Velká fúze pojišťoven: Agel se spojí se dvěma dalšími

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 5. 2009 7:44
Třinecký miliardář Tomáš Chrenek chce spojení pojišťoven stihnout ještě před tím, než začnou platit nová pravidla
K fúzi pojišťovny Agel Tomáše Chrenka s Hutnickou a Českou národní zdravotní pojišťovnou má dojít ještě před tím, než pro podobné změny začnou platit přísnější pravidla
K fúzi pojišťovny Agel Tomáše Chrenka s Hutnickou a Českou národní zdravotní pojišťovnou má dojít ještě před tím, než pro podobné změny začnou platit přísnější pravidla | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě než začnou platit nová pravidla pro zakládání a fúze pojišťoven, sloučí se narychlo další z nich.

Hutnická zdravotní pojišťovna deníku Aktuálně.cz potvrdila, že se kromě Agelu třineckého miliardáře Tomáše Chrenka spojí také s Českou národní zdravotní pojišťovnou.

"Cílem je vytvořit silnější subjekt založený - stejně jako původně zaměstnanecké pojišťovny - na
úzké spolupráci s českým průmyslem," přiznal jednání marketingový ředitel Hutnické zdravotní pojišťovny Josef Křivánek.

Podle informací, které má redakce k dispozici, měla jednání začít už dnes. To ale Křivánek nepotvrdil.

V budoucnu už to nepůjde

Jsou tomu přitom jen dva týdny, co ministerstvo zdravotnictví představilo zásadní novinku - další bod protikrizových opatření. Pokud by se ho podařilo prosadit, založení i sloučení zdravotní pojišťovny by bylo daleko těžší.

Plán totiž zásadně mění pohled na všechny finanční domy. Tedy i na pojišťovny.

Sloučení Agelu a HZP

Sloučení Agelu a HZP:

  • Agel a HZP se mají sloučit 1. 7. 2009.
  • Sloučení v dubnu odsouhlasily správní rady obou společností.
  • Nyní musí fúzi povolit také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a to do poloviny června.
  • Souhlas musí vyslovit také ministerstvo zdravotnictví a financí.
  • Agel má zhruba 60 tisíc pojištěnců. Nová pojišťovna bude mít 430 tisíc klientů.
  • Začít fungovat by měla od poloviny roku.
  • Připravuje se fúze s další pojišťonou - ČNZP.

Žadatel bude muset například prokázat svou beztrestnost. Čeká ho řízení, při němž bude muset doložit původ svých peněz, ze kterých chce pojišťovnu zaplatit. Žádnou licenci nedostane, pokud by mu už dříve podobný projekt zkrachoval. A co hlavně: Nebude moct vlastnit žádnou nemocnici ani jiné zdravotnické zařízení.

"Jednání jsou momentálně v rukou stran ODS a ČSSD," řekl náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

Jen 50 milionů a 50 tisíc podpisů

Pokud by podobná pravidla platila už dříve, Tomáš Chrenek by to tak snadné neměl.

Když se před dvěma lety rozhodl založit pojišťovnu Agel, stačily mu jen tři věci - žádost, padesát milionů korun jako kauce proti krachu a padesát tisíc jmen pojištěnců.

Licenci bez problémů dostal.

Foto: Ondřej Besperát

"Teoreticky jsme mohli vydat rozhodnutí i dřív, ale žádost nebyla úplně přesná," řekl v prosinci roku 2007 první náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr. K žádosti se kladně vyjádřilo také ministerstvo financí.

Chrenek plánoval spojit novou pojišťovnu s dvaceti nemocnicemi a poliklinikami, které si koupil nebo pronajal. A se svou firmou na distribuci léků a zdravotnického materiálu.

Přibude i Metal Aliance?

Bez problémů by se neobešla ani fúze s Hutnickou zdravotní pojišťovnou.

Ta má dnes Chrenkovi zachránit víc než sto milionů, které do rozjezdu Agelu investoval. Určitý vliv na pojišťovnictví přitom miliardáři zůstal. Třinecké železárny jsou totiž jednou z šesti zakladatelských firem HZP.

Chrenkův Agel se s ní má ale spojit už brzy - 1. července tohoto roku.

Ve hře zatím zůstává také fúze s pojišťovnou Metal Aliance. Pokud by se podařila, společný ústav by dosáhl milionu pojištěnců a počet zdravotních pojišťoven v Česku by se tak omezil na šest.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy