Chovanec: Odmítavý přístup Česka ke kvótám na migranty nezmění ani hrozba Evropské komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2017 5:53
I když Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit před unijním soudem, Česko podle ministra vnitra Chovance odmítavý přístup k přijímání migrantů z Řecka a Itálie nezmění. Chovanec v Bruselu prohlásil, že vnitro odmítá ustupovat od důkladného prověřování těch migrantů, které by mohlo od obou jihoevropských zemí přebírat v rámci jednorázového přerozdělování podle kvót. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák svého českého kolegu doplnil, že život sám za dva roky od rozhodnutí o povinném přerozdělování migrantů potvrdil nefunkčnost konceptu. "Ani země, které to podporovaly, nakonec předepsané kvóty nedodržely. Nepotřebuje to větší komentář," poznamenal.
Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Česká republika svůj odmítavý přístup k přijímání migrantů, kteří se dostali do Itálie a do Řecka, nezmění ani poté, co kvůli tomu Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit před unijním soudem. Řekl to ve čtvrtek v Bruselu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vnitro podle něj odmítá ustupovat od důkladného prověřování těch migrantů, které by mohlo od obou jihoevropských zemí přebírat v rámci jednorázového přerozdělování podle kvót.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos po čtvrtečním jednání ministrů vnitra unijních zemí novinářům řekl, že solidaritu nemohou projevovat jen některé země unie. "Není to otázka ultimát, je to chvíle k tomu, aby se všechny státy ujaly své odpovědnosti," poznamenal. Státy EU by se podle něj měly přestat vymlouvat a měly by dodržet své závazky, je to podle něj věc správná politicky i morálně.

ČR, která by měla do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzala jen 12 migrantů z Řecka. Od května 2016 ani nenabídla žádná místa do programu, který do letošního září předpokládá v unii přerozdělení 160 000 osob.

Program příliš nefunguje. K 12. květnu bylo přesunuto jen 18 418 osob a Evropská komise přiznává, že celkový počet dodržen nebude.

Přesto Avramopulos tento týden Maďarsku a Polsku, které zatím nepřevzaly vůbec nikoho, dal měsíční lhůtu na změnu přístupu. Pokud se tak nestane, zahájí podle něj komise řízení pro porušení evropského práva, které po několika stupních může skončit až před unijním soudem. Česko Avramopulos vyzval, aby přijímání migrantů obnovilo.

Ve čtvrtek eurokomisař svůj postoj zopakoval s tím, že komise má k dispozici nástroje umožňující zahájit řízení pro nedodržení unijního práva. "Doufejme, že tak daleko se nedostaneme, že převládne rozum a zodpovědnost," prohlásil.

Kaliňák: Přerozdělování nefunguje, potvrdil to život sám

Na konci celého řízení by mohly země dostat od unijního soudu pokutu. O její výši nyní Chovanec nechtěl příliš spekulovat, experti ministerstva vnitra podle něj hovoří až o deseti milionech eur (asi 270 milionů Kč) základní pokuty a dalších desítkách tisíc pokuty za každý den následně nesplněné povinnosti.

"Hrajeme hru na to, kdo přijal 20 a kdo 12 lidí. Ten, kdo přijal 20, je ten správný a kdo přijal 12, ten je špatný," připomněl český ministr vnitra, že také mnohé západoevropské země domluvené kvóty zdaleka nenaplnily.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák svého českého kolegu doplnil, že život sám za dva roky od rozhodnutí o povinném přerozdělování migrantů potvrdil nefunkčnost konceptu. "Ani země, které to podporovaly, nakonec předepsané kvóty nedodržely. Nepotřebuje to větší komentář," poznamenal.

Novinářům Chovanec připomněl, že Česká republika je v migrační krizi od počátku ochotná pomáhat postiženým zemím finančně i personálně a vyhověla vždy, když byla požádána.

Uprchlíci přicházeli do Evropy se zkreslenými představami, teď jsou zklamaní a nervózní. Největší problém je sehnat bydlení, říká Pavlásek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy