Čínské velvyslanectví v Praze se o víkendu ohradilo proti otevřeným dopisům a vyjádřením o Hongkongu. Uvedlo při tom, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době "vyjádřili chybné názory". Považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.
"Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování," stojí v prohlášení.
【Vyjádření tiskového mluvčího Velvyslanectví ČLR v ČR k otázce týkající se Hongkongu】 Naše velvyslanectví zaznamenalo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době veřejně vyjádřily chybné názory a dokonce vydaly otevřené dopisy k otázce týkající se Hongkongu, což je vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny. Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování. Zcela překročily rozsah pokojných demonstrací a otevřeně zpochybnily základní linii principu „jedna země, dva systémy“, čímž vážně poškodily zájmy Hongkongu a taktéž zájmy zahraničních subjektů sídlících v Hongkongu. Násilné incidenty, ke kterým v Hongkongu dochází, nesou známky toho, že cizí síly v pozadí manipulují, plánují a dokonce organizují jejich implementaci. Hongkong je čínským Hongkongem a jeho záležitosti jsou čistě vnitřními záležitostmi Číny. Čínská vláda nikdy nedovolí vnějším silám, aby zasahovaly do záležitostí Hongkongu, a už vůbec nedovolí jakýmkoliv cizím silám, aby vyvolávaly v Hongkongu chaos. Nejdůležitějším úkolem Hongkongu v současné době je zastavení násilí a obnovení pořádku, což představuje nejnaléhavější výzvu a nejširší shodu všech společenských sfér v Hongkongu. Naléháme na příslušné strany, aby přestaly ospravedlňovat násilné trestné činy tím, že usilují o lidská práva a svobodu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny pod maskou svobody a lidských práv.
Zveřejnil(a) Chinese Embassy in Prague (Velvyslanectví Čínské lidové republiky) dne 17. August 2019
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) v pondělí na Twitteru sdílelo čínské prohlášení a přidalo komentář, že v Česku se od roku 1989 termín chybné názory nepoužívá. "Listina základních práv a svobod naopak v článku 17 zavedla používání termínu 'svoboda projevu'. V ČR používejte prosím výhradně českou ústavní terminologii a důsledně respektujte pravidla stanovená ústavou," vzkázalo centrum ambasádě.
V ČR od r. 1989 nepoužíváme termín „chybné názory“. Listina základních práv a svobod naopak v čl. 17 zavedla používání termínu „svoboda projevu“. V ČR používejte prosím výhradně českou ústavní terminologii a důsledně respektujte pravidla stanovená ústavou. https://t.co/1qyfOlSGI9 pic.twitter.com/YpWwMLPqZT
— CTHH MV (@CTHH_MV) August 19, 2019
Centrum se věnuje i dezinformacím
Centrum vzniklo na základě doporučení auditu národní bezpečnosti schváleného vládou. Od roku 2017 se věnuje tzv. hybridním hrozbám, které spadají do oblasti vnitra. Jedná se například o otázky terorismu, útoky na tzv. měkké cíle či bezpečnostní aspekty migrace.
Věnuje se i dezinformačním kampaním. V té souvislosti vznik útvaru kritizoval prezident Miloš Zeman, varoval před cenzurou a "novodobým Koniášem". Ministerstvo na to reagovalo prohlášením, že centrum se bude věnovat boji s dezinformacemi v kyberprostoru, nebude cenzurovat obsah médií ani internetu.
Hongkong, někdejší britská kolonie a nyní čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.
Otevřený dopis Pavla Fischera čínskému velvyslanci v ČR
Vážený pane velvyslanče,
obracím se na Vás tímto otevřeným dopisem v předvečer výročí okupace Československa. V noci ze 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do naší země vojska tzv. spřátelených armád. Těžkou vojenskou technikou a násilím zničily touhu po dialogu i naději na tolik potřebné změny a reformy. Společenské dopady byly dalekosáhlé. Na dlouhá desetiletí zavládlo bezčasí, normalizační šeď a úpadek.
Dnes volají po dialogu a po svobodách občané Hong Kongu a jejich volání je rozumět i u nás. Setkávají se však s hrozbou vojenské intervence, policejním násilím a neochotou k dialogu. V tyto dny na jejich obranu vystoupila dokonce vysoká komisařka OSN pro lidská práva, aby varovala před eskalací násilí a vyzvala všechny strany, aby se vydaly na cestu dialogu.
Vzhledem k odpovědnosti, kterou mezinárodně závazné právní dokumenty ve správě Hong Kongu svěřily čínské vládě, se v této věci obracím na Vás dnes i já. Vyzývám vládu Čínské lidové republiky, aby se zdržela násilí, hledala smír a naslouchala svým občanům. Z vlastní bolestivé zkušenosti víme, že násilné potlačení společenských požadavků způsobí pouze utrpení, zklamání a v nejhorším případě ztráty na životech.
Záleží nám na budování vzájemně výhodných vztahů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou. Právě proto za současných okolností nemůžeme ztratit ze zřetele význam respektu k mezinárodním dohodám. A na prvním místě úctu k člověku a ohled ke svobodám každého, jak byly vepsány do Všeobecné deklarace lidských práv OSN.