"Letos bude od roku 2020 nejnižší ochota obyvatel dodržovat preventivní opatření proti respiračním nákazám, a navíc za poslední dva roky nebyla populace s virem chřipky významněji konfrontována, proto chybí většině protilátky," uvedl Rastislav Maďar, který je děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity a odborným garantem Center očkování a cestovní medicíny Avenier.
"Viry chřipky velmi pravděpodobně dorazí v obvyklém čase. Příležitostně se chřipkové viry budou objevovat v populaci už před Vánoci, hlavní nápor však obvykle nastává až po nich. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru," dodal.
Epidemie obvykle začíná v dětských kolektivech, z nich se šíří do rodin a pracovních či volnočasových kolektivů. Stejně jako v době epidemie covidu-19 odborníci doporučují jako prevenci nákazy ochranu dýchacích cest. Používat roušky by měli zejména ti, kteří na sobě cítí nějaké příznaky, pokud nemohou zůstat doma. Vhodné je také použít respirátor v místech, kde je větší koncentrace lidí a nejde dodržovat odstup, například v hromadné dopravě.
Virus chřipky poškozuje obranu řasinkových epitel v dýchacích cestách a ulehčuje pronikání virů do dolních cest dýchacích. Snadněji tak hrozí nákaza i jinou infekcí, často například tělo oslabené chřipkou dostane pneumokokový zápal plic. Současná i navazující může být také nákaza koronavirem.
"Osobně se obávám, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat," uvedl Maďar.
Očkování proti chřipce je stejně jako u koronaviru účinnou prevencí, zejména proti těžkému stavu, hospitalizaci a úmrtí. Pro dospělé jsou k dispozici vakcíny, které kombinují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B. Lidem nad 65 let jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ostatním zdravotní pojišťovny a někdy i zaměstnavatelé přispívají. Dětem je možné pořídit vakcínu ve formě nosního spreje.
Vakcinaci proti chřipce je třeba podstoupit každý rok, v Česku ji absolvuje zhruba pět až sedm procent populace a asi pětina seniorů. Největší zájem byl v roce 2020, kdy se Česko potýkalo první rok s epidemií koronaviru a očkovat se proti covidu-19 ještě nebylo možné. Loni zájem poklesl a letos odborníci očekávají, i podle počtu vakcín objednaných lékaři, že bude ještě nižší.