Praha - Komunisté rozhodují, komu vyjádří podporu v historicky první přímé volbě prezidenta. Na výběr mají ze dvou adeptů.
Podporu mohou vyslovit bývalému premiérovi a předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi, nebo současnému místopředsedovi sociální demokracie a někdejšímu studentskému vůdci z roku 1989 Jiřímu Dienstbierovi.
Ve hře je nadále také varianta, že se komunistické vedení nerozhodne pro žádného z kandidátů.
Agentura ČTK citovala předsedu strany Vojtěcha Filipa, že špičky KSČM nyní budou odpovědi kandidátů týden hodnotit. 8. prosince se totiž na téma prezidentské volby sejde širší vedení strany, takzvaný ústřední výbor strany, který má při výběru stranického favorita hlavní slovo.
Místopředseda komunistů Jiří Dolejš ovšem Aktuálně.cz řekl, že by rád, aby se o tom, koho komunisté podpoří, rozhodlo již nyní a na ústřední výbor bylo možné jít již s nějakým doporučením. Nakonec jednání skončilo s tím, že ve výběru se bude pokračovat 8. prosince, tak jak prosazoval Filip.
Sami komunisté totiž nakonec svého kandidáta v klání o Hrad nepostavili. Jejich favorit, europoslanec a bývalý kosmonaut Vladimír Remek, se rozhodl, že kandidovat nebude. Jako oficiální vysvětlení následně KSČM uváděla, že nechce tříštit síly na levici. Remek před pátečním jednáním politických špiček agentuře ČTK řekl, že on už rozhodnut je a bude volit Zemana.
Od devíti hodin ve stranickém sídle českých komunistů v ulici Politických vězňů předstupovali před členy výkonného výboru oba kandidáti, kteří usilují o komunistické hlasy.
Každý měl na získání přízně komunistických politických špiček přibližně 30 minut. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nabídl Miloš Zeman komunistům model "rovnoprávného dialogu", tedy že nebude české komunisty nijak ostrakizovat a bude s nimi jednat jako s rovnými. Jiří Dienstbier se pak označil za kandidáta levice.
"Trefil se více do objednávky, jak jsme si ji nastavili - tedy že chceme podpořit kandidáta levice. Zeman se chce opřít o všechny hlasy, tedy i pravicových voličů," komentoval dopolední část jednání Dolejš, který se netají, že programově by mu více vyhovoval právě místopředseda ČSSD.
Dolejš rovněž potvrdil, že se komunisté Dienstbiera ptali i na takzvané Bohumínské usnesení, tedy vnitrostranický zákaz spolupracovat s komunistickou stranou na vládní úrovni. "Řekl, že podle něj jde o historický přežitek," dodal.
Odpoledne pak na výkonný výbor dorazil dopis od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, ve kterém vyzývá k podpoře Jiřího Dienstbiera jako jediného autentického kandidáta české levice. "Požadujeme po ČSSD ovšem garance, že Jiří Dienstbier je skutečně její jediný kandidát," líčil závěry jednání Dolejš.
Mnozí sociální demokraté totiž veřejně vystupují na podporu Miloše Zemana. V poslední době například místopředsedkyně strany Marie Benešová.
Ke komu se v závěru komunisté postaví, může být pro prezidentské klání klíčové. Voliči komunistů jsou totiž známí svou disciplinovaností, a dá se tak předpokládat, že doporučení svých špiček ve velké míře vyslyší.
Do jaké míry jsou hlasy voličů KSČM důležité, ukazuje i snaha socialistů zjistit, o jakou sílu se vlastně jedná. Již v létě si totiž testovali, jakou roli mohou voliči komunistů sehrát v případě jejich kandidáta Jiřího Dienstbiera.
Už červnový průzkum, o kterém před měsícem informoval deník Insider, ukázal, že přízeň komunistických voličů si zatím mezi sebe víceméně rovnoměrně dělí Jan Fischer a Miloš Zeman.