Ministryně ruší ústav v Chrastavě. S dětmi se tam jednalo hůř než v nejpřísnějším vězení, říká

Markéta Hronová ČTK Markéta Hronová, ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2016 16:39
Ministryně školství Kateřina Valachová kritizovala bývalou ředitelku výchovného ústavu v Chrastavě, která kvůli profesním pochybením rezignovala minulý týden. Ta podle ní vyvolala paniku v Chrastavě, kvůli níž sepsal starosta města otevřený dopis s obavami o bezpečnost občanů. Podle ministryně se v ústavu s dětmi zacházelo mnohdy hůře než ve vězení pro dospělé s nejpřísnějším režimem. Plánuje ho proto zrušit a zařízení převést na standardní dětský domov. V zařízení jsou chlapci starší patnácti let, od září by se měli vzdělávat jinde.
Kateřina Valachová, ministryně školství.
Kateřina Valachová, ministryně školství. | Foto: ČTK

Praha - Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen, oznámila na tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ve městě zůstane jen dětský domov se školou. Chlapci starší 15 let se přestěhují do jiných výchovných ústavů, kde budou pokračovat ve vzdělávání.

Ministryně tak reagovala na obavy místních, za které podle ní může bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová. Ta rezignovala, když kontrola zjistila nepřijatelné praktiky při zacházení s chovanci ústavu. Následně se pravidla v ústavu zmírnila. "Paniku vyvolala neodůvodněně. Ministerstvo nedělalo žádné nepředvídatelné kroky, jen chceme, aby se dodržoval zákon a pravidla hry byla stejná jako v jiných dětských domovech a výchovných ústavech," řekla Valachová.

Starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) následně upozornil, že se občané obce po zmírnění pravidel v ústavu obávají o svou bezpečnost. Zmiňoval zejména jednoho chlapce, který měl být na útěku. Valachová to odmítla, ale uzavření ústavu považuje za nejlepší řešení pro stabilizaci situace. "Důkladně jsem se informovala na každého chlapce včetně toho, jestli se jedná o zvlášť nebezpečné delikventy. Žádní vrazi se v daném zařízení nenacházejí a minulost chlapců se nijak neliší od jiných zařízení," uvedla Valachová.

"Nedivím se panu starostovi, že se bojí o bezpečnost. Ale asi neví, nikdo ho o tom dříve neinformoval, že za bývalého vedení byla soustavně na útěku třetina chlapců,” řekla na tiskové konferenci ministryně Valachová.

Chlapci by se měli přesunout do jiných zařízení zřejmě nejpozději v září, kdy už by se měli vzdělávat v jiné škole. Rozhodnutí ministryně zklamalo zástupce ředitele chrastavského ústavu Rudolfa Urbana. "Věřili jsme, že se to vyřeší a navrátí stav, co byl před tím," řekl ČTK. Obává se toho, co bude se zaměstnanci chrastavského zařízení. "Kapacita dětského domova je 14 míst, výchovného 22. Utlumení tedy bude více než poloviční," dodal.

Přidáme ti, jen když se chováš slušně

Ústav před konkurzem na nového ředitele vede speciální pedagožka a psychoterapeutka Soňa Cpinová, bývalá ředitelka Diagnostického ústavu pro mládež a Střediska výchovné péče v Brně. Právě ona změnila pravidla ústavu.

V ústavu za bývalého vedení fungoval velmi složitý systém hodnocení, v němž výrazně převažovalo nebezpečí získání záporných bodů.  Na hodnocení závisely pobyty dětí mimo ústav i možnost přidat si při jídle. Děti měly omezený kontakt s rodinou. Při negativním hodnocení chovancům třeba stříhali vlasy. Používaly se kolektivní tresty.

Bývalá ředitelka Sochorová odmítla, že by výrazně chybovala. "Myslím, že kluci potřebují hranice, potřebují pravidla a potřebují je důsledně dodržovat. Máme kategorii chlapců, kteří pravidla z rodiny neznají, žádná jim nebyla nastavena. Tím, že jsme důslední, tak si myslím, že s nimi máme dobré výsledky," řekla novinářům minulý týden Sochorová, která v ústavu pracovala 17 let, z toho šest let jako ředitelka.

Valachová naletěla, míní prezident Zeman

"Chtěla bych ubezpečit veřejnost, že takové poměry v ostatních dětských domovech a výchovných ústavech nepanují a jejich vedení svou roli zvládá," doplnila Valachová. "V ostatních zařízeních neexistuje taková útěkovost ani bodový systém, který je tvrdší než při výkonu trestu dospělých pro vrahy," uvedla.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě arménské metropole Jerevan na dotaz českých novinářů ještě před oznámením o uzavření chrastavského ústavu řekl, že "ministryně Valachová v dobré vůli naletěla paní ombudsmance (Anně) Šabatové, jejíž rady se vyznačují tím, že kdokoli je přijme, ten se dopustí chybného rozhodnutí".

Děti byly bezmocné, necítily šanci něco ovlivnit. Nevedlo to navíc k tomu, že by byly hodnější, říká psycholožka Gabriela Špačková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy