Nobelovu cenu míru může získat Merkelová nebo bloger odsouzený k bičování. Nominovaný je i papež

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2017 17:55
Pětičlenná komise v norském Oslu vyhlásí v pátek vítěze Nobelovy ceny míru. Celkem o ni usiluje 318 osobností a organizací. Kromě nepotvrzených zpráv, že mezi nominovanými je i ruský prezident Vladimir Putin, Donald Trump nebo herec Leonardo DiCaprio, hovoří média o několika horkých kandidátech. Za řešení uprchlické krize by cena mohla připadnout německé kancléřce Angele Merkelové, favoritem je i papež František. Velké šance má ale také turecký opoziční list Cumhuriyet. Minulý rok získal cenu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Kdo by mohl uspět letos? Podívejte se.
Papež František ve Valném shromáždění OSN.
Papež František ve Valném shromáždění OSN. | Foto: Reuters

Papež František

O papeži Františkovi se mluví jako o možném vítězi Nobelovy ceny míru už od roku 2013, kdy se stal římským biskupem. 

Žádný papež ještě nikdy toto ocenění nezískal, František by si jej podle mnohých hlasů zasloužil kvůli svým liberálním postojům.

V minulosti se zastal homosexuálů nebo nevěřících, známý je také smířlivými názory na rozvody, potraty nebo antikoncepci. Aktivně se také zastává uprchlíků a angažuje se v boji proti klimatickým změnám a chudobě. 

Papeže Františka letos nominoval nejmenovaný člen norského parlamentu. Údajně proto, že je jedním z mála, kteří se postavili proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy