Stojíme za svým velitelem, zastavte změny, píše 238 detektivů Chovancovi

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
15. 6. 2016 11:22
Víc než dvě stovky detektivů se postavily proti chystané reformě policie, kterou prosazuje policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec. V dopise ministru vnitra píší, že změny jsou nepřipravené. "Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků," stojí v dopise.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Většina policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podporuje svého šéfa Roberta Šlachtu, který na protest proti reformě policie odchází do civilu.

V prohlášení, které policisté předali v úterý ministru vnitra Milanu Chovancovi, se píše, že změny v útvaru jsou nepřipravené a nebyly odborně prodiskutované.

"Mimořádně nás zasáhlo, že řada z nich, včetně ředitele, vedení a také řadových příslušníků ÚOOZ, považuje svůj nesouhlas s navrhovanými reformami za natolik zásadní, že vylučují možnost dalšího působení v řadách policie," stojí v usnesení, které sepsali detektivové ostravské expozitury útvaru.

"Považujeme rovněž za alarmující, že se o záměrech policejního prezidia dozvídáme téměř výhradně z médií, a nikoli v rámci široké a především otevřené diskuse," píší policisté.

Stopněte slučování

Podle policistů je řešením, že se stopne slučování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie, jak ho minulý týden ohlásil policejní prezident Tomáš Tuhý.

"Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě, by se měla zvažovaná reorganizace uskutečnit," píší detektivové.

Slučování útvarů je podle policistů, ale i státních zástupců nepřipravené. A podle kritiků bylo jediným účelem odstranění ředitele Šlachty. Plán policejního prezidenta Tuhého počítá s tím, že se mají jednotky sloučit, aby se nepřekrývaly v práci - například obě se věnují korupci nebo hospodářské kriminalitě.

Jenže záměr policejního prezidia byl až do minulého týdne fakticky tajný. Státní zástupci si stěžují, že ručí za výsledek trestních kauz - a přesto jim o tak závažné změně nikdo neřekl.

V úterý kvůli slučování zasedala Bezpečnostní rada státu, která se dohodla, že reorganizace nezačne podle původního plánu už 1. července, ale až o měsíc později. Události dál způsobují pnutí ve vládě: šéf ANO Andrej Babiš varuje, že ČSSD porušuje koaliční smlouvu. A požaduje, aby ministr Chovanec záměr na sloučení útvarů neodsouhlasil ani po 1. srpnu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy