Čtyři pětiny Čechů bydlí ve vlastním. Na příjmu nezáleží

Radek Pecák Radek Pecák
27. 3. 2014 15:15
Nepočítáme-li "horních deset“ tisíc, žije v paneláku každý třetí Čech z těch, kteří mají nízké příjmy, a současně také třetina lidí s vyššími výdělky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Svaz českých a moravských bytových družstev

Praha – Přes tři čtvrtiny obyvatel České republiky (77 procent) bydlí ve vlastním bytě nebo domě. U 64 procent jde o přímé vlastnictví nebo spoluvlastnictví, u zbývajících 13 procent pak o spoluvlastnictví ve formě členství v družstvu. V nájmu bydlí čtvrtina lidí.

Vyplývá to z průzkumu společnosti ppm factum research na reprezentativním souboru 997 respondentů ve věku 15 až 85 let z České republiky.

Na výši příjmu přitom výrazně nezáleží. Odmyslíme-li si takzvaných "horních deset" tisíc, pak lze konstatovat, že v panelákových bytech žije v současnosti každý třetí Čech z těch, kteří mají nízké příjmy, a současně také třetina lidí s vyššími příjmy.

V paneláku žije hodně bohatých

V rodinných domech žije nyní dokonce méně lidí s čistým příjmem přes 40 tisíc korun měsíčně než v bytech v panelácích a v činžovních bytech.

V samostatně stojících nebo řadových rodinných domech žije téměř polovina Čechů. Druhá polovina Čechů bydlí v domech s více byty.

Podíl vlastního a nájemního bydlení se liší v závislosti na velikosti místa bydliště. Zatímco v obcích pod pět tisíc obyvatel bydlí v nájmu jen 18 procent lidí, ve středních a velkých městech je to už 28 procent.

Největší podíl mají panelákové byty ve městech s počtem obyvatel od pěti do dvaceti tisíc. Tam je to zhruba šedesát procent. Ve větších městech s počtem obyvatel nad sto tisíc už počet obyvatel panelákových bytů klesá pod polovinu. Necelá třetina lidí zde totiž bydlí ve starších cihlových domech.

Přes 90 procent lidí žije v domech či bytech, které byly postaveny dříve než před patnácti lety. Více investic přitom podle průzkumu mířilo v poslední době do paneláků než do klasických činžovních domů. Mezi nimi je totiž 42 procent, které v posledních dvaceti letech neprošly žádnou rekonstrukcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 11 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 14 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy