Chrenkův obchod završen. Ovládne Hutnickou pojišťovnu

Petr Holub
11. 6. 2009 13:00
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková podepsala žádost v den, kdy sněmovna přijala zákon, který něco takového zakazuje
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zdravotní pojišťovna Agel může fúzovat s Hutnickou zdravotní pojišťovnou.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková podepsala žádost, podle níž se cca 60 tisíc pojištěnců Agelu stane od 1. července klienty Hutnické, která tak bude mít celkem 430 tisíc pojištěnců převážně v Moravskoslezském kraji.

Sloučení posvětila Jurásková ve středu, v den, kdy sněmovna přijala zákon, který takové fúze zakazuje.

Chrenkův dluh

Dluhy ať platí jiní. S Agelem to vyšlo, Tomáš Chrenek letos spustil ještě televizi (na snímku).
Dluhy ať platí jiní. S Agelem to vyšlo, Tomáš Chrenek letos spustil ještě televizi (na snímku). | Foto: Ondřej Besperát

Zvýšení počtu pojištěnců zaplatí veřejnoprávní pojišťovna HZP tím, že převezme provozní dluh Agelu.

Ministerstvo zdravotnictví oficiálně uvádí, že půjde o částku 100 milionů korun.

Tyto peníze si na rozjezd zdravotní pojišťovny Agel půjčila soukromá společnost Agel Insurance, která patří jednomu z majitelů Třineckých železáren Tomášovi Chrenkovi.

Investici však Chrenek nemůže dostat zpátky, protože může volně nakládat jen s 3,5 procenty částky, kterou pojišťovna vybere od pojištěnců. Agelu však tento podíl nestačil ani na režijní náklady.

"Pojišťovna Agel není schopná z toho procenta získat dostatek peněz na svůj provoz," potvrdil hlavní důvod fúze ministerský náměstek Pavel Hroboň při jednání tripartity.

Nové miliardy pro impérium

Ministryně Dana Jurásková podepsala, co sněmovna napříště zakázala.
Ministryně Dana Jurásková podepsala, co sněmovna napříště zakázala. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministryně navíc schválením fúze významně posílila tzv. Chrenkovo zdravotnické impérium. Patří do něho především síť nemocnic Agel v Moravskoslezském a Olomouckém kraji s ročním obratem tři miliardy korun a dodavatel zdravotnického materiálu Martek Medical.

Spojením Agelu a Hutnické pojišťovny Chrenek posílil svůj vliv na správní radu a management veřejnoprávní instituce s ročním obratem 7-8 miliard korun a s třemi miliardami na bankovních kontech.

Už koncem minulého roku dostali totiž ve správní radě HZP většinu Chrenkovi lidé. Manažeři Agelu po sloučení vstoupí do vedení HZP.

Přitom není vyloučeno, že impérium ještě vyroste. Na ministerstvo zdravotnictví míří další žádost, podle níž se má s Hutnickou spojit také Česká národní zdravotní pojišťovna s dalšími třemi sty tisíci pojištěnci.

Vznikla by tak nová instituce pod názvem Průmyslová zdravotní pojišťovna s ročním obratem 15 miliard a s pěti miliardami na bankovních kontech.

Jurásková se zatím nevyjádřila k tomu, jestli bude souhlasit i s touto fúzí.

Zákon má zpoždění

Právě posilování zdravotnického gigantu na severní Moravě se snaží zabránit poslanci, kteří ve středu schválili novelu zákona o resortních pojišťovnách. S podporou sociálních demokratů, komunistů, lidovců a dvou poslankyň zvolených za Stranu zelených ji prosadil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Podle zákona, který teď míří do Senátu, se smějí pojišťovny slučovat pouze v tom případě, pokud jedna z nich zkrachuje, anebo nezíská předepsaný počet 50 tisíc pojišťenců. Tyto podmínky fúze Agelu s hutníky nesplňuje.

"Stávající zákon v zásadě umožňuje komukoli, kdo složí kauci 50 milionů korun pro založení zdravotní pojišťovny a získá 50 tisíc pojištěnců, aby po roce oznámil, že jediným možným řešením pro pojišťovnu je její sloučení a ovládl tak kteroukoli zaměstnaneckou pojišťovnu," zdůvodnil svůj návrh Hovorka.

Tento scénář se však díky podpisu Juráskové podařilo Chrenkovi uskutečnit.

Pojišťovny a jejich nemocnice

Hovorkova novela zároveň zakazuje, aby zdravotní pojišťovnu a zdravotnické zařízení kontroloval stejný podnikatel. Například není možné personálně propojit vedení dvou pojišťoven, ani pojišťovnu se zdravotnickým zařízením.

"Když jedna zdravotní pojišťovna na rozdíl od všech ostatních prostřednictvím svého zakladatele vlastní nebo provozuje zdravotnická zařízení, tak se tím narušuje hospodářská soutěž. V zemích Evropské unie to je naprosto nepřípustné, aby pojišťovna platila vlastnímu zdravotnickému zařízení," upozornil Hovorka na hlavní rizika propojení nemocnic a pojišťoven.

Podle českých zákonů může ředitel pojišťovny zvyšovat dotace nemocnicím podle vlastního uvážení. Ředitelé této možnosti skutečně využívají, jak ukazují například data pojišťoven VZP nebo ZPMV, které v letech 2006-2008 zvyšovaly platby soukromým nemocnicím Agelu dvojnásobným tempem, než krajským nemocnicím ve stejném regionu.

Hovorkův paragraf, který odděluje managementy pojišťoven od nemocnic, ovšem začne platit nejdříve rok po propojení Agelu s Hutnickou.

 

Právě se děje

Další zprávy