Česká stopa v Nobelově ceně míru. Jaderné bomby jsou po celé Evropě, varuje aktivistka

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 10. 2017 18:41
Nobelovu cenu za mír letos získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Koalice více než čtyř stovek nevládních organizací cenu získala za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní. Její členové jsou i aktivisté z České republiky. Nobelovu cenu vnímají jako ocenění jejich práce. Zároveň varují, že jaderná hrozba se netýká jen Severní Koreje. Bomby jsou podle nich po celé Evropě.
Ředitelka a koordinátor organizace ICAN Beatrice Fihnová a Daniel Hogsta.
Ředitelka a koordinátor organizace ICAN Beatrice Fihnová a Daniel Hogsta. | Foto: Reuters

Oslo/Praha - Letošní udílení Nobelovy ceny za mír má českou stopu. Norská komise ocenila organizaci Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN), která zastřešuje 468 nevládních organizací ze stovky zemí světa.

Mezi její členy patří také aktivisté z České republiky.

"Jsem ráda, že se úsilí celé této platformy a všech organizací, které jsou do našeho projektu zapojené, ocenilo a uznalo. Udělaly obrovský kus práce," řekla deníku Aktuálně.cz Táňa Bednářová z českého zastoupení organizace Svět bez válek a násilí, který spadá pod ICAN.

Jejich sdružení se kromě jaderného odzbrojení soustředí také na snižování výdajů na obranu a stažení vojsk z okupovaných území. 

"Je to uznání velké kampaně, kterou ICAN vedla. A to zejména v tomto těžkém okamžiku, kdy se nacházíme v docela velké jaderné hrozbě," dodala Bednářová. 

Zároveň upozorňuje, že závody ve zbrojení se netýkají jenom Severní Koreje, ale i Ruska, Číny a Spojených států. "Jaderné bomby USA jsou po celé Evropě, takže to není jen o jedné zemi," vysvětlila.

Ocenění jednoznačně souvisí s tím, že napětí na Korejském poloostrově je významné," podotkl analytik Vlastislav Bříza z Karlovy univerzity. Riziko skutečného použití jaderných zbraní je podle něj největší od kubánské krize. Severní Korea v poslední době provedla několik nukleárních testů, na což velmi ostře reagovaly například Spojené státy.

Podle Břízy chtěl Nobelův výbor vyslat vzkaz také lídrům zemí, které mají jaderný arzenál. "Vnímám to jednoznačně jako symbolické ocenění a vzkaz vůdcům světových mocností, které vlastní jaderné zbraně, aby se zdrželi jakéhokoliv jejich použití," řekl Bříza.

Norská komise v Oslu ocenila ICAN také za podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující jaderné zbraně. OSN přijala dohodu letos v červenci. Podpořilo ji 122 států. Ujednání ale ještě musí ratifikovat nejméně padesát členských států. Až pak nabude platnosti. 

Ještě není vyhráno

"Ještě asi není úplně vyhráno. Myslím si ale, že to je velký krok k tomu, aby rezoluce prošla," doufá Bednářová.

Podle ní je ale ostudné, že Česká republika rezoluci nepodporuje. Při hlasování v OSN se český zástupce zdržel s odůvodněním, že proces bez podpory nukleárních velmocí ničemu nepomůže. To Bednářová kritizuje.

"Možná by se měla zahraniční politika a celé postavení k této záležitosti nějakým způsobem revidovat," doporučuje Bednářová.

Za letošní favority na zisk Nobelovy ceny za mír byli pokládáni vyjednávači, kteří v roce 2015 pomohli uzavřít dohodu s Teheránem o omezení jaderného programu Íránu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.Pětičlenná norská komise však ocenila organizaci ICAN.

KLDR se cítí ohrožena armádou USA a to je příčina, proč vyvíjí jaderné a raketové zbraně, říká koreanista Jaromír Chlada. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy