Praha - Cizince, kteří si chtějí v Česku pronajmout byt, může čekat hořké zklamání. Realitní makléři se totiž setkávají s tím, že bytová družstva si do svých stanov vpisují podmínku, že členem se smí stát jen občan s trvalým pobytem v České republice.
A to přes to, že je takové jednání v rozporu se zákonem a družstva se tím dopouštějí diskriminace. Upozornily na to úterní Hospodářské noviny.
V rozporu s právem EU
Podobná ustanovení má například Bytové družstvo Pavlišovská v Praze 9 nebo Stavební bytové družstvo Ocelář Kladno. Některá družstva dokonce zakazují pronajmout či prodat členský podíl na základě rasové příslušnosti.
"Podobné jednání může být diskriminační jak z hlediska nakládání s majetkem, tak z hlediska nabývání majetku. Ochrana majetku náleží všem, bez ohledu na občanství,“ řekl HN bývalý náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který se podílel na přípravě nového občanského zákoníku.
A souhlasí s ním i ombudsmanka Anna Šabatová. "Pokud by se jednalo o omezení v přístupu ke členství pouze na občany České republiky, pak by to bylo jednoznačně v rozporu s právem EU. Ale i samotná podmínka trvalého pobytu na území ČR je z hlediska práva EU problematická,“ dodává.
"Stát ve státě"
Bytová družstva podle makléřů spoléhají na to, že jejich stanovy neprocházejí téměř žádnou kontrolou, a do stanov se tak dostávají věci, které tam podle zákona nepatří.
V Česku navíc chybí rozsudek, který by situaci nějak řešil. Cizinci se navíc podle makléřů většinou nechtějí dostat do sporu. I kdyby totiž soud vyhráli, v domě by je nikdo nevítal.
"Bytová družstva fungují jako stát ve státě. Ve svých stanovách mají podobné věci už léta. Nezmění to, i když by podle zákona měla,“ doplňuje Barbora Merknerová ze společnosti Century 21.
Problémy s novým občanským zákoníkem
Jednatelka společnosti Alexiss Pavla Vohradská ale upozorňuje na to, že starousedlíci jsou kvůli novému občanskému zákoníku často v těžké situaci.
Družstvo totiž musí mít na svých schůzích stoprocentní účast, což by mohlo být právě u cizinců, kteří se často pohybují v zahraničí, problematické.
V Česku jsou podle Českého statistického úřadu více než čtyři miliony bytů, družstevní je přibližně každý desátý.