Chrastava - Ministryně školství Kateřina Valachová v úterý navštívila výchovný ústav v Chrastavě. Po debatě s vychovateli ústavu i s chovanci se zúčastnila jednání zastupitelstva města. Ministryně se v Chrastavě snaží řešit krizi, která nastala poté, co ombudsmanka kritizovala výchovné metody ústavu a bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová rezignovala.
"Chovancům se nelíbí, že se o nich hovoří jako o sexuálních násilnících, ne-li vrazích. To oni skutečně nejsou," uvedla ministryně k jednání s chovanci s tím, že zbytek diskuse byl důvěrný. Zopakovala, že zaměstnanci ústavu o některých problémech za bývalého vedení nevěděli.
Ministerstvo tvrdí, že zákazy vycházek nebo bodový systém s negativním hodnocením nebyly v souladu se zákonem. "Upozorňuji na to, že za bývalého vedení byl na útěku každý třetí chovanec," reagovala ministryně Valachová na obavu starosty města Michaela Canova o bezpečnost poté, co nová ředitelka ústavu Soňa Cpinová dovolila vycházku chovanci s ochrannou výchovou.
Spor současného a bývalého vedení pokračuje
Canov nesouhlasí s tvrzením, že by byl přístup bývalého vedení špatný, a vnímá zásah ministerstva jako cílenou snahu poškodit Chrastavu. Více než dvouhodinové jednání tak probíhalo v napjaté atmosféře vzájemného obviňování.
"(Ministerstvo) dehonestovalo a zničilo práci generace pedagogických a nepedagogických pracovníků chrastavského ústavu, a nesmazatelně se tak zapsalo černým písmem i do dějin města. Chrastava byla pošlapána," uvedl Canov.
Současné a bývalé vedení ústavu se nedokáže shodnout na výchovných metodách. Bývalá ředitelka si stojí za přísnou výchovou, bodovým hodnocením, mřížemi i poplatky za praní vlastního prádla chovanců.
Právě vybírání poplatků za praní vlastního prádla bylo jedním z opatření, která ministerstvo označilo za nezákonné. Nová ředitelka zvolila benevolentnější přístup, s nímž ale nesouhlasí někteří bývalí vychovatelé, starosta ani obyvatelé přítomní na zastupitelstvu.
Ve středu se uzavírají přihlášky na nové vedení ústavu, které nastoupí v půlce července. Od září by se z výchovného ústavu měl stát "obyčejný" dětský domov pro děti do 15 let. Starší chovanci často s kriminální minulostí by se měli přesunout do jiných zařízení.
Valachová považuje vyhrocení situace za zbytečné, místní to ale dávají za vinu jí. "Hodně mi záleží na tom, jak se podaří nově naladit vztahy mezi dětským domovem a obcí. Myslím, že je to hodně důležité pro obě strany," uvedla ministryně.