Chovanec: Změny jsem dnes podepsal. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 15. 6. 2016 16:59
"Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl ve středu odpoledne na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Vše předem konzultoval s premiérem Sobotkou, který odletěl na návštěvu Číny. Hnutí ANO v reakci obratem svolává předsednictvo, které zváží, jestli vypovědět koaliční smlouvu.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec podepsal plán na reformu policie a ukončil tak čekání, které trvalo několik týdnů. "Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl ve středu odpoledne. "To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická hra o policii. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu," rýpl si do svého koaličního partnera, hnutí ANO.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ve středu ráno pohrozil tím, že pokud Chovanec novou koncepci policie podepíše, vypoví koaliční smlouvu. Hnutí okamžitě svolává předsednictvo, které o takovém kroku může rozhodnout.

Kvůli změnám v policii se v úterý sešla Bezpečnostní rada státu a ve středu šéfové koaličních stran, společnou řeč ale nenašli. Babiš tvrdí, že ČSSD považuje koaliční smlouvu za bezcenný cár papíru. "Nechal jsem si udělat analýzu a z našeho pohledu to koaliční smlouvu neporušuje," komentoval to Chovanec.

Na otázku, proč s podpisem spěchá a sporné rozhodnutí ještě neodloží, Chovanec odpověděl, že měl naopak dokument podepsat dříve. "Udělal jsem chybu, že jsem to neudělal dříve, podívejte se, co kolem toho vzniklo," uvedl Chovanec s tím, že vše předem konzultoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Policie podle něj nemůže bez podpisu začít změny připravovat, proto je nutné spěchat. Ministr vnitra také řekl, že do plánu přidá připomínky státních zástupců, které probral s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. "Připomínky budou zapracovány, máme se stáními zástupci pozici danou. Policejní prezident garantuje, že to bude splněno," uvedl ministr vnitra.

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že jde o dlouhodobě připravovaný plán, ke kterému teď jen nastaly ideální podmínky. "Důvodem jsou také významné změny v bezpečnostní situaci," řekl Tuhý.

Sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru má platit od srpna. Chovanec slíbil, že do té doby ještě zohlední připomínky státních zástupců, kteří plán kritizují.

Co se Šlachtou?

Proti plánu protestuje i významná část policistů. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta minulý týden oznámil rezignaci, ve středu přišel s tím, že si svůj odchod ještě rozmyslí.

Policejní prezident nechtěl komentovat, zda by Šlachtovi návrat umožnil. "Požádal o ukončení služebního poměru a bylo vydáno rozhodnutí. Další informace nemám," dodal Tuhý.

Chovanec si na tiskovou konferenci pozval několik podporovatelů - například bývalé policejní prezidenty Jiřího Koláře a Oldřicha Tomáška. "Překvapuje mě ta hysterie. Jsem přesvědčený, že jediným záměrem je dosáhnout větší efektivity práce policie," uvedl Kolář.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy