Roušky z Číny nejsou dar, ale obchod, řekl Hřib. Zavření Prahy označil za nesmysl

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 3. 2020 13:09
Praha by měla v následujících dnech obdržet až tři miliony roušek z Turecka a Indie, oznámil v on-line chatu se čtenáři Aktuálně.cz primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že zásilku nechce hradit dopředu kvůli riziku, že by se nákup nakonec nerealizoval. Zároveň upozornil, že dodávka zdravotnického materiálu pro českou vládu z Číny není žádná humanitární pomoc, ale čistý obchod.
Rozhovor s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Hlavní město se samo snaží zajistit dostatek zdravotnických pomůcek. V pátek by podle primátora Hřiba měla dorazit zásilka 150 tisíc respirátorů, kterou zařizoval Plzeňský kraj. V následujících dnech by pak měly přijít až tři miliony roušek z Turecka a Indie. "Přesný termín nelze slíbit, protože čím dál více panují přísná omezení přeshraničního tranzitu, které se mění ze dne na den," vysvětlil Hřib.

"V žádném případě hlavní město Praha nebude hradit zásilku předem, nechceme město dostat do rizika nerealizovaného nákupu tak, jak se to stalo vládě. Jsme v této záležitosti maximálně obezřetní," sdělil Hřib.

Vzhledem k tomu, že Praha před časem vypověděla partnerskou smlouvu s Pekingem, se čtenáři Aktuálně.cz primátora rovněž ptali na dodávku, která do Česka v těchto dnech míří z Číny. "Ze strany Číny přece nejde o humanitární pomoc ani dar, ale o obchod," řekl Hřib a připomněl, že za materiál česká vláda zaplatí více než miliardu korun.

Ministr vnitra Jan Hamáček ve čtvrtek vyvrátil informaci, že by vláda chtěla dát do karantény celou Prahu jako v případě několika obcí v Olomouckém kraji. "Pražský krizový štáb také nic takového nechystá. Za mě to ani nedává smysl, Praha funguje jako jeden propojený region spolu se Středočeským krajem. Nicméně situace se mění každou chvílí a do budoucna nejde nic vyloučit, pokud by se tak vláda rozhodla. Ale jak říkám za nás - my v Praze nic takového neplánujeme," vzkázal svým občanům Hřib.

Uzavírat hlavní město nechystá ani městskou hromadnou dopravu, protože je klíčová pro zachování částečného provozu města. Naopak zavírat by se mohla dětská hřiště, kde se i přes vládní opatření shlukují děti s rodiči. "Praha 11 a Praha 7 svá dětská hřiště uzavřely a myslím si, že podobný postup bude následovat i u dalších městských částí," řekl Hřib.

Mnoho lidí se pohybuje také v městských parcích. Ty však chce nechat vedení metropole veřejnosti přístupné. "Pokud to budou Pražané respektovat, v současné situaci o podobném zákazu neuvažujeme. Naopak naprostá izolace může být náročná na psychiku. Pokud se lidé projdou se psem nebo si vyjdou do přírody, je to v pořádku. Ale zdůrazňuji: jen za předpokladu, že je dodržován sociální odstup," vyzval Hřib.

Rozhovor s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem

Rozhovor skončil
20. 3. 2020
Ptá se: Olga

Dobrý den, odkud Praha objednává roušky a respirátory? Také z Číny? To je opravdu není možné dovézt odjinud? Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den paní Olgo, na včerejším jednání Zastupitelstva hl. města Prahy jsme schválili nákup 3 milionů roušek z Turecka a Indie, roušky by měly dorazit v nejbližších dnech.

20. 3. 2020
Ptá se: Kety

Dobrý den,
pane primátore,zajímalo by mě,proč jsou otevřena květinářství.Je to proto,že jejich síť vlastní Babiš?
Děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Některé kroky vlády mi nepřijdou zcela srozumitelné, ale to budeme řešit a zpětně analyzovat, až tohle všechno skončí.

20. 3. 2020
Ptá se: Klimtova

Dobrý den, proč magistrát Prahy stále neuzavřel mateřské školy?Nákaza se mezi malými dětmi šíří nejvíce a pro děti zaměstnaných rodičů už byly zřízeny hlídací skupiny od 3-10 let.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, běžné mateřské školy v Praze zřizují městské části ne magistrát hl. města Prahy, ten zřizuje zejména střední školy a ty zavřeny jsou. Magistrát hl. města Prahy v souladu s vládním nařízením zřizuje jak zmiňujete hlídací skupiny od 3-10 let.

20. 3. 2020
Ptá se: Jan Stinger

Dobrý den, pane primátore,
je pravda, že jste odvolal současného šéfa odboru evropských fondů a hodláte místo (po dvou letech) obsadit po výběrovým řízením?
Děkuji JS

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, odbor evropských fondů byl dlouhodobě neobsazen, (jak zmiňujete 2 roky) chod odboru byl zajištěn pověřením současného ředitele. V současné době probíhá výběrové řízení, bohužel s ohledem na nouzový stav je jeho průběh velice obtížný. Pokud se ptáte také na odbor projektového řízení, který se také podílí na realizaci evropských projektů, tak na této pozici skončil ředitel na vlastní žádost, na jeho pozici bude vypsáno otevřené výběrové řízení, více informací naleznete na webových stránkách hl. města. Ředitele daných odborů jmenuje Rada hl. města.

20. 3. 2020
Ptá se: Jiří Škultéty

Dobrý den, kdy prosím bude Praha distribuovat ochranné pomůcky do ordinací primární péče (praktici, gynekologové, stomatologové)? Jako gynekolog mám týdně objednaných desítky těhotných, u kterých prohlídky nepočkají, nemáme nic na svoji ochranu. Díky.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, momentálně čekáme na doručení ochranných pomůcek ze strany státu... jakmile je dostaneme, budeme je dále distribuovat, a poskytovatelé budou obesláni s veškerými informacemi, jak a kde si je mohou vyzvednout. Mimo jiné jsme na včerejším jednání Zastupitelstva schválili nákup 3 mil. roušek a respirátorů z Turecka/Indie, ty by měly dorazit během několika následujících dní.

20. 3. 2020
Ptá se: Houbař

Pane primátore, je pravdou, že do lesa se smí jen dočasně a to do doby než porostou hřiby?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, pane Houbaři,
do parků a do přírody na procházky můžete, na to se karanténa vlády nevztahuje. Doporučuji ale dodržovat bezpečný odstup od ostatních.

20. 3. 2020
Ptá se: Alena

Dobry den,
rada bych se zeptala jestli se mezi rizikove pacienty pocitaji i lide s boreliozou, kdyz nemoc snizuje imunitu. Protoze ma nemoc horsi a lepsi faze a ja jsem momentalne v te horsi, kdy me boli cele telo a jsem velmi unavena, tak jestli mezi rizikovou skupinu patrim. Je mi 22 let, jinak jsem zdrava. Dekuji a dekuji i za to, co delate a ze sdilite nove informace i na fcb.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Aleno, stav Vaší imunity Vám určitě doporučuji konzultovat s Vaším praktickým lékařem, je pravdou, že mezi takové pacienty patřit můžete. Velmi Vám děkuji Vám za podporu.

20. 3. 2020
Ptá se: jiri bouska praha

jak nam pomohou přátelé z tibetu a thaiwanu . jak se bude jejich pomoc v praze rozdělovat ,děkuji za odpověd.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Tchaj-wan nám zatím předal informace o tom, jaká opatření přijali a díky kterým zastavili úspěšně šíření koronaviru. Informace jsem už dříve okamžitě předal Ministerstvu zdravotnictví, Krajské hygienické stanici a Státnímu zdravotnímu ústavu. Těmito opatření bychom se měli inspirovat, protože fungují v demokratické zemi.

20. 3. 2020
Ptá se: Petr

Dobry den, je riziko nakazy skrze postu? Chodi mi stovky zasilek denne a nejsou v preprave ani 24 hodin, vetsinou tak 16hodin. (Nemecko, Italie, Francie)

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Petře, musím uznat, že se jedná o velmi odbornou otázku, doporučuji používat latexové rukavice, a dodržovat osobní hygienu, dle slov hygienické stanice je nákaza z poštovních zásilek možná, ale velmi málo pravděpodobná.

20. 3. 2020
Ptá se: Petr Křivoň

Dobrý den pane Primátore ,
už ve středu jsem Vám nabídl možnost dodávek 3milionu roušek , včera jsem odeslal fotky + certifikát a možnosti dodávek včetně platebních podmínek a ceny ( není 0,50 kč/kus ). Zatím bez jakékoliv odezvy .
Můžete mi odpovědět proč nemám žádnou odezvu , buť , že už máte naplněn stav roušek nebo , že cena nevyhovuje ?
S pozdravem
Křivoň

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, nákup ochranných pomůcek zajišťuje za město odbor zdravotnictví. Chodí jim desítky nabídek a prioritizuje ty, které nabízejí blízký termín dodání a které nevyžadují 100 % platbu předem, což by byl pro Prahu v takto velkých objemech velký risk. Nicméně napište mi na: [email protected] a ještě prověřím. Děkuji!

20. 3. 2020
Ptá se: Libor

Pane primátore, jak je reálné, že skutečně dojde k uzavření Prahy?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Libore, tuto možnost vyloučil již včera pan ministr Hamáček, na včerejším krizovém štábu hl. města Prahy jsme tuto možnost neprobírali, nutné je však zmínit, že situace se vyvíjí každý den, v každém případě budeme veřejnost s předstihem informovat.

20. 3. 2020
Ptá se: Skondr

Nemyslíte si, že vypovězení smlouvy o kulturní spolupráci s Pekingem bylo pouze prázdným populistickým gestem s ohledem na současnou situaci, kdy očekáváme pomoc od Číny ?
Neukazuje se, že bychom si měli vždy ponechávat otevřená tzv. zadní vrátka a ne okamžitě bořit mosty ?
Jste ochoten a máte tu odahu jet v současné situaci do Číny a požádat jako primátor prahy o pomoc zástupce vedení Pekingu ?
Děkuji za odpovědi
Skondr

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
nebylo jen prázdným populistickým gestem – už jsem říkal vícekrát, že my jsme chtěli docílit toho, aby naše partnerská smlouva byla skutečně partnerská, a nikoliv aby jeden byl ve větší výhodě než ten druhý. Také jsme chtěli, abychom měli stejnou partnerskou smlouvu, jako má třeba Londýn či Barcelona. Stáli jsme o to, abychom smlouvu měli, nicméně čínská strana na to odmítla přistoupit.

20. 3. 2020
Ptá se: František

Dobrý den pane Primátore, V případě uzavření Prahy by bylo uzavřeno i Pražské letiště? Jde o to že spousta pracovníků dojíždí a tudíž by se nemohli dostat do zaměstnání.
Děkuji za odpověd.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Františku, možnost uzavření Prahy včera vyloučil pan ministr Hamáček a my jsme tuto možnost na včerejším jednání krizového štábu hl. města Prahy vůbec neprobírali. Letiště je dobrým příkladem, jak Praha spolupracuje se středočeským krajem, o uzavření letiště nepřemýšlíme.

20. 3. 2020
Ptá se: Tomas J

dobrý den, p. primátore. Rozumíte posunutí exkluzivního nákupního času seniorů na 7-9h? tedy v době kdy drtivá většina Pražanů jede do práce a tímto ztrácejí možnost si ráno nakoupit? nehledě na to, že cestou na nákup potkají několikanásobně víc lidí... Děkuji a zdravím Vás, držte se!

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Pro seniory jsme v Praze spustili bezplatnou telefonní linku 800 160 166. Senioři a další ohrožené skupiny obyvatel na ni mohou volat a objednat si donášku potravin, léků nebo získat psychologickou pomoc. V důsledku tedy seniorům doporučuji zůstat doma a nakupovat nechodit. Naši vyškolení dobrovolníci, kteří jsou vybaveni náležitými ochrannými pomůckami, jim mohou donést nákup až ke dveřím. Pokud můžete, šiřte info o lince dál, hlavně právě mezi ohrožené skupiny obvytel. My stále zintenzivňujeme kampaň, v dohledné době pošleme každému v Praze info leták do schránky. Děkuji a držte se též!

20. 3. 2020
Ptá se: Jan Janečko

Dobrý den, kdy se Praha uzavře do karantény stejně jako Uničov a Litovel. Zbytek republiky by se tak cítil bezpečněji. Děkuji za odpověď. Jan Janečko

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, vím, že tato fáma kolovala internetem. Následně ji ale vyvrátil pan Hamáček. Pražský krizový štáb také nic takového nechystá. Za mě to ani nedává smysl, Praha funguje jako jeden propojený region spolu se Středočeským krajem. Nicméně situace se mění každou chvílí a do budoucna nejde nic vyloučit, pokud by se tak vláda rozhodla. Ale jak říkám za nás - my v Praze nic takového neplánujeme.

20. 3. 2020
Ptá se: Jana

Dobrý den, zajímalo by mě, proč dopravní podnik hlavního města Prahy, prodlužuje intervaly městské hromadné dopravy, tj. zavádí prázdninový provoz, zvláště metra, kde se nákaza koronavirem nespolehlivějí šíří. Váš argument, že jezdí málo lidí a že máte málo zaměstnanců, neboť jsou v karanténě, je sice hezký, ale zřejmě jste si neuvědomili, že pokud budou intervaly delší, bude ve vagonech více lidí. Dnes ráno jsem jela do práce a najít v metru místo tak, aby byl mezi cestujícími doporučovaný odstup (jak se i doporučuje v hlášení, které v metru probíhá), bylo nereálně. Nebylo by vhodnější z těchto důvodů prázdninový jízdní řád nezavádět ?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Jano, dle informací DPP je v současné době o 70% méně cestujících, z tohoto důvodu byl prázdninový provoz zaveden, já osobně jsem k cestě do zaměstnání využil linku metra C a A, opravdu jsem s doporučeným rozestupem neměl problém.

20. 3. 2020
Ptá se: Duchodce

Cestou rano na nakup jsem potkal dva lidi kourici za chuze, vedle obchodu na lavicce sedeli a kourili vedle sebe dalsi ctyri. Kourit v rousce se neda - neuvazujete zakaz koureni na verejnosti ?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, věřte, že osobně Vám rozumím, můj postoj ke kouření je vskutku negativní. Kuřáci by se neměli shlukovat, v případě potřeby si zakouřit by rozhodně měli dodržovat doporučenou vzdálenost dle nařízení vlády, o zákazu kouření na veřejnosti ale opravdu neuvažujeme.

20. 3. 2020
Ptá se: čech

Dobrý den, spolupracuje vedení Prahy s krizovým štábem na uzavření města, jakožto nejzamořenější části republiky? A kdy už k tomu konečně dojde? Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, vedení hl. města Prahy i krizový štáb hl. města Prahy s ústředním krizovým štábem úzce spolupracuje a o uzavření celého města neuvažuje.

20. 3. 2020
Ptá se: míla

budete také nosit respirátory - roušky dovezené z Cíny? nebo máte vlastnoručně ušité?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, nosím vlastně šitou roušku. Není to nic těžkého. Když se podívám kolem sebe a vidím, kolik lidí šije roušky, mám z toho opravdu radost. Respirátory a zdravotnické roušky ať mají hlavně ti, kteří je skutečně potřebují.

20. 3. 2020
Ptá se: Křemílek

Dobrý den, říká Vám něco slovo diplomacie nebo to je už za hranicemi Vašeho chápání?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, ano pod pojmem diplomacie se rozumí nejen pěstování styků mezi různými státy, ale především řešení mezinárodních problémů. Diplomacie by neměla být zaměňována s diplomatikou (jedna z pomocných historických věd).

20. 3. 2020
Ptá se: Dominik

Dobrý den, pane primátore,
jak vidíte současné rozhodnutí vlády? Berete je jako adekvátní, popřípadě co byste změnil? Jak vidíte situaci s školstvím?
Děkuji Vám a přeji hodně štěstí s řešením aktuální situace

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Dominiku, opatření, které se týkalo zavedení roušek v prostorách MHD jsme zavedli dříve než vláda, co se týká např. nařízení nošení ochranných prostředků na veřejnosti, vidím ho jako nezbytné. Musím říci, že oproti počátkům se informování ze stran vlády výrazně zlepšilo, v současné době čekáme na zajištění ochranných prostředků.

20. 3. 2020
Ptá se: Karel

Nenastal uz konecne cas, abyste se prestal predvadet s Tchajwanem a bojem proti Rusku neb Cine, a zacal fungovat jako primator vsech Prazanu? Vase hlavni usili v diplomatickych prestrelkach nam Prazanum nepomahaji, a nevidim praci vasich poradcu za pul milionu mesicne, coz si nedovolil zadny vas predchudce

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Pane Karle, motáte několik věcí dohromady. Já v současný době žádný boj proti Číně ani proti Rusku nevedu, situaci ohledně mých poradců jsem vysvětlovat už vícekrát. Nicméně nutno podotknout, že moji předchůdci měli několik poradců, kterým za jejich služby platili fakturačně, což znamená, že ve výčtu oficiálních poradců nikdy nebyli. Já žádné jiné další, kromě těch, které jsem již dříve vyjmenoval, nemám.

20. 3. 2020
Ptá se: Josef Zelený

Pane primátore, která opatření vlády podporujete, a v čem podle vás vláda chybovala?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
nechci tady házet na koho jakoukoliv vinu, ale jen ve zkratce odpovím, že je pravdou, že vláda zaspala v zajištění dostatečného množství zdravotnického materiálu.

20. 3. 2020
Ptá se: Meluzína

Máte vtipné roušky, pane primátore. Kdo vám je šije? :)

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Manželka. Ale bohužel ne moje. :) Nemáme doma šicí stroj.

20. 3. 2020
Ptá se: Renata

Dobrý den, u nás na sídlišti to na některých hřištích vypadá jako před karanténou, děti si tam hrají ve skupinkách, mnozí bez roušky, rodiče nikde. Kontroluje toto městská policie? Chápu, že se doma nudí, ale přeci jen... zákaz platí pro všechny.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Renato, např. Praha 11 a Praha 7 svá dětská hřiště uzavřela a myslím si, že podobný postup bude následovat i u dalších městských částí... Doporučuji Vám se obracet se v obdobných otázkách na MČ.

20. 3. 2020
Ptá se: Petra Vavřiníková

Jak se díváte na pomoc Číny? Nebo "pomoc"? Děkuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, pokud vím, nejedná se ani o dar ani humanitární pomoc, ale obchod.

20. 3. 2020
Ptá se: Lenka V.

Pane primátore, kde by teď město potřebovala nejvíc pomoc? Do práce nechodím, mohla bych pomoct, ale nevím kam jít. Poradíte? Kde Praze teče do bot. Šít neumím :(

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Lenko, můžete se přihlásit jako dobrovolník na: www.pomahamepraze.cz Děkujeme za ochotu pomoci!

20. 3. 2020
Ptá se: Zuzana Lehká

Pane primátore, máte nějaký odkaz, kde soustřeďujete a doplňujete aktuální informace o všem, co se týká rozhodnutí Prahy a koronaviru?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, samozřejmě. Všechny informace jsou už od počátku na našem pražském webu http://bezpecnost.praha.eu.

20. 3. 2020
Ptá se: Jitka

Dobrý den, kdyby byl vyhlášen úplný zákaz vycházení, na kolik dní by byl pravděpodobně vyhlášen a byli bychom upozornění s předstihem, aby se lidé mohli predzasobit potřebným?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Jitko, samozřejmě, že v případě vyhlášení úplného zákazu vycházení bude veřejnost s předstihem informována, tato otázka by ale měla být směřována přímo na vládu...

20. 3. 2020
Ptá se: Josef Goliáš

Necítíte také spoluzodpovědnost za to, že chybí tak moc ochranné prostředky všeho druhu? Není to i chyba samosprávy ve všech místech země? Nebo je to podle vás jen a jen chyba vlády?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Podle zákonů o krizovém řízení a plánování zajišťuje pohotovostní a humanitární zásoby stát. Podle toho jsou vytvořeny všechny krizové plány. Nebráním se diskusi o změně tohoto konceptu do budoucna, ale vyžaduje to změnu legislativy.

Každopádně pražská záchranka i městská policie zásobeni byly na základě informací od hygieny. Ochranné pomůcky mají zajištěni také dobrovolníci pomáhající Praze.

20. 3. 2020
Ptá se: Jiri Benes

Dobry den,
Praha bude uzavřena jako celek nebo po jednotlivým městských částech?
Jiri

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
žádné uzavření Prahy se momentálně neplánuje, a to jak celku, tak ani jednotlivých městských částí.

20. 3. 2020
Ptá se: Ivan

Dobrý den, neuvažujete, že zrušíte dočasně parkovací zóny? Přeci jen je teď bezpečnější se po městě pohybovat autem, když si člověk potřebuje něco zařídit. A víte, jak je to s parkováním. Děkuju

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
parkovací zóny jsou zrušeny již od pondělí.

20. 3. 2020
Ptá se: pepa

Poplival jste Čínu a teď je dobrá, nakupte vše na Vašem Tchajwanu, co Vy na to jako správný Pirát s Vašim slavným předsedou, který rozšiřuje paniku jak se na to nyní díváte

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Ze strany Číny přeci nejde o humanitární pomoc ani dar, ale o obchod. Ochranné pomůcky, které nakoupila vláda v Číně za více než miliardu Kč, budou předány prioritně zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách a příslušníkům IZS či ohroženým skupinám obyvatel (senioři nebo lidé se sníženou imunitou). Co se mě týče, mám roušku šitou).

20. 3. 2020
Ptá se: Ivana Velká

Co nejvíce v současnosti chybí Praze, počínaje obyvatetelstvem až po zdravotníky? Máte nějaký seznam? A je případně k vidění někde? Nebo v čem nejvíce potřebujete pomoci? Nebo, co potřebujete?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den Ivano v současné době je pro nás prioritou zajištění ochranných prostředků, tedy roušky, respirátory, odběrové overaly, případně brýle, dezinfekce. V případě, že byste ráda nabídla pomocnou ruku je možné se přihlásit do programu Pomáháme Praze viz. odkaz níže. Děkjeme!

https://sites.google.com/view/dobrovolnik-covid19

20. 3. 2020
Ptá se: Nechci uvádět

Dobrý den, kdy příjdou ty objednané roušky

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, dnes měla dorazit zásilka 150 000 respirátorů realizovaná přes Plzeňský kraj. Podrobnosti se dnes dozvím. Ochranné pomůcky objednadné Prahou z Turecka potažmo Indie by měly dorazit v nadcházejících dnech. Přesný termín nelze slíbit, protože čím dál více panují přísná omezení přeshraničního tranzitu, které se mění ze dne na den.

20. 3. 2020
Ptá se: Petra Hamžíková

Pane primátore, je nějaké opatření, které vláda nevyhlásila, ale myslíte si, že je potřeba? A neuvažujete o zákazu vstupu do parků? Je tam zalidněno!

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Je nutné dodržovat odstup od ostatních. Pokud to budou Pražané respektovat, v současné situaci o podobném zákazu neuvažujeme. Naopak naprostá izolace může být náročná na psychiku. Pokud se lidé projdou se psem nebo si vyjdou do přírody, je to v pořádku. Ale zdůrazňuji: jen za předpokladu, že je dodržován sociální odstup.

20. 3. 2020
Ptá se: Buřič Praha 1

Pane primátore, podnikáme v budově, která je v majetku Magistrátu. Na základě nařízení jsme museli zavřít. Zvažovali jste odpuštění, snížení, nebo oddálení nájmu v nemovitostech ve správě Hl m. Praha.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, na základě usnesení rady z pondělka nebude po dobu nouzového stavu neplacení nájmu důvodem k výpovědi, ani se nebudou platit úroky z prodlení. Už nyní řeší kolega radní Jan Chabr také plošné snížení nájmu pro nájemce v prostorách majetku města. Držte se!

20. 3. 2020
Ptá se: Radovan Holub

Dobrý den, pane primátore. Drogerie mají otevřeno většinou od 8,00. Čili tím se "důchodcovské" nakupování krátí. Věřím, že by byla z pozice vlády blamáž ještě jednou to měnit, ale přece jen, neuvažujete o tom? Těch 10-12 přece bylo úplně ok.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, toto je plně v kompetenci vlády a ústředního krizového štábu. Magistrát hlavního města neupravuje otevírací doby obchodů.

20. 3. 2020
Ptá se: Karolina

Dobrý den, pane primátore,

v první řadě Vám chci poděkovat za Vaši činnost a komunikaci s občany, která je diametrálně odlišná od zbytku vlády. působíte vstřícně a otevřeně, a za to Vám děkuji.

Chtěla bych se zeptat, zda máte nějaká očekávání ohledně délky těchto opatření. Vím, že v rukou nedržíte křišťálovou kouli, jde mi pouze o Váš názor.
Dále by mě zajímalo, zda v Praze bude fungovat distribuce ochranných pomůcek (roušky, respirátory) mezi běžnými občany? Jaká jsou, případně budou, opatření pro pomoc lidem na ulici, případně těch nejzranitelnějších (mimo seniory, za které děkuji, že na ně myslíte), jako jsou lidé s mentálním (či jiným) postižením? Probíhá nějaká komunikace se sociálními službami v těchto oblastech, aby se lidem dostaly veškeré informace srozumitelně? Např. u lidí s mentálním postižením nelze počítat s tím, že pro ně interpretace v médiích bude dostatěčně srozumitelná. SPMP přímo vydávají přeložené evropské brožury o tzv. srozumitelném jazyce.Děkuji Vám a přeji hezký denKarolina

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Karolino,<br /><br />pravidla a režim distribuce obyvatelům stanovíme co nejdříve na krizovém štábu. Aktuálně uvažujeme o několika variantách, tak aby se zamezilo koncentraci osob na jednom místě a zabránilo se shlukování. Radní pro sociální politiku komunikuje se všemi skupinami obyvatel. Zohledňujeme nejen pomoc seniorům, ale i osobám s mentálním postižením, nebo lidem bez domova. Všichni terénní pracovníci i dobrovolníci jsou informování o tom, jak edukovat rizikové skupiny obyvatel. Pro osoby bez přístřeší zřizujeme stanové městečko.

Jinak moc děkuji za podporu! :)

20. 3. 2020
Ptá se: Jan Němeček

Dobrý den pane primátore,
Můj dotaz bude trochu vzdálen krizi a Koronaviru. V posledních dnech jste se jako Piráti přestali v Praze hádat, přebírat cizí zásluhy, hanit jiné na soc. sítích a asi můžu mluvit za všechny pražany - Přestal se hádat s panem Pospíšilem(oba dva jste nám tím lezli krkem). Znamená to, že jste zakopal Válečnou sekyru a že se můžeme těšit na to, že i Piráti již budou pracovat pro město ? Velice bych ocenil, kdyby tato krize byla přetavena v něco pozitivního. A zeptám se také jak se zpomalily/zastavily práce na pražském okruhu, jestli rada mezitím např. jedná online, když nelze fyzicky moc fungovat. Za odpovědi děkuji!

S pozdravem
Jan Němeček

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, pane Němečku. S kolegy v Radě hlavního města Prahy spolupracujeme a táhneme za jeden provaz. Praha teď skutečně potřebuje vedení, které je jednotné a nehádá se. Jsem rád, že takto momentálně komunikujeme i s opozicí - například na včerejším jednání Zastupitelstva to bylo vidět, řešili jsme jen ty podstatné věci a nedohadovali jsme se. Práce na pražském okruhu - tedy na dálnici D0 - se nezastavili, běží podle plánu. Podle posledních zpráv z Ministerstva dopravy, který je společně s Ředitelstvím silnic a dálnic, investorem to vypadá, že stavba bude pokračovat počátkem roku 2022. Bude se stavět část z Běchovic směrem k dálnici D1. A ještě k té otázce k on-line poradám, jsme v kontaktu offline i online, vždy záleží podle dané potřeby.

20. 3. 2020
Ptá se: Jitka

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, co bude Praha dělat s bezdomovci, kteří nenosí roušky a nemají se kde umýt? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
zřizujeme dočasně stanové městečko pro lidi bez domova a zároveň žádáme stát o dočasné vypújčení Karlínských Kasáren, kde bychom je mohli bezpečně ubytovat. Zároveň se noclehárny předělávají na ubytovací zařízení s celodenní kapacitou. Díky tomu můžeme snížit koncentraci lidí, aby se zabránilo nákaze. Zároveň posilujeme počty terénních pracovníků - dostanou vybavení na poskytování individuální pomoci (poskytnout ochranné pomůcky, poslat do karanténního ubytování).

20. 3. 2020
Ptá se: Václav Hellebrand

Dobrý den, pane primátore, když tvrdíte, že dorazí v nejbližších dnech Vámi objednané roušky z Turecka, už se nakládají do kamionů? Z Indie předpokládám poletí letadlem

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,

včera jsme na zastupitelstvu schválili záměr realizovat si nákup zdravotnických ochranných prostředků sami. Jednáme s velvyslancem v Ankaře a také s dopravními společnosti o vypravení vlastního letadla. Rozhodující je pro nás nabízená kvalita, cena a především rychlost dodání. V žádném případě hlavní město Praha nebude hradit zásilku předem, nechceme město dostat do rizika nerealizovaného nákupu, tak jak se to stalo vládě. Jsme v této záležitosti maximálně obezřetní.

20. 3. 2020
Ptá se: Ota Kárek

Dobrý den, na jak dlouho je zajištěna ochrana pro městskou policii respirátory ffp2 a ffp3 ? Denní spotřeba musí být na počet strážníků v Praze velká. Děkuji.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Oto,
Městská police si vytvořila dostatečné zásoby předem. Navíc zásoby jim budou průběžně doplňovány.

20. 3. 2020
Ptá se: Martin Blaha

Nenechte prosim vyhlasit toho fanatika Primulu v Praze uplny zakach vychazeni. Rozum musi zvitezit nad ambici urednika. Dekuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, toto je plně v kompetenci ústředního krizového štábu. Nicméně komunikujeme s nimi pravidelně.

20. 3. 2020
Ptá se: Miroslav

Dobry den.
Když už je v MHD nařízení chodit bez zakrytých úst a nosu, nebylo by vchodně mít i nějak chráněni ruce tak aby nedochazelo přenosu pomocí zádržných tyčí, kterých se cestující musejí za jízdy držet.

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Miroslave,
z vlastní zkušenosti vím, že se MHD hodně vylidnilo a není problém sehnat místo k sezení v bezpečné vzdálenosti od ostatních cestujících. Není tak třeba držet se madel. Stejně tak autobusy, metro i tramvaje na všech stanicích otevírají dveře automaticky, takže není třeba mačkat tlačítka na dveřích. Také je nutno dodtat, že prostředky MHD pravidelně a důkladně čistíme a dezinfikujeme. Ve vestibulu každé metro stanice si navíc můžete očistit ruce dezinfekcí.

20. 3. 2020
Ptá se: Martin Blaha

Nenechte prosim vyhlasit toho fanatika Primulu v Praze uplny zakach vychazeni. Rozum musi zvitezit nad ambici urednika. Dekuji

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, za nás se zákaz vycházení v Praze zavést nechystáme. Záleží ale především na vládě.

20. 3. 2020
Ptá se: Mirek

Pokud nedodržují někteří “frajeři” příkaz k nošení roušek, proč nejsou pokutování?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, strážníci i policisti standardně reagují na oznámení a v ulicích to řeší. Například hned jakmile jsme zavedli povinnost nosit roušky v MHD již několik dní zpět, velmi důsledně kontrolovali dodržování, za což jim děkuji. I díky tomu hned druhý den nastal úplný obrat: co bylo nejdříve normální (chodit bez roušky), se přes noc stalo normou. Já jsme dnes v metru nikoho bez roušky nepotkal. Moc děkuji Pražanům, že naprostá většina z vás si uvědomuje vážnost situace a chová se odpovědně.

20. 3. 2020
Ptá se: Karolina

Dobrý den,

bude k dispozici více dezinfekce v MHD?

Jakým způsobem je vynutitelné dodržování omezení vycházení v Praze? Kontroluje to nějak policie pod pohrůškou sankcí? Jakých?
Když budu chtít z Prahy do Plzně za rodiči, kde je i stará babča, které mohu pomoci, bude to možné? Díky

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den,
co se týče dezinfekce, nespoléháme se pouze na dodávky od státu a připravujeme si jako město vlastní dezinfekci. Pan náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček domluvil s celníky, aby nám poskytli zabavený líh. Něco jsme získali od soukromníků a ČVUT nám z toho připravuje dezinfekci.

K omezení vycházení: Já věřím, že to budou všichni lidé dodržovat.

Ohledně návštěvy: To je na zodpovědnosti každého. Doporučil bych ale omezit osobní kontakty na nejmenší možnou míru. Babičce můžete objednat nákup dovážkouvou službou a pravidelně jí volat.

20. 3. 2020
Ptá se: Honza

Dobrý den kdy konečně uzavřete vše aby se nákaza nešířila přes mhd

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Honzo,
zatím se nechystáme uzavírat MHD, protože je klíčová pro zachování alespoň částečného provozu města.

20. 3. 2020
Ptá se: Karel Světnička

Dobrý den, kolik tibetských modlitebních mlýnků poslal Českým pirátům a Praze Dalajláma?

Odpovídá: Zdeněk Hřib

Dobrý den, Karle,
pokud chcete smysluplně pomoci Praze a Pražanům a přetavit svou energii do pozitivního režimu, můžete se přihlásit na www.pomahamepraze.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy