Kuriozity voleb: V České Čermné získali komunisti jediný hlas. V Čilé volili téměř všichni

ČTK ČTK
9. 10. 2016 9:00
Při pohledu na celkové výsledky v malých obcích se lze dobrat pozoruhodných čísel. Najdeme vesnici, kde měla ANO jen 1,72 procent hlasů či obec, kde komunisti dostali jediný hlas.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší účast v letošních krajských volbách měli tradičně v Čilé na Rokycansku. Hlasovat tam přišlo 15 z 16 voličů, tedy zhruba 94 procent. Nejnižší - pětiprocentní - byla v Čečovicích na Domažlicku, kde přišli hlasovat jen tři z 63 voličů. Dva z nich volili kandidáty ANO, které tak v této vesnici dosáhlo procentuálně vůbec nejlepšího výsledku v porovnání s ostatními obcemi - získalo zde 67 procent hlasů.

Naopak nejhoršího procentuálního výsledek ANO zaznamenalo Holštejně na Blanensku. Jediný hlas pro něj tam znamenal zisk 1,72 procenta.

Baštou ČSSD byly v letošních volbách Prodašice na Mladoboleslavsku, kde jim 14 hlasů zajistilo zisk 77,8 procenta. Nejhoršího výsledku sociální demokraté dosáhli v Kryštofově Údolí na Liberecku, kde jediný hlas pro ně znamenal zisk 0,79 procenta.

ODS si nejlépe vedla v Líbeznicích u Prahy, kde starostuje její místopředseda Martin Kupka. Získala tam 630 hlasů tedy 74 procent. Naopak v Suché Lozi na Uherskohradišťsku zaznamenala díky jednomu hlasu zisk pouze 0,23 procenta. KSČM na tom byla nejlépe v Kostelci na Tachovsku, kde získala 103 hlasů (62,8 procenta). Nejhůře dopadla v České Čermné na Náchodsku, kde jediný hlas znamenal zisk 0,48 procenta.

KDU-ČSL nejvíce bodoval v Přeskačích na Znojemsku, kde pro ni 48 hlasů znamenalo zisk 73,84 procenta. Naopak v Bašti u Prahy dostali lidovci jen jeden hlas - 0,2 procenta. Podobně dopadla TOP 09 v Raspenavě na Liberecku (0,15 procenta), zatímco v Dobřanech na Rychnovsku dostala díky 33 hlasům 58 procent. Hnutí Starostů na tom bylo nejlépe v Prysku na Českolipsku (133 hlasů, 78 procent), nejhůře ve Velké Losenici na Žďársku (jeden hlas, 0,31 procenta).

Hnutí Svoboda a přímá demokracie v koalici se Stranou práv občanů nejhůře dopadlo v Letech u Prahy (jeden hlas, 0,22 procenta), nejlépe ve Slavníči na Havlíčkobrodsku, kde pro ni osm hlasů znamenalo zisk 36,36 procenta.

Nejvíce preferenčních hlasů získal Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve Zlínském kraji - 34,61 procenta. Nejméně jich obdržel Karel Šulc (ANO 2011) ve středních Čechách, a to čtvrt procenta.

Nejstaršího i nejmladšího krajského zastupitele nominovala koalice Strany práv občanů a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Nejstarším je v třiasedmdesátiletý plzeňský trenér Jan Kůrka, nejmladší je jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Tereza Hyťhová v Ústeckém kraji. Spolu s ní se do krajských zastupitelstev dostalo 137 žen, což představuje 20,3 procenta z celkového počtu 675 zastupitelů. V porovnání s minulými krajskými volbami se počet zastupitelek zvýšil o tři. Průměrný věk krajských zastupitelů se příliš nezměnil, jen mírně přesáhl hranici 50 let.

Pokud Andrej Babiš výrazně uspěje v krajských volbách, bude to zpráva, že se v jeho rodinnou firmu může proměnit celé Česko, tvrdí Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy