Do ústavu v Chrastavě většina chlapců nepatřila, tvrdí Marksová. Třetinu jich vrátí k rodinám

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2016 14:01
Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) do výchovného ústavu v Chrastavě většina chlapců nepatřila. Uvedla to po inspekci, kterou tam provedly pracovnice odboru ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče. Třetina dětí by se tak měla hned vrátit k rodinám. Informovala také, že v ústavu nebyl nikdo nebezpečný. Pouze tři mladiství měli nařízenou ochrannou výchovu kvůli drobným krádežím. "Drtivá většina těch chlapců podle mě neměla v ústavu co dělat," uvedla a dodala, že ústavní výchova by měla být až úplně krajním řešením. Chce proto nechat prověřit také oprávněnost umístění dětí do ústavu i v jiných zařízeních.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. | Foto: DVTV

Praha - Drtivá většina chlapců, kteří byli umístěni ve výchovném ústavu v Chrastavě, tam podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) nepatřila. Třetina dětí se podle ní může hned vrátit k rodinám. Marksová tak komentovala výsledky inspekční cesty pracovnic odboru ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče ministerstva práce.

Ústav v Chrastavě se dostal do centra zájmu, když vyšlo najevo nepřijatelné zacházení s jeho chovanci. Ministerstvo školství odvolalo ředitelku Markétu Sochorovou a vedením zařízení dočasně pověřilo Soňu Cpinovou. Změna režimu v ústavu narazila na odpor místních lidí. Vystupoval proti ní také starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se minulý týden rozhodla vyhrocenou situaci vyřešit zrušením výchovného ústavu. Skončí k 1. září. V Chrastavě zůstane jen dětský domov se školou. Vyhrocení situace považuje za zbytečné, klade ho za vinu bývalé ředitelce Sochorové.

Kontrola ministerstva práce se do značné míry překrývá se zjištěními ministerstva školství, která vedla ministryni ke zrušení ústavu. "Konkrétně hovoříme o neexistenci psychologa, etopeda, vázání styku s rodinou na bodový systém, neochotě předchozího vedení s tím cokoliv dělat a podobně," řekla ministryně školství.

Marksová, stejně jako dříve Valachová, uvedla, že v ústavu nebyl nikdo nebezpečný. Pouze tři mladiství měli nařízenou ochrannou výchovu, kterou soud může nařídit po spáchání trestného činu. "Jednalo se ale například o drobné krádeže," poznamenala Marksová.

Ostatním soud nařídil ústavní výchovu, k níž soud přistupuje v případě, že rodina nemůže výchovu zajistit. Marksová je ale přesvědčena o tom, že se tak stalo neoprávněně. "To má být až úplně krajní řešení. Drtivá většina těch chlapců podle mě neměla v ústavu co dělat," uvedla. Mělo se podle ní lépe pracovat ambulantně s rodinami. Plánuje nechat prověřit oprávněnost umístění dětí do ústavu i v jiných zařízeních.

Děti jsou do ústavů umisťovány na základě rozhodnutí soudu. Dřívější kontroly v ústavu se podle ministryně školství Valachové nezabývaly tím, zda důvody pro pobyt chovanců trvají a zda s nimi sociální pracovnice dostatečně pracovaly. "Pokud tam značná část dětí a mladistvých nemá být, jsem ráda, že díky paní ministryni začne OSPOD konat," řekla Valachová. Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) je opatrovníkem dítěte v řízeních, jako je rozhodování o péči o děti.

Valachová plánuje zařízení v Chrastavě navštívit 21. června, kdy se chce zúčastnit i mimořádného jednání obecního zastupitelstva. Valachová v úterý jmenovala komisi pro výběrové řízení na nového ředitele. Uchazeči se mohou hlásit do 22. června.

 

Právě se děje

Další zprávy