Poslanci mění zákon. Zakazují fúze pojišťoven

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 1. 2009 21:20
Nově vzniklé pojišťovny nebudou moct polykat ty staré
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokud dají poslanci zelenou této novele zákona, zdravotní pojišťovně Agel třineckého miliardáře Tomáše Chrenka se bude hůř přesvědčovat konkurenci, aby se s ní dala dohromady.

Čtyři poslanci v čele s Ludvíkem Hovorkou vytvořili novelu zákona o zdravotních pojišťovnách. Ta má zamezit slučování pojišťoven. Mluví hlavně o těch nových.

"Je to jen krátká novelka, která má doupřesnit věci, jež doposud v zákoně chyběly. To znamená především slučování pojišťovem a jistá omezení pro členy statutárních orgánů," popsal stručně podobu normy jeden z autorů Jiří Carbol. Dnes podle něj panuje v Česku právní vakuum. Je na čase to změnit.

Hovorka: Chceme zabránit střetu zájmů

"Chceme transparentnější řešení. Původní zákony vznikaly v naprosto jiném prostředí devadesátých let, kdy se pojišťovny dostávaly do problémů a krachovaly. Dnes naopak vznikají pojišťovny nové," řekl další z tvůrců Ludvík Hovorka.

Je proto podle něj třeba upravit jejich případné snahy fúzovat s již zavedenými pojišťovnami. Novela zákona, která právě visí na stránkách připravených sněmovních spisů, skutečně nastavuje o něco přísnější pravidla.

Doposud se například zakazovalo usednout do čela pojišťovny jen lidem, kteří už na nějakém významnějším postu v dané pojišťovně působili.  Třeba tomu, kdo zasedal v dozorčí radě, nebo tomu, kdo byl členem statutárního orgánu.

Křeslo šéfa pojišťovny nemohl získat ani nikdo ze společníků firmy, která pojišťovně dodávala zboží a služby. Zákaz měli také blízcí těchto lidí.

Novela zákona skupinu lidí rozšiřuje. Nedovoluje vstoupit do čela pojišťovny i tomu, kdo už seděl na ředitelském postu v jiné zaměstnanecké pojišťovně. Takový člověk by měl dveře zavřené nejméně na pět let. Podobné je to se členy dozorčích a správních rad.

Nová pojišťovna? Vznikla jen jedna

Poslanci se pokusili také určit podmínky, jaké musí pojišťovna splňovat, pokud by vznikla ze dvou předchozích společností. Nechtějí prý, aby se nějaká nově vzniklá malá pojišťovna zdarma zmocnila pojišťovny větší.

Foto: Aktuálně.cz

V Česku přitom vznikla v posledních letech jediná nová pojišťovna - Agel. Další společnosti se na ministerstvu o licenci zatím jen zajímaly. "Máme žádost od Appian Group a Czech Media Corporation," potvrzuje náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Licence zatím ale nikdo z nich nemá. O tom, že založí zdravotní pojišťovnu, podle ministerstva uvažoval také nejbohatší Čech Petr Kellner.

Tomáš Chrenek je tedy skutečně jediný, komu se na trh podařilo proniknout. Pojišťovnu založil v dubnu loňského roku a nějaký čas se potýkal s problémy. Ještě v srpnu měla pojišťovna pouhých osm tisíc klientů. Aby se udržela na trhu, musel miliardář Chrenek sehnat do konce roku padesát tisíc pojištěnců.

S cílenou reklamou a řadou výhod, které nabídl klientům i lékařům, se mu to nakonec podařilo. Přestože se proti postupům, jakými pojištěnce nalákal, ohradilo ministerstvo zdravotnictví - nesouhlasilo se zavedením doposud neexistujícího kódu na prevenci a s příspěvky na antikoncepci.

Objevily se ale spekulace o tom, že by si mohl chtít Chrenek pokračování Aglu "pojistit". A to právě sloučením své pojišťovny s některou jinou. Zákon by pak měl právě Agelu ve sloučení zabránit.

Zákon ničemu nezabrání, říká šéf Svazu pojišťoven

„Vzhledem k tomu, že za tak krátkou dobu nemůže Agel nalákat do svých řad statisíce nových pojištěnců, bude se možná snažit řešit situaci jinak. A vzhledem k tomu, že verze zákona, kterou jsem viděl, mluví o nově vzniklých pojišťovnách, což je právě jen Agel, nabízí se, že je zákon namířen právě proti ní," řekl šéf Svazu pojišťoven Ladislav Friedrich.

Návrh zákona ale podle něj stejně nic nezmůže.

„Je koncipován nešťastně. Měl by řešit konflikt zájmů zdravotních pojišťoven, ale podle mě jsou to jen nějaké nahozené teze. Zabránit tomu, aby se nově vzniklá pojišťovna spojila se starou, prakticky nemůže," řekl Friedrich.

K tomu, aby se dvě pojišťovny sloučily, podle něj bohatě stačí jen to, že budou souhlasit správní rady obou pojišťoven.

Podobně zhodnotil novelu i Tomáš Cikrt, mluvčí dnes už bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

„Na jednu stranu vítáme takový zájem o nastavení pravidel, na druhou ale rozhodně problémy nelze řešit tak, že se jeden dílčí pojem vytrhne z kontextu a zasune se do kontextu jiného. Podle našich odborníků je to naprosto nevhodně zpracované řešení. Pokud by někdo chtěl komplexně a profesionálně řešit tyto problémy, nechť si poslechne návrhy zákonů, se kterými přišel Tomáš Julínek," řekl Cikrt.

Chrenkův Agel ovládá část Moravy

Agel se k návrhu nového zákona nijak nevyjádřil, mluvčí společnosti Mária Adamová na opakované žádosti deníku Aktuálně.cz o odpověď na otázky nereagovala. 

Pojišťovna Agel patří do stejnojmenného holdingu, ovládaného ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem. Firma rozhodujícího vlastníka Třineckých železáren ovládá na severní a střední Moravě řadu zdravotnických zařízení.

Zdravotnický holding Agel předloni podle časopisu Týden vydělal rekordních 185 milionů korun po zdanění. Provozně se ale firmě příliš nedařilo - vykázala ztrátu 89 milionů korun.

Novelu zákona o zdravotních pojišťovnách představili lidovečtí poslanci Ludvík Hovorka a Jiří Carbol spolu se dvěma zběhlými zelenými poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou. Poslanecký návrz zákona projednává vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy