Číňany možná mučili, teď jsou v Brně jako exponáty

Lenka Smyčková
31. 5. 2009 9:46
Odkud pocházejí těla ze světových výstav, stále není zřejmé
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Do Česka už podruhé přijela výstava konzervovaných lidských těl z americké série Bodies. Ani po dvou letech od české premiéry však stále není jasné, odkud vystavená těla pocházejí.

Čechům to nevadí. Na konání výstavy v nákupním centru Olympia nedaleko Brna zatím podle zjištění Aktuálně.cz nikdo nepodal žádnou stížnost. Pouze Česká anatomická společnost se stejně jako předloni snaží upozornit na to, že etika pořádané výstavy je sporná.

V odborném časopisu Americké anatomické společnosti se totiž letos na jaře objevil článek, který vyvrací dřívější slova americké společnosti Premier Exhibitions. Ta tvrdí, že původ těl je bezproblémový. Na výstavách série Bodies stále leží stín podezření, že "exponáty" jsou ve skutečnosti zemřelí a možná i mučení čínští vězni, kterých se nikdo neptal, zda chtějí být po smrti vystavováni.

"V naší liberální společnosti je velmi složité na takové záležitosti poukazovat," tvrdí předseda České anatomické společnosti Miloš Grim.

"Lidé nás označují za inkvizitory. My ale pouze chceme, aby atmosféra v Česku byla příznivá dárcovství těl pro lékařské a vědecké účely. Takové akce, kde se těla nedůstojně a bez souhlasu vystavují, nám to ztěžují, tvrdí Grim.

Vězněni, mučeni a popraveni? Chybí důkazy

"Máme úřední certifikáty od vlády, že těla byla získána legálně, že jde o těla lidí, kteří zemřeli přirozenou smrtí, a nikdo z příbuzných či pozůstalých si je nevyžádal," tvrdil loni o výstavě těl v Lucerně její autor, americký biolog Roy Glover v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Plastinace
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Plastinace

Těla, která jsou po celém světě vystavována a která viděly desítky milionů lidí, jsou konzervována metodou plastinace. Jejím proncipem je nahrazování vody v tkáních silikonovým kaučukem. Autorem metody je německý anatom Günther von Hagens.

Humbuk kolem plastinovaných těl pak na nějakou dobu v Česku utichnul. Ne tak ve Spojených státech. Šokující závěry reportérů ABC News o tom, že by těla mohla pocházet přímo z čínských popravišť, vedly až k prošetřování původu těl newyorským generálním prokurátorem.

Ten došel k závěru, že společnost žádné doklady o tom, že její "exponáty" zemřely přirozenou smrtí, nemá. Podle generálního prokurátora sice neexistují důkazy pro tvrzení novinářů z ABC, zároveň ale ani společnost Premier Exhibitions není schopna určit příčinu smrti vystavovaných nebožtíků.

"Ponurou realitou tak zůstává, že společnost Premier Exhibitons vydělává na vystavovaných ostatcích jednotlivců, kteří mohli být mučeni a popraveni v Číně," uvedl prokurátor Andrew M. Cuomo. 

Na jeho příkaz pak musela společnost na své webové stránky, ke vstupu na newyorskou výstavu a všechny reklamy na území města vyvěsit následující text, který na webu visí dodnes:

"Výstava ukazuje lidské ostatky čínských občanů či obyvatel, původně získané od čínské policie. Čínská policie mohla takto poskytnout těla čínských vězňů. Společnost Premier není schopna nezávisle ověřit, že vystavené lidské ostatky nepatří osobám vězněným v čínských věznicích… Co se týče vystavovaných částí lidského těla, orgánů, zárodků a embryí, spoléhá Premier na své čínské partnery a nemůže nezávisle ověřit, že nepochází od osob popravených v čínských věznicích."

Pohoršeným Newyorčanům, kteří výstavu navštívili a shledali, že by tak neučinili, pokud by znali okolnosti původu těl, dokonce generální prokurátor přiznal vrácení vstupného.

Zákon nepomůže

Brněnská obdoba výstavy Bodies Revealed žádné podobné upozornění obsahovat nemusí. Čeští pořadatelé jsou si jistí, že s uskutečněním výstavy nebudou v Brně žádné problémy.

"Pořádání Výstavy Bodies Revealed je plně v souladu s aktuálními právními předpisy ČR," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pořádající agentury Live Nation Petr Novák.

Zahájení výstavy nemůže zabránit ani novela zákona, kterou loni prosadil jeden z odpůrců vystavování lidských ostatků Boris Šťastný (ODS). Ta se totiž vztahuje jen na vystavování těch lidí, kteří zemřou v Česku. Mrtvé Číňany může v České republice exhibovat kdokoli bez ohledu na to, jak zemřeli a zda si přáli jako muzejní exponát objíždět výstavní síně.

 

Právě se děje

Další zprávy