Chrenek smí mít nemocnice i pojišťovnu. Nikdo další ne

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 7. 2009 12:15
Novela zákona nově říká: Nikdo nesmí současně vlastnit nemocnici i zdravotní pojišťovnu
Majitel nemocnice nemá vlastnit i pojišťovnu, říká Ludvík Hovorka.
Majitel nemocnice nemá vlastnit i pojišťovnu, říká Ludvík Hovorka. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Takové štěstí, jaké měl před dvěma lety třinecký miliardář Tomáš Chrenek, už další lidé mít nebudou.

Senátem prošla minulý týden novela zákona o zdravotním pojištění, která mění pohled na pojišťovny. Pokud se někdo v budoucnu rozhodne založit novou pojišťovnu, bude muset splnit řadu přísnějších podmínek. Ta nejdůležitější ze všech zní: Nebude souběžně moci vlastnit nemocnici ani jiné zdravotnické zařízení.

Podmínka přitom neplatí pro všechny. Ti, kdo už zdravotní pojišťovnu vlastní, mohou v podnikáni pokračovat. I s nemocnicemi a poliklinikami.

"Jde o legislativní chybu," upozorňuje Stanislav Fiala, právník Asociace českých a moravských nemocnic. Podnikatelé ve zdravotnictví by se podle něj měli bránit u Ústavního soudu.

Vyvolený Chrenek

Když se Chrenek před dvěma lety rozhodl založit pojišťovnu Agel, stačily mu jen tři věci - žádost, padesát milionů korun jako kauce proti krachu a padesát tisíc jmen pojištěnců.

Licenci bez problémů dostal.

Nikdo se nezajímal o to, jestli vlastní nemocnici či polikliniku. A jestli v nich nenabízí lepší podmínky těm pacientům, kteří se pojistili právě v jeho pojišťovně Agel.

Vznikl tak obrovský koncern: Na trhu začala působit regionální zdravotní pojišťovna, která má stejného majitele jako osmnáct nemocnic a poliklinik. Chrenek do všech může dodávat i materiál. Poslední část jeho holdingu totiž tvoří firma na distribuci léků a zdravotnického materiálu.

Chrenkovo "impérium" se navíc v čase rozšiřuje. V červnu podepsala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková sloučení Agelu s Hutnickou zdravotní pojišťovnou. Nyní jednají sloučené pojišťovny s Českou národní zdravotní pojišťovnou.

Marný pokus dvou poslanců

"Plány Agelu tak výrazně přesahují severomoravský region. A směřují k ovládnutí dalších pojišťoven s celostátní působností. Rizika, která z toho pro český systém pojištění plynou, považuji za velmi vážná," varoval lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Spolu se svým stranickým kolegou Jiřím Carbolem proto sepsal zákon, který by podmínky pro slučování pojišťoven zpřísnil. Chtěl, aby se firmy mohly spojit jen tehdy, pokud se jedné z nich nepodaří během jednoho roku nasbírat alespoň sto tisíc klientů. Nebo když se jedna z pojišťoven ocitne v nucené správě.

Zákon měl zabránit také tomu, aby na trhu působily pojišťovny, jejichž majitelé vlastní i nemocnice.

"Vytváření podobných řetězců nemocnic, propojených s některou zdravotní pojišťovnou, je obyčejně v evropských zemích zakázáno," podotkl Hovorka.

Julínek: Zákon na ochranu nás všech

U kolegů ve sněmovně s normou uspěl. V senátu, kde má většinu ODS, už ne.

Senátní výbor pro zdravotnictví v čele s exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem připravil pozměňovací návrh. Ten slučování pojišťoven nezakazuje, fúze samy o sobě podle Julínka špatné nejsou. Mohou se stát naopak výborným receptem na ekonomickou krizi.

Julínek navíc z původní novely vyjmul drobnou formulku - ten, kdo si o povolení zřídit pojišťovnu teprve zažádá, skutečně nemocnici vlastnit nesmí. Ti, kdo už licenci získali, ale mohou se svými nemocnicemi na trhu s pojištěním pokračovat.

Skončí reforma s Julínkem?
Skončí reforma s Julínkem? | Foto: Ludvík Hradilek

Tomáš Julínek v tom problém nevidí. "Norma je prověřená legislativci a žádný záměr v tom není," řekl. A dodal: "Obsahově je naopak režim zpřísněn. Je to na ochranu nás všech."

Podpořil ho i Ivan Krišica z legislativního odboru Senátu. "Zpětně tam vůči těmto osobám nic není takového, to je pravda. Ale to jsou nové podmínky. Bránit se může každý, a to soudním postupem," řekl.

Přesně to by podle Stanislava Fialy měli podnikatelé ve zdravotnictví udělat. "Dokonce před Ústavním soudem," řekl. Jde totiž o konkurenční výhodu.

Novela zákona v pozměněném znění nyní putuje zpátky do sněmovny. "Budu se snažit přesvědčit poslance, aby pro ni nehlasovali. Pokud by vešla v platnost, vznikla by tu obrovská nerovnost," uzavírá Hovorka.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy