Chovanec: Změny jsem dnes podepsal. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 15. 6. 2016 16:59
"Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl ve středu odpoledne na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Vše předem konzultoval s premiérem Sobotkou, který odletěl na návštěvu Číny. Hnutí ANO v reakci obratem svolává předsednictvo, které zváží, jestli vypovědět koaliční smlouvu.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec podepsal plán na reformu policie a ukončil tak čekání, které trvalo několik týdnů. "Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl ve středu odpoledne. "To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická hra o policii. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu," rýpl si do svého koaličního partnera, hnutí ANO.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ve středu ráno pohrozil tím, že pokud Chovanec novou koncepci policie podepíše, vypoví koaliční smlouvu. Hnutí okamžitě svolává předsednictvo, které o takovém kroku může rozhodnout.

Kvůli změnám v policii se v úterý sešla Bezpečnostní rada státu a ve středu šéfové koaličních stran, společnou řeč ale nenašli. Babiš tvrdí, že ČSSD považuje koaliční smlouvu za bezcenný cár papíru. "Nechal jsem si udělat analýzu a z našeho pohledu to koaliční smlouvu neporušuje," komentoval to Chovanec.

Na otázku, proč s podpisem spěchá a sporné rozhodnutí ještě neodloží, Chovanec odpověděl, že měl naopak dokument podepsat dříve. "Udělal jsem chybu, že jsem to neudělal dříve, podívejte se, co kolem toho vzniklo," uvedl Chovanec s tím, že vše předem konzultoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Policie podle něj nemůže bez podpisu začít změny připravovat, proto je nutné spěchat. Ministr vnitra také řekl, že do plánu přidá připomínky státních zástupců, které probral s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. "Připomínky budou zapracovány, máme se stáními zástupci pozici danou. Policejní prezident garantuje, že to bude splněno," uvedl ministr vnitra.

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že jde o dlouhodobě připravovaný plán, ke kterému teď jen nastaly ideální podmínky. "Důvodem jsou také významné změny v bezpečnostní situaci," řekl Tuhý.

Sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru má platit od srpna. Chovanec slíbil, že do té doby ještě zohlední připomínky státních zástupců, kteří plán kritizují.

Co se Šlachtou?

Proti plánu protestuje i významná část policistů. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta minulý týden oznámil rezignaci, ve středu přišel s tím, že si svůj odchod ještě rozmyslí.

Policejní prezident nechtěl komentovat, zda by Šlachtovi návrat umožnil. "Požádal o ukončení služebního poměru a bylo vydáno rozhodnutí. Další informace nemám," dodal Tuhý.

Chovanec si na tiskovou konferenci pozval několik podporovatelů - například bývalé policejní prezidenty Jiřího Koláře a Oldřicha Tomáška. "Překvapuje mě ta hysterie. Jsem přesvědčený, že jediným záměrem je dosáhnout větší efektivity práce policie," uvedl Kolář.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy