Dluh Agelu zaplatí pojištěnci Hutnické pojišťovny

Petr Holub
2. 6. 2009 11:35
Informaci Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo zdravotnictví
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Plán na sloučení Zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zdravotní pojišťovnou (HZP) předpokládá, že Hutnická zaplatí stomilionový dluh Agelu.

ZP Agel založila soukromá společnost Agel Insurance, která patří do impéria třineckého oceláře Tomáše Chrenka. Během roku se pojišťovně podařilo získat 60 tisíc pojištěnců, jejich příspěvky však nestačily uhradit náklady za provoz a marketing. Jen loni Agel vykázal provozní ztrátu 80 milionů korun.

Správní rada Agelu proto navrhla sloučení s Hutnickou pojišťovnou. Správní rada HZP, kde rovněž zasedají zástupci Chrenkových Třineckých železáren, s fúzí souhlasila.

Hutnická tak převezme pojištěnce Agelu. Dluhy ZP Agel mají být podle informací Aktuálně.cz uhrazeny z provozního fondu HZP, tedy z peněz, které do něho odvedli její pojištěnci.

Před podpisem Juráskové

Žádost pojišťoven o sloučení musí podepsat ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Její právníci v těchto dnech fúzi zkoumají.

"Očekávané náklady na pokrytí dluhu ZP Agel v oblasti provozu jsou 100 milionů korun. Správní rada HZP poskytnutí těchto prostředků schválila. Ministerstvo zdravotnictví posuzuje, zda v důsledku sloučení nebude ohrožena finanční bilance provozního fondu HZP," popsal postup správního řízení mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Hutníci přitom drží v provozním fondu rezervu několik set milionů.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo zdravotnictví už má jasno, jak bude využita padesátimilionová kauce, kterou musela soukromá společnost Agel Insurance složit, když požádala o založení zdravotní pojišťovny Agel. 

"Kauce byla v souladu se zákonem převedena do rezervního fondu zdravotní pojišťovny Agel. Při sloučení s HZP dojde i ke sloučení rezervních fondů obou pojišťoven. Tyto peníze v žádném případě nebudou vráceny žadateli," vysvětluje Sršeň.

Pojišťoven je moc

Spory o dluhy Agelu mohou zdržet sloučení obou pojišťoven, i když s ní stát obecně souhlasí.

"Pro trh zdravotních služeb v České republice je dobré, když jej obsadí takový počet pojišťoven, že budou dostatečně silné, aby konkurenci unesly. Samozřejmě je počet pojišťoven zbytečně vysoký a také ekonomická krize je přiměje k tomu, aby se slučovaly," avizovala svůj souhlas ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Podle jejího názoru má být pojišťoven pět. "Ale to je věc podrobné analýzy, kterou teď momentálně nemám k dispozici," dodává ministryně.

Předběžně souhlasíme

Sloučení musí schválit také ministerstvo financí. "Se žádostí obecně souhlasíme, konkrétní připomínky jsme sdělili Ministerstvu zdravotnictví," potvrzuje vstřícný postoj také Jakub Haas z Janotova ministerstva.

Přesto nechce mluvčí Sršeň zveřejnit datum, kdy ministryně fúzi podepíše. "Správní řízení je v běhu a nedokážu nyní odhadnout, zda je vše v pořádku, nebo zda se bude například něco doplňovat," říká Sršeň.

Pokud stát sloučení odmítne, přejdou pojištěnci Agelu automaticky pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a stomilionový dluh se může vypořádat jiným způsobem.

Tendenční otázka

Zprávu ministerstva, že dluhy Agelu zaplatí Hutnická pojišťovna ze svého provozního fondu, odmítá její generální ředitel Zdeněk Vrožina.

"Tyto informace se nezakládají na pravdě," tvrdí Vrožina.

Na dotaz Aktuálně.cz, co získají pojištěnci HZP, když uhradí dluhy Agelu, odmítl odpovědět.

&>"Tato otázka je zjevně tendenční. Rádi bychom vás upozornili, že nemůžeme odpovídat v dobré víře na podobně tendenčně položené otázky, které nevzbuzují důvěru a vytvářejí dojem, že naše odpovědi mohou být zneužity v neprospěch HZP," zdůvodnil Vrožina své mlčení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy