupat, za týden přibylo podaných dávek o více než 60 procent. Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale za týden zhruba o třetinu přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkování zahájit. Největší změnu za týden zaznamenali v Pardubickém, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Vyplývá to z dat o očkování k 22. říjnu, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Na Twitteru to potvrzuje i IKEM, který provozuje očkovací místo v obchodním centru na pražském Chodově.
Zájem o očkování proti COVID-19 roste.☝️Tedy aspoň ve walk-in centru na Chodově. ❤️
— IKEM (@ikemcz) October 22, 2021
Čtvrteční data: celkem 974 lidí, 41 % lidí na první dávku, 17 % na druhou a 42 % na třetí dávku očkování. 💉
A provoz centra 30. října nekončí!!! Očkovat zde budeme až do konce roku!💡 pic.twitter.com/DEZNz3cPi4
Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česko je tak podle statistik Národní agentury pro komunikační a informační technologie nejhorší ze zemí EU. Po Česku je ze zemí EU nejvyšší reprodukční číslo v Polsku a Maďarsku (v obou 1,6). Nejlépe jsou na tom Malta a Finsko, kde je reprodukční číslo pod hodnotou jedna. Celosvětově je Česko sedmé nejhorší, nejvyšší reprodukční číslo ve světě je v Paraguayi (2,6).
Od pondělí 25. října platí povinnost nošení respirátoru ve vnitřních prostorách, včetně pracoviště. Pokud jsou od sebe ale kolegové vzdáleni více než jeden a půl metru, respirátor nutný není.
Ptáte se, jak je to s respirátory v práci. Zde je odpověď. Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 m. Pokud sedíte u stolu a kolegové jsou dál, než 1,5 metru, tak ho mít nemusíte. Když si ale budete šeptat drby na kávě, tak ano.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 22, 2021
Mnozí moravskoslezští školáci i na počátku příštího týdne usednou do školních lavic. Přestože krajští hygienici doporučili, aby ředitelé škol prodloužili prázdniny o dva dny ředitelského volna, mnohé školy ho nevyhlásily. Například v Orlové na Karvinsku se ředitelé domluvili s městem, že volno nebude platit na žádné ze základních škol.
Základní školy zřizované Prahou 6 budou v pondělí 1. listopadu testovat své žáky na covid-19. Testování bude dobrovolné. Školám testování zaplatí městská část, která na to vyčlenila zhruba 1,5 milionu korun. Uvedl to mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.
V Česku se zatím plánuje testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách jen v okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 000 obyvatel. Dohodli se na tom ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO).
Očkovací centra v nemocnicích Pardubického kraje budou očkovat lidi bez registrace už pouze jeden den v týdnu. Důvodem je hlavně zhoršování epidemické situace, není tak vhodné, aby se v ordinacích kumulovalo hodně lidí najednou. Změny platí od pondělí. "Potřebujeme koordinovat tok lidí na očkovacích místech. Lidé se mohou hlásit na registraci. Očkovací místa přestávají zvládat paralelně odbavovat lidi s registrací a bez registrace," řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně od začátku loňského října. K pátku stouplo ze čtvrteční hodnoty 1,65 na 1,79. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví a údajů na webu ministerstva. Tzv. reprodukční číslo uvádí, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný.
Ve Francii se v pátek naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní úřad HAS doporučuje očkování spojit se třetí posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. V pondělí se s očkováním proti sezonní chřipce začalo v domovech pro seniory, dnes se rozšířilo na všechny rizikové skupiny, píše server BFM TV.
Epidemie "chřipky by letos mohla být silná, zdůrazňuji mohla by, protože loni v zimě byla velmi mírná a kolektivní imunita proti chřipce je snížená", uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran. Tato situace už podle Vérana nastala u dětských zánětů dýchacích cest, jejichž epidemie letos ve Francii propukla nečekaně brzy a silně.
Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se lidé po návratu ze zahraničí musí podrobit samoizolaci do doby, než budou mít negativní výsledek PCR testu. Test mohou lidé postoupit nejdříve až pátý a nejpozději 14. den po návratu. Informaci serveru Česká justice potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig.
Soud v rozhodnutí uvedl, že je třeba ministerstvu poskytnout časový prostor, aby mohlo opatření upravit tak, aby nedocházelo k omezování základních lidských práv a svobod. "Zároveň však soud musel přihlížet i k tomu, že institut samoizolace představuje zcela zásadní zásah do svobody pohybu, která je zaručena Listinou základních lidských práv a svobod, který nelze bez řádného zákonného podkladu tolerovat," uvedl soud.
V Teheránu se v pátek poprvé po 20 měsících znovu konaly veřejné páteční modlitby. Zastaveny byly kvůli pandemii koronaviru, jíž je Írán postižen nejvíce v regionu. Na modlitby konané na univerzitě v Teheránu přišly stovky lidí, ale přítomní museli dodržovat hygienická opatření.
Na covid-19 ve zhruba osmdesátimilionovém Íránu zemřelo více než 124 700 lidí. Z regionálních statistik je patrné, že má Írán na Blízkém východě největší úmrtnost na toto onemocnění, píše AP. Nákaza se tam od začátku epidemie potvrdila u více než 5,8 milionu lidí.
Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělých v Česku. Z lidí, kteří jsou již očkovaní a mohou na ni jít, ochotu k očkování třetí dávkou přitom vyjadřuje 67 procent lidí. Zvažuje ji však ale jen zhruba polovina lidí, kteří měli po očkování nežádoucí účinky. Se středně závažnými nežádoucími účinky, jako jsou bolest hlavy, teplota nebo nevolnost, se přitom setkalo 23 procent očkovaných, častěji lidé do 55 let. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research.
V očkovacím centru na pražském hlavním nádraží zdravotníci v posledních dnech naočkují proti nemoci covid-19 zhruba 190 lidí za den. Zájemci se v očkovacím místě, které ve vestibulu nádraží provozuje Fakultní nemocnice Bulovka, očkují bez registrace. Zájem o očkování je tu nyní vyšší než v minulých týdnech, fronty se ale netvoří, uvedla mluvčí Bulovky Eva Libigerová.
Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy koronavirem, tak úmrtí spojených s nemocí covid-19 od začátku pandemie. Podle informace vládního krizového štábu se za uplynulých 24 hodin infikovalo 37 141 lidí a zemřelo 1064 nemocných s covidem.
Přibližně 40 procent základních a 60 procent středních škol v Praze vyhlásilo na pondělí 25. října a úterý 26. října ředitelské volno. Ve středu k tomu vyzvala ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Dětem se tak prodlouží podzimní prázdniny a zbrzdí se tak šíření covidu-19 mezi žáky.
V pondělí 25. a úterý 26. 10. vyhlásí v @PrahaEU ředitelské volno přibližně 40 % základních a 60 % středních škol.
— Vít Šimral (@piratsimral) October 22, 2021
Nemocnice Jihlava zakáže od pondělí návštěvy, kvůli koronaviru i jiným respiračním onemocněním. Jiné krajské nemocnice zákaz zatím nechystají.
Podle dat z výzkumu Vysoké školy chemicko-technologické by v Praze mohlo být mnohem více nakažených covidem-19, než kolik ukazují oficiální statistiky. Ukázaly to výsledky rozborů odpadních vod, uvedl Radiožurnál. Podle nich by ve skutečnosti mohl být počet nakažených podobný jako při nejzávažnější vlně epidemie letos v březnu.
Karlovarský kraj spouští telefonickou informační linku pro zájemce o třetí dávku očkování proti covidu-19, uvedl hejtman kraje Petr Kulhánek.
Pro zájemce o pomoc s registrací na očkování proti COVID-19 dnes uvedeme opět do provozu BEZPLATNOU krajskou asistenční linku, která bude fungovat ve všední dny od 10.00 hodin do 14.00 hodin na telefonním čísle: 800 600 444.
— Petr Kulhánek (@kulhanek_p) October 22, 2021
Spolu s denními nárůsty počtu nakažených stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. K pátku toto číslo stouplo ze čtvrtečních 134 na 154 případů nákazy. V pondělí přitom bylo na 90 případech.
Moskva se vrací k tvrdým protikoronavirovým opatřením, protože situace v metropoli je stejně jako v mnoha dalších částech Ruska opět velmi špatná:
Přehled situace v regionech:
Šíření koronaviru v Libereckém kraji značně zrychlilo, za poslední týden přibylo 251 nově potvrzených případů, o týden dříve jich bylo 111. Denní přírůstky jsou nyní vyšší než ještě před měsícem za celý týden.
Epidemie koronaviru v Praze dál zesiluje. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě 2388 nakažených, to je skoro o 1200 víc než předchozí týden.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 2003 potvrzených nákaz covidem-19, o 1032 více než před týdnem.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 773 případů covidu-19. Minulý týden jich bylo 356. V nemocnicích platí od čtvrtka zákaz návštěv.
Epidemie sílí i v Olomouckém kraji. Za sedm dní bylo potvrzeno 1422 nákaz, ve srovnání s předchozím týdnem je to více než dvojnásobek.
Na Vysočině přibylo v posledním týdnu 582 lidí s covidem-19. Proti předchozímu týdnu počet stoupl víc než třikrát.
V Ústeckém kraji za týden testy potvrdily 587 případů koronaviru, je to o 185 více než v předešlém týdnu. Onemocnění se šíří hlavně ve školách.
Týdenní přírůstek nově nakažených covidem se v Moravskoslezském kraji zdvojnásobil. Za posledních sedm dnů přibylo 2962 nově nakažených koronavirem.
Počet nových případů koronaviru na jihu Čech výrazně vzrostl. Za poslední týden jich přibylo 1298. Je to téměř o 550 více než za o týden dříve.
V Královéhradeckém kraji přibylo za sedm dní 304 případů covidu-19, týden před tím 136. Přesto má region nadále nejnižší šíření nákazy v Česku.
V Plzeňském kraji přibylo za týden 1028 případů koronaviru, dvakrát víc než o týden dřív. Ve Fakultní nemocnici Plzeň je 19 lidí s covidem, 13 z nich nemá očkování.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 1913 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to více než dvojnásobek.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 179 nákaz covidem-19, což je o 73 více než za týden předchozí. Na 100 000 obyvatel připadá teď 61 nakažených.
V Pardubickém kraji stoupl více než dvojnásobně počet nakažených koronavirem, za týden přibylo 609 nákaz. Minulý týden bylo potvrzeno 278 případů.
Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od konce dubna. Ve čtvrtek přibylo 3638 nakažených, což je o 2102 více než před týdnem. Na rekord od 20. dubna letošního roku, kdy nárůst činil více než 3800 případů, počty nově nakažených vystoupaly už v úterý s 3251 případy. Ve středu byl ale nárůst ještě vyšší a ve čtvrtek šíření nemoci opět zrychlilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Stejně prudce se zvyšují počty hospitalizovaných s covidem-19. Ke čtvrtku vystoupaly na 771 lidí, což je nejvyšší množství od 25. května. Ve vážném stavu je 119 lidí. Ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne je hospitalizovaných nyní skoro o tři pětiny více. Také úmrtí nemocných značně přibývá. Jen za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 58 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo zaznamenáno 44 úmrtí a za srpen 27.
V Německu za uplynulý den přibylo více než 19 500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem jich země registrovala 11 500. Rychle stoupá i sedmidenní incidence, tedy průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden. Hodnota poprvé od poloviny května překročila hranici 90, informovala dnes s odkazem na data Institutu Roberta Kocha agentura DPA. Infekce kromě Německa rychle přibývají i v dalších evropských státech včetně Česka.
Ukrajina opět zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí spojených s nemocí covid-19 od začátku pandemie. Podle ministerstva zdravotnictví se za uplynulých 24 hodin koronavirus nově potvrdil u 23 785 lidí, nových úmrtí spojených s nákazou oznámilo ministerstvo 614.
Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je v EU nyní nejhorší situace v Lotyšsku (1257 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo druhé s 864 případy). Druhou nejpostiženější zemí je Litva s 1163 případy na 100 000 obyvatel (před týdnem byla první s 972 případy). Třetí nejpostiženější zemí je další z pobaltských států, Estonsko, které za posledních 14 dní zaznamenalo 1087 případů (před týdnem bylo s 859 případy rovněž třetí). V České republice počty případů rostou, se 146 případy je nyní desátou nejméně postiženou zemí EU (před týdnem byla s 98 případy devátá od konce). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.
Thajsko umožní od 1. listopadu zahraničním turistům ze 46 zemí návštěvu země bez nutnosti karantény. Musí se ovšem prokázat certifikátem o dokončeném očkování, uvedla agentura Reuters. Na seznamu povolených zemí, který thajská vláda zveřejnila, je i Česko, sousední Rakousko či Německo.
Pandemie covidu-19 těžce zasáhla zdravotnictví po celém světě a podle odhadů mohla připravit o život 80 000 až 180 000 pracovníků tohoto odvětví. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), která opět vyzvala bohaté státy ke sdílení vakcín s chudšími a rozvojovými zeměmi.
Ze 135 milionů zdravotníků po celém světě jich od vypuknutí pandemie do května 2021 zemřelo 80 000 až 180 000. "Tyto odhady vycházejí z 3,45 milionu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, které byly do května 2021 oznámeny WHO, tedy z čísla, které je samo o sobě nižší, než je skutečný počet zemřelých," uvedla organizace v prohlášení.
Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze rozptýlit odpor vůči vakcínám. Na summitu Evropské rady se na tom dnes shodli prezidenti a předsedové vlád členských zemí. Zároveň vyzvali ke krokům, které by umožnily unijním státům urychlit darování vakcín do chudších zemí.
Zástupci škol souhlasí s tím, aby neočkovaní učitelé měli ve výuce respirátory. Překvapila je vysoká hranice výskytu nákazy pro testy ve školách.
Přehled nejdůležitějších zpráv
Od 1. listopadu Izrael umožní vstup do země zahraničním turistům, kteří cestují po vlastní ose. Podmínkou však bude, že podstoupili očkování proti covidu-19 v uplynulých šesti měsících nebo nákazu koronavirem prodělali a obdrželi jednu dávku vakcíny. S odkazem na čtvrteční oznámení izraelské vlády o tom informuje agentura Reuters.
V Británii poprvé od poloviny července během jediného dne přibylo více než 50 tisíc nově nakažených koronavirem. Zemřelo dalších 115 pacientů.
Koronavirus dál sílí, tři evropské země hlásí rekordy. Nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie hlásí Rusko, Ukrajina či Lotyšsko. Šíření covidu-19 nadále zrychluje i na Slovensku, v Německu a v Česku.
Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí vyšší zájem se zkrácením lhůty pro přeočkování třetí dávkou na šest měsíců i s novými vládními opatřeními, jako je například zkrácení doby platnosti negativních testů na covid-19 či zpoplatnění preventivních testů. Fronty se ve čtvrtek tvořily například v nákupních centrech Olympia v Brně a Forum Nová Karolina v Ostravě, v Pardubicích u očkovacího kamionu nebo na očkovacích místech v Libereckém kraji.
Neočkovaní žáci se po podzimních prázdninách budou v okresech s týdenním výskytem nákazy nad 300 na 100 tisíc lidí testovat na covid, uvedl ministr školství Robert Plaga.
Neočkovaní učitelé budou muset mít ve výuce respirátory, pro žáky tato povinnost platit nebude, dohodl se ministr školství s ministrem zdravotnictví.
S @adamvojtechano jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory a zároveň že neočkovaní učitelé je budou muset mít i po dobu výuky. Bude také realizováno cílené testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách v okresech, kde je incidence nad 300/100 tis.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 21, 2021
Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné zprávy obou farmaceutických firem. V třetí fázi klinických testů zkoumaly reakci více než 10 tisíc účastníků starších 16 let. Vakcína je podle nich účinná i proti variantě delta, která byla v době testování nejčastější a převažuje i teď.
Nemocnice Jihlava preventivně vyčlenila pro pacienty s covidem-19 druhou jednotku infekčního oddělení, má tak vyhrazeno 40 lůžek. Nyní hospitalizuje pět pacientů ve věku 60 až 80 let, průběh jejich onemocnění je lehký až středně vážný. V nemocnici přibývají i dětští pacienti. Důvodem jejich hospitalizace jsou RS viry, které způsobují infekce dýchacích cest.
V Královéhradeckém kraji v tuto chvíli není nutné doporučovat plošné zavírání škol v nadcházejícím týdnu, na který připadají podzimní prázdniny. Podle vedení kraje si případné prodloužení podzimních prázdnin organizují sami ředitelé škol. V Královéhradeckém kraji se nadále epidemie koronaviru šíří nejpomaleji ze všech regionů.
"Jsme dlouhodobě v kontaktu s řediteli jednotlivých škol a situaci společně vyhodnocujeme. Vnímáme, že v některých okresech jako například na Hradecku se ředitelé rozhodli propojit podzimní prázdniny s ředitelským volnem, ale v tuto chvíli není nezbytně nutné přistupovat k plošnému uzavírání škol," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).
Masarykova univerzita zpřísní opatření proti šíření covidu-19, od pondělí přejde z bílého na zelený stupeň eskalačního semaforu, který doplňuje aktuálně platná vládní opatření. Budovy univerzity zůstanou otevřené pro studenty, zaměstnance i pro veřejnost, rozšíří se však povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. O rozhodnutí krizového štábu informovala univerzita na webu a sociálních sítích.
V hlavním městě se v některých základních školách prodlouží podzimní prázdniny. Rozhodnutí o udělení ředitelského volna na pondělí a úterý v příštím týdnu se ale v jednotlivých školách liší. Závisí to na počtu nakažených dětí covidem-19 a počtu tříd, které jsou v karanténě. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi. Vedení města spolu s hygieniky vyzvalo školy, aby zvážily možnost udělení volna, které by podle hygieny pomohlo proti šíření nemoci. Vyhlášení ředitelského volna je podle školského zákona plně v kompetenci ředitelů škol.
"Dlouhodobě plánované ředitelské volno budou před podzimními prázdninami realizovat tři základní školy. Ostatních sedm základních škol k tomuto kroku přistupovat nebude. Praha 2 nehodlá do těchto kompetencí jakkoli zasahovat," sdělila starostka Jana Černochová (ODS). Podle ní je problém v načasování, kdy řada rodičů by nebyla schopna na nařízení zareagovat. "Jednoznačně bychom uvítali komplexní a jasné řešení ze strany státu, nikoliv pouze doporučení a výzvy krajské hygienické stanice a magistrátu," dodala Černochová.
Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na vymezených místech respirátory nebo roušky. V minulosti soud opakovaně konstatoval nezákonnost obdobných opatření kvůli nedostatkům v odůvodnění. Ministerstvo zdravotnictví však odůvodnění rozšířilo a doplnilo, mimořádné opatření proto tentokrát před soudem obstálo. Rozhodnutí je dostupné na webu soudu.
Povinnost nosit respirátor tam, kde kumulují lidé a hrozí šíření koronaviru, se podle soudu jeví jako přiměřený nástroj v boji proti covidu-19.
Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů na koronavirus. Někde je přes povinnost provádět nebudou, hosty budou nadále informovat o platných nařízeních. Podnikatelé v gastronomii jsou přesvědčeni o tom, že restrikce povede k úbytku hostů, předpokládají pokles tržeb až o několik desítek procent. Vláda by proto podle nich měla představit řešení ekonomických dopadů tohoto kroku.
Přenášení povinností kontrol bezinfekčnosti na restauratéry není vhodné, povede k ekonomickým ztrátám. Píše to předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal ministrovi Adamu Vojtěchovi (za ANO) a zároveň ho žádá, aby změnu opatření ještě zvážil.
Zástupci zlínské Bistrotéky Valachy se obávají toho, že pro vyžadování dokladu o očkování nebo testu na covid-19 od hostů nemají její pracovníci oporu v zákoně. Případné kontroly podle nich také budou znamenat zdržování obsluhy. Podnik, který funguje v Obchodním domě Zlín, nyní čeká na upřesnění pokynů, řekla dnes jeho manažerka Martina Žáčková. Povinnost kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti provozovatelům restaurací a hospod ukládá od 1. listopadu nové vládní opatření.
Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let nosily ve výuce roušky. Větší smysl by podle nich ve školách mělo testování na covid-19. Hranici 12 let pro nošení roušek označili za problematickou, protože ve třídách jsou různě staré děti a nákaza koronavirem se šíří i mezi mladšími. Zatím se podle nich také vůbec nehovořilo o tom, jaká opatření by v případě zavedení roušek ve výuce měla platit pro tělocvik. ČTK to řekli předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a šéf Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.
Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S odvoláním na Bílý dům o tom informovaly agentury AP a Reuters. USA tak jsou největším dárcem vakcín proti covidu-19 na světě.
Humanitární organizace podle AP Spojené státy chválí za to, že v případě darování vakcín chudším zemím se postavily do role globálního lídra. Zároveň administrativa prezidenta Joea Bidena čelí kritice světových politiků i humanitárních organizací za to, že úřady nabízí Američanům posilovací dávky vakcín, zatímco mnoho lidí na světě nedostalo ještě ani jednu.
"Skutečnost je taková, že čím více bohatých zemí bude používat posilovací očkování, tím dále budeme od ukončení pandemie," uvedl Tom Hart, ředitel mezinárodní organizace One Campaign, která se angažuje v boji s chudobou a nemocemi. "Ačkoliv někteří argumentují tím, že můžeme podávat posilující dávky a očkovat svět, faktem je, že podpůrné dávky odvádějí dodávky z oblasti naléhavé potřeby - od podání prvních dávek po celém světě," dodal.
Českobudějovická restaurace Zvon bude nabízet hostům antigenní testy na koronavirus. Podnik jich nakoupil dost do zásoby. Nová, vládou daná povinnost, že hospodští musí kontrolovat bezinfekčnost, může zájem o restaurace snížit nejvýš o jednotky procent. ČTK to dnes řekl ředitel českobudějovického hotelu Zvon Petr Šalda. Pod hotel spadá i restaurace.
V Rusku ve středu přibylo 36 339 případů nákazy koronavirem a 1036 úmrtí infikovaných osob. Jde o nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie. V zemi se 146 miliony obyvatel v posledních týdnech smutné rekordy v počtu denních přírůstků infikovaných a úmrtí neustále stoupají.
Podle oficiálních statistik celkový počet osob infikovaných koronavirem v nejrozlehlejší zemi světa k dnešku překročil hranici 8,1 milionu. Nemoci přitom od začátku pandemie podlehlo 227 389 pacientů. Ruský statistický úřad Rosstat ovšem uvádí kolem 420 000 obětí, neboť eviduje i osoby, u kterých se covid zjistil až po smrti.
Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo přes 3000 nových případů koronavirové infekce. Podobné přírůstky nakažených měla země v březnu za tehdejší silné druhé vlny epidemie nemoci covid-19.
Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu-19, výrazněji zrychlilo v září. Počet pacientů ve slovenských nemocnicích s potvrzených covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění se drží nad hranicí 1000 osob, což je nejvíce od letošního května.
Návštěvy už jsou v Moravskoslezském kraji zakázané ve všech nemocnicích, jejichž zřizovatelem je kraj. Omezují je i další zařízení, zákaz platí ve většině nemocnic. Důvodem je zhoršování epidemické situace.
Počet podaných dávek vakcín za celou dobu očkování přesáhl v ČR 12 milionů (plně očkováno je přibližně 6,04 milionu lidí). Česká republika tak nyní vykazuje přes 111 vakcín na sto obyvatel, což je v celoevropském srovnání podprůměr - je devátá nejhorší, před měsícem byla o příčku výše. Nejlépe si ze zemí EU vede malá Malta (přes 166 dávek na sto lidí). V Evropské unii bylo dosud aplikováno zhruba 581 milionů dávek vakcín (zhruba 130 dávek na sto lidí). Za Maltou následují Portugalsko (153 dávek na sto lidí) a Španělsko (152 dávek na sto lidí). Sousedé ČR očkují velmi rozdílným tempem: Německo podalo 131 dávek vakcíny na sto lidí, Rakousko 124, Polsko 101 a Slovensko 87.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pravděpodobně nerozhodne o ruské vakcíně proti covidu-19 Sputnik V dříve než v prvním čtvrtletí příštího roku. Regulátor totiž stále neobdržel některá důležitá data.
"Je absolutně nemožné, aby EMA rozhodla do konce tohoto roku," řekl agentuře nejmenovaný zdroj. Pokud ruské úřady požadované informace agentuře zašlou do konce listopadu, pak by evropský lékový regulátor mohl podle něj rozhodnout v první čtvrtině roku 2022. Zároveň není důvod pochybovat o tom, že je vlajková ruská vakcína bezpečná a účinná. "S neúplnými údaji však EMA skutečně nemá materiál, na jehož základě by mohla rozhodnout. Míč je na jejich straně. Musí se rozhodnout, co chtějí udělat," dodal zdroj.
Kromě nový případů nákazy ale v poslední době opět stoupá i počet očkovaných proti covidu-19. Ve středu bylo očkovaných nejvíce za den od 3. září, a to zhruba 20 600. Počet podaných dávek vakcín za celou dobu očkování ve středu přesáhl 12 milionů. Plně očkováno je přibližně 6,04 milionu lidí. Většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých od začátku října tvoří podle tiskové zprávy ministerstva neočkovaní lidé. Z nově nakažených za říjen nebyly očkovány tři čtvrtiny, z hospitalizovaných starších 16 let asi dvě třetiny a ze zemřelých více než polovina.
Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Ve středu přibylo 3276 případů covidu, více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím týdnem, kdy bylo za středu 1500 nově nakažených. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo aktuálně ke středě 726, nejvíc od 26. května a skoro o tři pětiny více než před týdnem. Za posledních sedm dní zemřelo 58 lidí s covidem-19, což je skoro o třetinu více než za celé září a více než dvojnásobek počtu úmrtí za celý srpen. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Sedmidenní incidence roste ve všech krajích. Za týden nejvíce stoupla v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském kraji.
Indičtí zdravotníci vyočkovali miliardu dávek vakcín proti covidu-19. S odvoláním na indické úřady o tom dnes informovaly světové agentury, podle nichž asijská země, kde žije na 1,4 miliardy obyvatel, tím dosáhla milníku. Stalo se tak půl roku po vypuknutí ničivé vlny pandemie, která vyvolala obavy z kolapsu indického zdravotnického systému, poznamenala agentura AFP.
Připomeňte si, jaká opatření vláda ve snaze potlačit šíření epidemie nově přijala.
Pětimilionové město Melbourne se chystá na konec tvrdé úzávěry. Celá řada opatření skončí v noci z dneška na pátek místního času. K zrušení omezení úřady přistoupily, protože ve státu Viktorie, kterého je Melbourne správním střediskem, je naočkováno proti covidu-19 alespoň 70 procent lidí starších 16 let, uvedla agentura Reuters. Podle místního tisku byla uzávěra platná v Melbourne a okolí nejdelší na světě.
Francouzští poslanci souhlasili v noci na dnešek se zákonem, který umožní prodloužit používání covidových certifikátů v zemi. Pokud text schválí i Senát, ve Francii bude možné požadovat předložení covidového certifikátu do 31. července příštího roku, informovala agentura AFP. Proti prodloužení lhůty hlasovala opozice, podle vlády je však opatření nutné kvůli možnému zhoršení epidemiologické situace.
Ukazuje se, že současná opatření a naočkování 60 procent obyvatel nebudou ke zvládnutí nákazy v Česku stačit.
Výskyt koronavirové infekce stoupal v Německu osmým dnem po sobě. Ukazatel počtu nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel se zvýšil na 85,6, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem činil tento údaj 67 případů infekce za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel, informovala agentura DPA.
Bílý dům zveřejnil některé detaily očkování proti covidu-19 dětí ve věku 5 až 11 let, které by mohlo začít na začátku listopadu. Americká administrativa nyní čeká na posouzení očkovacího preparátu ze strany tamních regulačních úřadů, distribuovat vakcíny pro děti chce začít několika málo hodin po schválení, uvedla agentura AP. Očkovat by se mělo u lékařů, v lékárnách i na školách.
Preventivní testování zůstane od 1. listopadu z veřejného zdravotního pojištění hrazeno i plně očkovaným lidem, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.
Městský soud v Praze k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu ze zahraničí příjezdový formulář. Podle soudu mimo jiné zasahuje do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Ministerstvo zdravotnictví může nařízení přepracovat. Zatím ale nesdělilo, jak bude reagovat. Uvedl to ve středu server Seznam Zprávy. Stát vyplňování formulářů po příjezdu do země zavedl kvůli pandemii koronaviru.Soud k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu ze zahraničí příjezdový formulář, uvedly Seznam Zprávy. Ministerstvo zdravotnictví může nařízení přepracovat.
V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100 tisíc potvrzených případů denně. Vláda ale zatím nezavede opatření, jako je povinné nošení roušek. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid, který nicméně doporučil, aby si lidé chránili dýchací cesty ve veřejné dopravě a uzavřených místnostech.
"Pozorně sledujeme data a v tuto chvíli nebudeme realizovat náš plán B nouzových opatření. Zůstáváme ale ostražití a připravujeme se na všechny eventuality,“ řekl šéf resortu zdravotnictví.
Stovky odpůrců očkování demonstrovaly ve středu v Sofii proti rozhodnutí, podle kterého se Bulhaři od čtvrtka budou muset při vstupu do restaurací, divadel, nákupních center a dalších uzavřených veřejných prostor prokazovat zdravotním osvědčením, že byli očkováni proti covidu-19, testováni s negativním výsledkem, anebo se nedávno uzdravili z covidu-19. K protestu se přidali i někteří političtí předáci, uvedla agentura Reuters.
Pokuta za nezkontrolování certifikátu o bezinfekčnosti se může vyšplhat až na tři miliony korun. "Spíše se to ale bude pohybovat v řádu desítek tisíc korun," řekl Vojtěch Radiožurnálu.
V nemocnicích ve Zlínském kraji bude od čtvrtka platit zákaz návštěv. Na mimořádném zasedání krizového štábu se na tom ve středu kvůli zhoršující se epidemické situaci dohodli hejtman Radim Holiš (ANO) a vedení pěti nemocnic v kraji.
Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučila obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii. Informovala o tom média s odkazem na zprávu, o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok.
"Pokud jste neočkování, pravděpodobnost, že skončíte v nemocnici nebo na ventilátoru je mnohonásobně větší, než když očkování máte. Samozřejmě žádná vakcína není stoprocentní, před hospitalizací ale efektivně chrání," řekl ministr Vojtěch.
"Dneska víme, že v těch posledních dnech jsme se posunuli do rizikového scénáře. Pokud by se situace dál vyvíjela tímto způsobem, hrozí, že by mohlo znovu dojít k zahlcení nemocnic," upozornil Vojtěch a vyzval k důslednému dodržování opatření, očkování a individuální odpovědnosti.
"Samozřejmě odpovědný bude provozovatel, který nově musí certifikát zkontrolovat. Pokud by ho nezkontroloval, je za to odpovědný. Odpovědný bude ale i host, ten by byl samozřejmě taky potrestán jako doposud," odpověděl ministr Vojtěch na dotaz ohledně pokut za případné nedodržení opatření.
Od příštího týdne bude podle Vojtěcha zkrácena doba karantény kontaktů nakažených lidí na sedm dní, pokud ji ukončí negativním PCR testem.
Děti do 12 let nebudou muset podle ministra Vojtěcha nově prokazovat bezinfekčnost. Dosud musely mít test nebo potvrzení o prodělání covidu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval přístup pravděpodobné budoucí vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými k diskusi o boji proti covidu-19. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, o kterém se spekuluje jako o budoucím ministrovi zdravotnictví, podle něj dělá politiku místo toho, aby se zapojil do debat o podobě opatření.
Vojtěch podle Babiše zůstane na ministerstvu zdravotnictví, dokud nynější vláda nepředá moc následující. Dříve hovořil o tom, že skončí 1. listopadu.
"Nebude docházet k tomu, že by se ta data nějak stahovala, je to otázka dvou vteřin," komentoval Vojtěch obavy ze zneužití osobních dat při čtení QR kódů z potvrzení o bezinfekčnosti.
Ministr zdravotnictví Vojtěch bude zítra jednat s ministrem školství Plagou. Proberou opatření ve školách, dnes vláda žádná nepřijala.
"Cena je regulovaná a bude regulovaná i nadále," přislíbil Vojtěch k cenám testů na covid-19 pro samoplátce.
Moravskoslezští hygienici s krajem doporučili školám, aby prodloužily nadcházející podzimní prázdniny. Důvodem je zhoršující se epidemická situace.
Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Na Twitteru to po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma.
Vláda podle něj také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.
Preventivní testování zůstane od 1. listopadu z veřejného zdravotního pojištění hrazené:
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 20, 2021
1) osobám do 18 let
2) plně očkovaným
3) rozočkovaným po první dávce
4) těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací
Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Opatření schválila vláda, řekl Vojtěch na tiskové konferenci.
Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.
Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Rozhodla o tom vláda. Výjimku budou mít podle Vojtěcha lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, dodal ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.
Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Nechceme znovu zavírat obchody či služby, proto zavádíme režimová opatření. Od 25. 10. budou na hromadných akcích uvnitř povinné respirátory bez ohledu na počet účastníků. Na pracovištích jsou pak povinné, pokud zde pracovník nebude sám.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 20, 2021
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně eviduje zvýšený zájem lidí o očkování třetí dávkou proti nemoci covid-19. Přímo v nemocnici je zájemců přes centrální registrační systém tolik, že nemocnice musí zrušit nabídku očkování bez registrace v areálu nemocnice, uvedla v tiskové zprávě její mluvčí Dana Lipovská. Bez registrace se však lidé mohou nechat očkovat v očkovacím centru Olympia, které svatoanenská nemocnice provozuje.
V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno. Vládní návrh, se kterým přišla v úterý vicepremiérka Taťjana Golikovová, podpořil prezident Vladimir Putin. Placené pracovní volno bude v zemi od 30. října do 7. listopadu.
Olomoucký kraj po konzultaci s hygieniky doporučuje školám vyhlásit na 25. a 26. října ředitelské volno. Podzimní prázdniny by se tak dětem prodloužily na celý týden. Cílem opatření je zbrždění šíření covidu-19 mezi žáky.
Po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí jsme školám doporučili vyhlásit ředitelské volno na 25. a 26. října. Cílem není ani tak prodloužit dětem podzimní prázdniny, jako spíš zpomalit nárůst počtu pozitivních případů covidu.
— Olomoucký kraj (@OlomouckyKraj) October 20, 2021
Další informace na 👉 https://t.co/budlvZxrKt pic.twitter.com/kwDRechnKL
Evropa je jediný region na světě, který minulý týden zaznamenal nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem, a to o sedm procent. Jinde je epidemická situace stabilní nebo šíření viru zpomaluje. Oznámila to Světová zdravotnická organizace. Testy celosvětově odhalily 2,7 milionu nově infikovaných. Úřady zároveň registrovaly 46 tisíc úmrtí v souvislosti s covidem-19, což je přibližně stejný počet jako o týden dříve, píše agentura AP.
Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav proto, že neřešili potíže s lékařem. Stejný podíl uvádí zhoršení vinou následků covidové nákazy a 58 procent viní odkládání plánovaných zdravotních výkonů. Ministerstvo výsledky průzkumu mezi více než 1000 respondenty představilo na tiskové konferenci. Dopady potvrzuje i šetření mezi praktickými lékaři.
Praha zvažuje úpravu výuky pro třídy v karanténě, aby mohly zůstat ve škole. Posunula by se tak, aby se děti nepotkávaly s ostatními třídami.
Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů od 1. listopadu. Nebudou ovšem zodpovídat za správnost dokladu, to zůstane na zákazníkovi. Nové opatření má odpoledne na mimořádném jednání schválit vláda. Po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) to řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za asociaci Luboš Kastner.
Vláda plánuje nová opatření proti šíření covidu-19 v Česku představit v 15:30.
Vláda na mimořádné schůzi projedná znovu návrh zákona o státním rozpočtu, aby ho předložila nové Poslanecké sněmovně. Zabývat se bude i legislativním řešením zmírnění dopadů růstu cen energií na obyvatele a zpřísněním protiepidemických opatření. Tisková konference se čeká v 15.30
— Úřad vlády ČR (@strakovka) October 20, 2021
Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních prázdninách, neodporovaly zákonu. Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření, podaný jménem školou povinné dívky ze Zlína. Ministerstvo podle návrhu fakticky vytvořilo bludný kruh omezení a zákazů, z něhož nabízí únik jen očkování. Šlo tak prý v podstatě o vynucování očkování. Zamítavé rozhodnutí soudu je dostupné na úřední desce.
K prodloužení podzimních prázdnin na celý týden od 25. října vyzývá po konzultaci s hygieniky všechny školy také Jihočeský kraj.
Na základě posouzení současného stavu epidemiologické covidové situace v @JihoceskyO a po projednání s vedením Krajské hygienické stanice doporučuje vedení kraje všem školám prodloužit podzimní prázdniny o 2 dny.https://t.co/dydKktZAZA
— Jihočeský kraj - oficiální (@JihoceskyO) October 20, 2021
"Je očkováno jen 60 procent učitelů a školního personálu," řekla ředitelka pražské hygieny Jágrová. Vyzvala k očkování proti covidu-19 všechny pracovníky ve školství, děti jsou podle ní totiž obecně častými přenašeči respiračních onemocnění.
"Děti ve věkové skupině 12 až 15 let mají růst nemocnosti 136 procent," uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Prodloužení podzimních prázdnin by podle Jágrové tento nárůst zpomalilo. Vyzvala ředitele škol, aby k prodloužení prázdnin i na pondělí a úterý 25. a 26. října přistoupili. "Rodiče školních dětí by se měli nechat očkovat, pak nebudeme muset řešit tuto situaci jako dnes," dodala Jágrová.
Praha se rozhodla, že vyzve zřizovatele, aby individuálně vyhodnotili situaci ve svých školách a případně přistoupili k vyhlášení dvou dní ředitelského volna. "Bohužel se víceméně začíná opakovat situce z minulého roku. Vláda kvůli kampani opět podcenila situaci kolem covidu," řekl primátor Prahy Zdeňek Hřib (Piráti). Dva dny volna by se spojily s podzimními prázdninami a dětem by tak vzniknul týden volna. To by mělo přispět ke zbrždění epidemie a šíření covidu mezi žáky.
Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru. Peking k tomuto kroku přistoupil několik měsíců před začátkem zimních olympijských her, které bude hostit, informovala dnes agentura AFP.
Do poloviny září Čína plně naočkovala více než miliardu lidí, což představuje 78 procent populace. Použila k tomu vakcíny od domácích výrobců Sinovac a Sinopharm, u nichž ovšem přetrvávají pochyby o účinnosti proti novým variantám koronaviru.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu řekl, že na ministerstvu zůstane do té doby, dokud to bude potřeba. Úřad podle něj v této situaci nemůže být bez vedení. Vojtěch měl od 1. listopadu přejít na ministerstvo zahraničí jako schválený velvyslanec ve Finsku.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu diskutoval se zástupci restauratérů a hoteliérů. Jsou podle něj připraveni pomoci v boji proti epidemii. Bližší informace o výsledcích jednání neuvedl. Dříve řekl, že by restaurace mohly kontrolovat testy a očkování u svých zákazníků.
Před jednáním vlády jsem se setkal se zástupci restaurací a hotelů. Řešili jsme jak společně bojovat proti epidemii. Jsem rád, že jsou připravení nám pomoci. @ProuzaTomas, @Vaclav_Starek, @lubos_kastner, @hokomora, #Českábarmanskáasociace, #Svazpivovarůasladoven pic.twitter.com/jW1R6Nyy4M
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 20, 2021
Přehled nejdůležitějších zpráv:
"Upozorňoval jsem Adama Vojtěcha, že na zahájení testování ve školách je potřeba nějaký čas," komentoval minsitr školství Plaga v ČT případnou možnost opětovného zavedení testování ve školách. K dispozici je podle něj ve státních rezervách více než dva miliony testů, školy by ale potřebovaly alespoň několik dní k tomu, aby mohly testování logisticky zařídit. "Ještě v pondělí na radě vlády pro zdravotní rizika tým ministra zdravotnictví říkal, že situaci mají pod kontrolou a odmítal naše návrhy a návrhy odborníků… Jsou to nekompetentní a stále se měnící názory odborného týmu ministerstva zdravotnictví," uvedl Plaga. Zmíněné návrhy se týkaly právě testování ve školách.
Nejvíce nákazou zatížené kraje jsou nyní podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška Moravskoslezský, Olomoucký, Jihomoravský, Jihočeský kraj a Praha. "Dochází k volnému komunitnímu šíření té nakažlivější formy viru," doplnil. V krajích s velkými městy podle něj ovlivňuje migrace za prací nebo studentů do škol, což šíření nahrává. V jižních Čechách hraje roli i dojíždění za prací do Německa.
"Nákaza se šíří hlavně mezi neočkovanou populací, ze 70 až 75 procent. Stále převažují ti mladí lidé do 35 let," sdělil novinářům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
"České školství neslo náklady brždení minulé vlny covidu nadměrně," řekl Plaga v ČT. Je podle něj nutné, aby se nyní našel způsob, jak zpomalit šíření epidemie tak, aby děti mohly ve školách zůstat. Z momentální situace a postupu ministerstva zdravotnictví je rozhořčen. Prodloužit plošně podzimní prázdniny Plaga nechce.
Podle výzkumníků z Vysoké školy chemicko-technologické je virová nálož covidu-19 mezi obyvateli Prahy na úrovni března a dubna 2021. Vyhodnotili to z výzkumu odpadních vod.
Zatímco @ZdravkoOnline organizuje tiskovky ve stylu “Not great, not terrible” https://t.co/s4SBVJpwKB opět upozorňujeme, že virová nálož #SARSCoV2 mezi obyvateli Prahy je podle dat z odpadních vod na úrovni března-dubna 2020. @VSCHT @abtgroupuct pic.twitter.com/19cORyonrz
— Jan Bartáček (@JanBartacek) October 19, 2021
Proti nošení roušek ve výuce pro děti nad 12 let včetně očkovaných se už v úterý postavil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle Plagy by se ale mělo v regionech s horší epidemickou situací spíš obnovit testování.
V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu hospitalizovaných s covidem-19 opětovné omezování odložitelné nemocniční péče. Novinářům to ve středu řekl na tiskové konferenci k omezení preventivní péče během předchozích vln pandemie. O které kraje jde, neupřesnil. Obecně se ale epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze.
Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti starší 12 let roušku i při výuce ve třídě. Novinářům to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Týkat by se to podle něj nyní mělo asi pěti krajů, neupřesnil kterých. Některá opatření proti covidu odpoledne projedná vláda. Plošné testování ve školách podle Vojtěcha odborníci nedoporučují, ale je možné, aby jej lokálně nařídily krajské hygienické stanice.
V Rusku za poslední den zemřelo 1028 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od vypuknutí pandemie. Vysoké nadále zůstávají i denní přírůstky nakažených - testy za posledních 24 hodin odhalily koronavirus u 34 073 lidí. To je nepatrně méně než u dosavadního denního maxima infikovaných, které ruské úřady zaznamenaly v neděli, kdy se koronavirus prokázal u 34 325 osob. S odvoláním na ruský operativní štáb o tom dnes informovaly tiskové agentury.
V nemocnicích Moravskoslezského kraje je aktuálně hospitalizováno 108 lidí s covidem-19, 71 procent z nich je bez očkování nebo s nedokončeným očkováním. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V celém Česku je v nemocnicích 620 lidí, na kraj tedy připadá necelá šestina všech hospitalizovaných.
Britské veřejné zdravotnictví je v mnoha částech země blízko hranice přetížení kvůli koronavirové pandemii a tlak s blížící se zimou poroste. Varoval před tím dnes Matthew Taylor, šéf Národní zdravotní služby (NHS), která zastřešuje čtyři veřejně financované zdravotní systémy v Británii.
Britské úřady v úterý hlásily 223 nových úmrtí souvisejících s covidem-19, což je nejvyšší denní počet od března. Také počty nových případů koronavirové nákazy jsou nejvyšší v Evropě.
Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů koronavirové nákazy od první poloviny března, kdy země čelila silné druhé vlně epidemie nemoci covid-19. Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou infekcí z předchozího zhruba pětiměsíčního maxima naopak mírně klesl. Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v úterý odhalily 3480 infikovaných koronavirem. S pozitivním výsledkem skončil zhruba každý pátý test.
Existence protilátek nelze zaměnit s imunitou proti covidu. Uvedl to Nejvyšší správní soud, který zamítl návrh na zrušení opatření týkající se neuznání protilátek.
Nejvyšší správní soud dnes zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo neuznávání protilátek na nemoc covid-19. Nebylo tedy v rozporu se zákonem. Opatření z 26. srpna už ale dnes není platné.
Na rozdíl od dřív projednávaných věcí není pochybnost, na základě čeho ministerstvo zdravotnictví favorizuje očkované proti covidu před lidmi s protilátkami, řekl Nejvyšší správní soud.
Krátce po volbách se Česko začíná obávat opakování epidemické situace z loňského podzimu. Redakce Aktuálně.cz se zeptala expertů, zda lze znovu očekávat lockdown:
V Německu za poslední den přibylo přes 17 000 nových případů nákazy koronavirem a 92 obětí nemoci covid-19. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). Z jeho údajů také vyplývá, že v sousední zemi už sedmý den v řadě stoupá tak zvaná sedmidenní incidence, tedy průměrný počet infikovaných na 100 000 obyvatel.
Jihočeští hygienici by přivítali, kdyby podzimní prázdniny v regionu místo tří dní trvaly pět dnů. Důvodem je narůstající počet případů koronaviru. Hygienici za posledních 24 hodin v regionu evidovali 234 nových případů a také tři úmrtí. O prodloužení prázdnin jednají s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou a českobudějovickým primátorem Jiřím Svobodou (ANO). V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
V Itálii dnes poprvé potrestali zákonodárce, který přišel do práce a odmítl se prokázat covidovým certifikátem. Trest dostala nezařazená senátorka Laura Granatová, kterou vedení horní komory vyloučilo z jednání na deset dnů, uvedla agentura ANSA. Senátorka s rozhodnutím nesouhlasí.
Premiér Andrej Babiš by měl zajistit, aby ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zůstal ve funkci, než bude ustavena nová vláda. Házet odpovědnost na opozici je absurdní a nepřijatelné, uvedl Fiala k pozvání Válka do vlády. "V tuto chvíli nemáme kandidáty na vládní posty, nebudeme přebírat odpovědnost za některá rozhodnutí současné vlády, na to nemůžeme přistoupit. Náš anti-covid tým přichází s návrhy, jsme připraveni se o nich bavit, ale nejsme připraveni vstupovat do těch jednání způsobem, jakým se nás do toho snaží zatáhnout Andrej Babiš," řekl. Podle něj je návrh Babiše nominovat do vlády Válka, a mísit tím tak dosluhující a novou vládu, absurdní i z politologického hlediska.
Ministr školství Plaga odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení roušek při výuce. Podle něj by bylo lepší testovat žáky v regionech s vysokou incidencí nákazy.
Hlavní hygienička i vedení @ZdravkoOnline nás naposledy včera ubezpečovali, že mají situaci pod kontrolou a opakovaně odmítli testování ve školách v místech s vysokou incidencí. Jejich dnešní nápad na nošení roušek ve výuce pro všechny (i očkované) děti od 12 let zásadně odmítám.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 19, 2021
Británie v úterý ohlásila 223 nových úmrtí souvisejících s covidem. Takto vysoký denní přírůstek země oznámila naposledy v březnu, uvádí agentura Reuters.
V pondělí v Česku přibylo tolik nakažených, jako bylo naposledy v dubnu. Podle odborníků je na čase v některých regionech začít s testováním ve školách i ve firmách. Jedinou cestou, jak pandemii zastavit, je podle nich nechat se očkovat. Zároveň doporučují, aby si lidé starší 60 let, kteří mají půl roku od očkování, nechali dát třetí dávku.
V Bulharsku od čtvrtka bude možné vstoupit do restaurací, kin, nákupních center či tělocvičen jen se zdravotním osvědčením, píší agentury.
V Belgii stále rychlejším tempem stoupají počty nově nakažených covidem-19 i hospitalizovaných. Nově diagnostikovaných je o 60 procent víc než před týdnem. Na konci minulého týdne Belgie ohlásila více než 4100 nových případů a 97 nově hospitalizovaných za jediný den. Oba tyto údaje jsou nejvyšší za poslední čtyři až pět měsíců. Nově nakažených přibývá i v Nizozemsku.
V domovech seniorů v Libereckém kraji začalo očkování třetí, posilující dávkou vakcíny proti koronaviru. Zájem o něj mají nejen klienti zařízení, ale také zaměstnanci. Už v pondělí dostalo vakcínu zhruba 140 klientů a zaměstnanců Domu seniorů v Liberci na Františkově, který je největším zařízením svého druhu v kraji. V úterý očkovali klienty a zaměstnance také v Domově pro seniory Vratislavice nad Nisou. O třetí dávku projevily zájem zhruba dvě třetiny zaměstnanců a klientů, řekla ředitelka Eva Stehlíková.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu vládě navrhne, aby restaurace musely kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také zavést nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání.
Některé pražské nemocnice v posledních dnech zaznamenaly nárůst počtu pacientů pozitivních na koronavirus. Zařízení čekají na další vývoj epidemické situace, zpřísnění režimu zatím neplánují, ale nevylučují v případě zhoršení například další omezení návštěv. V metropoli podle ministerstva zdravotnictví za uplynulých sedm dní přibylo 1202 potvrzených případů covidu, v mezitýdenním srovnání je to téměř o 300 více.
Rizikový scénář, ke kterému se Česko podle Duška přesouvá, předpokládá na začátku listopadu kolem 4000 nových případů koronaviru denně a 1200 lidí s covidem v nemocnicích. "V souvislosti s tím, jak roste virová nálož v populaci, narůstá i počet hospitalizovaných," řekl Dušek Českému rozhlasu.
Epidemie koronaviru v Česku zesílila a podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se přesouvá do rizikového scénáře. V pondělí testy v Česku odhalily nejvyšší denní přírůstek případů nákazy od konce dubna, výrazně stoupají také počty hospitalizovaných a přibývá úmrtí s covidem. Vláda se bude ve středu zabývat opatřeními proti šíření epidemie.
Ruská vicepremiérka Golikovová navrhla kvůli koronaviru vyhlásit dny pracovního volna od 30. října do 7. listopadu. Rozhodnout o tom má prezident Putin.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má expertní Anticovid tým koalice Spolu krizové scénáře a strategii již od čtvrtka. Pokud týmu něco chybělo, stačilo napsat, sdělil ministr na Twitteru.
Každý den odchází ze @ZdravkoOnline datové sady a analýzy a predikce o vývoji epidemie, které připravuje ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Krizové scénáře a strategii má tým již od čtvrtka. Pokud anticovid týmu něco chybělo, stačilo napsat. Není čas to hrát do autu. Pojďte to řešit. https://t.co/iDBRsMIPFM
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 19, 2021
Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a respirátorů podařilo podle odborníků prakticky zastavit, pokles případů byl asi o 95 procent. Teď na podzim se ale v populaci začaly více šířit jiné akutní respirační infekce, nemocné jsou zejména nejmenší děti. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Na vyšší nemocnost poukazují i lékaři, média přinesla informace o naplnění dětských oddělení nemocnic v některých krajích pacienty s těžkými respiračními infekcemi.
"Roušky zastavily šíření chřipky, adenovirů i RSV, je to vidět z dat Národní referenční laboratoře. Byl jen covid a občas rhinovirus. Upozorňovali jsme, že se tyto nemoci vrátí až sundáme ochranu dýchacích cest, protože imunita na respirační viry není trvalá," napsal molekulární biolog Marián Hajdúch. RSV je respirační syncytiální vir, který se obvykle šíří v období před nástupem chřipky.
Pražská hygiena v posledních dnech zaznamenává zvýšený zájem o kontrolní činnost, a to zejména směrem k dodržování opatření a nařízení.
V posledních dnech zaznamenáváme zvýšený zájem o výkon kontrolní činnosti #hshmp, a to zejména směrem k dodržování opatření a nařízení.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) October 19, 2021
Přikládáme stručný souhrn kontrolní činnosti @hygpraha ke #COVID19 za uplynulé období.
Děkujeme že nás sledujete a přejeme klidné odpoledne ☀️ pic.twitter.com/CFkKSSsMVV
Podle poslance za TOP 09 a možného kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka vláda nemá jasný plán ani cíl, jak nadále řešit epidemii covid-19 a nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.
Neobdrželi jsme žádnou strategii boje s Covid-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných. https://t.co/KW1kz6jFdT
— Vlastimil Válek (@vlvalek) October 19, 2021
Městská nemocnice Ostrava zřídila dvě standardní stanice pro hospitalizaci pacientů pozitivních na onemocnění covid-19. Jejich kapacita je 27 lůžek.
AntiCovid tým koalice Spolu preferuje zkrácení karantény na 5 až 7 dní s PCR testem, zvýšení kapacity trasování a pokračování testování na pojišťovnu.
Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii covidu a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO).
"Jako AntiCovid tým jsme neobdrželi žádnou platnou strategii boje s covidem-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných," uvedli. Vláda podle AntiCovid týmu nemá jasný plán ani cíl, jak nadále epidemii řešit a nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.
Epidemie se vyvíjí podle rizikového scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Na začátku listopadu bude podle něj v nemocnicích 1200 lidí s covidem, z nich 250 na JIP.
Vláda se ve středu bude zabývat protikoronavirovými opatřeními, předcházet jí bude jednání integrovaného centrálního řídicího týmu. Oznámil to premiér Andrej Babiš. Zástupce rodící se koalice Spolu a STAN a Pirátů Vlastimil Válek (TOP 09) podle něj nereagoval na výzvu, aby se k navrhovaným změnám vyjádřil. Epidemie v Česku sílí, v pondělí přibylo nakažených skoro dvakrát víc než o týden dříve. Podle Babiše je třeba apelovat na neočkované, aby se očkovat dali.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, počítá ale s výjimkami. Určitě to budou děti do 12 let, zřejmě i lidé se zahájeným očkováním. Naopak mírnější by mohly být podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Po týdnu ji bude možné ukončit negativním testem.
Rusko v pondělí zaznamenalo 1015 úmrtí spojených s covidem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Vysoký je nadále i počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem - v pondělí jich přibylo 33 740. Informovala o tom ruská média s odvoláním na vládní krizový štáb.
Počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem na Slovensku v pondělí poprvé od poloviny letošního května vystoupil nad hranici 1000 osob. V nemocnicích bylo 1056 pacientů s potvrzeným covidem nebo s podezřením na toto onemocnění. Výrazná většina ze zmíněné skupiny hospitalizovaných pacientů nebyla vůbec nebo plně očkovaná proti covidu.
Poptávka po respirátorech je stále vysoká, i když trh už je značně nasycený, řekla spolumajitelka brněnského výrobce nanovlákenných výrobků Respilon Jana Zimová. Firma dodává nejen na český trh. Podle Zimové je to tak, že poptávka úměrně roste a klesá s tím, jakou sílu covid-19 zrovna v té které zemi má. Dokud bude poptávka, respirátory bude firma vyrábět v potřebném množství, ale souběžně chystá několik projektů, které s pandemií nesouvisí a které se postupně chystá spouštět.
V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí.
Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, se už v celé zemi dostalo přes hranici jedné stovky. K dnešku činilo 101 případů nákazy. Šíření covidu-19 už zhruba dva měsíce zrychluje.
Hospitalizovaných s covidem bylo v Česku k pondělku 544, nejvíc od května. Za poslední týden zemřelo 54 nemocných, více než dohromady za celé září.
Městská nemocnice Ostrava kvůli zhoršené epidemické situaci vyhlásila zákaz návštěv. Bude plošný až do odvolání. Kraj je na tom nejhůře v zemi.
Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 6771 případů koronavirové nákazy a 88 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Před týdnem země registrovala 4971 nových infekcí a stejný počet zemřelých jako za posledních 24 hodin (88 mrtvých), uvedla agentura DPA.
Zároveň poznamenala, že už šestý den v řadě rostla takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel. Podle RKI se dnes ráno tento údaj nacházel na hodnotě 75,1 - předchozí den to bylo 74,4 a před týdnem 65,8.
Podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna v současné situaci není nutné, aby parlament prodloužil celostátní stav epidemické nouze. Podle deníku Bild to Spahn řekl při jednání s ministry zdravotnictví zemských zemí. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva. Pokud parlament nouzový stav do konce listopadu neprodlouží, tak opatření vyprší, uvedla agentura DPA.
Británie dnes ohlásila denní přírůstek 49 156 nakažených, což je nejhorší bilance od poloviny července, informuje Reuters.
Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření koronaviru v jedné z nejméně proočkovaných zemí Evropské unie. Zavřou se obchody, restaurace, zábavná zařízení a částečně i školy, dostupné budou jen základní služby, uvedla agentura Reuters.
Očkování proti covidu-19 dnes začalo v Burundi, informuje zpravodajský web BBC. Africká země byla jedním z posledních států světa, kde vakcinace proti covidu-19 ještě nezačala.
Prominutí DPH na respirátory bude podle Schillerové platit i v listopadu a prosinci. Ministryně v úterý podepíše dokument k osvobození daně.
Počty nových případů covidu-19 v posledních dvou týdnech výrazně rostou, většinu nakažených ale tvoří lidé v produktivním věku a děti. Méně než jeden z deseti nově nakažených covidem-19 je senior nad 65 let, u kterých hrozí vyšší riziko hospitalizace. Z příjmů do nemocnic pak nakažení senioři tvoří více než polovinu, denně jich je v posledních dnech kolem dvaceti. Průměrný věk hospitalizovaných za říjen je 56 let, u plně očkovaných 75 let. Vyplývá to z dat o nákazách, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.
Ministryně Schillerová dnes vládu požádá, aby ji zmocnila o prominutí DPH na respirátory na další období. Odpuštění daně zatím platí do konce října.
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročil 4,9 milionu. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů JHU zemřelo přes 724 000 lidí. Následují Brazílie (603 000 mrtvých), Indie (452 000), Mexiko (284 000) a Rusko (219 000). Agentura Reuters dnes uvádí 5,1 milionu mrtvých, podle agentury AFP zemřelo s covidem 4,87 milionu, server ourworldindata.org uvádí 4,9 milionu mrtvých.
Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V neděli se přiblížil k hranici 1000 hospitalizovaných, kde byl naposledy v první polovině května po předchozí silné druhé vlně epidemie nemoci covid-19. Podle ministerstva zdravotnictví přes 82 procent zmíněných pacientů nebylo vůbec nebo plně očkováno proti covidu-19.
Jihočeští hygienici zatím neuvažují o tom, že by zavedli některá lokální opatření, která by mohla snížit výskyt nových případů covidu-19. V Jihočeském kraji za poslední týden připadá 141 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. Je to o šest desítek více než před týdnem.
Ministerstvo zdravotnictví zatím na vládu nebude předkládat změny opatření ke koronaviru. Českému rozhlasu to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Domluvil se na tom s premiérem. Ministerstvo ještě nedostalo stanovisko opozičního Anticovid týmu, s nimž chtělo opatření projednávat. Resort zároveň zatím na doporučení hlavní hygieničky a klinické skupiny nevyslyší doporučení MeSES k plošnému testování dětí.
Velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě se uzavře na konci října. Důvodem je stále klesající zájem o očkování.
Výskyt koronaviru v Plzeňském kraji nabývá na síle. Dnes ráno bylo hospitalizováno ve čtyřech nemocnicích 23 pacientů s nemocí covid-19, což je dvojnásobek proti pátečnímu stavu. Z toho čtyři lidé jsou v těžkém stavu, dva z nich na umělé plicní ventilaci. Celkem 17 nemocných je ve Fakultní nemocnici v Plzni a po dvou v domažlické a sušické nemocnici a v plzeňském Privamedu.
Nemocnice sv. Anny v Brně zakazuje návštěvy. Je doba respiračních chorob a v nemocnici přibývá pacientů s covidem. Má jich 13, na plicní ventilaci čtyři.
V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem. V neděli přibylo 34 325 nakažených a celkový počet případů nákazy od začátku pandemie už překročil hranici osmi milionů. Počet úmrtí spojených s covidem se opět těsně přiblížil k tisíci.
Počet nakažených na 100 tisíc lidí se v Moravskoslezském kraji za poslední týden zvýšil více než o polovinu. Sedmidenní incidence 150,2 je nejhorší v Česku.
Víc než polovina Čechů souhlasí s očkováním dětí ve věku od pěti do jedenácti let proti covidu-19. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas, kterého se dvanáctého a třináctého října zúčastnilo 1027 respondentů. Odpovídali na hypotetickou otázku. Vakcíny jsou totiž v Česku zatím schválené jen pro děti starší dvanácti let.
V neděli přibylo v Česku 787 případů covidu, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna. Oproti předchozí neděli bylo nových případů o 451 více, takže nárůst počtu nakažených zrychlil na více než dvojnásobek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále také roste množství hospitalizovaných s covidem. Oproti minulému týdnu se zvýšilo zhruba o třetinu na nedělních 463 lidí. Z nich 86 je ve vážnému stavu, což je o dvě pětiny více než předchozí neděli.
Podobně jako počty vážně nemocných se zvyšuje i množství úmrtí lidí s covidem. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 44 nemocných, zatímco v předešlém týdnu to bylo 26 lidí.
Šíření covidu-19 v Česku v poslední době vytrvale zrychluje. V pátek přibylo v Česku 1789 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce nově nakažených za jeden den od začátku května. Nedělních téměř osm stovek případů je zase nejvíce za neděli od 25. dubna, kdy bylo nakažených 826.
Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:
Kraj | Případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní |
Moravskoslezský | 150 |
Jihočeský | 141 |
Olomoucký | 134 |
Plzeňský | 105 |
Praha | 105 |
Jihomoravský | 96 |
Zlínský | 76 |
Středočeský | 75 |
Pardubický | 62 |
Vysočina | 62 |
Ústecký | 46 |
Karlovarský | 43 |
Královéhradecký | 27 |
Liberecký | 25 |
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
Ode dneška budou moci lidé dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 po šesti měsících od poslední dávky. Dosud byl minimální odstup osm měsíců. Do konce října bude mít v Česku nárok na toto očkování přes milion lidí, na konci roku pak 3,2 milionu. Lidé, kteří mají na třetí dávku nárok, dostanou zprávu SMS.
Zkrácení intervalu na začátku října doporučili odborníci z vakcinologické společnosti i klinická skupina ministerstva zdravotnictví. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let také schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to bylo téměř o tisícovku méně, ve stejný den přibylo 3111 infekcí. Podle agentury DPA o tom informoval Institut Roberta Kocha.
Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, stoupla na 74,4. O den dříve činila 72,7 a před týdnem 66,5.
"Narazili jsme na takzvanou hranici přirozeného zájmu, která je u nás bohužel položena velmi nízko. Naočkovat se nechalo 56 procent obyvatel a nyní už je to boj o desetinky procenta. Pokud se nic zásadního nezmění, čeká nás opravdu krutá zima," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek Českému Rozhlasu.
V Česku nyní setrvale roste takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel. Nyní je 86, před týdnem mělo přitom hodnotu 56. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z 1,46 na 1,41. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle odborového předáka Josefa Středuly v polovině října prodloužen do 30. června. Nyní platí do konce roku.
Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo rekordních 34 303 nových případů nákazy koronavirem. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí covid-19.
Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem Německo vykázalo 7612 infekcí a 24 mrtvých, napsala agentura DPA.
Americký milionář Robert Durst, který dostal ve čtvrtek doživotní trest za vraždu, byl hospitalizován s covidem-19. Podle právníka je osmasedmdesátiletý realitní magnát na plicním ventilátoru. "Vypadá hůř, než jak jsem ho kdy viděl," řekl k jeho stavu v rozhovoru s listem Los Angeles Times obhájce Dick DeGuerin.
Testy v sobotu prokázaly 1157 případů covidu, o skoro 500 víc než před týdnem a nejvíc o víkendovém dni od 8. května. Týdenní incidence stoupla na 86.
Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 vakcínou, kterou neschválily americké úřady. Preparát ale musí mít registraci u Světové zdravotnické organizace (WHO), uvedl dnes deník The New York Times s odkazem na Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Díky novému systému skončí zhruba rok a půl trvající zákaz vstupu na americké území pro zahraniční turisty.
V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v minulých 24 hodinách zemřelo 1002 osob. V nejrozlehlejší zemi světa, kde žije zhruba 146 milionů obyvatel, se za minulý den potvrdilo také 33 208 nových nákaz koronavirem, což je rovněž denní maximum.
Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s covidem-19 přijímat ostatní pacienty mimo ty, kteří potřebují neodkladnou pomoc.
Přeplněných je rovněž několik nemocnic v blízkosti hlavního města. Většina lidí hospitalizovaných s covidem-19 je neočkovaná a jsou to lidé starší 30 let, sdělila na televizní tiskové konferenci výkonná ředitelka největší z vilniuských nemocnic Jolita Jakutienéová.
"Situace je kritická, pacientů s covidem-19 každodenně přibývá," citoval Reuters Viktoriji Turauskytéovou, která řídí městský odbor zdravotnictví.
V třímilionové Litvě je plně imunizováno 71 procent dospělých, což se blíží průměru Evropské unie, který činí 74 procent.
Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučuje zavést testování na covid-19 ve školách lokálně v okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Testovat by se podle odborníků měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid-19.
Obdobně by se podle skupiny mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě 200 případů za týden na 100 tisíc obyvatel. Nad hodnotou 100 je nyní Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký kraj.
"Nedoporučujeme zavedení žádných zásadních restrikcí, ale byla by chyba myslet si, že pokud nezavíráme obchody nebo školy, tak nemůžeme dělat nic. Nemá smysl uvažovat v podobě balíčků z letošního jara - že by se například měla zavádět stejná opatření, která se při určitých číslech rušila. Doporučujeme hlavně průběžná, levná opatření: očkování, testování a lepší kontroly," uvedl vedoucí skupiny MeSES Smejkal.
"Jako první navrhujeme začít testovat ve školách, protože tam dochází k velkému množství kontaktů. I očkovaný se může nakazit a onemocnět, ale pravděpodobnost, že dojde následně k vážnému průběhu nebo úmrtí, je relativně malá," doplnil imunolog Zdeněk Hel.
Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 240 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle univerzity 44,8 milionu. Druhá je Indie (34,1 milionu) a třetí Brazílie (21,6 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (8,4 milionu). Tempo nárůstu počtu nakažených se nyní mírně zpomalilo. Posledních deset milionů nakažených přibylo za 23 dní, předtím za 19 dní, ještě předtím dvakrát po sobě za 15 dnů a dříve to bylo za 18 a 23 dní.
V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než tisíc lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v minulých 24 hodinách zemřelo 1002 osob, celkově má tedy Rusko za celou pandemii 222 315 mrtvých.
Za minulý den se v nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, potvrdilo 33 208 nových nákaz koronavirem.
V obou ukazatelích se čísla zvyšují. O den dříve Rusko hlásilo 999 mrtvých a 32 196 nových nákaz. Podle ruské oficiální statistiky se od začátku pandemie nakazilo v zemi více než 7,9 milionu lidí.
Ústřední krizový štáb, který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dál fungovat v nynějším režimu. Babiš sdělil, že s ohledem na přetrvávající epidemii covidu-19 nevidí důvod k jeho deaktivaci.
"Zasedá přibližně jednou za měsíc, respektive dle potřeby. Situace ohledně covidu-19 stále v nějaké podobě přetrvává, zatím neshledávám důvod k úplné deaktivaci Ústředního krizového štábu," uvedl předseda vlády.
V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku května a o 764 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný - stouplo z 1,33 na 1,45.
Výběr hlavních pátečních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:
Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu a zhruba o 550 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných s koronavirem se zvýšil na 448, osm desítek z nich je ve vážném stavu. Počet nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní vzrostl od čtvrtka o pět na 74. Podle informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešku stouplo i reprodukční číslo uvádějící, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, a to na 1,33 z předchozích 1,26.
Testů provedly laboratoře ve čtvrtek nejvíce v tomto týdnu, nicméně proti minulému čtvrtku jich bylo přibližně o 1400 méně. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních na provedených testech stoupl na 4,7 procenta a u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 8,3 procenta.
Podle dat ministerstva zdravotníci dosud dali zájemcům ve věku od 12 let 11,9 milionu injekcí s vakcínou, přičemž šest milionů lidí má očkování ukončeno. Ve čtvrtek bylo naočkováno na 10 700 lidí, o týden dříve jich bylo zhruba o 1200 méně.
Ministerstvo zdravotnictví navrhne ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, počítá ale s výjimkami. Určitě to budou děti do 12 let, zřejmě i lidé se zahájeným očkováním. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Už ve středu oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) zkrácení jejich platnosti. Navrhované změny chce Vojtěch konzultovat s budoucí vládní koalicí, zatím na její stanovisko čeká. Naopak mírnější by mohly být podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Po týdnu ji bude možné ukončit negativním testem.
Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Bude ale existovat několik výjimek, a tak se placení vyhnout například lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni, nebo ti, kterým test nařídil lékař či hygiena kvůli kontaktu s nakaženým. Rozhodnutí vlády má k očkování motivovat lidi, kteří se dosud vakcíně vyhýbali, napsala agentura AFP.
"Diskutujeme všechna ta opatření. Inicioval jsem jednání s panem profesorem (Válkem), známe se už několik let, máme spolu korektní vztah," uvedl Vojtěch. Podle něj je důležité opatření sladit s názorem budoucí vlády, aby se nestalo, že nový kabinet bude přijatá opatření rušit. Válek chce věc probrat v pondělí s AntiCovid týmem koalice Spolu. "Očekávám jejich stanovisko, zatím ho nemám," dodal Vojtěch.
Návrhy dalších opatření v epidemii covidu-19 představil dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Vlastimilu Válkovi (TOP 09), který je kandidátem na nového ministra zdravotnictví. Stanovisko zástupců budoucí vlády, kterou chtějí vytvořit koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů se Starosty a nezávislými, zatím Vojtěch nezná, řekl novinářům.
Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali bezinfekčnost. Nikdo s nimi téma podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků neprobíral. Pokud si resort zdravotnictví nechá zpracovat právní analýzu, měla by být připravena opravdu poctivě a neopomenout žádný detail. Restauratéři jsou připraveni své podnikání tvrdě bránit. V pátek to řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za asociaci Luboš Kastner.
Ministr Vojtěch znovu zvažuje, že by bezinfekčnost v restauracích kontroloval jejich personál. Prověří to podle něj právníci, považuje to za správné.
Preventivní testy na covid-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví. Novinářům to odpolene na tiskové konferenci řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování.
Přehled hlavních událostí:
Ve čtvrtek přibylo v Česku 1534 nově nakažených covidem-19, nejvíce tento týden a zhruba o 550 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem stoupl na 448.
Hygiena podle Svrčinové provedla od jara přibližně 45 tisíc kontrol dodržování mimořádných opatření. Postihy za porušování opatření podle ní ale nejsou adekvátní situaci v Česku.
Záznam z brífinku ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k aktuální epidemiologické situaci:
K očkování proti covidu-19 vyzval i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Bylo by podle něj potřeba naočkovat dalších 10 až 15 procent lidí, aby mohlo Česko covidovou agendu opustit. Připomněl, že ve státech jako Portugalsko nebo Dánsko, kde proočkovanost dosahuje kolem 80 procent, se už život vrátil k normálu.
"Máme stále vysoké množství občanů, kteří mohou skončit s covidem v nemocnici a nejsou očkovaní," upozornil Dušek. Jedná se podle něj nejen o seniory, ale také o lidi s jiným onemocněním, pro které je covid rizikovější.
"Nákaza se šíří především v mladé populaci," řekl Dušek. Počty nakažených jsou mezi mladými podle Duška dvojnásobné až trojnásobné, v poslední době ale rostou počty nakažených i mezi starším a seniorním obyvatelstvem.
"Máme velké rozdíly mezi regiony. Nejvíce zasažené jsou nyní Jihočeský, Moravskoslezský, Olomoucký kraj a hlavní město Praha," uvedl ředitel ÚZIS Dušek.
Preventivní testy na covid-19 by nově podle ministra Vojtěcha nemusely být zdarma, když je dostupné bezplatné očkování. Měsíčně stojí dvě miliardy korun.
"Výskyty jsou hlavně v rodinách, na pracovištích, ve školách či ve zdravotnických zařízeních," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
"Co se týká nákaz ve školách, tak k dnešímu dni bylo od září zjištěno 2 142 pozitivních žáků ve školách, 12 tisíc bylo dáno do karantény, uzavřeny byly 4 školy od začátku roku, to je jsou čísla velice nízká. Mnoho klastrů, které jsme šetřili, skončily dvěma nakaženými, nebyly to jen děti, ale i učitelé, kuchařky a školník," uvedla poslední data hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
"Hygienické stanice mají za úkol maximálně zintenzivnit kontroly," řekl Vojtěch. Cílem podle něj je, aby se na hromadných akcích na jednom místě nekumulovali lidé, kteří mohou být nakaženi.
"Nechceme zavádět další opatření. To, co je zásadní, je kontrola opatření, která jsou v tuto chvíli platná, a očkování," uvedl ministr Vojtěch.
"Další návrh je úlevou pro rodiče dětí ve školách. Chceme zkrátit karenténu ze 14 na 7 dní, pokud bude ukončena negativním PCR testem," představil ministr Vojtěch další návrh na pondělní zasedání vlády.
Ministr Vojtěch představil návrhy, které v pondělí předloží vládě, jedním z nich bude zkrácení doby platnosti testů. "Navrhujeme u PCR tři dny a na antigen jeden den, aby byl systém validní v době, kdy se virová nálož v populaci zvyšuje," řekl ministr.
"Nejpozději do 25. října by praktici měli mít možnost objednat si vakcínu od Pfizeru," řekl Vojtěch. Vyzval k očkování třetí dávkou seniory a chronicky nemocné. Možnost posilujícího očkování je nyní po šesti měsících od první dávky. "Od pondělí 18. října bude lhůta pro podání posilující dávky zkrácena na šest měsíců po dokončení první vakcinace," potvrdil ministr.
"Máme jasné statistiky, které se nedají nijak ošidit, že zhruba 80 procent lidí, kteří jsou hospitalizovaní, jsou neočkování. V rámci delta varianty jsou tito lidé nijak chráněni, pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, je vyšší," uvedl Vojtěch na tiskové konferenci.
"Situace je nesporně daná nižší proočkovaností, než bychom potřebovali, ta teď je u dospělé populace na 67,5 procentech," řekl Vojtěch. V následujících týdnech by podle něj nízký počet očkovaných mohl způsobit problémy. "Jdeme do sezóny respiračních chorob, pokud se nezvýší proočkovanost, může se zhoršit i situace v nemocnicích," vyzval Vojtěch neoočkované k očkování.
"Jsme v realistické variantě scénáře. Rostou nám počty nakažených i hospitalizovaných," řekl Vojtěch. "Pozitivní je, že celková zátěž nemocnic je zatím nízká, u jednotek intenzivní péče jsme někde u tří procent," dodal.
"Musím bohužel konstatovat, že se epidemie nevyvíjí dobrým směrem. Čísla jsou rostoucí v zásadě ve všech indikátorech," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci.
V Pardubickém kraji stoupl počet nakažených koronavirem, za týden jich přibylo 278. Minulý týden jich bylo 168. Nejvíc případů je na Pardubicku.
Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po příjezdu do země, ale mohou se nechat otestovat hned. Místo dražšího PCR testu jim navíc postačí levnější a rychlejší antigenní test, uvedlo v prohlášení britské ministerstvo zdravotnictví.
Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé musejí při příchodu do práce prokázat covidovým pasem. Největší protest zatím hlásí Terst, kde odbory vyhlásily stávku v přístavu, uvedla agentura ANSA. Přístav je klíčový pro napájení ropovodu vedoucího přes Ingolstadt do Kralup nad Vltavou, případně i Litvínova. Protesty, blokády a stávky se dnes ráno uskutečnily i v dalších italských přístavech a firmách. Na odpoledne jsou shromáždění ohlášená mimo jiné v Římě.
V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32 196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999 pacientů s covidem-19. Jsou to nejvyšší údaje od začátku pandemie, uvádějí dnes média s odvoláním na vládní krizový štáb. Ten o den dříve hlásil 31 299 nových případů a 986 úmrtí, což rovněž představovalo rekordní čísla.
Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti koronavirovou nákazou. Ve čtvrtek hlásily nemocnice 943 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Kvůli nárůstu covidových hospitalizací některá zdravotnická zařízení v zemi, která se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, už dříve omezila vykonávání plánovaných operací.
V obou očkovacích centrech Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně začali podle doporučení podávat třetí dávku proti covidu-19 už po šesti měsících od dávky druhé. Týká se to očkovacího centra v areálu nemocnice a očkovacího centra pro neregistrované v brněnském OC Olympia. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Dosud se doporučovalo podávat třetí dávku po osmi měsících od dávky druhé.
Královéhradecký a Liberecký kraj jsou nyní covidem nejméně zasažené regiony Česka. Za posledních sedm dní v obou krajích přibylo v přepočtu na 10 tisíc obyvatel shodně 25 nakažených, celostátní průměr byl dnes 53 případů. V Královéhradeckém kraji byla ve čtvrtek incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, na hodnotě 24 a před týdnem v pátek na 20. Vyplynulo to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Královéhradecký kraj od jara trvale patří mezi regiony s nejnižším šířením nákazy, letos v zimě patřil k nejpostiženějším.
Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z oranžové barvy do červené, značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Zjednoduší se naopak návrat ze Švýcarska. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
V Ústeckém kraji přibylo za posledních sedm dní 340 nakažených covidem, o 73 víc než před týdnem. Nákaza se šíří ve školách i firmách.
Čekací doba na endoprotézu v nemocnici v Brně se kvůli covidu prodloužila o rok, z jednoho roku na dva. Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně přitom, aby dohnala skluz, implantuje o přibližně dvě endoprotézy denně více než před omezením. V tiskové zprávě to v pátek uvedla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Nemocnice v zemi musely v zimě a na jaře utlumit činnost na základě nařízení ministerstva zdravotnictví v souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru.
Na Vysočině prokázaly testy v posledním týdnu covid-19 u 166 lidí, je to o deset méně než v týdnu předtím. Jeden nakažený člověk zemřel.
Epidemie covidu v Praze dál sílí. Za týden přibylo 1202 nakažených, asi o 300 víc než předchozí týden. Incidence vzrostla na 90, před týdnem byla 69.
V Plzeňském kraji dál výrazněji stoupají počty nových případů koronaviru, za týden jich přibylo 493, oproti předchozímu týdnu o 75 procent víc.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 106 nákaz covidem-19, to je dvakrát víc než za týden předchozí. Na 100 tisíc obyvatel připadá teď 36 nakažených.
V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 111 nově potvrzených případů covidu-19, je to méně než před týdnem, kdy jich bylo 117. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je sedmidenní incidence v kraji na 25 nových případech. To je nejméně v republice, na stejné hodnotě je ještě sousední hradecký kraj. Nejhůř je na tom v Česku podle tohoto přepočtu Moravskoslezský kraj se 123 novými případy a Jihočeský se 115. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve Zlínském kraji přibývá nových nákaz koronavirem. Za uplynulý týden jich ministerstvo zdravotnictví v kraji eviduje 356, minulý týden jich bylo 302, o týden dříve 177. Za posledních sedm dní je v kraji 62 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, k minulému pátku jich bylo 52. V celé zemi přibylo za posledních sedm dní 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Od začátku pandemie se v kraji, který má asi 580 tisíc obyvatel, nakazilo 93 096 lidí, před týdnem jich bylo 92 740. Přibylo také lidí, kteří jsou s covidem-19 v nemocnici, jsou jich tři desítky.
Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 971 potvrzených nákaz covidem-19, což je o 308 více než před týdnem. Zvýšila se týdenní incidence.
Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji sílí. Za uplynulý týden bylo v kraji potvrzeno 600 nákaz, předchozí týdenní přírůstek činil 344 případů.
Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo imunitu z prodělané nemoci, byla v rozporu se zákonem. Konstatoval to zpětně Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl tak stížnosti podané jménem chlapce, který se v červenci na táboře podroboval testování. Spornou část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví už NSS nemohl zrušit, protože v mezičase celé pozbylo platnost. ČTK to zjistila z úřední desky.
Hygienici na jihu Čech za poslední týden evidovali 752 nových případů koronaviru. Je to téměř o tři stovky více než o týden dříve. Stoupá mimo jiné počet nakažených ve školách. Vyplývá to z aktuálních informací jihočeských hygieniků.
Například ve čtvrtek večer zaznamenali za posledních 24 hodin 168 případů, z nichž třetina připadla na školy.
Ve čtvrtek v Česku přibylo 1534 případů covidu, nejvíce tento týden a zhruba o 550 více než před týdnem. Počet nakažených v nemocnicích stoupl na 448.
V Česku počty případů rostou, s 98 případy na 100 tisíc obyvatel je nyní devátou nejméně postiženou zemí EU, před týdnem byla se 72 případy pátá od konce. Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává v EU nejhorší situace v Litvě (972 případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem 796). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Lotyšsko, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 864 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel, před týdnem bylo čtvrté s 581 případy. Třetí nejpostiženější zemí je Estonsko (859 případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem bylo s 659 případy druhé). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny stále hlásí Bulharsko, kde navíc počet obětí mezitýdně opět vzrostl, ze 145 na 168 úmrtí na milion obyvatel.
V Německu se za uplynulý den prokázalo 11 518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více než před týdnem. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Vzrostla i sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, napsala agentura DPA.
V průměru za uplynulých sedm dní se koronavirem nakazilo 68,7 osoby na 100 tisíc obyvatel. O den dříve hodnota činila 67,0, před týdnem 63,8. Údaj je ale nižší, než před měsícem.
Počty nakažených koronavirem v Africe jsou podle nové studie Světové zdravotnické organizace (WHO) mnohem vyšší, odhalit se podle ní daří pouze sedminu infikovaných.
"V příliš mnoha oblastech Afriky máme velmi omezené testování," řekla ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová. Dodala, že OSN plánuje zvýšit počty testovaných v osmi afrických zemí. Nové testování má být založeno na podobném principu, který se v Africe používal například v případě epidemií neštovic či eboly a při níž se testují lidé žijící v okruhu sta metrů kolem nově odhaleného případu nákazy.
V Africe, která má na 1,3 miliardy obyvatel, se podle dosavadních údajů Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí potvrdilo přes osm milionů nákaz covidem, z toho na 214 tisíc pacientů v souvislosti s touto nemocí zemřelo.
Situace se zhoršuje každým dnem také na Ukrajině, kde ministerstvo zdravotnictví za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 18 881 nových případů nákazy koronavirem a úmrtí 412 pacientů s covidem-19. Je to nejhorší údaj od počátku dubna, kdy přibylo 20 341 nakažených, uvedla agentura Unian.
Rusko se momentálně potýká s nejvyššími denními přírůstky nakažených i mrtvých od začátku pandemie. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška se v současné době léčí s covidem-19 v nemocnicích nebo doma přes 1,1 milionu lidí a toto množství "vysoce zatěžuje" ruský zdravotnický systém. Muraško podle agentury AP vyzval k omezení sociálních kontaktů a apeloval na lékaře v důchodovém věku, kteří na začátku pandemie odešli do důchodu, aby se nechali očkovat a vrátili se do práce. Země za uplynulých 24 hodin zaznamenala 986 úmrtí pacientů s covidem-19 a přírůstek 31 299 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V obou případech jsou to nejvyšší čísla za jediný den od začátku pandemie, uvedly dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb.
Turismus v Praze čelí podle České unie cestovního ruchu miliardovým ztrátám, které dále narůstají. Opatření spojená s pandemií koronaviru přetrvávají. Bez rychlého a účinného řešení současného stavu lze brzy očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její ekonomiku, uvedla unie a vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k jednání. Unie o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Praha podle dřívějšího sdělení Asociace hotelů a restaurací ČR tvoří 60 procent cestovního ruchu v ČR.
Maďarsko zaznamenalo za uplynulý den 1141 nových případů nákazy koronavirem. Poprvé tak za čtvrté vlny pandemie překročil denní přírůstek 1000 případů infekce.
U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson se ukazuje větší imunitní reakce, pokud jako posilovací dávku dostanou namísto původní látky některou z vakcín od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou ve středu zveřejnil americký Národní ústav zdraví. Zjištění je podle agentury Reuters další překážkou ve snaze firmy J&J získat povolení k podávání posilovací dávky její vakcíny v USA.
Poprvé od propuknutí nynější třetí vlny koronavirové nákazy na Slovensku bude od příštího týdne pět okresů zařazeno do nejvyššího stupně epidemického rizika. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády. Ve zmíněných regionech, z nichž dva leží u hranic s Českem, bude podle národního protiepidemického systému výrazně omezena činnost některých provozů, včetně restaurací a ubytovacích zařízení.
Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených covidem-19. Je to asi pětina všech pacientů, kteří se momentálně s koronavirem léčí v tuzemských nemocnicích, kde je nyní 407 lidí. Počet hospitalizovaných v regionu narůstá každodenně od 7. října. Intenzivní péči potřebuje v kraji 14 lidí, v celém Česku je jich 96. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo rekordní počet 986 úmrtí pacientů s covidem-19 a rekordní přírůstek 31 299 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V obou případech jsou to nejvyšší čísla za jediný den o začátku pandemie, uvedly ruské tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb.
"Ze 7 dnů by měly PCR testy zkrátit svou účinnost na 72 hodin, platnosti antigenních testů by se měla snížit ze tří dnů pouze na 24 hodin," informoval premiér. Podle něj také ministerstvo zdravotnictví uvažuje o konci proplácení testů proti koronaviru ze zdravotního pojištění. "Důležitá je součinost s opozicí, aby se po nástupu nové vlády nestřídala pravidla každým dnem," dodal Babiš.
"Znovu prosím a vyzývám všechny, aby se nechali očkovat. 80 procent hospitalizovaných je neočkovaných. 341 tisíc seniorů nad 65 let stále není naočkováno a my se chceme plně soustředit na to, abychom lidi přesvědčili, že očkování je jediná cesta k jejich bezpečí," řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO).
Dodal také, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude informovat předpokládaného nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o epidemickém vývoji. "Pana Válka také pozveme na Radu pro zdravotnická rizika," dodal Babiš.
"Situace se zhoršuje, také stoupá počet hospitalizovaných. Stále je to ale oproti minulkému roku lepší," sdělil dnes po aplikaci třetí dávky očkování proti koronaviru premiér Andrej Babiš (ANO).
Premiér @AndrejBabis se v Ústřední vojenské nemocnici nechal naočkovat třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Při té příležitosti opět apeloval na občany, především z rizikových kategorií, aby neváhali a v zájmu svého zdraví očkování rovněž absolvovali. pic.twitter.com/wMAm4o4iwp
— Úřad vlády ČR (@strakovka) October 14, 2021
Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Kratší by mohla být i karanténa, pokud bude ukončena PCR testem. Konkrétní návrh v pátek představí ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci, řekl mluvčí resortu Daniel Köppl. V pondělí úpravy projedná vláda.
V současné době platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. Karanténa, kterou hygienici nařizují lidem po rizikovém kontaktu s nakaženým, trvá 14 dní. Kritizovali to například rodiče, jejichž děti musely být dva týdny v karanténě po zjištění pozitivního případu ve školní třídě. Nově by podle Köppla mohla být karanténa ukončena dříve negativním PCR testem. O kolik dní dříve, zatím uvést nechtěl.
Na dnešním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika jsme probrali možné změny v OTN i zkrácení doby karantény. S ohledem na aktuální epidemickou situaci jsme se zaměřili také na to, jak motivovat občany k očkování. Detaily rozebereme na zítřejší tiskové konferenci.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 14, 2021
Maďarsko zaznamenalo za uplynulý den 1141 nových případů nákazy koronavirem. Poprvé tak za čtvrté vlny pandemie překročil denní přírůstek 1000 případů infekce, uvedla maďarská vláda. V zemi s necelými deseti miliony obyvatel je téměř 5,7 milionu lidí plně očkováno proti covidu-19.
Ve středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem. S nákazou je hospitalizováno přes 400 lidí. Počty případů covidu již rostou v celé ČR, v Moravskoslezském kraji se sedmidenní incidence oproti minulému týdnu zvýšila téměř o třetinu.
Počet dětí, které si v Japonsku sáhly na život, byl během pandemie vyšší, než kdykoliv jindy za posledních 40 let, uvedlo japonské ministerstvo školství. Kvůli šíření nemoci covid-19 se v Japonsku loni na dlouhé týdny uzavřely školy. Sebevraždu zde během posledního školního roku, který skončil v březnu, spáchalo 415 dětí od základních po střední školy. To je nejvíce od roku 1974, kdy si ministerstvo začalo vést tuto statistiku, uvedla agentura Reuters.
Německo dnes ráno ohlásilo 12 382 nově detekovaných případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenala země mírně nižší počet nakažených - 11 644. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes pokračuje v projednávání návrhu Tomáše Havetty na zrušení části již neplatného opatření ministerstva zdravotnictví z 26. srpna. Jde o pasáž která stanovuje podmínky pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor a účast na hromadných akcích. Konkrétně se jedná o neuznávání protilátek.
Soud v minulosti opakovaně konstatoval, že by mělo ministerstvo zdravotnictví vysvětlit a jasně zdůvodnit, proč vedle očkování, prodělané nemoci a testu neuznává také laboratorně prokázanou přítomnost protilátek.
Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně vyžadovat některé firmy, nemocnice, vlády jednotlivých států nebo místní úřady. Oznámil to hlavní koordinátor boje s pandemií Bílého domu Jeff Zients. Přes 77 procent Američanů, pro něž jsou očkovací látky schválené, již podle něj dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.
Radnice Hradce Králové chce být připravena na případnou další vlnu epidemie koronaviru, a nakoupí proto do zásoby 30 000 kusů respirátorů a roušek. Chce zároveň využít období do konce října, kdy je prodej respirátorů osvobozen od daně z přidané hodnoty. ČTK to dnes řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).
Ministerstvu školství se zatím nepodařilo doobjednat 1,6 milionu testů na covid-19, které chtělo ministerstvo zdravotnictví zajistit jako rezervu pro případné další testování na koronavirus ve školách. Dodavatel úřadu v pátek sdělil, že mu resort zdravotnictví odmítl prodloužit povolení pro uvedení testů na trh, jelikož se zatím nerozhodlo o dalším testování ve školách. Vyplývá to z dopisu ministra školství Roberta Plagy ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO). Dopis s datem z 12. října má ČTK k dispozici. Plaga v něm Vojtěcha vyzval, aby mu sdělil, jak chce zajistit připravenost škol na případnou potřebu dalšího testování na covid-19.
Izraeli se podařilo porazit variantu koronaviru delta a lze očekávat, že se epidemická situace v zemi zklidní aspoň na půl roku. Podle listu The Times of Israel to uvedla přední izraelská viroložka Rivka Abulafiaová-Lapidová. Pokles v počtech nových případů koronavirové nákazy přitom přičetla tomu, že třetí posilující dávku vakcíny proti covidu-19 obdržely už miliony Izraelců.
"Můj odhad je takový, že až budeme mít tři dávky vakcíny, budeme chráněni až rok," uvedla Abulafiaová-Lapidová, která působí v jeruzalémské nemocnici Hadasa a vyučuje na Hebrejské univerzitě. "Asi rok by měla být v těle dobrá paměť, která v mnoha případech může bojovat s koronavirovou infekcí," dodala.
Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.
Katalánský premiér Pere Aragonés v úterý po jednání regionální vlády oznámil, že většina aktivit v tomto regionu bude moci fungovat téměř stejně jako před pandemií covidu-19. Výjimkou je nošení roušek v uzavřených prostorách a při shlukování na veřejnosti, které ale neupravují vedení jednotlivých regionů Španělska, ale centrální vláda. Ta začátkem října uvedla, že nepředpokládá zrušení tohoto opatření dříve než na jaře příštího roku.
V Rusku za předchozí den zemřelo 984 pacientů s covidem-19, čímž bylo překonáno předchozí denní maximum z úterý, informovala dnes agentura Interfax. Nově se koronavirus prokázal u 28 717 dalších osob.
Vládní činitelé včetně ministra zdravotnictví Michaila Muraška už v minulých dnech dávali najevo znepokojení z tempa, jímž přibývají nové případy, i nad jejich intenzitou. Špatnou epidemickou situaci přičítají neochotě lidí nechat se očkovat. Ve snaze motivovat k očkování starosta Moskvy Sergej Sobjanin oznámil, že lidé nad 65 let, kteří se nechají nově očkovat nebo si nechají aplikovat posilující dávku vakcíny, budou mít nárok na finanční kompenzaci ve výši 10 tisíc rublů (3060 korun).
Obavy působí také šíření koronaviru mezi dětmi. Moskevský operativní štáb pro kontrolu nad šířením covidu-19 oznámil, že za poslední měsíc se oproti tomu předešlému více než zdvojnásobil počet případů covidu-19 u školních dětí a přes 280 školáků muselo být hospitalizováno. V deseti moskevských školách od čtvrtka začne zkušební testování dětí pomocí rychlotestů.
Laboratoře na Slovensku v úterý odhalily nejvyšší počet nových případů koronavirové infekce za posledních téměř sedm měsíců. Testy v pětimilionové zemi zjistily 2406 infikovaných, což je nejvyšší denní přírůstek od 16. března. V zemi zároveň přibylo 20 úmrtí na onemocnění covid-19, tedy nejvíce od poloviny května.
Slovensko, které v očkování proti covidu-19 kvůli slabému zájmu obyvatel o vakcíny výrazněji zaostává za průměrem EU, čelí v posledních týdnech rychlejšímu šíření koronavirové infekce. Úřady tento vývoj očekávaly, a to i kvůli nakažlivější variantě koronaviru.
Denní přírůstek nově nakažených koronavirem v Moravskoslezském kraji znovu vzrostl. Za úterý přibylo v regionu 287 nově nakažených, je to o 48 pozitivně testovaných více než o den dříve. Znovu tak vzrostla i sedmidenní incidence, která se dostala nad hodnotu 110 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Vyplývá to z informací, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
V kraji ale nepřibývá jen případů koronaviru, ale lékaři zaznamenávají u dětských pacientů i vysoký nárůst virových infekcí a nově i infekcí bakteriálních.
Babiš po poradě s týmem na řízení epidemie svolal na čtvrtek vládní zdravotní radu. Představí další strategii, sdělil dnes premiér na Twitteru.
V úterý přibylo 1511 případů covidu, o třetinu víc než před týdnem. Podobně roste i počet hospitalizovaných, kterých je 388, z toho 78 v těžkém stavu.
Devět lidí dosud požádalo o odškodné za komplikace způsobené očkováním proti covidu-19. Tři z nich chtějí shodně 100 milionů korun, ze zbylých šesti byl nejvyšší požadavek 950 tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví už čtyři žádosti zamítlo, pět jich vyřizuje. Lidé, kteří se žádostí neuspějí, se mohou obrátit na soud. Podle ministerstva to ale zatím nikdo neudělal.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 11 903 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenalo Německo podobný přírůstek - 11 547 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI).
Spojené státy v listopadu po 19 měsících otevřou své pozemní hranice pro očkované cestující. Informovala o tom dnes agentura AP. Doposud byly v podstatě povoleny jen nezbytně nutné cesty, například obchodní.
Rusko zahájí testování své vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 ve formě nosního spreje.
Očkování bude podáváno dospělým dobrovolníkům. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní dokument zveřejněný v úterý.
Rusko v reakci na pandemii covidu rychle vyvinulo vakcínu Sputnik V, zemi se ale stále nedaří zvládnout rostoucí počty nakažených a obětí a očkování postupuje pomalu. Důvodem je podle Reuters nedůvěra lidí k úřadům a obavy z nových lékařských produktů.
O prvních testech nové vakcíny v podobě nosního spreje, která je vhodná pro děti ve věku od osmi do 12 let, informovaly ruské úřady v červnu. Nosní sprej bude aplikován ve dvou dávkách na klinice v Petrohradě.
Přehled posledního vývoje pandemie v Česku a ve světě:
Rusko navíc ohlásilo rekordních 973 nových úmrtí pacientů s covidem-19 za den. Tím bylo překonáno předchozí denní maximum ze soboty, kdy ruské úřady informovaly o 968 úmrtích. Nových případů koronaviru podle dnešního oznámení přibylo 28 190, což se také blíží dosavadním maximálním hodnotám.
Ruští vládní činitelé vyjádřili znepokojení nad tempem a intenzitou přibývání nových případů. "Hlavní zvláštností současného nárůstu je rychlý nárůst počtu nemocných a také vysoký počet pacientů, u nichž se koronavirová infekce rozvine prakticky bleskově - doslova během dvou až tří dní - a vyžaduje resuscitační podporu," uvedl podle agentury Interfax ministr zdravotnictví Michail Muraško, podle něhož se s příznaky covidu-19 v současné době v Rusku léčí na 1,1 milionu lidí.
Nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem je podle imunologa Vojtěcha Thona z Masarykovy univerzity v Brně přirozený, protože jde o sezónní virus. Důležité je podle něj chránit několik stovek tisíc neočkovaných lidí, pro které je nemoc covid-19 velkým rizikem, protože mohou začít ve vážném stavu plnit nemocnice. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je stále asi 400 000 lidí ve věku nad 60 let, kteří nebyli očkovaní ani nemají záznam o nákaze.
Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od plánu dalšího testování na covid-19 ve školách. Výsledky by nepřinesly nové údaje, řekl mluvčí resortu Daniel Köppl.
Očkovací centrum bez registrace v ústeckém obchodním centru Forum ukončí v pátek provoz. Dál budou zdravotníci aplikovat vakcínu proti covidu-19 v Masarykově nemocnici. Očkovací autobus bude jezdit po Ústeckém kraji do konce října. Nákaza se na severu Čech nyní šíří podle krajské hygienické stanice hlavně ve školních kolektivech.
Česko patří mezi třetinu zemí EU, které měly kvůli covidu loni nejdéle zavřené školy. Doba výuky na dálku zhruba odpovídala průměru v OECD, uvedlo ministerstvo školství.
Za posledních sedm dní připadá v Moravskoslezském kraji 106 nakažených covidem na 100 tisíc obyvatel. V regionu přibývá také úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví a moravskoslezským hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO). Podle mluvčího hygieniků Aleše Kotrly je kvůli nemocným spolužákům v karanténě několik tisíc dětí.
Ještě na konci týdne byla v kraji sedmidenní incidence na hodnotě 83,9 nakažených na 100 tisíc obyvatel, nyní už je přes sto. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová počátkem září uvedla, že i při týdenním počtu nových onemocnění covidem-19 nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel budou případná protiepidemická opatření hlavně organizační a režimová.
V Jihočeském kraji za poslední týden připadá 87 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. Je to o 35 více než o týden dřív. Epidemická situace je však nadále klidná, řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Dodala, že důležitým ukazatelem je minimum případů těžkého průběhu covidu-19.
Rusko dnes podle agentury Interfax ohlásilo rekordních 973 nových úmrtí pacientů s covidem-19 za den. Tím bylo překonáno předchozí denní maximum ze soboty, kdy ruské úřady informovaly o 968 úmrtích. Nových případů koronaviru podle dnešního oznámení přibylo 28 190, což se také blíží dosavadním maximálním hodnotám.
U praktických lékařů se nechalo očkovat proti covidu-19 téměř tři čtvrtě milionu lidí. Do neděle 3. října u nich mělo očkování dokončeno asi 728 000 osob. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Nejvíc dávek vakcíny bylo od firmy AstraZeneca, kterou ale Česko už dál neobjednává. Zatím podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nemají ordinace ani slibovanou vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech. Řekl, že očekává dodávky od pondělí 18. října.
Vojenská nemocnice v Brně až do odvolání zakázala návštěvy veřejnosti. Důvodem jsou pacienti s nemocí covid-19, kterých má nyní nemocnice pět. Oznámil to ředitel nemocnice Martin Stračár. Opatření je preventivní. Podle ředitele měla nemocnice v největší krizi kolem 80 pacientů s koronavirem
Stračár upozornil na to, že se situace s covidem v Brně zhoršuje. "Proto pro jistotu zavíráme. Máme pacienty na běžné operace, tak by nebylo dobré, aby se nakazili," řekl. Návštěvy zakázala i Nemocnice Boskovice. Z krajských nemocnic má zakázané návštěvy ivančická nemocnice, uvedla mluvčí kraje.
Za posledních sedm dní připadá v Moravskoslezském kraji 106 nakažených covidem na 100 000 obyvatel. V regionu přibývá také úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví a moravskoslezským hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO).
Češi a Slováci jsou vůči protipandemickým opatřením daleko kritičtější než například Němci, vyplývá ze společného výzkumu vědci Psychologického ústavu Akademie věd ČR, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Jacobsovy univerzity v německých Brémách.
Odpovědi Čechů a Slováků se lišily zejména, co se týče odborného základu zaváděných opatření a jejich ospravedlnění. Na rozdíl od respondentů z Německa dotázaní z Česka a Slovenska obecně nepovažovali opatření za dobře ospravedlněná. Také u odpovědí obyvatel žijících v zemích bývalé NDR zjistili tazatelé zajímavý trend - konzistentně se přikláněly ke kritickým postojům Čechů a Slováků.
K dnešku po předchozím poklesu mírně stouplo tzv. reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě od konce srpna.
Stouplo také tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Z pondělních 56 se dostalo na 61.
V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů nemoci covid-19 za den od 11. května. Oproti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1345. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zároveň stoupl i počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června. V těžkém stavu bylo 68 z nich.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4971 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to bylo o něco méně, ve stejný den přibylo 4799 infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha.
Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, klesla na 65,8. V pondělí činila 66,5 a před týdnem 63,6.
Texaský guvernér Gregg Abbott v pondělí zakázal ve svém státu komukoliv vyžadovat po místních občanech očkování proti covidu-19, a to i soukromým firmám.
Republikánský guvernér prohlásil, že tím reaguje na "šikanu" administrativy demokratického prezidenta Joea Bidena, který nedávno vyzval všechny americké podniky, aby po svých zaměstnancích požadovali očkování pod hrozbou ztráty zaměstnání. Nejméně několik tisíc lidí od té doby přišlo o místo, napsala agentura Reuters. Bílý dům Abbottův krok zatím nekomentoval.
"Federální vláda to znovu přehání, Bidenova administrativa šikanuje řadu soukromých podniků, aby vyhlásily povinné očkování vakcínami proti covidu-19. Rozkládá to naši pracovní sílu, což ohrožuje pokračující zotavování Texasu z covidové katastrofy," napsal Abbott v odůvodnění nového exekutivního příkazu.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zřejmě zůstane ve funkci i po listopadu. Babiš TV Nova řekl, že bude třeba, aby zůstal s vládou až do konce. Vojtěch se měl od 1. listopadu stát velvyslancem ve Finsku.
Přehled toho nejdůležitějšího z posledního dění okolo pandemie koronaviru:
V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem.
Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, stagnovalo na 56 případech.
Pacientů s koronavirem v nemocnicích proti sobotě i proti minulé neděli přibylo na 317.
Přes 67 procent lidí starších 16 let má v Česku alespoň jednu dávku vakcíny. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, jak je na tom obec, ve které žijete:
Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí nad 50 let o 90 procent. Vyplývá to z rozsáhlé studie provedené ve Francii, o které v pondělí informovala agentura AFP.
"To znamená, že u naočkovaných je devětkrát menší riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid-19 ve srovnání s nenaočkovanými," prohlásil podle agentury profesor Mahmoud Zureik, šéf epidemiologické skupiny Epi-Phare, která studii vypracovala.
Fakultní nemocnice Hradec Králové od pondělí nabízí očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace ve svém Očkovacím centru v přízemí Pavilonu interních oborů. Zároveň ukončila provoz Očkovacího centra v OC Atrium. Řekl to mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. V OC Atrium v centru města zdravotníci očkovali bez předchozí registrace od 28. července 2021, podali tam více než 4500 dávek vakcín.
Za předchozí den přibylo v Rusku 29 409 nakažených koronavirem, což je podle deníku Kommersant nejhorší denní bilance od začátku roku, a 957 úmrtí. Dosud nejvyšší počet úmrtí za den, 968, ruské zdravotní úřady nahlásily v sobotu.
Ruská vláda přičítá zhoršující se epidemickou situaci pomalu postupujícímu očkování obyvatel. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v pátek uvedla, že alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 47,8 milionu Rusů, tedy necelých 33 procent obyvatel. Plně očkováno pak bylo 42,4 milionu neboli 29 procent.
Vláda projedná nákup mrazicích boxů pro uskladnění vakcín proti covidu-19. Správa státních hmotných rezerv pořídí 50 boxů, kam se vejde šest milionů dávek očkovací látky Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Odhadovaná cena je asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády. Zdravotní pojišťovny vybraly na začátku října distributora této vakcíny, který ji bude rozvážet i do ordinací praktických lékařů. Ve výběrovém řízení ale počítaly, že by skladoval maximálně tři miliony dávek najednou, píše se v dokumentu.
Liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta skončí letos na vlastní žádost ve funkci. Ministerstvo zdravotnictví už vypsalo výběrové řízení na nového ředitele krajské hygienické stanice v Libereckém kraji. Oznámení resort vyvěsil na webu. Zájemci se mohou hlásit do 10. listopadu. Vítěz výběrového řízení by měl nastoupit v lednu příštího roku. Valenta hodlá odejít do předčasného důchodu.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ke konci roku skončí ve funkci. Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem to, že služební zákon omezuje věk pro vedoucí úřadu. Jágrové je 70 let. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na tento post. Oznámení vyvěsilo na webu. Zájemci o post se mohou hlásit do 10. listopadu. Vítěz výběrového řízení by se funkce měl ujmout v lednu příštího roku.
Zástupci dvou týmů z vysokých škol v pondělí v Praze převzali Cenu evropského občana. Skupina výzkumníků z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT má medaili za pokročilý respirátor CIIRC RP95-3D, který vyvinula loni v počátku pandemie covid-19. Dalším laureátem je dobrovolnické centrum MUNI pomáhá. To vzniklo při Masarykově univerzitě v Brně taktéž v reakci na vypuknutí pandemie. Laureáti z ČVUT mají ocenění za rok 2020, dobrovolnické centrum za rok 2021. Kvůli pandemii se loni slavnostní předání nekonalo.
Today, we are celebrating together: at the festive premises of @CVUTPraha, our @CIIRCCTU team and the @muni_cz team are getting the 🇪🇺 Citizen's Prize 🏅 2019 & 2020 of the @Europarl_EN from hands of @charanzova for 2 great projects - #RP95 Protective Half Mask & #MUNIPomaha 👏 pic.twitter.com/O0jVEk4Os2
— RICAIP (@RICAIP_EU) October 11, 2021
Státní zdravotní ústav v pondělí v pravidelné zprávě informoval, že v Česku stále dominuje varianta delta, dříve nazývaná indická. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny. Mění se ale věk nakažených. "Od června začala dominovat skupina nakažených mezi 20 až 29 lety a od srpna pozorujeme, že přibývá i nemocných mezi desátým až 19. rokem věku. Tento trend pravděpodobně odráží vliv očkování a také může souviset se sociálním chováním a vyšší společenskou aktivitou mladých lidí," uvedla ředitelka ústavu Barbora Macková.
Americká farmaceutická společnost Merck oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby povolil léčit nemoc covid-19 jejím přípravkem molnupiravir. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
Očekává se, že FDA o "povolení nouzového použití" rozhodne do několika týdnů. Pokud žádosti vyhoví, budou mít USA první schválený lék proti koronaviru a tím pádem i zcela novou a snadno použitelnou zbraň v boji proti nákaze, píše agentura AP. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, zatímco v kontrolní skupině s placebem to bylo 14,1 procenta. Výsledky klinických testů byly podle Mercku tak dobré, že nezávislí poradci společnosti doporučili studie ukončit předčasně.
V Moravskoslezském kraji roste podobně jako v celé České republice počet hospitalizovaných s covidem-19. Momentálně jich tam v nemocnicích leží 59, o 13 více než minulý týden. "Asi budeme muset brzy mírně omezit další nemocnice z pohledu jejich umisťování," napsal na Twitteru hejtman kraje Ivo Vondrák.
Dnes opět souhrn informací za posledních sedm dní. Bohužel nám stále roste počet hospitalizovaných a asi budeme muset brzy mírně omezit další nemocnice z pohledu jejich umisťování. pic.twitter.com/JVOdgw1E7J
— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 11, 2021
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala v pondělí očkovat třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 seniory starší 80 let. Vakcínu podala třem lidem, další tři přijdou na řadu přes den, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní je vše pozvolné a lidé se teprve přihlašují. Na úterý je jich zatím 10, na středu 11. Podle Lipovské se ale počet neustále zvyšuje.
Vakcínu v pondělí dostali lidé ve věku 83, 80 a 90 let. Nemocnice začala aplikovat třetí dávku už v září, převážně však zdravotníkům nebo pracovníkům v sociálních službách a klientům domovů. Registrované osmdesátníky začala očkovat až dnes. "Celkem jsme ke včerejšku (neděle) podali 1470 třetích dávek, a to nejen přímo v nemocnici, ale také v očkovacím centru v Olympii a v domovech pro seniory a v sociálních službách, kam jezdí náš očkovací tým," uvedla Lipovská.
Hlasování z domova do přenosné volební schránky využilo o sněmovních volbách kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, uvedl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč po pondělním jednání Státní volební komise. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.
"Účast byla přiměřená aktuálnímu stavu pandemie," uvedl Vokáč. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení a ministerstva zdravotnictví z minulého týdne mělo covid-19 celkem 7900 lidí a v karanténě s elektronickou neschopenkou bylo 2223 zaměstnanců i živnostníků, kteří si platí nemocenské pojištění.
V Česku se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo přes 1,7 milionu lidí. Od loňského září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 tisíci případy. Rekordních 17 770 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, ale i poté byly dny s více než 15 tisíci případy. Nákaza výrazně oslabila od letošního dubna.
Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen loni 8. října, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu a milion lidí s covidem letos 2. února. Dalších 100 tisíc přibylo za 15 dní, nárůst se tedy lehce zpomalil, poté ale opět zrychlil - dvakrát po sobě přibylo 100 tisíc nakažených za osm dní, poté za devět dní a nato za 11 dní, kdy bylo nakaženo přes 1,5 milionu nakažených osob. Tempo pak pokleslo - na přelomu března a dubna přibylo 100 tisíc za 22 dní. Posledních 100 tisíc lidí s covidem přibylo skoro za půl roku.
V neděli přibylo v Česku 334 případů covidu, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci kleslo na 1,14.
Obyvatelé australského města Sydney v pondělí oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce. V barech a obchodech, které otevřely jen kvůli této příležitosti už o půlnoci, vznikaly fronty. Mnozí další lidé si užívali plánovaná setkání a návštěvy u příbuzných a přátel. Protipandemická opatření, která se táhla 107 dní, zakazovala návštěvy v domácnostech a cestování za hranice pěti kilometrů od domova, což řadu rodin rozdělilo. Většina omezení však byla nyní pro plně očkované zmírněna, napsal v pondělí zpravodajský server BBC.
Brazilského prezidenta nepustili na fotbal, protože není očkovaný. Jair Bolsonaro nemohl navštívit fotbalový zápas ligových klubů Santos a Gremio, domácí klub totiž nepouští na stadion fanoušky, kteří nemají vakcínu proti nemoci covid-19. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
Nedělní zápas byl první od začátku pandemie, který klub Santos odehrál před diváky - ovšem podmínkou bylo potvrzené očkování nebo negativní PCR test.
Za uplynulý den v Německu přibylo 3111 nových případů nákazy koronavirem, což je mírný nárůst oproti minulému týdnu, kdy ve stejný den přibylo 3088 nakažených. Oznámil to v pondělí Institut Roberta Kocha (RKI), podle nějž přibylo také sedm mrtvých.
Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel, vystoupila na 66,5. V neděli to bylo 66,1 a před týdnem 64,7. Tato hodnota je ale stále nižší než minulý měsíc, kdy dosahovala 82,8, uvedla agentura DPA.
Od lidí v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru dostala nejvíc hlasů koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Získala 38,1 procenta hlasů. Následuje koalice Pirátů a STAN s 21,4 procenta a SPD s 10,9 procenta. Vládní ANO si vybrala desetina. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu zveřejněných na webu volby.cz. Z auta ve středu a do přenosných schránek ve čtvrtek hlasovalo 2774 lidí.
V sobotu dostalo v Česku třetí posilující dávku očkování 433 lidí a celkem ji má 20 497 osob. Interval mezi druhou a třetí dávkou se může od 18. října zkrátit z nynějších osmi na šest měsíců, uvedl v týdnu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se víc než týden pohybuje kolem hodnoty 1,3. K dnešku kleslo na 1,29 ze sobotních 1,30. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.
Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 lidí:
Kraj | Počet případů |
Moravskoslezský | 95 |
Jihočeský | 77 |
Praha | 73 |
Jihomoravský | 60 |
Olomoucký | 55 |
Středočeský | 53 |
Zlínský | 52 |
Plzeňský | 50 |
Pardubický | 37 |
Vysočina | 35 |
Ústecký | 31 |
Liberecký | 26 |
Karlovarský | 25 |
Královéhradecký | 20 |
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
V Česku pojedenácté za sebou vzrostla sedmidenní incidence nákazy. K sobotě připadalo 56 potvrzených případů koronaviru za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, v pátek to bylo 54. Vyšší incidenční číslo bylo naposledy 19. května.
V posledních dnech stoupá hlavně v Moravskoslezském kraji, kde se dostalo na hodnotu 95. V Jihočeském kraji sedmidenní incidence mírně klesla na 77, v Praze se nepatrně zvýšila na 73. Nejnižší zůstala v Královéhradeckém kraji, na 100 000 obyvatel zde za sedm dní připadá 20 potvrzených nakažených.
Od pondělí si neočkovaní Němci začnou sami hradit rychlotesty na koronavirus, které se používají například při vstupu do restaurací či na společenské akce. Bezplatné testy budou i po 11. říjnu k dispozici dětem mladším 12 let, lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou dostat vakcínu, a těm, kteří je potřebují pro ukončení karantény. Až do prosince budou mít na jeden test zdarma týdně nárok také děti ve věku od 12 do 17 let a těhotné ženy, jimž bylo očkování doporučeno teprve nedávno.
V Rusku mírně klesl počet nakažených a zemřelých s nemocí covid-19, drží se ale poblíž rekordů. Pátý den po sobě po onemocnění zemřelo za uplynulý den přes 900 lidí. S odvoláním na ruský operativní štáb o tom dnes informovala agentura TASS.
Česko je v počtu plně očkovaných v EU na 19. místě (proti srpnu si pohoršilo o tři místa). Nejlépe je na tom v unii Portugalsko, celosvětový lídr, kde bylo plně naočkováno skoro 86 procent obyvatel. Na druhém místě je Malta s téměř 82 procenty naočkovaných a poté Španělsko (přibližně 79 procent). Průměr unie činí 63,5 procenta.
Přehled zemí EU podle procenta plně naočkovaných lidí:
Země | Procento kompletně naočkovaných lidí |
Portugalsko | 85,9 |
Malta | 81,7 |
Španělsko | 78,7 |
Dánsko | 75,4 |
Irsko | 74,2 |
Belgie | 72,7 |
Itálie | 68,9 |
Nizozemsko | 67,6 |
Francie | 66,5 |
Švédsko | 66,2 |
Finsko | 64,7 |
Německo | 64,6 |
Lucembursko | 62,9 |
Kypr | 62,5 |
Litva | 60,8 |
Rakousko | 60,5 |
Řecko | 60,1 |
Maďarsko | 58,9 |
ČR | 56,1 |
Polsko | 51,7 |
Slovinsko | 50,1 |
Lotyšsko | 47,5 |
Estonsko | 46,9 |
Chorvatsko | 42,1 |
Slovensko | 41,5 |
Rumunsko | 28,7 |
Bulharsko | 19,6 |
Zdroj: ourworldindata.org/covid-vaccinations; onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr; výpočet ČTK
Počet plně očkovaných proti covidu-19 v Česku přesáhl šest milionů. Dávek dosud zdravotníci rozdali téměř 11,9 milionu, za sobotu ji dostalo 2508 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. K dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky. Tempo očkování je nyní proti letním měsícům výrazně pomalejší.
Testy v sobotu potvrdily 665 případů koronaviru, o pětinu víc než před týdnem a nejvíc ve víkendovém dni od 8. května. Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích se od soboty snížil o 15 na 306, stále je ale o třetinu vyšší než před týdnem. Ukázaly to údaje na webu ministerstva zdravotnictví.
Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 30 500. Zemřelých, kterých je aktuálně 30 501, přibývá rychleji než dřív, za poslední týden o 23, o týden dřív s nákazou zemřelo 11 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V centru Říma se v sobotu střetli demonstranti, kteří jsou proti očkování, s policií. Ta použila vodní děla a slzný plyn, uvedla AP.
V Itálii kabinet premiéra Maria Draghiho prosadil, že od poloviny října musí mít platné potvrzení o bezinfekčnosti všichni pracovníci ve veřejném i soukromém sektoru. Pas už je v Itálii potřeba například pro vstup do divadel, do restaurací nebo pro cestování dálkovými vlaky.
Ženevou v sobotu odpoledne prošly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s koronavirovými restrikcemi, jež považují za omezování svobody v zemi. Demonstranti žádali demisi ministra zdravotnictví Alaina Berseta, píše AFP.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7612 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem zaznamenalo Německo o něco menší přírůstek - 6164 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI).
Brazílie podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonala v pátek ponuré číslo 600 tisíc úmrtí na covid-19, což je po USA druhý nejvyšší počet úmrtí na světě. V USA zemřelo na virus přes 712 tisíc lidí. Brazilský prezident Jair Bolsonaro byl kritizován za to, jak k boji s pandemií přistupuje. Opakovaně situaci bagatelizoval, uvedl, že se nenechá očkovat a na léčbu doporučoval neověřený lék na malárii.
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovala seznam zemí s mírou rizika nákazy onemocnění covid-19. Od pondělí 11. října jsou mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Německo, Švýcarsko. Mezi zeměmi s velmi vysokým rizikem nákazy jsou Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko.
Za poslední čtyři dny se počet nových onemocnění covid-19 pohybuje kolem tisícovky denně. Nejhorší situace je podle informací ministerstva zdravotnictví v českobudějovickém kraji, kde je v současné chvíli 245 osob s potvrzením nákazy, což představuje při přepočtu na 100 tisíc obyvatel 125 osob.
Singapur nově otevírá hranice turistům s osmi zemí. Městský stát chce obnovit svůj status mezinárodního leteckého uzlu a chce se vrátit do "nového normálního života“ s covid-19. Od 19. října budou moci plně očkovaní lidé z osmi zemí, včetně Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Spojených států, vstoupit na ostrov bez karantény, pokud projdou testy na covid-19.
Očkovací kamion opět v Pardubicích nabídne očkování proti koronaviru lidem, kteří ho dosud nemají. Zastávku tam bude mít 20. října před univerzitou a před vlakovým nádražím. U univerzity bude kamion od 9 do 12 hodin, potom se přemístí k nádraží, kde bude v provozu od 13 do 18 hodin. Lidé si mohou vybrat jednodávkovou vakcínu Janssen nebo Comirnaty od společnosti Pfizer, u které jsou potřebné dvě dávky. Zdravotníci v očkovacím trucku v červnu v Pardubickém kraji aplikovali 7500 dávek vakcín. V srpnu jezdil po větších městech, například byl v Lanškrouně, Letohradu, Moravské Třebové nebo Přelouči, zdravotníci aplikovali lidem 4800 dávek.
Za poslední den v Rusku zemřelo 968 lidí v souvislosti s covidem-19. Je to znovu nejvíce od začátku pandemie. Výrazně stoupl i počet nemocných.
Třetí je Německo, kde počet případů stoupl na 146 (ze 134 případů před týdnem). Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl na 283 (ze 278 případů). Nejhůře ze sousedních zemí je na tom Slovensko, kde evidují 290 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 223 případů. Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 45 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 29).
Česká republika má za uplynulé dva týdny 90 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 62 případů) a je popáté za sebou na čtvrtém místě mezi sousedními zeměmi.
Vakcínu proti koronaviru dostalo v pátek 12 687 zájemců, zhruba stejně jako o týden dřív. Posilující třetí dávku zdravotníci v pátek vpíchli 3512 lidem, celkem už jich rozdali 19 840. Tempo očkování je nyní výrazně pomalejší než v létě, kdy třeba na přelomu června a července dostávalo v pracovních dnech vakcínu až 120 tisíc lidí.
Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se dnes vrátilo na čtvrteční hodnotu 1,3. Mírně tak vzrostlo z pátečních 1,28. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nákazy, se drží od konce srpna.
Počet případů koronaviru v Česku v pátek potřetí v tomto týdnu přesáhl tisícovku. Laboratoře jich potvrdily 1017, téměř o čtvrtinu víc než před týdnem. Testů přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. S nemocí covid-19 leží v nemocnicích 331 lidí, nejvíc od začátku června. Počet úmrtí s koronavirem se přiblížil 30 a půl tisícům.
Z Norska, Kypru a Lucemburska se od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 zjednoduší návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z červené barvy do oranžové, značící střední míru rizika nákazy koronavirem. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Lotyšská vláda v pátek večer rozhodla o několika nových krocích, které mají v zemi omezit šíření nákazy koronavirem, a to včetně vyhlášení nouzového stavu. Platit bude tři měsíce od pondělka 11. října, uvedl server Delfi.lv.
Vládní rozhodnutí podle portálu mimo jiné počítá s povinným očkováním všech zaměstnanců státních úřadů a samospráv. Do nákupních středisek budou pouštět pouze očkované zákazníky nebo ty klienty, kteří se uzdravili z covidu-19. Neočkovaní budou smět jen do obchodů se základními potřebami.
V Brazílii od začátku pandemie po nákaze koronavirem zemřelo již více než 600 tisíc lidí. Oznámilo to brazilské ministerstvo zdravotnictví. Jedinou další zemí světa, která překonala tento smutný milník, jsou Spojené státy.
Za uplynulý den se nákaza koronavirem v Brazílii podle dat ministerstva zdravotnictví prokázala u dalších 18 172 lidí a dalších 615 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo.
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: