Soud: Cizinci mohou jet na pracovní cestu jako Češi

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2013 16:45
Rozsudek přináší konec nejistoty v zaměstnávání cizinců. Ministerstvo náhle otočilo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Cizinci, kteří mají povolení k zaměstnání v České republice, mohou vyjíždět na časově omezené pracovní cesty bez nutnosti dalšího povolení od úřadu práce. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.

„Rozsudek přináší konec nejistoty v zaměstnávání cizinců, kterou svým nepochopitelným výkladem vneslo ministerstvo práce a sociálních věcí," říká Jan Procházka, advokát Ambruz & Dark Deloitte Legal.

V konkrétním případě šlo o ukrajinského zaměstnance stavební firmy z Prahy. Ten získal pracovní povolení s místem výkonu práce v Praze, na začátku února 2012 jej však firma vyslala na krátkodobou pracovní cestu na stavbu do Chomutova.

A tam jej 13. února našli kontroloři oblastního inspektorátu práce, kteří s ním pak zahájili správní řízení o vyhoštění z důvodu nelegálního výkonu práce.

„Hlavním argumentem byla skutečnost, že cizinec i jeho zaměstnavatel obcházeli právní předpisy, když si zajistili pracovní povolení v regionu, ve kterém není problém s nezaměstnaností a ve kterém jsou běžně vydávána pracovní povolení i na méně kvalifikované pozice, a následně vykonávali práci v regionu, kde je situace zcela opačná," připomíná Procházka z Ambruz & Dark Deloitte Legal.

S názorem správního orgánu se pak ztotožnil i Krajský soud v Ústí nad Labem. Ukrajince se zastal až Nejvyšší správní soud, který předchozí rozhodnutí zrušil a vrátil případ zpátky ke krajskému soudu.

Nejvyšší správní soud konstatoval, že zákon o zaměstnanosti od roku 2009 nijak nereguluje časově omezené pracovní cesty nebo jiné dočasné vyslání zaměstnance mimo místo výkonu práce uvedené v povolení k zaměstnání.

Povinnost firem hlásit to úřadu práce byla ke konci roku 2008 zrušena, od té doby tedy není nutné žádat o další povolení.

Ministerstvo zcela otočilo

V případu je zajímavý také postoj ministerstva práce a sociálních věcí, do jehož resortu spadá kontrola nelegálního zaměstnání. Do konce roku 2011 zastávalo stejný výklad, k jakému se nyní přiklonil Nejvyšší správní soud - tedy že není potřeba speciální povolení.

Od roku 2012 však ministerstvo zcela obrátilo, a aniž by došlo k jakékoliv legislativní změně nebo změně judikatury (rozhodnutí soudu), konstatovalo, že cizinec nesmí vyjet na pracovní cestu mimo místo výkonu svého zaměstnání.

Podle soudu je však taková změna výkladu v rozporu s textem právního předpisu i záměrem zákonodárců. „Ministerstvo práce a sociálních věcí bez ohledu na zákonodárce v podstatě zákon novelizovalo.

Takovýto přístup moci výkonné je nejen v rozporu s principem dělby moci, ale naprosto nepřijatelně zasahuje do právní jistoty zaměstnavatelů a zaměstnanců. Ti nemohli očekávat, že dojde k tak zásadní změně výkladu," podotýká Procházka.

„Jelikož podle Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí byt nucen činit, co zákon neukládá, nelze cizince omezovat v jeho vysílání na pracovní cesty," dodává.

„Zaměstnavatelé by však neměli zapomenout takového pracovníka vybavit cestovním příkazem," upozorňuje Tomáš Petyovský, manažer daňového poradenství Deloitte.

Nešlo o obcházení zákona

Nejvyšší správní soud upozornil také na to, že krátkodobost pracovní cesty nebyla v tomto případě zpochybněna - zaměstnanec pracoval v Chomutově necelé dva týdny před kontrolou.

„Argument obcházením zákona zastíráním jiného právního jednání nebo zneužitím práva nemůže v obecné rovině vyloučit uplatnění celého jinak dovoleného institutu, jako je pracovní cesta nebo přeložení," uvedl Nejvyšší správní soud k předchozí argumentaci krajského soudu.

Podle Nejvyššího správního soudu nicméně nelze vyloučit, že v některém konkrétním případě by bylo možno použít argument o obcházení zákona.

„Stávající úprava zákona o zaměstnanosti skutečně nahrává svému obcházení nebo zastírání jiného jednání, například pokud by zaměstnavatel masivně využíval pracovněprávní institut přeložení. V takovýchto extrémních případech by byl vskutku popřen smysl povolení k zaměstnání cizince. U krátkodobé pracovní cesty však nelze v žádném případě dovozovat obcházení účelu povolení k zaměstnání, jak to učinil krajský soud," uvedl Nejvyšší správní soud.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy