Praha - Nadace Charty 77 ve středu předala v rezidenci pražského primátora dvě tradiční ocenění. Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost převzali zástupci divadelního souboru Činoherák Ústí. Cenu Toma Stopparda za významné esejistické dílo získal kritik, publicista a bývalý komunistický a reformní politik, jedenadevadesátiletý A. J. Liehm.
Vedení ústeckého divadla bylo oceněno za neústupnost, s jakou vzdorovalo "primitivnímu nátlaku, demagogii a likvidačním mocenským manýrům ze strany vedení města Ústí nad Labem", jak uvedla nadace na webu. Krieglova cena je udělována od roku 1987 za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Má podobu mramorové kostky jakožto symbolu Nadace Charty 77, diplomu a finančního daru v hodnotě 30.000 korun.
A. J. Liehm dostal cenu za publikaci Názory tak řečeného Dalimila s přihlédnutím k celoživotnímu esejistickému a kritickému dílu. Cena je udělována od roku 1983 autorům českého původu za významné, převážně esejistické, dílo, inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem. Laureát dostal vedle mramorové kostky, diplomu a 30.000 korun, poskytovaných anglickým dramatikem českého původu Tomem Stoppardem, křišťálovou nápojovou soupravu.
Budoucnost spolku Činoherák Ústí je nejistá, i když mu kulturní komise města doporučila v polovině května dotaci 6,5 milionu korun na druhé pololetí. Spolku docházejí finance, peníze má jen do konce června a rozdal výpovědi všem zaměstnancům.
Konečné rozhodnutí bude na ústeckém zastupitelstvu. Činoherák dostal letos dotaci 900 000 Kč od ministerstva kultury, naopak neuspěl u Ústeckého kraje. Spolek chce navázat na tradici Činoherního divadla města Ústí nad Labem, které se nedohodlo s bývalým vedení města na financování. Většina herců pak přešla do nového spolku.
Liehmovu knihu vydalo loni nakladatelství Dokořán. Je souborem téměř všech článků, esejů a úvah, které tento autor pod pseudonymem Dalimil publikoval v letech 1971-1989 převážně v římském exilovém časopise Listy. Komentuje v nich politické dění ve světě, v Československu a v Sovětském svazu. Věnuje se také evropskému levicovému hnutí a glosuje české i evropské kulturní a literární události.
Liehm se narodil v roce 1924, v 60. letech byl ve vedení Literárních novin, v letech 1968-1969 zastupoval Československý státní film v Paříži, poté se rozhodl zůstat v exilu. S Jiřím Pelikánem redigoval emigrační Listy, 150.000 slov či Čtení na léto. Předloni se vrátil do České republiky.