Soud: Cizinci mohou jet na pracovní cestu jako Češi

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2013 16:45
Rozsudek přináší konec nejistoty v zaměstnávání cizinců. Ministerstvo náhle otočilo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Cizinci, kteří mají povolení k zaměstnání v České republice, mohou vyjíždět na časově omezené pracovní cesty bez nutnosti dalšího povolení od úřadu práce. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.

„Rozsudek přináší konec nejistoty v zaměstnávání cizinců, kterou svým nepochopitelným výkladem vneslo ministerstvo práce a sociálních věcí," říká Jan Procházka, advokát Ambruz & Dark Deloitte Legal.

V konkrétním případě šlo o ukrajinského zaměstnance stavební firmy z Prahy. Ten získal pracovní povolení s místem výkonu práce v Praze, na začátku února 2012 jej však firma vyslala na krátkodobou pracovní cestu na stavbu do Chomutova.

A tam jej 13. února našli kontroloři oblastního inspektorátu práce, kteří s ním pak zahájili správní řízení o vyhoštění z důvodu nelegálního výkonu práce.

„Hlavním argumentem byla skutečnost, že cizinec i jeho zaměstnavatel obcházeli právní předpisy, když si zajistili pracovní povolení v regionu, ve kterém není problém s nezaměstnaností a ve kterém jsou běžně vydávána pracovní povolení i na méně kvalifikované pozice, a následně vykonávali práci v regionu, kde je situace zcela opačná," připomíná Procházka z Ambruz & Dark Deloitte Legal.

S názorem správního orgánu se pak ztotožnil i Krajský soud v Ústí nad Labem. Ukrajince se zastal až Nejvyšší správní soud, který předchozí rozhodnutí zrušil a vrátil případ zpátky ke krajskému soudu.

Nejvyšší správní soud konstatoval, že zákon o zaměstnanosti od roku 2009 nijak nereguluje časově omezené pracovní cesty nebo jiné dočasné vyslání zaměstnance mimo místo výkonu práce uvedené v povolení k zaměstnání.

Povinnost firem hlásit to úřadu práce byla ke konci roku 2008 zrušena, od té doby tedy není nutné žádat o další povolení.

Ministerstvo zcela otočilo

V případu je zajímavý také postoj ministerstva práce a sociálních věcí, do jehož resortu spadá kontrola nelegálního zaměstnání. Do konce roku 2011 zastávalo stejný výklad, k jakému se nyní přiklonil Nejvyšší správní soud - tedy že není potřeba speciální povolení.

Od roku 2012 však ministerstvo zcela obrátilo, a aniž by došlo k jakékoliv legislativní změně nebo změně judikatury (rozhodnutí soudu), konstatovalo, že cizinec nesmí vyjet na pracovní cestu mimo místo výkonu svého zaměstnání.

Podle soudu je však taková změna výkladu v rozporu s textem právního předpisu i záměrem zákonodárců. „Ministerstvo práce a sociálních věcí bez ohledu na zákonodárce v podstatě zákon novelizovalo.

Takovýto přístup moci výkonné je nejen v rozporu s principem dělby moci, ale naprosto nepřijatelně zasahuje do právní jistoty zaměstnavatelů a zaměstnanců. Ti nemohli očekávat, že dojde k tak zásadní změně výkladu," podotýká Procházka.

„Jelikož podle Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí byt nucen činit, co zákon neukládá, nelze cizince omezovat v jeho vysílání na pracovní cesty," dodává.

„Zaměstnavatelé by však neměli zapomenout takového pracovníka vybavit cestovním příkazem," upozorňuje Tomáš Petyovský, manažer daňového poradenství Deloitte.

Nešlo o obcházení zákona

Nejvyšší správní soud upozornil také na to, že krátkodobost pracovní cesty nebyla v tomto případě zpochybněna - zaměstnanec pracoval v Chomutově necelé dva týdny před kontrolou.

„Argument obcházením zákona zastíráním jiného právního jednání nebo zneužitím práva nemůže v obecné rovině vyloučit uplatnění celého jinak dovoleného institutu, jako je pracovní cesta nebo přeložení," uvedl Nejvyšší správní soud k předchozí argumentaci krajského soudu.

Podle Nejvyššího správního soudu nicméně nelze vyloučit, že v některém konkrétním případě by bylo možno použít argument o obcházení zákona.

„Stávající úprava zákona o zaměstnanosti skutečně nahrává svému obcházení nebo zastírání jiného jednání, například pokud by zaměstnavatel masivně využíval pracovněprávní institut přeložení. V takovýchto extrémních případech by byl vskutku popřen smysl povolení k zaměstnání cizince. U krátkodobé pracovní cesty však nelze v žádném případě dovozovat obcházení účelu povolení k zaměstnání, jak to učinil krajský soud," uvedl Nejvyšší správní soud.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy