Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní na letišti vítá zásilky respirátorů a roušek, která stát za miliardy nakupuje v Číně. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu ovšem na začátku března na stůl dostal v režimu utajení důvěrnou zprávu od Bezpečnostní a informační služby. Odpovídají tomu i informace Deníku N. Kontrarozvědka vládu varovala, že od ledna čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku organizují rozsáhlou akci, do které se zapojilo i několik tisíc čínských krajanů, které žijí v Česku.
English version of the article.
Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je "domů". Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových.
BIS to komentovat nechce. "Bez komentáře," uvedl mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Aktuálně.cz oslovilo i premiéra Andreje Babiše. Do vydání textu neodpověděl.
Redakce ovšem už popsala, jak se v nákupu ochranných prostředků v posledních měsících angažoval i Čou Ling-ťien. Ten je ve zdejší čínské komunitě čítající několik tisíc členů chápaný jako mimořádně vlivná postava. Působí jako předseda krajanského sdružení města Čching-tchien v Česku. "Formálně to z něj dělá muže číslo jedna nebo dva v rámci čínské komunity u nás. S velmi prokazatelným napojením na čínský režim," konstatoval analytik sdružení Sinopsis Filip Jirouš.
Vede největší krajanský spolek Číňanů v Česku, provozuje české čínskojazyčné on-line médium Prague Chinese Times a sám je přímo napojený na komunistickou vládu, dokonce doprovázel prezidenta Miloše Zemana do Číny. Čou mohl zapojit do obchodů zapojit rozsáhlou síť. Krajanské sdružení města Čching-tchien v Česku, kterému šéfuje Čou Ling-ťien, je největší součástí Asociace pro podporu mírového sjednocení Číny. Dle údajů čínských úřadů v Česku žije na pět tisíc krajanů. Z toho na tři tisíce pocházejí z Čching-tchienu.
Statisíce roušek z Česka do Číny
Premiér Andrej Babiš (ANO) sice Číně na začátku února ochranný materiál odmítl poslat s tím, že ho Česko potřebuje, Číňané žijící v Česku ale skupovali roušky, respirátory a další ochranné materiály s tím, že je pošlou jako pomoc do Čching-tchienu. Podle informací dohledatelných v čínských veřejných zdrojích mělo jít o stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek.
"Čou Ling-ťien již nasbíral 780 000 lékařských roušek, a přes třicet tisíc jednorázových chirurgických plášťů a respirátorů N95," píše se k tomu na oficiálním webu Čínského lidového politického poradního shromáždění, což je ústavně jedna z nejdůležitějších institucí v Číně. Podle něj Číňané žijící v Česku "vykupovali od rána do večera velké lékárny".
"K osmému únoru nashromáždili krajané v České republice materiál v hodnotě více než 200 000 eur," praví se v jednom z textů v čínských médiích.
Sbírku prý organizoval nejenom Čou Ling-ťien, ale i Cung Wej-jung (v textu titulován předseda Českého sdružení čínské mládeže). "Často jsem v noci ještě vyřizoval zprávy, takže jsem spal jen tři hodiny," cituje propagandistické médium Cunga.
"Jelikož dlouhá léta vždy nadšeně pomáhal lidem, nazývají Cung Wej-junga pražským Lej Fengem," pokračuje text. Lej Feng je patrně fiktivní voják, kterého vymyslela propaganda během Kulturní revoluce jako příklad vzorného občana
Na začátku února také zorganizovali sbírku peněz i zdravotnického materiálu pro Čching-tchien. Roušky a další pomůcky podle svých tvrzení posílali letadlem z Prahy a po uzavření přímé linky následně z Vídně.
Ještě na začátku března Čou a jeho sdružení byli pověřeni čchingtchienskou charitativní organizací na pomoc krajanům, která vznikla na konci roku 2019, aby nakoupili 50 tun rýže a poslali je čchingtchienským krajanům v Itálii. Organizace je napojena na čínskou komunistickou vládu. V tiskové zprávě se ředitel čchingtchienské kanceláře pro krajanské záležitosti nechal slyšet, že právě on pověřil Čouovo sdružení, aby do Itálie tu rýži poslal. Jménem organizace byly označené i krabice s ochrannými pomůckami nalezené v českém skladu v Lovosicích, které zabavila česká policie. Rýže odešla 6. března.
Aktuálně.cz už informovalo, že lovosický sklad, v němž zabavovala minulý týden roušky policie, měl pronajatý právě Čou. Statisíce roušek dovezených Čou Ling-ťienem skončilo v rukou českého překupníka, který se je předraženě pokoušel prodat státu. Zbytek podle svého tvrzení Čou posílal jako pomoc z Číny do Itálie. Kde se vzaly v jeho skladu v Česku, není jasné.